reklam
İç Hastalıkları

Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir? 10 Etkili Çözüm

Soğuk algınlığı veya grip belirtileriniz için doğal veya alternatif bir tedavi mi arıyorsunuz? Doğru yerdesiniz, aşağıda birbirinden etkili doğal çareler bulacaksınız.

Soğuk algınlığına iyi gelen şeyler hakkında

Yatakta evde olsanız bile hasta olmak eğlenceli değildir. Vücut ağrıları, ateş, titreme ve burun tıkanıklığı kombinasyonu herkesi perişan etmek için yeterli olabilir ve soğuk algınlığına (ya da gribe) ne iyi gelir sorusunun cevabı bir hayli önem kazanabilir.

Semptomlarınızı hafifletecek ve sizi normale döndürebilecek birçok ev ilacı vardır. Ancak birkaç hafta sonra hala hasta hissediyorsanız, doktorunuza görünmekte fayda vardır. Nefes almakta güçlük çekiyorsanız, kalp atışınız hızlıysa, baygınlık hissediyorsanız veya başka ciddi semptomlar yaşıyorsanız, daha erken tıbbi yardım almalısınız.

Soğuk algınlığına ne iyi gelir?

İşte madde madde soğuk algınlığına iyi gelen şeyler:

1- Tavuk çorbası

Tavuk çorbası her şeyi iyileştirmeyebilir, ancak hastalandığınızda harika bir seçimdir. Araştırmalar, doğal olarak hazırlanmış veya hazır sebzeli bir kase tavuk çorbasının tadını çıkarmanın nötrofillerin vücudunuzdaki hareketini yavaşlatabileceğini göstermektedir. (Kaynak)

Nötrofiller, yaygın bir beyaz kan hücresi türüdür. Vücudunuzu enfeksiyondan korumaya yardımcı olurlar. Vücudumuzda yavaş hareket ettikleri için, en çok iyileşme gerektiren bölgelerde daha konsantre kalırlar.

Aynı çalışma, tavuk çorbasının özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarının semptomlarını azaltmada etkili olduğunu bulmuştur. Düşük sodyumlu çorba aynı zamanda büyük besin değeri taşır ve vücudunuzun sulu kalmanıza yardımcı olur.

2- Zencefil

Zencefil kökünün sağlık yararları yüzyıllardır lanse ediliyor, ancak şimdi iyileştirici özelliklerinin bilimsel kanıtına da sahibiz. Kaynar suda birkaç dilim çiğ zencefil kökü, öksürüğü veya boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

İlgili yazı: Boğaz ağrısına ne iyi gelir? 15 etkili çözüm

Araştırmalar, gribe ve soğuk algınlığına sıklıkla eşlik eden mide bulantısını da ortadan kaldırabileceğini göstermektedir. Örneğin, bir çalışmada 1 gram zencefilin çeşitli nedenlerden kaynaklanan klinik mide bulantısını hafifletebileceği bulunmuştur. (Kaynak)

3- Bal

Soğuk algınlığına iyi gelen şeyler içinde bal da vardır. Balın çeşitli antibakteriyel ve antimikrobiyal özellikleri vardır. Limonlu bir suya bal ekleyerek içmek boğaz ağrısını hafifletebilir. Araştırmalar, balın etkili bir öksürük kesici olduğunu da göstermektedir.

İlgili yazı: Öksürüğe ne iyi gelir? 12 etkili çözüm

Bir çalışmada araştırmacılar, çocuklara yatmadan önce 10 gram bal vermenin öksürük semptomlarının şiddetini azalttığını bulmuşlardır. Bildirildiğine göre çocuklar daha sağlıklı uyudu ve bu da soğuk algınlığı semptomlarını azaltmaya yardımcı oldu. (Kaynak)

UYARI: 1 yaşından küçük çocuklara bal verilmemelidir.

4- Sarımsak

Sarımsak, antimikrobiyal özelliklere sahip olabilen bazı şeyler içerir. Diyetinize sarımsak eklemek soğuk algınlığı semptomlarının şiddetini azaltabilir. Bazı araştırmalara göre, hastalanmaktan kaçınmanıza bile yardımcı olabilir. (Kaynak)

Sarımsağın potansiyel faydalarından emin olmak için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor. Bu arada, diyetinize daha fazla sarımsak eklemek muhtemelen zarar vermeyecektir.

5- Ekinezya

Soğuk algınlığına ve gribe ne iyi gelir sorusuna verilecek cevaplardan biri de ekinazyadır. Yerli Amerikalılar, ekinezya bitkisinin otunu ve kökünü enfeksiyonları tedavi etmek için 400 yıldan fazla bir süredir kullanıyor.

Aktif bileşenleri, vücut üzerinde birçok terapötik etkiye sahip kimyasallar olan flavonoidleri içerir. Örneğin flavonoidler bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve iltihabı azaltabilir.

Bitkinin soğuk algınlığı ve griple mücadeledeki etkinliği üzerine araştırmalar yapıldı ve ekinezya almanın soğuk algınlığı geliştirme riskinizi yüzde 50’den fazla azaltabileceği bulundu. (Kaynak)

Ayrıca soğuk algınlığının süresini de azaltabilir. Sağlıklı bir yetişkinseniz, 1-2 gram ekinezya kökü veya otu almayı düşünebilirsiniz. Bir haftadan fazla olmamak kaydıyla, günde üç kez çay olarak da tüketebilirsiniz.

6- C vitamini

C vitamini vücudumuzda önemli bir rol oynar ve birçok sağlık yararına sahiptir. Misket limonu, portakal, greyfurt, yapraklı yeşillik ve diğer meyve ve sebzelerin yanı sıra limonlar iyi bir C vitamini kaynağıdır.

Sıcak çaya balla taze limon suyu eklemek, hastalandığınızda balgamı azaltabilir. Sıcak veya soğuk limonata içmek de işe yarayabilir.

İlgili yazı: Limonun inanılmaz faydaları nelerdir?

Bu içecekler soğuk algınlığınızı tamamen gidermeyebilir ancak bağışıklık sisteminizin ihtiyaç duyduğu C vitaminini almanıza yardımcı olabilirler. Yeterli C vitamini almak üst solunum yolu enfeksiyonları ve diğer benzeri hastalıkları rahatlatabilir. (Kaynak)

7- Probiyotikler

Probiyotikler, vücudumuzda, bazı yiyeceklerde ve takviyelerde bulunan dost bakteri ve mayalardır. Bağırsak ve bağışıklık sisteminizin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilirler. Probiyotikler, üst solunum yolu enfeksiyonu ile hastalanma riskinizi azaltabilir. (Kaynak)

Lezzetli ve besleyici bir yararlı bakteri kaynağı için diyetinize probiyotik yoğurt da ekleyebilirsiniz. Bağışıklık sisteminiz için potansiyel faydalarının yanı sıra yoğurt, bol miktarda protein ve kalsiyum sağlayan sağlıklı bir atıştırmalıktır.

8- Tuzlu su

Tuzlu su ile gargara yapmak üst solunum yolu enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olabilir. (Kaynak) Ayrıca soğuk algınlığı semptomlarının şiddetini de azaltabilir. Örneğin boğaz ağrısını ve burun tıkanıklığını hafifletebilir.

Tuzlu suyla gargara yapmak bakteri ve alerjen içeren mukusu azaltır ve gevşetir. Bu ilacı evde denemek için 1 çay kaşığı tuzu tam bir bardak suda eritin. Ağzınızın ve boğazınızın etrafında çalkalayın ve sonra tükürün.

9- Nem

Grip ve soğuk algınlığı kuru ortamlarda daha kolay yayılır. Evinizde daha fazla nem oluşturmak, gribe ve soğuk algınlığına neden olan virüslere maruz kalmanızı azaltabilir. Artan nem ayrıca burun iltihabını azaltabilir ve hasta olduğunuzda nefes almayı kolaylaştırabilir.

Yatak odanıza geçici olarak serin bir nemlendirici eklemek daha rahat hissetmenize yardımcı olabilir. Bu, özellikle kuru iç ortam sıcaklığının semptomlarınızı şiddetlendirebileceği kış aylarında geçerlidir. Birkaç damla okaliptüs yağı eklemek de nefes almanızı hızlandırabilir.

Nemlendiricilerde kullanılan suda küf ve diğer mantarların büyümesini önlemek için günlük olarak değiştirilmesi gerektiğini unutmayın. Nemlendirici olmadan aynı etki için, uzun bir duş alabilir veya buharlı bir banyoda dinlenebilirsiniz.

10- Ilık banyo

Bazen bir çocuğun ateşini sıcak bir banyo yapmasını sağlayarak azaltabilirsiniz. Sıcak banyolar yetişkinlerde de soğuk algınlığı ve grip semptomlarını da azaltabilir.

Suya epsom tuzu ve karbonat eklemek vücut ağrılarını azaltabilir. Çay ağacı, ardıç, biberiye, kekik, portakal, lavanta veya okaliptüs gibi birkaç damla uçucu yağ eklemek de rahatlatıcı bir etki yaratabilir.

İlgili yazı: Portakalın inanılmaz faydaları nelerdir?

Sonuç olarak

Soğuk algınlığına ve gribe ne iyi gelir sorusunun cevabı olarak evde uygulanabilecek birçok çözüm yolu vardır. Bu çözümlerden bazıları biraz tuhaf görünebilir, ancak etkinliklerine yemin eden insanlar ve topluluklar vardır.

Tamamen hastalanmaktan kaçınmak istiyorsanız, proaktif olarak bağışıklık sisteminizi güçlendirmelisiniz.


Kaynak ve ileri okuma:

  1. https://www.healthline.com/health/cold-flu/home-remedies
  2. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/common-cold/in-depth/cold-remedies/art-20046403
  3. https://www.webmd.com/cold-and-flu/12-tips-prevent-colds-flu-1

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Taner Yılmaz

Dr. Taner Yılmaz 1980 yılında doğmuş, ilk ve orta öğretim hayatı boyunca çalışkan bir öğrenci olmuştur. Daha sonra ise tıp eğimini tamamlamış ve dahiliye alanını tercih etmiştir. Bu alanda uzmanlığını tamamlamıştır ve hala bu alanda hizmet vermektedir. Vakit buldukça ise faydalı olmak maksadıyla çeşitli web sitelerine makaleler hazırlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir