Sol Kol Ağrısı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sol koldaki küçük ağrılar genellikle yaşlanmanın normal bir parçasıdır. Bununla birlikte, ani veya olağan dışı sol kol ağrısı daha ciddi bir tıbbi problemin işareti olabilir. Tedavisi gereken bir yaralanma belirtisi veya en kötü durumda kalp krizinin göstergesi olabilir. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Sol Kol Ağrısı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
19.01.2021
A+
A-

Sol kol ağrısı nedir?

Sol kol ağrısı durumunda potansiyel nedenlerin ve özelliklerin farkında olmak, bir kişinin vücudun neye tepki verdiğini tanımasına ve tıbbi yardım almanın ne zaman gerekli olduğunu belirlemesine yardımcı olabilir.

Bu yazıda, sol kol ağrısının olası nedenlerini açıklıyoruz. Bu nedenlerin her biri için, bir kişinin altta yatan sorunu tanımlamasına yardımcı olabilecek diğer semptomları da açıklıyoruz.

Sol kol ağrısı neden olur?

İşte madde madde sol kol ağrısı nedenleri:

1- Kalp krizi

sol kol ağrısı ve kalp krizi

Bir kalp krizi, kalp kasının bir kısmı hasara devam ettiğinde veya oksijen eksikliğinden dolayı tamamen durduğunda meydana gelir.

Çoğu kalp krizi, koroner arterlerdeki daralmanın bir sonucu olarak ortaya çıkar. Plak oluşumu nedeniyle arterler daralır. Bir parça plak arter duvarından koparsa, kalbe oksijen açısından zengin kan akışını kesebilir ve bu da kalp krizine neden olabilir.

Sol kol ağrısı, kalp krizinin en yaygın semptomlarından biridir. Kalpten dallanan ve koldan gelen sinirler aynı beyin hücrelerine sinyal gönderir. Sonuç olarak, beyin ağrının kaynağını izole edemez.

Sevk edilen ağrı olarak adlandırılan bu fenomen, kalp krizi geçiren bir kişinin neden göğüs ağrısı olmadan kol ağrısı hissedebileceğini açıklamaktadır.

Amerikan Kalp Derneği, ani sol kol ağrısı birkaç dakika içinde kötüleşirse veya aşağıdaki semptomlardan herhangi birinde ortaya çıkarsa acil servisi aramanızı önerir:

 • Göğsün merkezinde birkaç dakikadan uzun süren veya kaybolan ve sonra geri dönen rahatsızlık
 • Sırt, boyun, çene veya alt karın bölgesinde ağrı, uyuşma ve olağandışı rahatsızlık
 • Göğüs ağrısı ile birlikte olan veya olmayan nefes darlığı
 • Hazımsızlık
 • Mide bulantısı ya da kusma
 • Baş dönmesi
 • Ani soğuk terleme veya kızarma

Göğüs rahatsızlığı, erkeklerde ve kadınlarda kalp krizlerinin en yaygın belirtisidir. Basınç, dolgunluk, yanma veya yavaş yavaş ağrının gelmesi şeklindedir.

Bununla birlikte, kadınların kalp krizi geçirirken nefes darlığı ve bulantı gibi diğer semptomları yaşama olasılığı erkeklerden daha fazladır. Bu belirtileri yanlış bir şekilde bir virüse, hazımsızlığa veya strese bağlayabilirler.

Bir kişi bulantı, kusma, nefes darlığı veya alt karın, sırt ya da çenede ani bir kombinasyon yaşarsa, derhal tıbbi yardım almalıdır.

2- Anjina, göğüs ağrısı

anjina

Anjina yaşayan insanlar, kalbin ihtiyaç duyduğundan daha az oksijen alması nedeniyle rahatsızlık veya ağrı hissederler. Sol kol ağrısı ile birlikte, omuzlarda, boyunda, sırtta veya çenede belirtiler ortaya çıkabilir. Anjina ayrıca hazımsızlık gibi hissettirrebilir.

Anjina kalp krizi değildir. Bununla birlikte, bu bir kalp probleminin işaretidir. Tıkanmış veya daralmış koroner arterler genellikle anjina nedenidir. Bu durumun iki ana türü vardır:

 • Kararlı anjina: Kararlı anjina, öngörülebilir ve yönetilebilir bir anjina türüdür. En az 2 ay boyunca sürekli olarak ve sadece fiziksel çaba veya duygusal stres dönemlerinde ortaya çıkar. Bu durumlar kalbe fazladan yük bindirir, yani daralmış arterlerin izin verdiğinden daha fazla oksijene ihtiyaç duyar.
 • Kararsız anjina: Bu tip anjina daha öngörülemez ve tehlikelidir. Bir kişi dinlenirken bile ortaya çıkabilir, yani kalp sürekli olarak yeterli oksijen alamaz. Kararsız anjina, bir kişinin kalp krizi riski altında olduğunu gösterir. Bir tıp uzmanı, acil serviste kararsız anjinası olan kişileri değerlendirmelidir.

3- Kas-iskelet yaralanması

iskelet sistemi

Sol kol ağrısı, aşağıdaki özelliklere sahipse muhtemelen kalp sorunlarının bir sonucu değildir:

 • Ağrı bıçaklanma gibiyse ve her seferinde sadece birkaç saniye sürüyorsa
 • Hareket veya dokunma ağrıya neden oluyorsa
 • Ağrı sadece kolun küçük bir bölgesinde görülüyorsa
 • Rahatsızlık saatlerce veya günlerce başka semptomlar olmadan devam ediyorsa

Bunun yerine, rahatsızlık kol, omuz ve dirsekte kemik veya dokuda bir yaralanma belirtisi olabilir.

Bununla birlikte, bu belirtiler olası kas-iskelet hastalıkları hakkında iyi bir tahmine sahip olsa bile, yaralanma veya kalp krizi nedeniyle sol kol ağrısının olup olmadığını söylemek zor olabilir. Hem yaş hem de fiziksel aktiviteler gibi belirli risk faktörleri de değerlendirilmelidir.

Bu nedenlerden dolayı, bir yaralanmayı kendi kendine teşhis etmeye veya tıbbi yardım almadan bir kalp problemini dışlamaya çalışmamak önemlidir.

Kol ağrısına neden olabilecek yaygın kas-iskelet hastalıkları şunları içerir:

 • Bursit: Kemik ve kas arasında tendon ya da deri arasında bulunan küçük keselerin iltihaplanmasıdır. Bu iltihaplanma sol kol ağrısı gibi ciddi ağrılara neden olabilir.
 • Rotator manşet yırtığı: Rotator manşet, omuzu yuvasında tutan ve bir kişinin kolu döndürmesine ve nesneleri kaldırmasına yardımcı olan bir grup kas ve tendondur. Rotator manşetin yumuşak dokusunda yırtılma çok acı verici olabilir.
 • Fıtıklaşmış disk: Omurganın omurları arasındaki yastıklama disklerinden biri patladığında, omurga kemikleri arasında dışarı çıkar ve çevredeki sinirlere iter. Disk kola hizmet eden sinirlere karşı iterse, bir kişi kol ağrısı, uyuşma veya halsizlik hissedebilir.
 • Kırık: Kol ağrısı, tespit edilmemiş kırık bir kemiğin belirtisi olabilir.

Sol kol ağrısı nasıl geçer?

Kol ve omuz yaralanmaları hayatı tehdit edici olmasa da, bir doktordan tıbbi değerlendirme almak hala önemlidir. Erken tedavi, dokuların veya kemiklerin iyileşmesine yardımcı olabilir ve daha fazla hasarı önleyebilir.

Bununla birlikte, sol kol ağrısı için erken tedavinin en önemli faktörü kalp krizini dışlamaktır.

Acil servis doktorları kol ağrısının kalp krizi veya arteriyel blokaj belirtisi olduğuna karar verirse, derhal harekete geçeceklerdir. İlk olarak, muhtemelen bir elektrokardiyogram, kan çalışması, göğüs röntgeni ve muhtemelen bilgisayarlı tomografi veya anjiyografi taraması yapacaklardır.

Bir doktor ayrıca kalp kateterizasyonu adı verilen bir görüntüleme prosedürü de kullanabilir. Bu test, doktorların arterlere bir boya enjekte ederek tıkanıklıkların derecesini değerlendirmesini sağlar.

Bu testin sonuçlarına dayanarak, doktorlar invaziv olmayan tedaviyi seçebilir. Örneğin, kan pıhtılarını parçalayan bir ilaç reçete edebilirler.

Daha şiddetli tıkanmalar ameliyat gerektirebilir. Birçok farklı kalp prosedürü vardır ve en uygun olanı seçmeye giden faktörler karmaşıktır. Kalbe kan akışını düzeltmek için bazı potansiyel seçenekler şunlardır:

 • Stent implantasyonu: Cerrah, damarı genişletmek ve kan akışını desteklemek için daralmış bir artere tel örgü tüp yerleştirir. Bu tüpe stent denir.
 • Anjiyoplasti: Cerrah, bloke olmuş bir arterin içine küçük bir balon şişirir ve kan akışına izin vermek için bunu tekrarlar.
 • Bypass ameliyatı: Cerrah, kan akışını tıkanıklık etrafında yönlendirmek için kan damarının sağlıklı bir bölümünü kullanır.

Yaşam tarzı değişiklikleri

Bir kişi kalp krizi veya anjina yaşarsa, nüksü önlemek için yaşam tarzı değişiklikleri yapmalıdır. Bunlar aşağıdakileri içerebilir:

 • Sigarayı bırakmak
 • Sağlıklı bir vücut ağırlığına ulaşmak
 • Bir egzersiz rejimi başlatmak
 • Bol miktarda sebze, meyve, kepekli tahıllar ve yağsız etlerin yanı sıra az yağlı süt ürünlerini içeren sağlıklı bir diyetle beslenmek

Doktorlar ayrıca kolesterolü düşürmek, kan pıhtılaşmasını önlemek veya kan basıncını düşürmek için ilaçlar reçete edebilirler.

Unutmayın, hangi ilacı ne şekilde alacağınıza doktorunuz karar verecektir.

Tip 2 diyabetli insanlar için

Bir doktor, hastanın yaşam tarzı değişiklikleri yapmasına ve ilaç almasına rağmen, glikoz seviyeleri yüksek kalan tip 2 diyabetliler için özel ilaçlar reçete edebilir. Bu ilaçlar kan şekerini düşürmeli ve ateroskleroz ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltmalıdır.

Özet olarak

Sol kol ağrısı her zaman kalp krizi veya anjina belirtisi olmasa da, bunlar bu semptomun en tehlikeli nedenleridir. Kol ağrısına nefes darlığı, bulantı, göğüs ağrısı ve baş dönmesi eşlik ediyorsa derhal tıbbi yardım almak önemlidir.

Kalp hastalığı belirtileri yaşayan insanlar inme ve kalp krizi gibi ciddi komplikasyon riskini azaltmalarını sağlamak için önlemler almalıdır. Bu önlemler yaşam tarzı değişiklikleri, ilaç tedavisi ve gerekirse ameliyatı içerir.


Kaynak ve ileri okuma:

 1. mayoclinic.org
 2. healthline.com
 3. nortonhealthcare.com

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.