reklam
Beslenme ve Diyet

Şeker Hastalığına İyi Gelen Meyveler – 25 Etkili Meyve

Şeker hastalığınız varsa meyve tüketmeli misiniz? Kesinlikle! Şeker hastalığına iyi gelen meyveler bir hayli fazladır ve sanıldığının aksine, bazı meyveler kan şekerini artırmaz. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Şeker hastalığına iyi gelen meyveler var mıdır?

Şeker hastalığınız mı var? Şeker hastalığına iyi gelen meyveler nelerdir diye merak mı ediyorsunuz? Yüksek glisemik indeksi olan yiyecekler için endişeli misiniz? Merak etmeyin. Kan şekeri seviyeniz hakkında endişelenmeden tadına bakabileceğiniz en iyi meyveleri vermek için buradayız. Bunların hepsi hem lezzetli, hem de şeker hastaları için oldukça sağlıklıdır!

Şeker hastalığınız varsa, tüm şekerli yiyecekleri diyetinizden çıkarmanız gerekmez. Şeker veya glikoz, insan vücudu için hayati bir gerekliliktir. Tüm gün aktif kalabilmemiz için bize enerji verir. Ancak şeker hastalığınız olduğunda, tatlı arzunuza dikkat etmeniz gerekir. Öyleyse, diyabetli kişilerin gerekli şeker alımını almalarını sağlamanın en pratik yolu nedir? Elbette ki meyveler aracılığıyla, işte nedeni!

İlgili yazı: Şeker hastalığı (diyabet) hakkında her şey

Şeker hastalığına iyi gelen meyveler nelerdir?

Düşük şekerli veya düşük glisemik indeksi (yemekten sonra kan şekerini yükseltme yeteneklerine bağlı olarak yiyeceklere verilen bir oran) meyve tüketmek en iyisidir. Meyveler size, vücudun düzgün çalışması için iyi olan gıda, antioksidanlar, vitaminler ve mineraller sağlayacaktır.

İlgili yazı: Şeker hastalığına iyi gelen 15 etkili bitki

Ayrıca, şeker hastalığına iyi gelen meyvelerin içlerindeki basit şekerler veya karbonhidratları vücudun işlemesi çok daha kolaydır. Vücudunuzun bu sağlıklı şekerlere ihtiyacı vardır. Diyetinize meyve eklemek, sizi daha uzun süre tok tutarak aşırı kiloları azaltmanıza yardımcı olabilir. Bunları hafif atıştırmalık olarak, tatlı olarak, meyve suyu olarak tüketebilirsiniz.

Ancak şeker oranı yüksek veya glisemik indeksi yüksek olan bazı meyveler de vardır. Örneğin kuru meyvelerin şeker içeriği taze meyvelere göre daha yüksektir. Bu yüzden tüketim için meyve seçerken dikkatli olmalısınız.

İşte madde madde şeker hastalığına iyi gelen meyveler:

1- Limon çeşitleri

Şeker hastalığına iyi gelen meyvelerin başını limon çekmektedir. Limon çeşitleri yüksek düzeyde C vitamini içerir. Bu meyvelerde ayrıca A ve B vitaminleri, magnezyum, sodyum ve çözünür lif gibi başka besinler de bulunur. Çözünür lif, kanla alınan şeker miktarını sınırlandırarak kan şekeri seviyesini düzenlemeye yardımcı olur. Ayrıca, düşük glisemik indeksli meyvelerdir ve kan şekeri seviyelerinizin yükselmesini önler.

İlgili yazı: Limonun 6 etkili faydalası

2- Kızılcık

Kızılcık, bol miktarda lif ve antioksidan içerir. Ayrıca, içlerinde çok az şeker bulunduğundan, vücudun glikoz seviyelerini düzenlemeye yardımcı olurlar. Kızılcık suyu, düzenli olarak alınırsa, genellikle diyabetli kişilerde yaygın olan idrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesine yardımcı olabilir. (Kaynak)

İlgili yazı: Kızılcık suyunun 12 etkili faydası

3- Çarkıfelek meyvesi

şeker hastalığı için çarkıfelek meyvesi

Tutku meyvesi olarak da bilinen bu meyve, C vitamini bakımından zengindir. Çarkıfelek meyvesinin kabuğu çözünür lif ve pektin içerir. Pektin, kan şekeri seviyelerinde ani yükselmeyi önleyerek şeker hastalarına fayda sağlar.

İlgili yazı: Çarkıfelek meyvesinin 13 etkili faydalası

4- Guava

Guavalar da şeker hastalığına iyi gelen meyvelerdir ve aynı zamanda oldukça lezzetlidir. Guavalar bir başka zengin çözünür lif ve C vitamini kaynağıdır. Yüksek lif ve düşük glikoz konsantrasyonları ile guavalar kilo kaybını destekler ve tokluk hissi yaratır.

İlgili yazı: Guavanın 15 etkili faydası

5- Kivi

İçinde milyonlarca tohum bulunan kahverengi tüyle kaplı meyve, kompakt bir lif ve C vitamini kaynağıdır. Bir kivi atıştırmak, diğer besinlerle birlikte sağlıklı bir şeker dozuna erişmenize yardımcı olacaktır. (Kaynak)

İlgili yazı: Kivinin 19 etkili faydalası

6- Armut

Armutlar sade yenebilir veya salataya eklenebilir. Onları hangi şekilde tüketirseniz tüketin, tadı harikadır ve besinler ve iyi liflerle doludurlar. Armuttaki yüksek su içeriği ve sağlıklı lif, açlık sancılarınızı uzak tutmanıza yardımcı olabilir. (Kaynak)

İlgili yazı: Armutun genel sağlığa, cilde ve saça faydaları nelerdir?

7- Portakal ve mandalina

Şeker hastalığına iyi gelen meyveler arasında yedi numara portakal ve mandalinalardır. Yemek planınıza bir başka harika katkı da portakal ve mandalina meyvelerdir. Bunlar düşük glisemik indeksli meyvelerdir ve C vitamini ve sağlıklı lif ile doludur.

İlgili yazı: Portakalın 9 etkili faydası

8- Elma

Bol miktarda mevcut olduğundan, elmaları değersiz olarak kabul etmeyelim. Elmalar, sağlık ve yaşam için tüm temel unsurları kapsar. Elmanın kabuğu antioksidanlarla doludur. Elmalar ayrıca, uygun sindirime yardımcı olan yüksek lif içerir ve ferahlatıcı hafif bir atıştırmalık olarak mükemmel çalışır.

İlgili yazı: Elmanın 8 etkili faydası

9- Kayısı

Sınırlı şeker ve maksimum fayda sağlayan bir şey arıyorsanız, kayısı en yakın arkadaşınız olacaktır. Düşük karbonhidratlı kayısılar sağlıklı meyvelerden başka bir şey değildir ve diyabetik yemeklere harika bir katkı sağlar. Kayısı, lif ve A vitamini açısından zengindir. Ancak daha yüksek miktarda şeker içerdiğinden kuru kayısı tüketmemelisiniz.

İlgili yazı: Kayısının 17 etkili faydası

10- Şeftali

Şeftalilerin tadı çok lezzetlidir ve diyabetli insanlar için harikadır. İster A ve C vitamini arıyor olun, ister lif alımınızı sabitlemeye çalışıyor olun, şeftaliler göz önünde bulundurmanız gereken harika bir meyvedir. (Kaynak)

İlgili yazı: Şeftalinin etkili 12 faydası

11- Kiraz

Kiraz, anti-enflamatuar özelliklere sahiptir ve bu da sizin için çok büyük fayda sağlayabilir. Ancak tükettiğiniz kirazların sayısını kontrol etmekte fayda var. Kiraz satın alırken, şekeri yüksek olmayanları tercih etmeli, kiraz konserveleri almamalısınız. (Kaynak)

İlgili yazı: Kirazın 7 etkili faydası

12- Çilek

şeker hastalığı için çilek

Yanlış duymadınız, şeker hastalığına iyi gelen şeyler arasında çilek de vardır! Çilek, zengin bir antioksidan ve gerekli vitamin kaynağıdır. Dolayısıyla sizin için çok faydalı olabilirler. (Kaynak)

İlgili yazı: Çileğin 16 etkili faydası

13- Greyfurt

Greyfurt, bol miktarda C vitamini ve sağlıklı lif ile doludur. Daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur ve yüksek kan şekerini önleyebilir. İçindeki şeker içeriği çok yüksek olduğu için yapay veya mağazadan alınan greyfurt suyundan kaçınmalısınız.

İlgili yazı: Greyfurtun faydaları nelerdir?

14- İncir

Şeker hastalığına iyi gelen meyveler arasında incir de vardır. İncirlerin özlü kısımları ile sağlıklı lif, antioksidanlar, demir ve diğer mineraller elde edilebilir. Şeker hastası olan kişiler kuru incir tüketirken yedikleri incir sayısını kontrol altında tutmak için çaba göstermelidir. İncir, düşük glikoz içeriği ile kilo kaybına katkıda bulunduğundan, şeker hastalığınız olduğunda gerçekten bir nimettir.

15- Yaban mersini

Şeker hastalığına iyi gelen meyveler arasındaki bir diğer madde de yaban mersinidir. Yaban mersini, küçük antioksidan ve anti-enflamatuar bileşenler gibidir. Glisemik indeksi düşüktür, bu yüzden bu meyveyi tüketmek oldukça yararlıdır. (Kaynak)

İlgili yazı: Yaban mersininin faydaları ve zararları nelerdir?

16- Karpuz

Karpuzlar birçok faydalı mineral, lif ve yüksek su içeriğine sahiptir. Bu, kan şekeri seviyelerini yükseltmeden tokluk hissi yaratacağından, açlığı azaltması muhtemeldir.

17- Mango

Mango, vitamin ve mineral içerir, ayrıca çok fazla enerji sağlar. İnsanlar yüksek karbonhidrat içeriği nedeniyle mango yemekten genellikle çekinirler. Ancak doğru miktarda alınırsa birçok insana yardımcı olabilir.

18- Muz

Muz da şeker hastalığına iyi gelen meyveler arasındadır. Muz, mükemmel bir potasyum kaynağıdır. Buna ek olarak, çok yüksek oranda vitamin içerir. Muzun karbonhidrat oranı yüksek olduğundan, bu meyveyi şeker seviyelerini kontrol altında tutmak için sınırlı miktarlarda tüketmelisiniz.

İlgili yazı: Muzun ve muz kabuğunun faydaları

19- Ahududu

Ahududu, lif bakımından zengindir ve şeker hastaları için iyidir. Ayrıca antioksidan ve vitamin açısından da oldukça zengin bir meyvedir. Bu ikisinin farklı alanlarda daha birçok yararı vardır. (Kaynak)

20- Üzüm

Kırmızı üzüm sağlıklı lif, mineral, vitamin ve meyve şekeri kaynağıdır. Meyve şekeri nedeniyle üzüm genellikle şeker hastaları için ideal değildir. Ancak porsiyon kontrolü uygularsanız, kan şekeri seviyelerindeki artışı kontrol edebilirsiniz.

21- Avokado

şeker hastalığı için avokado

Şeker hastalığına iyi gelen meyveler henüz bitmedi! Avokado, kalorisi yüksek olmasına rağmen şeker hastaları için faydalı olabilir. Kendilerini olağanüstü yağ asitleri ve C vitamini formları olarak sunarlar. Avokadodaki yağ asitleri vücuttaki glisemik seviyeleri düşürebilir. (Kaynak)

22- Kavun

Kavun çok ferahlatıcı ve yumuşaktır. Su, besin maddeleri ve mineraller bakımından yüksektir. Diyabetli kişiler tüketmeden önce porsiyon boyutlarını sürekli kontrol etmelidir.

23- Nar

Narlar harika demir kaynaklarıdır. Sağlığımızın faydası için çeşitli mineraller ve besleyici maddeler sağlarlar. Nar suyu, kan şekeri seviyelerini kontrol altında tutmada harikalar yaratır. (Kaynak)

24- Erikler

Erikler, porsiyon kontrolü kuralının bir istisnası değildir. Çok fazla erik tüketirseniz şeker seviyeleri önemli ölçüde yükselebilir. Ancak sağlık için iyi oldukları da bir gerçektir. Eriklerin şeker oranı yüksektir, bu nedenle meyve salatalarını tatlandırmak için kullanılabilirler.

25- Domates

Domates halk arasında sebze olarak bilinmesine rağmen aslında bir meyvedir ve şeker hastalığına iyi gelem meyveler arasındadır. Domateslerin şeker hastaları için de oldukça fazla kullanıldığı bulunmuştur. Domateslerin karbonhidratları çok düşüktür. Tam fayda sağlamak için çiğ yemekte fayda vardır. Yüksek miktarda şeker ve tuz içerdikleri için domates sosu ve ketçap tüketmekten kaçınmalısınız. (Kaynak)

İlgili yazı: Domatesin 10 etkili faydası

Sonuç olarak

Yukarıda da gördüğünüz gibi, şeker hastalığına iyi gelen meyveler sanıldığından daha fazladır. Bu nedenle, şeker hastalığınız olduğunda, bu her şeyin tatlı olduğu ve reddedilmesi gerektiği anlamına gelmez.

Diyabetle yaşayan birinin öğünlerini seçmeden önce biraz düşünmesi gerekir. Sağlıklı meyveler olsa da, abartılırsa yine kan şekerini yükseltebilir. Unutmamak gerekir ki, her şeyde önemli olan dozdur.

Doğal içerikler söz konusu olduğunda sağlıklı bir diyet sürdürmek kolaydır. Tek gereken doğru yönde bilinçli bir karardır. Diyabet, ancak izin verirsek hayatımızı sınırlayacaktır.

Umarız “şeker hastalığına iyi gelen meyveler nelerdir?” sorunuzu cevaplayabilmişizdir. Sağlıklı günler dileriz.


Kaynak ve ileri okuma:

  1. https://www.goodhousekeeping.com/health/diet-nutrition/g35205635/best-fruits-for-diabetes/

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dyt. Nergis Kızıltan

Dyt. Nergis Kızıltan, özel bir üniversitenin Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde lisans ve yüksek lisansını tamamlamıştır. Araştırma Hastanesi, Diyabet Hastanesi, Toplum sağlığı Merkezi gibi kuruluşlarda deneyim kazanmıştır. İlgi alanları arasında kilo yönetimi, klinikte beslenme, diyabette karbonhidrat sayımı, gebelikte beslenme, diyabette beslenme, emzirme döneminde beslenme sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir