reklam
Nöroloji

SMA Hastalığı Nedir?

Spinal musküler atrofi (SMA) en sık bebekleri ve çocukları etkiler ve kaslarını kullanmalarını zorlaştırır. Çocuğunuzda SMA olduğunda, beyindeki ve omurilikteki sinir hücrelerinde bir bozulma olur. Beyin, kas hareketi için vücuda sinyal göndermeyi durdurur. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

SMA hastalığı nedir?

Spinal musküler atrofi olarak da bilinen SMA hastalığı, konuşma, yürüme, nefes alma ve yutma gibi temel iskelet kası aktivitesini kontrol ederek kas güçsüzlüğüne ve atrofiye yol açan, motor nöronları (beyin sapı ve omurilikteki sinir hücreleri) aşamalı olarak yok eden nöromüsküler bir hastalıktır.

Motor nöronlar kollar, bacaklar, göğüs, yüz, boğaz ve dildeki hareketi kontrol eder. Motor nöronlar ve kaslar arasındaki sinyallerde kesinti olduğunda, kaslar yavaş yavaş zayıflar, güçsüzleşmeye başlar ve seğirme (fasikülasyon) gelişir.

SMA hastalığı neden olur?

SMA hastalığının en yaygın biçimi, 5q kromozomundaki SMN1 geninin her iki kopyasındaki kusurlardan kaynaklanır. Bu gen, motor nöronların sağlığını ve normal işlevini sürdüren SMN proteinini üretir.

SMA hastalığı olan bireylerde yetersiz SMN proteini seviyeleri vardır. Bu da omurilikte motor nöron kaybına, iskelet kaslarının zayıflamasına ve çökmesine neden olur. Bu güçsüzlük genellikle gövde, üst bacak ve kol kaslarında, el ve ayak kaslarına göre daha şiddetlidir.

Aynı genlerdeki değişikliklerin neden olduğu birçok spinal musküler atrofi türü vardır. SMA hastalığının daha az yaygın formları, kromozom 20’de bulunan VAPB geni, kromozom 14’teki DYNC1H1 geni, kromozom 9’daki BICD2 geni ve X kromozomu üzerindeki UBA1 geni gibi diğer genlerdeki mutasyonlardan kaynaklanır.

Tipler, başlangıç ​​yaşı ve kas güçsüzlüğünün şiddetine göre farklılık gösterir; ancak türler arasında örtüşme vardır.

Nasıl miras alınır?

UBA1 genindeki mutasyonların neden olduğu nadir durumlar dışında, SMA otozomal resesif bir şekilde kalıtsaldır. Bu, etkilenen kişinin genellikle her bir ebeveynden bir tane miras alan iki mutasyona uğramış gene sahip olduğu anlamına gelir. Yalnızca bir mutasyona uğramış gen taşıyan kişiler, herhangi bir semptom göstermeden hastalığın taşıyıcılarıdır. Otozomal resesif hastalıklar aynı kuşakta birden fazla kişiyi (kardeşler veya kuzenler) etkileyebilir.

SMA hastalığı türleri ve belirtileri nelerdir?

sma hastalığı belirtileri

Doğumdan önce solunum güçlüğü ile birlikte SMN1 genindeki kusurların neden olduğu SMA hastalığında, şiddetliden hafif güçsüzlüğe kadar çok çeşitli bozukluklar görülmektedir. Buna göre, SMA hastalığının en yaygın biçimleri beş türe ayrılabilir.

SMA tip 0

SMA tip 0, hastalığın en şiddetli şeklidir ve azalmış fetal hareket, eklem anormallikleri, yutma güçlüğü ve solunum yetmezliği ile karakterizedir.

SMA tip 1

SMA tip 1 (Werdnig Hoffman hastalığı), en yaygın SMA türüdür ve aynı zamanda hastalığın ciddi bir şeklidir. SMA tip 1’li bebekler 6 aylıktan önce şiddetli halsizlik yaşarlar ve asla bağımsız olarak oturamazlar. Kas zayıflığı, motor gelişim eksikliği ve zayıf kas tonusu, SMA tip 1’in başlıca klinik belirtileridir. Ağır prognozlu bebeklerde emme veya yutma problemleri vardır.

Bazıları yaşamın ilk birkaç ayında karın solunumu gösterir. Vücudun her iki tarafında kas güçsüzlüğü oluşur ve oküler kaslar etkilenmez. Dilin seğirmesi sıklıkla görülür. Zeka normaldir. Etkilenen çocukların çoğu iki yaşından önce ölür ancak hayatta kalma, solunum fonksiyonunun derecesine bağlı olabilir.

SMA tip 2

SMA tip 2 hastalarında güçsüzlük başlangıcı genellikle 6 ile 12 ay arasında görülür. Etkilenen çocuklar, gelişimlerinin erken dönemlerinde bağımsız olarak oturabilirler ancak 3 metre bile bağımsız olarak yürüyemezler. SMA tip 2’de neredeyse her zaman parmaklarda titreme görülür. Etkilenenlerin yaklaşık %70’inde derin tendon refleksleri yoktur. SMA tip 2’den etkilenenler genellikle gençliklerinin ortalarında veya daha sonra bağımsız olarak oturamazlar.

SMA tip 3

SMA tip 3 (Kugelberg-Welander sendromu) hastaları yürümeyi öğrenirler ancak sıklıkla düşer ve 2-3 yaşında merdiven inip çıkmakta zorluk çekerler. Bacaklar kollardan daha şiddetli etkilenir. Uzun vadeli prognoz, çocukken elde edilen motor fonksiyonun derecesine bağlıdır.

SMA tip 4

SMA tip 4 hastalarında kas güçsüzlüğünün başlangıcı 10 yaşından sonradır; bu hastalar genellikle 60 yaşına kadar ayakta durabilir.

SMA hastalığı nasıl teşhis edilir?

SMN1 geninin silinmelerini veya mutasyonlarını aramak için bir kan testi mevcuttur. Bu test, SMA tip 0, 1, 2, 3 ve 4’ün en az yüzde 95’ini tanımlar ve bir kişinin çocuklara geçebilecek kusurlu bir genin taşıyıcısı olup olmadığını da ortaya çıkarabilir.

SMN1 geni anormal bulunmazsa veya kişinin geçmişi ve muayenesi SMA için tipik değilse diğer tanı yöntemleri kullanılabilir. Diğer tanı yöntemleri arasında elektromiyografi (kasılma ve dinlenme sırasında kasların elektriksel aktivitesini kaydeder), sinir iletim hızı çalışmaları, kas biyopsisi (birçok nöromüsküler bozukluğu teşhis etmek için kullanılır) ve diğer kan testleri bulunur.

SMA hastalığı nasıl tedavi edilir?

sma hastalığı tedavisi

SMA için tam bir tedavi yoktur. Tedavi semptomları yönetmek ve komplikasyonları önlemekten oluşur.

Aralık 2016’da ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), SMA’lı çocukları ve yetişkinleri tedavi etmek için onaylanan ilk ilaç olarak nusinersen’ı onaylamıştır. İlaç, omuriliği çevreleyen sıvıya enjeksiyon yoluyla verilir. Motor nöronların bakımı için kritik olan tam uzunluktaki SMN proteininin üretimini artırmak için tasarlanmıştır.

İlaç etkisini özellikle erken başlandığında bebeklerde ve çocuklarda en iyi şekilde gösterir. Diğer bazı tedavi tedaviler araştırılmaktadır ve yakın gelecekte etkilenen bireyler için kullanılabilir hale gelebilir.

Mayıs 2019’da FDA, infantil başlangıçlı SMA’ya sahip 2 yaşından küçük çocuklar için onasemnogene abeparovec-xioi gen tedavisini onaylamıştır. Güvenli bir virüs, hedeflenen motor nöronlara tamamen işlevsel bir insan SMN geni sağlar, bu da kas hareketini ve işlevini iyileştirir ve aynı zamanda hayatta kalma şansını artırır. Ağustos 2020’de FDA, iki aylık ve daha büyük yaştaki SMA hastalığı olanları tedavi etmek için oral yoldan uygulanan risdiplam ilacını onaylamıştır.

Fizik tedavi, mesleki terapi ve rehabilitasyon, postürü iyileştirmeye, eklem hareketsizliğini önlemeye ve kas zayıflığı ve atrofisini yavaşlatmaya yardımcı olabilir.

Germe ve güçlendirme egzersizleri kontraktürleri azaltmaya, hareket açıklığını artırmaya ve dolaşımın akmasını sağlamaya yardımcı olabilir. Bazı kişiler, konuşma ve yutma güçlükleri için ek tedaviye ihtiyaç duyar.

Destekler veya diş telleri, ortezler, konuşma sentezleyicileri ve tekerlekli sandalyeler gibi yardımcı cihazlar, işlevsel bağımsızlığı geliştirmek için yardımcı olabilir.

Uzun süreli aç kalmaktan kaçınarak kilo ve gücü korumak için doğru beslenme ve kalori şarttır. Çiğneyemeyen veya yutamayan kişiler için bir beslenme tüpü kullanmak gerekebilir.

Geceleri non-invaziv ventilasyon, uyku sırasında solunumu iyileştirebilir ve bazı kişilerin ayrıca boyun, boğaz ve göğüsteki kas güçsüzlüğü nedeniyle gün boyunca yardımcı ventilasyon kullanması gerekebilir.

SMA hastalığı için yapılan araştırmalar

Ulusal Sağlık Enstitüleri’nin (NIH) bir bileşeni olan Ulusal Nörolojik Bozukluklar ve İnme Enstitüsü (NINDS), NIH’deki laboratuvarlarda SMA ile ilgili klinik araştırmalar yürütür ve aynı zamanda araştırma merkezlerindeki büyük tıbbi kurumlara hibeler yoluyla destek verir. Hücresel ve moleküler çalışmalar, motor nöronların dejenere olmasını tetikleyen mekanizmaları anlamaya çalışır.

Bilim insanları, insan dokusunu analiz ettiler ve hastalık süreçlerini araştırmak ve potansiyel tedavilerin test edilmesini hızlandırmak için hayvanlarda ve hücrelerde geniş bir model sistemleri yelpazesi geliştirdiler. Bu çabalar arasında:

  • Gen terapisi ve spesifik ilaçların, SMA hastalığı olan fare modellerinde ve bireylerde motor nöron yıkımını durdurduğu ve hastalığın ilerlemesini yavaşlattığı gösterilmiştir. NINDS, bu yöntemleri oluşturmak ve hastalarda klinik testlere giden yolu sağlamak için araştırmaları desteklemiştir. SMA’da gen terapisi için klinik denemeler devam etmektedir.
  • SMA’nın hayvan modelleri, SMA için yeni tedavilerin keşfedilmesi ve geliştirilmesinde kritik araçları temsil eder. Bilim insanları, yeni terapötik hedeflerin ve aday tedavilerin tanımlanmasına büyük ölçüde yardımcı olabilecek daha az şiddetli SMA tip 2 ve 3 olan zebra balığı, fare ve domuz örneklerini de incelemektedir.

Kaynak ve ileri okuma:

  1. https://www.ninds.nih.gov/
  2. https://rarediseases.org/
  3. https://medlineplus.gov/
  4. https://www.nhs.uk/
  5. https://www.webmd.com/

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Defne Eğilmez

Dr. Defne Eğilmez 1998 de Tıp eğitimine başlamıştır. 2004 yılında temel tıp eğitimini bitirdikten sonra ise Nöroloji alanında uzmanlığını tamamlamıştır. Ankara'da özel bir hastanede hizmet vermeye devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir