reklam
Ortopedi ve Travmatoloji

Strese Bağlı Sırt Ağrısı Nedir?

Strese bağlı sırt ağrısı nedir? Neden ve nasıl olur? Ciddi bir durum mudur? Doktora görünmek gerekir mi? Geçmesi için ne yapılmalı? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Strese bağlı sırt ağrısı olur mu?

Sırt ağrısı, muhtemelen birçoğumuzun yaşadığı en yaygın ve sinir bozucu semptomlardan biridir. Çalışmakta güçlük çekmekten uyku sorununa kadar, sırt ağrısının büyük bir güçlük olduğuna şüphe yoktur. Çoğu durumda, ağrının nedenini veya tetikleyici bir olayı tam olarak belirleyememek ağrının en rahatsız edici yanı olabilir, ayrıca günlük yaşamınıza müdahale eden bir rahatsızlıktır. Sırt ağrısında ilk düşünülen şey, bir kasın zarar gördüğü veya yanlış yöne hareket ettiğiniz için sırt ağrısına yol açmış olmasıdır. Bununla birlikte, çok sayıda sırt ağrısı vakasının aslında stres ve buna bağlı davranışlardan kaynaklandığını öğrenmek sizi şaşırtabilir.

Sırt ağrısı nedenleri

Sırt ağrısı yaşamanızın birkaç nedeni vardır, bunlardan bazıları bariz şekilde açık olmayabilir. Bölgedeki travma veya doğrudan yaralanma kesinlikle akut veya kronik ağrıya neden olabilir, ancak çoğu zaman sırt ağrınızın nedeni başka bir şeye bağlanabilir.

Sırt ağrısının en yaygın nedenlerinden bazıları aşağıdakileri içerir:

 • Yaralanma
 • Kas gerginliği
 • Bağ suşu
 • Kas spazmları (gerilmenin neden olduğu)
 • Bel fıtığı
 • Disk şişmesi
 • Disk yırtılması
 • Osteoporoz (kemik erimesi)
 • Artrit

Tekrarlayan kaldırma veya tekrarlayan hareketler gibi görünüşte zararsız faaliyetler – örneğin bir golf sopası sallamak gibi – genellikle kaslarınızı ve bağlarınızı zorlar ve sırt ağrısına neden olur. Yukarıda listelenenler gibi kronik veya dejeneratif durumlar da sırt ağrısının suçluları olabilir. Ancak bunların hiçbiri sizin için geçerli değilse, sırt ağrınız başka bir şeyin sonucu olabilir.

Strese bağlı sırt ağrısı nedenleri

İnanması zor gibi görünse de, sırt ağrısı yaşamanızın nedeni zihinsel veya duygusal sıkıntı olabilir. Aslında, stres ve kaygı ile ilişkili olduğu kanıtlanmış uzun bir fiziksel semptom listesi vardır, bu fiziksel semptomlardan bazıları aşağıdakileri içerir:

Stresin kendisi, vücudun belirli – genellikle hoş olmayan – durumlara veya düşüncelere verdiği tepkidir. Farkında olmayabilirsiniz, ancak kendinizi stresli veya endişeli hissettiğinizde, vücudunuzda sizi zarardan korumaya çalışan kimyasal ve fiziksel reaksiyonlar meydana gelir. Kortizol ve adrenalin salınır ve tipik olarak kaslarınızda istemsiz bir kasılma olur. Bu genellikle boyun, omuzlar ve omurganın aşağısında görülür. Bu bölgelerdeki uzun süreli gerginlik sırt ağrısına ve daha spesifik olarak bel ağrısına neden olabilir. Omuzlarınızda çok fazla gerginlik olduğunu söyleyen bir masaj terapistiniz olabilir ve bu fenomene atıfta bulunurlar.

Sırt ağrısı tedavisi

Hem strese bağlı sırt ağrısı, hem de normal sırt ağrınızdan kurtulmanın ilk adımı, nedenini belirlemektir. Örneğin, travmaya bağlı sırt ağrısı tedavisi profesyonel yardıma ihtiyaç duyulan bir şey olabilirken, gerilim kaynaklı sırt ağrıları evde tedavi edilebilir.

Genel olarak, reçetesiz satılan ilaçlar, buz ve ısı, strese bağlı sırt ağrısında önemli ölçüde rahatlama sağlayabilir. Sırt ağrınızın başlangıcında günde 3 – 4 kez yaklaşık 15 dakika soğuk kompres, ilk birkaç günden sonra bunun yerine sıcak kompres uygulayabilirsiniz.

Sıcak duşlar veya banyolar ayrıca kaslarınızı gevşetmeye ve ağrınızı hafifletmeye yardımcı olabilir. Bazı durumlarda, masaj terapisi semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, uygun olmayan teknikler ağrınızın daha da kötüleşmesine neden olabileceğinden, kalifiye, sertifikalı ve deneyimli bir profesyonelden tedavi aldığınızdan emin olun.

Disk sorunları veya osteoartrit gibi daha ciddi durumlardan kaynaklanan sırt ağrıları için profesyonel müdahale gerekebilir. Bazı durumlarda ameliyat önerilebilir, ancak daha az invaziv tekniklerin eşit derecede – hatta daha fazla – faydalı olabileceği birçok durum vardır.

Sırt ağrısını önlemek

Gelecekte hem strese bağlı sırt ağrısı, hem de normal sırt ağrısından kaçınmanıza yardımcı olacak aşağıdaki yaşam tarzı ve davranış ipuçlarını izleyin:

 • Omurganız nötr pozisyonda uyuyun
 • İyi duruş uygulayın
 • Düzenli olarak gerinin
 • Sağlıklı beslenin
 • Bir egzersiz rutini sürdürün
 • Ağır kaldırmaktan kaçının
 • Fazla kilolardan kurtulun
 • Stres seviyenizi azaltın

Strese bağlı sırt ağrısı çekiyorsanız, rahatlamaya yönelik ilk adım deneyimli bir doktor tarafından muayene olmaktır.


Kaynak:

Dr. Ersin Yıldırım

Dr. Ersin Yıldırım 19 Mayıs 1983 Ankara doğumludur. Liseyi bitirdikten sonra iki sene tıp fakültesini kazanmaya çalışmış ancak başaramamıştır. Daha sonra ise büyük bir azimle tıp fakültesini kazanmıştır ve başarıyla eğitimini tamamlamıştır. Uzmanlığını ise ortopedi alanında yapmıştır ve bu alanda hizmet vermeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir