Göğüs Hastalıkları

Sürekli Derin Nefes Alma İsteği Neden Olur, Nasıl Geçer?

Sürekli derin nefes alma isteği birçok nedenden dolayı olabilir. İç çekme olarak da bilinen sürekli derin nefes alma genellikle rahatlama, üzüntü veya bitkinlik gibi duygularla ilişkilidir. Derin nefes alma, iletişim ve duygularda rol oynayabilirken, sağlıklı akciğer fonksiyonunu sürdürmek için fizyolojik olarak da önemlidir.

Ancak, sürekli derin nefes almak iyi midir, neden olur, nasıl geçer? Gelin bu gibi sorulara hep beraber cevap bulalım.

Sürekli derin nefes alma isteği duymak

Derin nefes almak veya iç çekmek genellikle bir duygu ile bağlantılıdır. Örneğin, bazen rahatlamak için derin nefes alırken bazen de bunu bilinçsiz bir şekilde yapabiliriz. Aslında derin nefes almaların çoğu istemsiz bir şekilde gerçekleşir ve bunu genellikle kontrol edemeyiz.

Ortalama olarak, insanlar 1 saat içinde yaklaşık 12 adet derin nefes alırlar. Bu, her 5 dakikada 1 derin nefes alıp verdiğiniz anlamına gelir. Bu iç çekmeler beyin sapınızda yaklaşık 200 sinir hücresi tarafından üretilir.

Peki, sürekli derin nefes alma isteği ne anlama geliyor? Normalin üzerinde derin nefes alıp vermek, özellikle kendinizi stresli veya endişeli hissediyorsanız, duygusal durumunuz veya altta yatan bir solunum rahatsızlığınız gibi birkaç şeyle ilişkilendirilebilir.

Sürekli derin nefes alma isteği iyi mi yoksa kötü mü?

Genel olarak, derin nefes alıp vermek iyidir. Akciğerlerinizin işlevi için oldukça önemli bir fizyolojik rol oynar. Ama bu önemli rolü nasıl yapar?

Normal nefes alırken, akciğerlerinizdeki alveol adı verilen küçük hava keseleri bazen kendiliğinden sönebilir. Bu, akciğer fonksiyonunu olumsuz etkileyebilir ve orada meydana gelen gaz değişimini azaltabilir.

Derin nefes alıp vermeler bu etkilerin önlenmesine yardımcı olur. Normal nefes yeteri kadar oksijen içerse de alveollerinizin söndüğü durumlarda, bunları yeniden şişirmek için derin bir nefes almak işe yarayabilir.

Yine de normalden fazla, sürekli derin nefes alma isteğinin iyi mi yoksa kötü mü olduğunu merak edebilirsiniz. Aslında, nadir olsa da aşırı derin nefes alma isteği, altta yatan bir sorunu gösterebilir. Bu sorunlar, solunum rahatsızlığı veya kontrolsüz kaygı veya depresyon gibi şeyleri içerebilir. Bazen ise bu durum, kaygılı veya stresli olduğunuzda bilinçsizce yaptığınız bir şey olabilir.

Sürekli derin nefes alma isteği neden olur?

Normalden daha fazla derin nefes alıp verdiğinizi fark ederseniz, buna neden olabilecek birkaç şey vardır.
Aşağıda, bazı olası nedenleri daha ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.

 1. Stres:
  Stres etkenleri hayatın her alanında bizi etkileyebilir. Acı çekmek veya fiziksel tehlikede olmak gibi fiziksel streslerin yanı sıra bir sınav veya iş görüşmesi öncesinde hissedebileceğiniz psikolojik stresler, farkında olmadan sürekli derin nefes alıp vermemize neden olabilir.
 2. Endişe:
  Derin nefes alma isteği; anksiyete, panik bozukluğu, travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) ve fobiler dahil olmak üzere bazı kaygı bozukluklarında da rol oynayabilir.
 3. Depresyon:
  Stres veya kaygı hissetmeye ek olarak, üzüntü veya çaresizlik dahil olmak üzere diğer olumsuz duygulardan kurtulmak için de sürekli derin nefes alma ihtiyacı duyabilirsiniz. Bu nedenle, depresyonu olan kişiler daha sık derin nefes alma eğilimindedir.
 4. Solunum sorunları:
  Bazı solunum rahatsızlıkları da sürekli derin nefes alma isteği duymanıza neden olabilir. Bu tür durumların örnekleri arasında astım ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) yer alır.

Sürekli derin nefes alma isteği nasıl geçer?

Normalden daha fazla derin nefes alıp vermek için çoğu zaman ekstra bir şey yapmanıza gerek yoktur. Çünkü bu durum genellikle kısa süre içinde kendiliğinden geçme eğilimindedir. Ancak, altta yatan bir rahatsızlığınız varsa veya sürekli derin nefes alma ihtiyacıyla beraber başka semptomlarınız da varsa doktorunuza görünmeniz gerekir. Eğer derin nefes alıp verme isteğiniz uzun zamandır devam ediyorsa da yine doktora görünmeniz gerekir.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
Why Am I Sighing So Much and What Does It Mean?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu