Sağlık Rehberi

Uyurken Ense, Boyun ve Baş Terlemesi Nedenleri

Uyurken terlemek normal midir?

Yastık teriyle uyanmak sadece rahatsız edici değil, aynı zamanda iyi bir gece uykusu için de zararlıdır ve eğer bir partneriz varsa, uyurken terlemeniz, sizin açınızdan son derece utanç verici ve onlar için de can sıkıcı olabilir.

Çoğumuz gece boyunca biraz terleriz – bu, vücudumuzun toksinleri atma yollarından biridir. Ancak ense ve boyun terlemesi özellikle gece vakti ve uyurken aşırı derece ise, bu konuda bir şeyler yapmanın zamanı gelmiş demektir.

İşte bu makalede size tam olarak bu konuda yardımcı olacağız. Uyurken terlemenizin neden olduğunu ve bunu düzeltmek için neler yapabileceğinizi ana hatlarıyla anlatacağız.

Uyurken baş ve boyun bölgesinin terleme nedenleri

Yüksek ateş ve diğer tıbbi durumlar uyurken baş ve boyun bölgesinde terlemeye neden olabilir. Kadınlarda menopoz, erkeklerde düşük testosteron ve her iki cinsiyette de diyabet, hipertiroidizm ve bazı ilaç türleri sabahları sırılsıklam uyanmanıza neden olabilir.

Uyurken terlemenizin nedenleri, aşağıdakilerden biri olabilir:

1- Alkol

Yatmadan önce birkaç kadeh alkol alsanız dahi bu uyarıcı görevi görebilir ve kalbinizin daha hızlı atmasını sağlayabilir. Bu vücut ısısını yükseltir ve sonucunda geceleri aşırı terlemeye neden olabilir. Ne kadar çok alkol alırsanız, vücudunuz onu ter yoluyla atmak için o kadar çok savaşır.

2-Kafein

Akşamları içilen bir fincan kahve, yatmaya gittiğimizde hâlâ bizi etkileyebilir. Kafein bir uyarıcıdır ve kan dolaşımımızı hızlandırır. Sonuç olarak, kafein de tıpkı alkol gibi, uyurken boyun ve ense terlemesi gibi baş bölgesinde terlemeye neden olabilir.

3- Uyumadan önce yapılan egzersiz

Uyumadan birkaç saat önce yoğun bir şekilde egzersiz yaparsanız, örneğin performans için kendinizi daha fazla zorlamak gibi, yatakta terlemeniz oldukça muhtemeldir. Bunun nedeni, tiroid bezinizin daha fazla hormon salmasına neden olabilmesidir. Bu, vücudunuz ekstra aktiviteye alışmaya çalışırken gece terlemelerini tetikler.

4- Menopoz

Terleme (gündüz ve gece), menopoz evrelerinden geçerken sıcak basması yaşayan birçok kadın tarafından şikayet edilen normal bir durumdur. Menopozda uyurken terlemeniz hormon değişikliklerinden kaynaklanır ve doktorunuz tarafından verilen tedavi (hormon replasman tedavisi gibi), bu rahatsızlığı en aza indirmenize yardımcı olabilir.

5- Antidepresanlar

Depresyon ve anksiyete bozukluğu belirtilerini tedavi etmek için kullanılan ilaçların yan etkilerinden biri de terlemedir. Bazen aspirin gibi ağrı kesiciler de geceleri baş, boyun ve ense bölgesinde terleme gibi yan etkiler yapabilir. Ayrıca, diyabet ve bazı hormon ilaçları da geceleyin aşırı derecede terlemeye neden olabilir.

6- Stres

Anksiyeteden etkilenen insanlar geceleri aşırı terleme yaşayabilirler. Birçoğumuz, önemli bir görüşmeden veya ilk randevudan önce biraz terlememize neden olacak şekilde endişe duyarız ve bu normal bir durumdur. Ancak endişe sürekli olduğunda, aşırı derecede terleyebilirsiniz. Anksiyete bozukluğu ve buna bağlı ve uykusuzluk kortizol hormonunun aşırı yükselmesine neden olabilir. Bu, kalp atış hızınızı ve metabolizmanızı artırarak terlememize neden olur.

7- Hipoglisemi

Düşük kan şekeri olan hipoglisemi farkında olmasanız da sizi terletebilir. Çünkü kan şekeriniz gece çok düşerse vücudumuz aşırı adrenalin üreterek tepki verir ve bu da normalden daha fazla terlememize neden olur.

8- Hipertiroidizm

Hipertiroidizm (tiroid bezinin aşırı çalışması) tedavi edilmezse metabolizmanızı hızlandırarak yüksek miktarda terlemeye neden olabilir. Bunu tedavi etmek ve önlemek için doktorlar genellikle tiroksin hormonu reçete eder.

9- Hiperhidroz

Bu, vücudun sebepsiz yere terlediği can sıkıcı bir durumdur. Hiperhidroz durumundan etkilenen insanlar diğer insanlara kıyasla nedensiz yere çok daha fazla terler. Ancak bu durumdan etkilenen insanlar sadece yüzde üç civarındadır.

10- Lenfoma

Uyurken boyun, ense ve baş bölgesinde terleme, lenfoma olarak bilinen bir kan kanseri formunun belirtisi olabilir. Çoğu zaman kilo kaybı ve genel olarak ateşli hissetmek de lenfomanın terlemeye eşlik eden diğer semptomları arasındadır.

11- Enfeksiyonlar

Enfeksiyonlar da bir kişinin gece boyunca terlemesine terlemesine neden olabilir. Enfeksiyona neden olan ister bir bakteri olsun isterse de bir virüs, vücudumuz bundan kurtulmak ve dışarıya atmak için terlemeye çalışır.

12- Obezite

Vücudumuz ne kadar büyük ve kilolu ise, o kadar fazla ısı üretiriz. Bunun nedeni, vücudumuzun gece boyunca kalori yakması ve bunun sonucunda ısının cildimizde hareket etmesidir. Cildimiz ne kadar fazlaysa, o kadar sıcak hissederiz ve o kadar çok terleriz.

13- Gebelik

Hormonal değişiklikler hamile kadınların perimenopozal (menopoz öncesi) kadınların yaşadıklarına benzer sıcak basmalarına maruz kalmasına neden olabilir. Sıcak basmaları da hamile bir kadının geceleri terlemesine neden olabilir.

14- Kanser tedavisi

Hem radyasyon tedavisi hem de kemoterapi, kanser tedavisi görenler insanlarda uyurken baş ve boyun terlemesine neden olabilir. Çünkü bu tedaviler vücudun normal işleyişini değiştirerek çalışır.

15- Obstrüktif uyku apnesi

Geceleri sürekli olarak normalden fazla terliyorsanız ve geceleri nefes almakta zorlanıyorsanız, bunun nedeni obstrüktif uyku apnesi olabilir. Uyku apnesi bir insanın uyku kalitesini etkileyebilir, çeşitli sorunlara neden olabilir ve kişi bunun farkında olmayabilir.

16- Düşük testosteron seviyesi

Düşük tesosteron seviyeleri genellikle erkekleri etkiler ve bu durum için kullanılan tıbbi terim hipogonadizm’dir. Erkekler de tıpkı kadınlar gibi, özellikle yaşlandıkça, hormon dengesizliği ve buna bağlı sıcak basmaları yaşayabilir, hatta erkek menopozu (andropoz) olarak da bilinen bir durum ortaya çıkabilir. Bu durum ise geceleri boyun ve baş bölgesinde terlemeye neden olabilir.

Uyurken baş ve boyun bölgesinde terleme için ipuçları

Sıcaklık düzenleyici bir soğutma yastığı kullanmak, doğal liflerden üretilmiş nevresim ve pijamalar kullanmak ve yatak odasında yeterli hava sirkülasyonu olmasını sağlamak, geceleri baş ve boyun bölgesinin terlemesini azaltabilir ve doğal ve tam bir uyku çekmenizi sağlayabilir. Ayrıca, hormonlardan kaynaklanan terleme yaşıyorsanız, bu durumda doktorunuzun ilaç reçete etmesi gerekebilir.

Dr. Emrah Gürkan

20 Nisan 1984 İstanbul doğumluyum. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunuyum ve özel bir hastanede çalışıyorum. Halkın sağlıklı ve kaliteli bilgilere ulaşması için Medikal Rehber sitesi için yazıyorum, bazen de yazılanları gözden geçirip onaylıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir