Testis Torsiyonu Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Testis torsiyonu, testise kan akışının kesildiği ciddi bir durumdur. Bu durum acil tedavi gerektirir. Kan kaynağı testiste hızlı bir şekilde geri gönderilmezse (altı saat içinde), testis cerrahi olarak çıkarılabilir. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

09.03.2020
315
Testis Torsiyonu Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Testis torsiyonu nedir?

Testis torsiyonu, bir erkeğin testisindeki kan dolaşımının (spermatik kordon) büküldüğü ve testislere kan akışının kesildiği bir durumdur. Kan akışının azalması ve kesilmesi sıklıklı ani şiddetli ağrı ve şişmeye neden olur.

Testis torsiyonu genellikle acil cerrahi gerektirir. Hızlı bir şekilde tedavi edilirse, testis genellikle kurtarılabilir. Ancak kan akışı çok uzun süre kesildiğinde, bir testis çok kötü bir şekilde hasar görebilir ve çıkarılması gerekir.

Kimlerde görülür?

Testis torsiyonu nadir fakat çok ciddi bir durumdur. 25 yaşın altındaki 4000 erkekten yaklaşık birini etkiler. En çok 12 ila 18 yaş arasındaki ergenlerde görülür, bu da tüm vakaların yüzde 65’ini oluşturur. Yaşamın ilk yılında yeni doğan bebekleri de etkileyebilir. Bu durum, nadir de olsa 25 yaşın üzerindeki erkekleri de etkileyebilir ve testis torsiyonu genellikle spontan bir olaydır.

Testis torsiyonu neden olur?

Testis torsiyonu, testis büküldüğünde veya döndüğünde meydana gelir, bu da testislere kan akışını keser. Testis birkaç kez dönerse, kan akışı tamamen bloke olabilir ve daha hızlı hasara neden olabilir.

Testis torsiyonunun neden oluştuğu açık değildir. Bu duruma yakalanan erkeklerin çoğunda, testisin skrotum (testisleri içeren penisinizin altındaki gevşek cilt torbası) içinde serbestçe dönmesine izin veren kalıtsal bir özellik vardır. Bu kalıtsal durum sıklıkla her iki testisi de etkiler. Ancak, kalıtsal durumu olan her erkek bu duruma yakalanacak diye bir kural yoktur.

Testis torsiyonu genellikle şiddetli aktiviteden birkaç saat sonra, testislerde küçük bir yaralanmadan sonra veya uyurken meydana gelir. Ergenlik döneminde soğuk-sıcaklık gibi ani ısı değişimleri veya testisin hızlı büyümesi de rol oynayabilir.

Kimler risk altındadır?

Risk faktörleri arasında şunlar vardır:

 • Yaş: Testis torsiyonu en çok 12 ila 18 yaşları arasında görülür.
 • Önceki testis sorunları: Tedavi olmayan testis ağrınız varsa, muhtemelen tekrar ortaya çıkacaktır. Ağrı nöbetleri ne kadar sık ​​görülürse, testis hasarı riski de o kadar yüksek olur.
 • Genetik yatkınlık: Ailede başka birinin bu durumu olması da bir risk faktörüdür.

Testis torsiyonu belirtileri nelerdir?

Testis torsiyonunun belirtileri aşağıdakileri içerir:

 • Skrotumda ani, şiddetli ağrı
 • Skrotumun şişmesi
 • Karın ağrısı
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Testisin normalden daha yüksek veya alışılmadık bir açıda olması
 • Sık idrara çıkma ihtiyacı
 • Ateş

Testis torsiyonu olan genç erkekler genellikle gecenin ortasında veya sabahın erken saatlerinde skrotal ağrı nedeniyle uyanır.

Ne zaman doktora görünmeli?

Ani veya şiddetli testis ağrısı için acil yardım almalısınız. Testis torsiyonunuz varsa, acil tedavi ciddi hasarı veya testis kaybını önleyebilir.

Ayrıca tedavi olmadan ortadan kaybolan ani testis ağrınız varsa da derhal tıbbi yardım almanız gerekir. Bu, bir testis bükülür ve daha sonra kendi kendine açılırsa ortaya çıkabilir. Sorunun tekrar olmasını önlemek için çoğu zaman ameliyat gerekir.

Testis torsiyonu nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz, belirtilerinizin testis torsiyonundan veya başka bir şeyden kaynaklandığını doğrulamak için size sorular soracaktır. Doktorlar genellikle skrotum, testisler, karın ve kasıkların fiziksel muayenesi ile testis torsiyonunu teşhis eder.

Doktorunuz ayrıca reflekslerinizi, etkilenen tarafa uyluğunuzun içini hafifçe ovalayarak veya sıkıştırarak da test edebilir. Normalde, bu testisin kasılmasına neden olur. Testis torsiyonunuz varsa bu refleks meydana gelmeyebilir.

Bazen bir tanıyı doğrulamak veya semptomlarınız için başka bir nedeni tanımlamaya yardımcı olmak için tıbbi testler gerekebilir. Örneğin:

 • İdrar tahlili: Bu test enfeksiyonu kontrol etmek için kullanılır.
 • Skrotal ultrason: Bu tip ultrason kan akışını kontrol etmek için kullanılır. Testiste kan akışının azalması, testis torsiyonunun bir işaretidir. Ancak ultrason her zaman azalmış kan akışını tespit etmez, bu nedenle bu test testis torsiyonunu ekarte etmeyebilir.
 • Ameliyat: Semptomlarınızın testis torsiyonundan veya başka bir durumdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemek için cerrahi gerekebilir.

Birkaç saat boyunca ağrınız varsa ve fizik muayeneniz testis torsiyonunu gösteriyorsa, herhangi bir ek test yapmadan doğrudan ameliyata alınabilirsiniz. Çünkü ameliyatı geciktirmek testis kaybına neden olabilir.

Testis torsiyonu nasıl tedavi edilir?

Testis torsiyonunu düzeltmek için cerrahi gereklidir. Bazı durumlarda, doktor skrotumu iterek (manuel detorsiyon) testisleri açabilir. Ancak torsiyonun tekrarlanmasını önlemek için yine de ameliyat olmanız gerekir.

Testis torsiyonu için cerrahi genellikle genel anestezi altında yapılır. Ameliyat sırasında doktorunuz skrotumunuzda küçük bir kesim yapacak, gerekirse spermatik kordonunuzu açacak ve testislerin birini veya her ikisini skrotumun içine dikecektir.

Testis ne kadar çabuk açılırsa, kurtarılma şansı o kadar artar. Ağrının başlamasından altı saat sonra, testis çıkarılmasına ihtiyaç duyma şansı büyük ölçüde artar. Tedavi ağrının başlamasından itibaren 12 saatten fazla gecikirse, testisin çıkarılmasına ihtiyaç duyma olasılığı en az %75’dir.

Yeni doğanlarda ve bebeklerde tedavi

Testis torsiyonu yeni doğanlarda ve bebeklerde ortaya çıkabilir, ancak nadirdir. Bebeğin testis sert, şişmiş veya daha koyu bir renk olabilir. Ultrason bebeğin skrotumuna azalmış kan akışını tespit etmeyebilir, bu nedenle testis torsiyonunu doğrulamak için ameliyat gerekebilir.

Bebeklerde testis torsiyonunun tedavisi tartışmalıdır. Bir çocuk testis torsiyonunun belirtileri ile doğarsa, ameliyat için çok geç olabilir ve genel anestezi ile ilişkili riskler vardır. Ancak acil cerrahi bazen testisin tamamını veya bir kısmını kurtarabilir ve diğer testiste torsiyonu önleyebilir. Bebeklerde testis torsiyonunun tedavi edilmesi, erkeklik hormonu üretimi ve doğurganlık ile ilgili gelecekteki sorunları önleyebilir.

Kaynak: ncbi.nlm.nih.gov


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
Dr. Emrah Gürkan
20 Nisan 1984 İstanbul doğumluyum. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunuyum ve özel bir hastanede çalışıyorum. Halkın sağlıklı ve kaliteli bilgilere ulaşması için Medikal Rehber sitesi için yazıyorum, bazen de yazılanları gözden geçirip onaylıyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.