reklam
Beslenme ve Diyet

Somon Balığının Faydaları Nelerdir?

Somon balığının faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir? Nasıl ve ne kadar tüketmeliyiz? Somon yerken nelere dikkat etmeliyiz? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Somon balığının faydaları var mıdır?

Somon balığının faydaları bir hayli fazladır ve en besleyici balık türlerinden biridir. Omega-3 yağ asitleri, B12 vitamini ve diğer temel besinler açısından zengin olan somon, saç ve cilt sağlığı için de harikadır. Somonun harika tadı ve mükemmel sağlık yararları, onu dünyadaki en sevilen balıklardan biri yapar.

Somon, iyi yağlar içeren popüler bir yağlı balıktır. Bu, onu kalp sağlığı ve kolesterol dostu yapar. İyi miktarda protein, vitamin, mineral ve omega-3 ve -6 yağ asidi içeriği genel sağlığa katkıda bulunur.

Bir süper gıda olarak kabul edilen somonun içinde selenyum gibi antioksidan elementler ve fosfor, çinko ve potasyum gibi diğer minerallerin yanı sıra B vitamini grubu – riboflavin, niasin, tiamin, B6, folat ve B12 bulunur.

Bu nedenle somon, vücudumuzdaki mineral ve vitamin eksikliklerinin çoğunu giderir ve diyetimizin bir parçası haline getirirsek, sağlığa yardımcı olur.

Somon balığının faydaları nelerdir?

Somon balığı sağlıklı mıdır? Somon balığının bol miktarda yağ içeren yağlı bir balık olduğu düşünüldüğünde bu doğru bir sorudur. Ancak bu yağ tamamen sağlıklıdır, kalp ve cilde iyi gelir.

Somon, kalp ve beyin için mükemmel bir besin kaynağıdır. Tıbbi araştırmalar, 0.45 ila 4.5 gram omega-3 yağ asidi almanın kalp fonksiyonunu önemli ölçüde iyileştirebileceğini, kan basıncını düşürdüğünü ve iltihabı azaltabileceğini bulmuştur. Balık ayrıca bir tür omega-3 yağ asidi olan DHA’nın varlığından dolayı bilişsel sağlığa da katkıda bulunur.

Yabani somon balığının çiftlikte bulunan somon balığından daha fazla besleyici değer içerdiğini belirtmekte fayda var. Çiftlik somonları, normalde vahşi doğada tüketecekleri kabuklular, sinekler ve daha küçük balıklardan oluşan doğal diyetleri yerine, yapay bir diyetle yetiştirilir. Sonuç olarak, bir kuluçkahaneden somon yemek, size doğadan yakalanmış somonu tüketmek kadar fayda sağlamayacaktır.

İşte madde madde somon balığının faydaları:

1- Kardiyovasküler sağlığı iyileştirir

Somon balığının faydaları arasındaki ilk madde kalp sağlığını iyileştirmesidir. Somon, zengin bir omega-3 yağ asitleri (EPA ve DHA) ve potasyum kaynağıdır. Potasyum ile birleştirilmiş omega-3 ve 6 yağ asitleri, arter iltihabını azalttığı, kolesterol seviyelerini düşürdüğü ve kan basıncı seviyelerini koruduğu için kalp sağlığına büyük ölçüde katkıda bulunur.

Potasyum, kan basıncını kontrol etmeye ve aşırı sıvı tutulmasını önlemeye yardımcı olur. Bu nedenle, düzenli somon alımı, kalp krizi, felç, aritmi, yüksek tansiyon ve yüksek trigliserid gibi kalple ilgili tıbbi durumları önemli ölçüde azaltabilir.

2- Hasarlı dokuları onarır

Somon balığının faydaları arasındaki ikinci madde, iyi bir protein kaynağı olmasıdır. Vücudumuz, temel besin maddelerine ek olarak, kemikler, kaslar, kıkırdak, deri ve kan için yapı taşı olduğu için proteine ​​ihtiyaç duyar. Proteinler vücudun bir yaralanmadan sonra dokuları oluşturmasına ve onarmasına yardımcı olur, kemik sağlığını korur ve kilo verme sırasında kas kütlesini korur. Aynı zamanda sağlıklı bir metabolik hızı korur ve kemik yoğunluğunu ve gücünü artırır.

3- Mükemmel B vitamini kaynağıdır

somon balığı faydaları

Somon tüm B vitamini grubu (B3, B5, B7, B6, B9, B12, vb.) açısından zengindir. B vitamini kompleksi, tüm vücut fonksiyonlarının sağlıklı dengesini korumada çok önemli bir rol oynar. B grubu vitaminler, tüketilen yiyecekleri enerjiye dönüştürmek, DNA oluşturmak, onarmak ve iltihabı azaltmak için birlikte bağımlı olarak çalışır.

Tüm B vitaminleri arasında somon B3 vitamini (niasin) ve B6 vitamini açısından çok daha zengindir. B3 vitamini, kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olurken, B6 vitamini beyin sağlığını iyileştirir. Somon ayrıca beyin ve sinir sisteminin işleyişi, hormonal denge ve çeşitli metabolik fonksiyonlar için hayati önem taşıyan iyi miktarda B12’ye sahiptir.

4- Uygun tiroid fonksiyonuna yardımcı olur

Somon balığının faydaları arasındaki dördüncü madde, tiroid fonksiyonlarını iyileştirmesidir. Selenyumun önemli işlevlerinden biri, uygun tiroid işlevini sürdürmektir. İyi bir porsiyon somon, önemli miktarda selenyum sağlayabilir. Bu temel eser mineral, tiroid bezini tiroid hormonunun sentezi sırasında oluşan oksidatif hasardan korur ve tiroid bezinin hücreleri, tiroid hormonunu yapmak için kullanılan hidrojen peroksit üretir.

5- Beyin sağlığını destekler

Yüksek DHA seviyeleri, beyin fonksiyonunu artırmak ve iyileştirmek için somondaki A vitamini, D vitamini ve selenyum ile birlikte çalışır. Aslında, omega-3 yağ asidi takviyeleri, Alzheimer ve Parkinson hastalığı gibi nörolojik bozuklukları tedavi etmek için kullanılır. Hamilelik sırasında somon yemek, fetal beyin gelişimi ve bebeğin sağlığının iyileşmesine yardımcı olabilir.

6- Kanseri tedavi edebilir

Etkileyici omega-3 yağ asidi içeriğine bağlı olarak somon, bir süper gıda olarak kabul edilir. Tıbbi olarak, omega-3 yağ asitlerinin kanser hücreleri üzerinde derin bir etkiye sahip olabileceği ve tümörleri öldürebileceği kanıtlanmıştır. Cilt kanseri, prostat kanseri, bağırsak kanseri, karaciğer kanseri ve beyin tümörleri gibi belirli kanser durumları, omega-3 yağ asitleri ile tedavi edilebilir ve önlenebilir.

7- Eklem iltihabı ile savaşır

Somon balığının faydaları arasındaki bir diğer madde, eklem iltihabı ile mücadele etmesidir. Yine somon balığındaki omega-3 yağ asitleri, osteoartrit dahil çeşitli iltihaplı eklem rahatsızlıklarının azaltılmasına yardımcı olur. Somon, biyoaktif peptitler adı verilen bir grup küçük protein içerir. Kalsitonin adı verilen bu tür bir biyoaktif peptidin, insanın osteoartritik kıkırdağında kollajen sentezini arttırdığı, düzenlediği ve stabilize ettiği bilinmektedir.

8- Çocuklarda bilişsel zeka oluşturur

Somon balığının faydaları beyin için de etkilidir. Somon, beyin sağlığı için iyi olduğundan, anne adaylarının çocuklarda bilişsel beceriler ve öğrenme yetenekleri geliştirmek için somon yemesi gerekir. Somon ayrıca, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunu azaltmaya ve akademik performansı artırmaya yardımcı olabileceğinden, büyüyen çocukların diyetine de dahil edilmelidir.

9- Antioksidan özelliklere sahiptir

Somonun pembe rengi, karotenoid antioksidan ailesinin bir üyesi olan astaksantinin varlığından gelir. Diğer karoten ve karotenoidlerin aksine, astaksantin insan vücudunda retinoide dönüşmez. Doğası gereği bir antioksidandır ve kardiyovasküler, immün, inflamatuar ve nörodejeneratif hastalıkları önlemede oldukça iyidir.

10- Görmeyi geliştirir

somonun faydaları

Somon balığının faydaları görmeyi de iyileştirir. Omega-3 yağ asitleri ve A vitamini açısından inanılmaz derecede zengin olan somon, gözler için harika bir besin kaynağıdır. Düzenli somon tüketimi, göz kuruluğunu ve yaşa bağlı makula dejenerasyonu semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

11- Sağlıklı cildi destekler

Somon, yağ asitleri ve A vitamini içerdiğinden dolayı cilde fayda sağlar. Bu sağlıklı yağlar cilt kalitesini ve sağlığını iyileştirir. Omega-3 yağ asitleri, yaşlanmadan sorumlu olan serbest radikal hasarını büyük ölçüde azaltmak için somondaki astaksantinin karotenoid antioksidanları ile işbirliği içinde çalışır.

12- Kilo vermeye yardımcı olabilir

Somon balığının faydaları arasındaki son madde, kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Bu yağlı balık, düşük kalorili içeriğiyle protein açısından zengindir. Bu nedenle, diyet planınıza somon balığını dahil etmeniz kesinlikle sağlıklıdır ve tavsiye edilir. Çünkü size sadece büyük miktarda protein sağlamakla kalmaz, aynı zamanda vücuttaki çeşitli vitamin ve mineral eksikliklerini de telafi eder. Somon balığındaki yağ içeriği çoğunlukla iyidir ve kilo almanıza neden olmaz.

Sonuç olarak

Somon balığı, birçok etkileyici sağlık faydası olan bir besindir. Haftada en az iki porsiyon somon balığı yemek, gereksinim duyduğunuz besin ihtiyaçlarınızı gidermenize ve çeşitli hastalık riskini azaltmanıza yardımcı olabilir.

Ayrıca, somon lezzetli, doyurucu ve çok yönlü bir balık türüdür. Bu yağlı balığı arada sırada yemeklerinize düzenli bir parça olarak dahil etmek, yaşam kalitenizi ve sağlığınızı iyi yönde etkileyebilir.

Umarız “somon balığının faydaları nelerdir?” sorunuza cevap verebilmişizdir. Sağlıklı günler dileriz.


Kaynak ve ileri okuma:

  1. https://www.healthline.com/nutrition/11-benefits-of-salmon
  2. https://food.ndtv.com/food-drinks/9-incredible-benefits-of-salmon-fish-you-may-not-have-known-1788147
  3. https://www.webmd.com/food-recipes/benefits-salmon

Dyt. Nergis Kızıltan

Dyt. Nergis Kızıltan, özel bir üniversitenin Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde lisans ve yüksek lisansını tamamlamıştır. Araştırma Hastanesi, Diyabet Hastanesi, Toplum sağlığı Merkezi gibi kuruluşlarda deneyim kazanmıştır. İlgi alanları arasında kilo yönetimi, klinikte beslenme, diyabette karbonhidrat sayımı, gebelikte beslenme, diyabette beslenme, emzirme döneminde beslenme sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir