reklam
Beslenme ve Diyet

Şeftalinin Faydaları Nelerdir?

Şeftalinin faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir? Herhangi bir zararı var mıdır? Günlük olarak ne kadar yememiz gerekiyor? Tüm bu soruların cevabını aşağıda bulabilirsiniz.

Şeftalinin faydaları var mıdır?

A ve C vitaminleri bakımından zengin olan şeftali, bağışıklığı ve cilt sağlığını güçlendirir ve hatta görüşü iyileştirir. Şeftalinin faydaları söz konusu olduğunda, ferahlatıcı tadı ve aromasının yanı sıra, bizim için önemli olan birçok temel besin maddesi bakımından zengindir. Şeftaliler, güzel, hoş kokulu ve lezzetlidir, sağlığı desteklemek için vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve biyoflavonoidler gibi etkileyici bir besin yelpazesine sahiptir.

Şeftalinin faydaları nelerdir?

İşte madde madde şeftalinin faydaları:

1- Antioksidan bakımından zengindir

Şeftaliler antioksidanlarla doludur. Brezilya’da yapılan bir araştırmaya göre, şeftaliler, harika antioksidan kaynakları olabilir. Ayrıca sağlığı geliştirici avantajlarının yanı sıra başka bir güçlü antioksidan olan klorojenik asit içerirler. (Kaynak)

Başka bir araştırmaya göre şeftali, meyvenin antioksidan aktivitesine C vitamini veya karotenoidlerden daha fazla katkıda bulunan fenolik bileşikler içerir. (Kaynak)

Bu muhteşem meyve, sağlıklı yaşlanma ve hastalıkların önlenmesinde önemli rol oynayan lutein, zeaksantin ve beta-kriptoksantin gibi diğer antioksidanlar açısından da zengindir. (Kaynak)

2- Kilo vermeye yardımcı olur

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri tarafından yayınlanan bir rapora göre, güne doğru başlamak kişinin kilo vermesine yardımcı olmak için önemlidir. Bunu yapmanın yollarından biri, tahıl miktarını azaltmak ve şeftali gibi bazı meyvelere yer açmaktır. Bu, kişinin tok hissetmesine ve daha az kalori tüketmesine yardımcı olur. (Kaynak)

Şeftali aynı zamanda iyi lif kaynağıdır, bildiğimiz gibi lif tokluğu arttırır ve kilo kaybına katkıda bulunur. (Kaynak) Bir Amerikan çalışması, meyvelerle birlikte öğünlere diyet lifi dahil etmenin obeziteyi azaltmada kritik bir adım olabileceğini belirtiyor. (Kaynak)

Aslında, günde 30 gram lif tüketmek kadar basit bir şey kilo kaybına büyük ölçüde katkıda bulunabilir. Aynı zamanda yüksek kolesterol, yüksek tansiyon ve kan şekeri gibi diğer istenmeyen sorunları da azaltmaya yardımcı olur. Lif alımının birçok başka faydası da vardır. (Kaynak)

İlgili yazı: Yüksek tansiyon (hipertansiyon) hakkında her şey

Son yıllarda lif alımı çok ilgi gördü. Massachusetts Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yayınlanan bir rapor, lif alımının diyet söz konusu olduğunda etkili olabilecek tek basit değişiklik olduğunu belirtmiştir. Rapora göre, diyete lif dahil etmek, karmaşık bir diyete uymakta zorlanan kişiler için makul bir alternatif olabilir. (Kaynak)

3- Kanseri önlemeye yardım eder

Kanser bir katildir. Tıbbi teknoloji gelişti ve tedaviler çok daha başarılı, ancak yine de korkunç hastalığı önlemek oldukça önemlidir. Bunu yapmanın yollarından biri de şeftali tüketmektir. Kanseri önleyebilmesi de şeftalinin faydaları arasındadır.

Bir Amerikan çalışması, şeftalilerde bulunan polifenollerin meme kanseri hücrelerinin çoğalmasını engelleyebileceğini belirtmektedir. (Kaynak) Aynı şey, bağırsak (kolon) kanseri hücrelerinde de gözlemlenmiştir. (Kaynak)

İlgili yazı: Bağırsak kanseri hakkında her şey

Şeftali ayrıca kafeik asit adı verilen başka bir bileşik içerir ve bu, İsviçre’de yapılan bir araştırmaya göre, kanser büyümesini azaltarak meme ve kolon kanserlerine karşı koruma sağlar. (Kaynak)

Yine başka bir çalışmada, şeftali bileşikleri sadece meme kanseri hücrelerinin büyümesini değil, aynı zamanda akciğerlerdeki ikincil büyümeleri de engellemiştir. (Kaynak)

Şeftalilerin bu anti-kanser özelliğinden sorumlu olan iki ana bileşen klorojenik ve neoklorojenik asitlerdir. Bunlar, sağlıklı hücreleri etkilemeden kanser hücrelerini öldürmeye yardımcı olur. (Kaynak)

4- Cilde yarar sağlar

Şeftali, daha önce tartıştığımız gibi, cilt sağlığını destekleyen A vitamini açısından zengindir. (Kaynak) Meyve aynı zamanda cildinize renk de katar. (Kaynak)

Şeftalide bulunan C vitamini de bu konuda yardımcı olur. Kırışıklıkları azaltmaya, cilt dokusunu iyileştirmeye, cildi güneşten ve kirlilikten korumaya yardımcı olabilecek mükemmel bir antioksidandır. (Kaynak)

Bir Fransız araştırmasına göre, C vitamininin aynı zamanda foto hasarlı cildi tedavi ettiği ve güneşin neden olduğu cilt yaşlanmasını önlediği bulunmuştur. (Kaynak) Ayrıca yaşlanma sürecinin bir sonucu olarak ciltte meydana gelen ciddi yapısal değişiklikleri de düzeltebilir. (Kaynak)

5- Kardiyovasküler hastalık riskini azaltır

Şeftali, kardiyovasküler hastalık riskini azaltan benzersiz bir biyoaktif bileşik kombinasyonu içerir. Bir araştırmaya göre, şekerli içecekleri polifenol bakımından zengin taze meyve suyuyla değiştirmek, kardiyovasküler risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olabilir. (Kaynak)

Şeftalide bulunan lif, C vitamini ve potasyum kalp sağlığını destekler. Şeftali, hipertansiyonu azaltmaya odaklanan ve çok beğenilen bazı diyet türlerinin (DASH diyeti gibi) önemli bileşenlerinden biridir. (Kaynak)

6- Sindirim sağlığını destekler

Şeftalinin içindeki lif, faydaları arasındaki en önemli şeydir. Şeftalide bulunan diyet lifi, sindirimi düzenlemeye ve iyileştirmeye yardımcı olur. (Kaynak) Bu meyve sindirime iyi gelmesinin yanı sıra idrar söktürücü görevi de görür, böbreklerinizi ve mesanenizi temizlemeye yardımcı olur. (Kaynak)

7- Gözlere iyi gelir

Lutein ve zeaksantin gibi antioksidan bitki besinlerinin varlığı, meyveyi göz sağlığı için ideal kılar. (Kaynak) Başka bir çalışma, bu iki bitkisel besinin, gözü retinaya çarpan ışığın neden olduğu potansiyel hasarlardan koruduğunu belirtmektedir. (Kaynak)

Luteinin ayrıca yaşa bağlı yaygın göz hastalıkları geliştirme riskini azalttığı bulunmuştur. (Kaynak) Lutein ve zeaksantin makulayı korumada etkilidir ve sonuçta yaşa bağlı makula dejenerasyonu insidansını önler. (Kaynak)

8- Sisteminizi detoksifiye eder

Detoksifikasyon, fazla ilgi görmeyen bir şeydir. Ancak, kendinizi sağlıklı tutmak için üstlendiğiniz her şey kadar önemlidir. Minnesota Üniversitesi tarafından yayınlanan bir rapora göre, şeftali A, C ve E vitaminleri ve selenyum içerir. Bunların tümü antioksidan görevi görür ve detoksifikasyona yardımcı olur. (Kaynak)

9- Yaşlanma karşıtıdır

Evet, yanlış duymadınız; şeftalinin güzellik faydaları da vardır. Şeftali, yaşlanmayı yavaşlatmaya yardımcı olan ve sağlığı artıran flavonoidlere de sahiptir. Güney Kore’de yapılan bir araştırma, C vitamini tüketiminin yaşlanma karşıtı etkileri olabileceğini öne sürüyor. (Kaynak)

10- Stresi azaltmaya yardım eder

Kentucky Üniversitesi tarafından yayınlanan bir rapora göre, şeftali iyi bir stres giderici görevi görür. Ayrıca kaygıyı azaltmaya da yardımcı olur. (Kaynak) Aslında şeftaliye Macaristan’da ‘sakinliğin meyvesi‘ deniyor. Stresli olduğunuzda bir şeftali yiyerek neden bunu etmiyorsunuz?

11- Beyin sağlığını teşvik eder

Şeftaliler, beyin sağlığını destekleyen iyi folat kaynaklarıdır. (Kaynak) Folat özellikle hamile kadınlar için zorunlu olsa da, bütün insanların alması gereken bir şeydir. Beyin sağlığımızı koruyarak bizi nörolojik hastalıklardan uzak tutmaya yardımcı olur.

12- Hamilelikte yararlıdır

Hamilelikte şeftalinin faydaları nelerdir?” diye merak edebilirsiniz. Şeftali çok iyi beslenme kaynağıdır, sizin ve bebeğinizin besin ihtiyaçlarını karşılamanın harika bir yoludur.

Hamilelik sırasında ilgili hormonlar bağırsaklarınızın hareketini yavaşlatabilir. Bu kabızlığa neden olabilir ve lif açısından zengin olan şeftali, bu sorunu çözmeye yardımcı olabilir.

İlgili yazı: Kabızlık hakkında her şey

Şeftali, sağlıklı bir bebeğin gelişimi için çok önemli olan folik asit bakımından da zengindir. Folik asit, ciddi doğum kusurlarının önlenmesine yardımcı olur.

Sonuç olarak

Birçok vitamin, mineral ve sağlıklı bitki bileşiği olduğu için şeftalinin faydaları sadece yukarıdakilerle sınırlı değildir.

Ayrıca, bu şahane meyve, çeşitli yemeklere kolayca dahil edilebilir ve daha sağlıklı cilt, daha az alerji semptomları, daha iyi sindirim ve kalp sağlığı gibi etkileyici sağlık yararları sunabilir.

Şeftali bazı kanser türlerinin daha düşük riskiyle bağlantılı görünmektedir. Bağışıklığı artırabilir, toksinlere karşı koruma sağlayabilir ve kan şekeri seviyelerini düşürebilir.

Sonuç olarak, diyetinize eklemeye değer bir meyvedir.


Kaynak ve ileri okuma:

  1. https://www.healthline.com/nutrition/peach-fruit-benefits
  2. https://www.webmd.com/diet/ss/slideshow-peaches-health-benefits
  3. https://www.health.com/nutrition/health-benefits-peaches
  4. https://njaes.rutgers.edu/sshw/message/message.php?p=Health&m=301
  5. https://www.stylecraze.com/articles/benefits-of-peaches/

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dyt. Nergis Kızıltan

Dyt. Nergis Kızıltan, özel bir üniversitenin Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde lisans ve yüksek lisansını tamamlamıştır. Araştırma Hastanesi, Diyabet Hastanesi, Toplum sağlığı Merkezi gibi kuruluşlarda deneyim kazanmıştır. İlgi alanları arasında kilo yönetimi, klinikte beslenme, diyabette karbonhidrat sayımı, gebelikte beslenme, diyabette beslenme, emzirme döneminde beslenme sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir