reklam
Beslenme ve Diyet

Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitkiler – 15 Etkili Bitki

Şeker hastalığına iyi gelen bitkiler nelerdir? Bunların herhangi bir zararı var mıdır? Nasıl kullanmak gerekiyor? Dikkat etmemiz gereken şeyler nelerdir? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Şeker hastalığına iyi gelen bitkiler hakkında

Şeker hastalığı (diyabet) tehlikeli bir hastalıktır. Son zamanlarda ortalama diyabet yaşının nasıl 20 yıla düştüğünü fark ettiniz mi? Bunun nedeni, yaşadığımız hareketsiz yaşam tarzı, işte ve evdeki strestir. Bu ciddi bir endişe konusudur ve göz ardı edilmemelidir. Bu yüzden, çok geç olmadan kan şekeri seviyenize dikkat etmeye başlamakta fayda vardır. Bunu yapmanın akıllıca yollarından biri, tıbbi doğal ilaçlar/bitkiler kullanmaktır. Bu yüzden şeker hastalığına iyi gelen bitkileri öğrenmek faydanıza olacaktır.

Bu eski çareler artık bulgularımızı sizinle paylaşmak için bize güven veren bilimsel araştırmalarla da destekleniyor. Öyleyse, bu 15 bitki, baharat ve takviyeleri, bunları nasıl tüketeceğinizi, nereden satın alacağınızı ve çok daha fazlasını okuyun ve öğrenin.

Şeker hastalığına iyi gelen bitkiler nelerdir?

İşte madde madde şeker hastalığına iyi gelen bitkiler:

1- Gurmar

Şeker hastalığına iyi gelen bitkiler arasındaki ilk madde gurmardır. Bu bitki Hintçe’de kelimenin tam anlamıyla ‘şeker yok edici’ olarak adlandırılır, bu nedenle şeker hastalığını yok eden özelliklerini iyi bir şekilde hayal edebilirsiniz. Bitki, jimnemik asitler olarak bilinen glikozitler ile yüklüdür.

Bunlar esasen tatlı şeylere olan duyarlılığı azaltır ve böylelikle prediyabetiklerde şeker isteğini azaltır. Zaten tip 2 diyabetten etkilenenler bile bu bitkinin yardımıyla şeker seviyelerini kontrol edebilirler. Hücrelerdeki enzim aktivitesini arttırır, bu da vücuttaki fazla glikozun kullanılmasıyla sonuçlanır. İnsülin üretimini de olumlu yönde etkileyebilir. (Kaynak)

İlgili yazı: Tip 2 Diyabet Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Gurmar nasıl, ne kadar ve ne zaman tüketilmelidir?

Toz halinde tüketebilir, yapraklarıyla çay yapabilir veya kapsül alabilirsiniz. Yaprakları kaynamış suda 10 dakika demleyerek çay yapabilirsiniz. Ayrıca tozu bir bardak ılık suya ekleyip tüketebilirsiniz. Dozaj önerisi aşağıdaki gibidir:

 • Kapsül: 100mg
 • Toz: Yarım çay kaşığı
 • Yapraklar: 1 çay kaşığı

Gurmarı tüketmek için en uygun zaman sabahları veya yemeklerden 20 dakika öncedir.

2- Ginseng

Şeker hastalığına iyi gelen bitkiler arasındaki ikinci madde ginsengtir. Ginseng, çağlar boyunca bağışıklık artırıcı ve hastalıklarla mücadele eden bir bitki olarak biliniyor, ancak araştırmacılar son zamanlarda bunun anti-diyabetik özellikler içerdiğini de keşfettiler.

Ginseng aldığınızda karbonhidratların emilimi yavaşlar ve hücreler daha fazla glikoz alıp kullanır. Bunun dışında pankreastaki insülin üretimi de artar. Tüm bunlar, diyabete daha az eğilimli daha sağlıklı bir vücuda katkıda bulunur.

Halihazırda şeker hastalığınız varsa, Toronto Üniversitesi’nden araştırma ekibinin gösterdiği gibi bu, kan şekeri seviyelerini plaseboya göre %15 ila 20 oranında düşürmeye yardımcı olabilir. (Kaynak)

Ginseng nasıl, ne kadar ve ne zaman tüketilmelidir?

Ginseng kökü veya tozu alabilirsiniz. Kökü doğrayabilir ve kaynamış suya ekleyebilirsiniz, ardından 5-6 dakika demlenmesine izin vermelisiniz. Ayrıca toz halindeki ginsengi ılık suda karıştırıp içebilirsiniz. Dozaj önerisi aşağıdaki gibidir:

 • Toz: 1 çay kaşığı
 • Kök: 2-3 gr veya 7-8 dilim

Ginseng sabahın erken saatlerinde ve akşam yemeğinden önce tüketilmelidir.

3- Adaçayı

şeker hastalığı ve adaçayı

Şeker hastalığına iyi gelen bitkiler arasındaki üçüncü madde, hepimizin bildiği ve afiyetle tükettiği adaçayıdır. Aç karnına adaçayı tüketmek, kan şekeri seviyelerini önemli ölçüde düşürmeye yardımcı olabilir. Prediyabetiklerde kan şekerini düşürmeye ve tip 2 diyabetiklerde onu yönetmeye yardımcı olan insülin salgısını ve aktivitesini artırır.

Bunun dışında karaciğer fonksiyonunu da olumlu etkiler, böylece bağışıklığı iyileştirir. Et yemeklerine ilave olarak tercih edilmesine rağmen, bu bitki çay olarak tüketildiğinde şifasını en iyi şekilde göstermektedir. (Kaynak)

Adaçayı nasıl, ne kadar ve ne zaman tüketilir?

Şeker hastalığına iyi gelen bitkiler içindeki adaçayını tüketmenin en iyi yolu çay şeklindedir. Ayrıca adaçayı yapraklarını çiğneyebilir, yemeğinize ekleyebilir veya adaçayı takviyeleri alabilirsiniz. Adaçayı hazırlamak için 1-2 adaçayı yaprağı içeren bir kaba kaynar su döktükten sonra 5 dakika demlenmesine izin vermelisiniz. Dozaj önerisi aşağıdaki gibidir:

 • Yapraklar: Günde 4-6 gr
 • Kuru yapraklar: En fazla 1 çay kaşığı
 • Çay: Günde 2-3 bardak

Sabahın erken saatlerinde aç karnına adaçayı içebilir veya adaçayı yapraklarını çiğneyebilirsiniz. Öğle ve akşam yemeklerinde yemeğinize adaçayı yaprağı ekleyebilirsiniz.

4- Yabanmersini

Şeker hastalığına iyi gelen bitkiler arasında yabanmersini de önemli bir maddedir. Bu, diyabet tedavisi için muazzam tıbbi potansiyel gösteren başka bir etkili bitkidir. Sadece yüksek kan şekeri seviyelerinden muzdarip tip 2 şeker hastalarına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda diğer diyabet türleri (tip 1 diyabet ve gebelik diyabeti gibi) tedavisinde de oldukça etkilidir.

Yaban mersini, kan şekeri seviyelerini düşürmekten başlıca sorumlu olan, glukokinin adı verilen bir bileşik içerir. Yaban mersini infüzyonları, bu hastalık nedeniyle görme yeteneği azalmış insanlara da yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, diyabet ilaçları ile birlikte yaban mersini infüzyonu alıyorsanız, kan şekerinizin tehlikeli seviyelere düşmesine neden olabileceğinden dikkatli olmalısınız ve doktorunuza danışmalısınız. Bu nedenle, kan şekeri seviyenizi düzenli olarak izlemelisiniz.

Yabanmersini nasıl, ne kadar ve ne zaman tüketilir?

Yabanmersini özü yaygın olarak her yerde bulunur ve kan şekeri seviyenizi kontrol etmenin en güvenli yoludur. Dozaj önerisi aşağıdaki gibidir:

 • Yabanmersini özü: %25 antosiyanositli 10 ila 100mg arası

Ekstraktı sabah bir kez ve akşam yemeğinden bir saat önce tüketebilirsiniz.

İlgili yazı: Yaban mersini faydaları nelerdir?

5- Kekik

Şeker hastalığına iyi gelen bitkiler arasındaki bir diğer madde ise kekiktir. Mercanköşk olarak da bilinen, İspanyol ve Akdeniz kökenli bu egzotik bitkinin vücuttaki kan şekeri seviyelerini düşüren glikozitler içerdiği bilinmektedir. Kekiğin su özleri, in vitro olarak bir glikosidaz inhibe edici aktivite sergiler.

Ekstraktan ayrılan Rosmarinik asidin pankreas amilaz aktivitesini arttırdığı gösterilmiştir. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir. İnsülin aktivitesini artırmaya yardımcı olur ve hücrelerdeki glikozu harekete geçirir, böylece karbonhidrat oluşum oranını azaltır. (Kaynak)

Kekik nasıl, ne kadar ve ne zaman tüketilmelidir?

Şeker hastalığına iyi gelen bitkiler arasındaki kekik, farklı mutfaklarda düzenli olarak kullanılmaktadır. Yemeğinizde taze veya kuru kekik kullanabilir, yaprakları çiğneyebilir, kekik çayı yapabilir, seyreltilmiş kekik yağı veya kapsül tüketebilirsiniz. Bir bardak kaynamış suya bir çay kaşığı kuru veya taze kekik ekleyerek kekik çayı yapabilirsiniz. 5 dakika demlenmesine izin verilmelidir. Dozaj önerisi aşağıdaki gibidir:

 • Kekik kapsülü: Günde 600mg
 • Kekik yağı: Günde 4-6 damla (seyreltilmiş)
 • Kuru kekik yaprakları: 1 çay kaşığı, günde iki kez
 • Taze kekik yaprakları: Günde iki kez 4-5 yaprak

Sabahın erken saatlerinde kekik çayı içmek en iyisidir. Ayrıca sabahları taze yaprakları çiğneyebilirsiniz. Öğle ve akşam yemeklerinde kurutulmuş kekik kullanabilirsiniz.

İlgili yazı: Kekik yağının faydaları nelerdir?

6- Aloe vera

şeker hastalığı ve aloe vera

Şeker hastalığına iyi gelen bitkiler içinde aloe vera olmazsa olmazdır! Bu etli yapraklı bitki Hindistan, Güney Afrika, Meksika, Avustralya ve Çin’de yaygın olarak yetişir. Çoğunlukla kozmetik ve ilaç endüstrilerinde kullanılmaktadır.

İlgili Yazı: Aloe Veranın Cilde Faydaları Nelerdir?

İlgili yazı: Aloe Veranın Saça Faydaları Nelerdir?

Aloe vera, iltihabı tedavi etmek, sindirimi iyileştirmek, sivilceyi önlemek ve saç dökülmesini azaltmak için uzun zamandır kullanılmaktadır. Son bilimsel araştırmalar, aloe vera jelinin lipit düşürücü ve kan şekerini düşürücü özellikler içerdiğini de bulmuştur. (Kaynak)

Aloe vera nasıl, ne kadar ve ne zaman tüketilmelidir?

Aloe vera suyu ve özü piyasada mevcuttur. Bunları şişedeki talimatlara göre tüketebilirsiniz. Aloe vera suyunu evde de hazırlayabilirsiniz. 3 inçlik bir aloe vera yaprağı alın, jeli çıkarın ve karıştırın. Seyreltmek için su ve limon suyu ekleyin. Ayrıca aloe vera kapsülleri de tüketebilirsiniz. Dozaj önerisi aşağıdaki gibidir:

 • Aloe vera kapsülü: Günde 300 mg
 • Aloe vera suyu veya özü: Şişedeki talimatlara göre
 • Ev yapımı aloe vera suyu: 100gr aloe vera jeli

Sabah erkenden aloe vera suyu veya özü tüketebilirsiniz. Öğle yemeğinden önce de bir kapsül alabilirsiniz.

7- Zencefil

Şeker hastalığına iyi gelen bitkiler arasındaki bir diğer madde ise zencefildir. Güçlü bir bitki olan zencefil, Asya mutfaklarında yaygın olarak kullanılmaktadır ve Çin, Hindistan, Avustralya, Afrika ve Jamaika’da yetiştirilmektedir. Aloe vera gibi zencefil de eski zamanlardan beri bitkisel ilaç olarak kullanılmaktadır.

Bu aromatik baharat, kan şekeri seviyelerini düşürmeye de yardımcı olabilir. Birçok bilimsel çalışma, zencefilin insülin salgılanmasını ve insülin duyarlılığını artırarak kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olduğunu doğrulamıştır. (Kaynak)

Zencefil nasıl, ne kadar ve ne zaman tüketilmelidir?

Şeker hastalığına iyi gelen bitkiler arasındaki zencefili çiğ olarak tüketebilir, yemeğinizde kullanabilir, zencefil çayı içebilir, zencefil tozu tüketebilir, yağını kullanabilir ve bir bardak meyve suyu içerisindeki malzemelerden biri olarak ekleyebilirsiniz. Dozaj önerisi aşağıdaki gibidir:

 • Zencefil kökü: 1-2 inç
 • Zencefil yağı: 3-4 damla
 • Meyve suyu içinde zencefil: 1 inç
 • Zencefil tozu: En fazla 1 çay kaşığı

Zencefil çayı ile güne başlamak harikadır. Akşam 6’dan sonra zencefil tüketebilirsiniz. Öğle yemeğinden önce biraz zencefil suyu ile birlikte meyve suyu da içebilirsiniz.

8- Çemen otu

Çemen otu da şeker hastalığına iyi gelen bitkiler arasındadır. Çemen otu tohumları ve yaprakları, metabolik bozuklukları ve sindirim sorunlarını tedavi etmek için son derece faydalıdır. Bu bitki İspanya, Hindistan, Pakistan, Bangladeş, Türkiye, Fransa, Mısır, Arjantin ve Fas’a özgüdür.

Saç dökülmesini, cilt sorunlarını ve yavaş metabolizmayı tedavi etmek için çağlardan beri kullanılmaktadır. Bu baharat, çeşitli mutfaklarda da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bir çalışma, çemen otu tohumlarının kan şekerini düşürücü etkilere sahip olduğunu ve tip 2 diyabeti tedavi etmek için kullanılabileceğini doğrulamıştır. (Kaynak)

Çemen otu nasıl, ne kadar ve ne zaman tüketilmelidir?

Şeker hastalığına iyi gelen bitkiler arasındaki çemen otunu tüketmenin en iyi yolu tohumları bir gece boyunca suda bekletmektir. Ayrıca tohumları ve yaprakları yiyeceklere de dahil edebilirsiniz. Dozaj önerisi aşağıdaki gibidir:

 • Çemen otu tohumu: 2 çay kaşığı
 • Çemen otu tozu: 1 çay kaşığı
 • Çemen otu yaprağı: 200gr

Sabah ilk iş olarak çemen otlu su içebilirsiniz. Öğle veya akşam yemeğinde çemen otu tohumu veya yaprakları yiyebilirsiniz.

9- Tarçın

Tarçın ağaçlarının kabuğundan elde edilen bu güçlü kokulu baharat, Güney Asya mutfaklarında ve tatlılarında düzenli olarak kullanılmaktadır. Diyabet için harika bir bitkisel takviyedir ve obezite, kas spazmları, ishal ve soğuk algınlığını tedavi eder.

Birçok çalışma, düzenli olarak tarçın tüketmenin yüksek kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olabileceğini, bu nedenle diyabet tedavisinde alternatif bir ilaç olarak kullanılabileceğini doğrulamıştır ve şeker hastalığına iyi gelen bitkiler arasında olmasını önermiştir. (Kaynak)

Tarçın nasıl, ne kadar ve ne zaman tüketilmelidir?

Tarçın kabuğu, tozu veya kapsülleri tüketebilirsiniz. Dozaj önerisi aşağıdaki gibidir:

 • Tarçın çubuğu: 2 inç
 • Tarçın tozu: Yarım çay kaşığı
 • Tarçın kapsülü: Günde 500mg

Sabah ve akşam tarçın çayı içebilirsiniz. Kahvaltınıza veya meyve suyunuza toz tarçın ekleyebilirsiniz. Kapsülleri iki günde bir içebilirsiniz.

10- Karanfil

şeker hastalığı ve karanfil

Şeker hastalığına iyi gelen bitkiler arasındaki onuncu madde karanfildir. Karanfil, Hint, Pakistan, Bangladeş, Sri Lanka ve Tanzanya mutfaklarında popüler olarak kullanılan bir çiçek tomurcuğudur. Bu aromatik baharat, anti-enflamatuar, antioksidan ve iyi sindirim özelliklerine sahiptir.

Araştırmalar, karanfilin insülin duyarlılığını artırmaya yardımcı olduğunu ve kötü kolesterol ve trigliserit düzeylerini düşürdüğünü doğrulamıştır. Bu nedenle şeker hastalığına iyi gelen bitkiler arasında yerini almaktadır. (Kaynak)

Karanfil nasıl, ne kadar ve ne zaman tüketilmelidir?

Karanfili çiğ çiğneyerek tüketebilirsiniz. Ayrıca bütün karanfil veya toz karanfilleri gıda preparatlarında kullanabilir veya karanfil kapsülleri tüketebilirsiniz. Dozaj önerisi aşağıdaki gibidir:

 • Karanfil: 2 adet çiğneme, 5-6 adet yemek hazırlamada
 • Karanfil tozu: Yarım çay kaşığı
 • Karanfil kapsülü: Günde 500mg

3-4 karanfil bir gece boyunca bir bardak suya batırılır ve sabah içilir. Öğle veya akşam yemeğinde yemeğinizde bütün veya toz karanfil kullanabilirsiniz. Akşam yemeğinden bir saat önce 2-3 karanfil kapsülü alabilirsiniz.

11- Zerdeçal

Zerdeçal da şeker hastalığına iyi gelen bitkiler arasındadır. Zerdeçal yaygın olarak Hint, Bangladeş, Pakistan ve İran mutfaklarında kullanılmaktadır. Bu zencefil benzeri baharat, yiyeceklere renk ve farklı bir tat katar. Zerdeçal ayrıca bakteriyel enfeksiyonları, yaraları, cilt sorunlarını ve sindirim sorunlarını tedavi etmek için kullanılan bir Ayurvedik ilaçtır.

Araştırmalar, zerdeçalın sarı renginden ve tıbbi özelliklerinden kurkumin adı verilen bir fitokimyasalın sorumlu olduğunu bulmuştur. Kurkumin ayrıca kan şekerini düşürücü etkiye sahip olmaktan da sorumludur. Aslında, bir çalışma, tip 2 diyabetli hastaların zerdeçal tüketerek kan şekeri seviyelerini düşürebileceğini doğrulamıştır ve bu yüzden şeker hastalığına iyi gelen bitkiler içinde yerini almıştır. (Kaynak)

Zerdeçal nasıl, ne kadar ve ne zaman tüketilir?

Küçük bir parça çiğ zerdeçal çiğneyebilir, kapsül alabilir veya toz halinde tüketebilirsiniz. Dozaj önerisi aşağıdaki gibidir:

 • Ham zerdeçal kökü: Yarım inç
 • Zerdeçal kökü ezmesi: 1-2 çay kaşığı
 • Zerdeçal tozu: 1-2 çay kaşığı
 • Zerdeçal kapsül: Günde iki kez 500mg

Aç karnına zerdeçal çiğneyebilir ve hamurunu veya tozunu yemek pişirirken veya meyve sularında kullanabilirsiniz. Kapsülleri öğle veya akşam yemeğinden önce alabilirsiniz.

12- Neem yaprağı

Neem ağacı ülkemizde pek bilinmese de, bu harika bitki de şeker hastalığına iyi gelen bitkiler arasındadır. Neem ağacı Hindistan’a özgüdür. Aynı zamanda Bangladeş, Nepal, Sri Lanka ve Pakistan gibi komşu ülkelerde de büyümektedir. Neem ağaçları, birçok tıbbi özelliğe sahip parlak ve koyu yeşil yapraklara sahiptir. Aslında kabuğu ve meyvesi geleneksel ilaçlarda da kullanılmaktadır.

Antik Hint tıbbı, neem ağacı yaprağının antidiyabetik, antifungal, antibakteriyel, antiviral, antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahip olduğunu söylüyor.

Birkaç çalışma, kan şekerini düşürücü özelliklere sahip olduğunu göstermektedir. Bu, neem ağacının antik Hint tıbbında belirtildiği gibi antidiyabetik özelliğini doğrulamaktadır. (Kaynak)

Neem yaprağı nasıl, ne kadar ve ne zaman tüketilmelidir?

İyice yıkanmış neem yapraklarını çiğneyebilir, neem macunu veya neem kapsülleri alabilirsiniz. Dozaj önerisi aşağıdaki gibidir:

 • Neem yaprakları: 4-5 adet
 • Neem macunu: 1 çay kaşığı
 • Neem kapsülü: Şişedeki talimatlara göre

Sabahın erken saatlerinde bir bardak su ile seyreltilmiş neem hamurunu tüketmelisiniz. Sabahları neem yapraklarını çiğnemek de etkilidir. Neem takviyelerini günde bir kez kahvaltıdan önce alabilirsiniz.

13- Shilajit

Shilajit, Himalayalar, Altay Dağları, Kafkas Dağları ve Gilgit-Baltistan Dağları’nda bulunur. Bu dağlardan sızan katran benzeri mineral bir yağdır. Rengi açık kahverengiden koyu kahverengiye kadar değişebilir.

Antioksidan özelliklere sahiptir ve kas gücünü artırmak, kalp hastalığı riskini azaltmak, yaşlanmayı yavaşlatmak ve doğurganlığı artırmak için kullanılmıştır. Ayrıca Shilajit’in kan şekeri seviyelerini dengelemeye yardımcı olabileceği bulunmuştur ve bu yüzden şeker hastalığına iyi gelen bitkiler arasında yerini almıştır. (Kaynak)

Shilajit nasıl, ne kadar ve ne zaman tüketilmelidir?

Süt, bal veya susam yağı ile kaliteli shilajit takviyeleri tüketebilirsiniz. Dozaj önerisi aşağıdaki gibidir:

 • Shilajit kapsülü: Günde 100-300mg

Sabah, öğle veya akşam yemeğinden önce tüketebilirsiniz.

14- Krom takviyesi

şeker hastalığı ve krom

Kan şekerini düşürmek söz konusu olduğunda, krom en iyi takviyelerden biridir. Son zamanlarda bir besin takviyesi olarak popülerlik kazanmıştır. Krom, karbonhidrat isteğinizi uzak tutmanıza yardımcı olur, kötü kolesterol seviyelerini düşürür, yağları harekete geçirir ve insülin duyarlılığını artırır. (Kaynak)

Krom nasıl, ne kadar ve ne zaman tüketilmelidir?

Piyasada krom pikolinat, krom polinikotinat ve krom klorür gibi krom takviyeleri bulunmaktadır. Dozaj önerisi aşağıdaki gibidir:

 • Günde iki kez 100-200mcg

Krom takviyelerini öğle ve akşam yemeklerinden önce alabilirsiniz.

15- Alfa lipoik asit

Alfa Lipoik Asit, esas olarak patates, ıspanak, brokoli, karaciğer, maya ve böbrekte bulunan bir antioksidandır. Genellikle yorgunluk, hafıza kaybı, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, nöropati ve Lyme hastalığını tedavi etmek için kullanılır.

Alfa lipoik asit takviyelerinin kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceği ve bu nedenle tip 2 diyabeti tedavi etmek için güçlü bir tamamlayıcı olduğu bulunmuştur. (Kaynak)

Alfa lipoik asit nasıl, ne kadar ve ne zaman tüketilmelidir?

Alfa lipoik asit ek kapsülleri, vücudunuza ekstra miktarda bunu sağlamanın en iyi yoludur. Dozaj önerisi aşağıdaki gibidir:

 • Alfa lipoik asit kapsülü: Üç hafta boyunca günde 600mg

Kapsülleri öğle yemeğinden önce tüketebilirsiniz.

Sonuç olarak

Yukarıda da görüldüğü üzere şeker hastalığına iyi gelen bitkiler bir hayli fazladır. Bunları doktora danışarak şeker hastalarının tüketebileceği gibi, abartmamak koşuluyla sağlıklı insanlar da tüketebilir. Dozaj konusu abartılmamalı ve vücudunuzun vereceği olası reaksiyona (alerji gibi) dikkat edilmelidir. Çünkü bir şeyi ilk defa kullanacaksanız, ona alerjiniz olup olmadığını bilemeyebilirsiniz.


Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://www.stylecraze.com/articles/effective-herbs-to-control-blood-sugar-levels/
 2. https://www.diabetes.co.uk/Diabetes-herbal.html
 3. https://globalfoodbook.com/18-medicinal-plants-for-treating-diabetes

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dyt. Nergis Kızıltan

Dyt. Nergis Kızıltan, özel bir üniversitenin Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde lisans ve yüksek lisansını tamamlamıştır. Araştırma Hastanesi, Diyabet Hastanesi, Toplum sağlığı Merkezi gibi kuruluşlarda deneyim kazanmıştır. İlgi alanları arasında kilo yönetimi, klinikte beslenme, diyabette karbonhidrat sayımı, gebelikte beslenme, diyabette beslenme, emzirme döneminde beslenme sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir