Vazelinin Cilde Faydaları Nelerdir? Yüze Vazelin Sürülür mü?

Vazelinin cilde ve yüze faydaları olduğu kadar, kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar da vardır. Örneğin, sivilceye eğilimli ciltler için uygun değildir. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

30.08.2020
360
Vazelinin Cilde Faydaları Nelerdir? Yüze Vazelin Sürülür mü?

Vazelin nedir?

Vazelin, popüler bir petrol jölesi markasının adıdır. Kolayca yayılabilen mineral ve balmumu karışımıdır. Vazelin 140 yılı aşkın süredir yaralar, yanıklar ve tahriş olmuş ciltler için iyileştirici bir merhem ve krem olarak kullanılmaktadır.

Petrol, vazelinin ana maddesidir. Gazyağı ve benzin gibi diğer petrol yan ürünlerine daha aşina olabilirsiniz. Tıpkı bu ürünler gibi, vazelin de kaygan ve ince bir kıvama sahiptir.

Ancak diğer petrol türlerinin aksine vazelinin cildinizde, yüzünüzde ve ellerinizde kullanımı güvenlidir. Bazıları için ise nemlendirici olarak da favoridir.

Yüze vazelin sürmek ve nemlendirici olarak kullanmak güvenlidir, ancak bunu yapıyorsanız bilmeniz gereken bazı şeyler vardır.

Vazelin ve cildiniz

Vazelin tıkayıcı bir bileşendir. (Kaynak) Bu, çoğunlukla yüzünüze nem eklemediği anlamına gelir.

Vazelinin yaptığı şey mevcut nemini cildinizden dışarıya sızdırmaz hale getirmektir. Ayrıca, uygulandığı yerde bir bariyer oluşturarak yaralanmış veya tahriş olmuş cildi korur.

Bu bariyer ile vazelin ciltten kaybedilen nem miktarını etkili bir şekilde azaltır. Bazı araştırlamara göre petrol jeli (vazelin), zeytin ve mineral yağlara kıyasla bu konuda daha iyidir. (Kaynak)

Vazelin cildinizin nem kaybetmesini engeller, bu nedenle bazı karışık vazelin ürünleri aslında nemlendirmede daha etkili olabilir. Başka bir petrol jeli ürünü olan Aquaphor, ürünü nemlendirici ve tıkayıcı hale getirmek için lanolin ve seresini karıştırır.

Vazelinin bariyer etkisinden en iyi şekilde yararlanmak için, araştırmalar her gece makyaj temizleyici olarak kullanmanızı ve fazla ürünü iyice silmenizi önerir. (Kaynak) Bu, teorik olarak, uyurken cildinizdeki nemi hapsedecektir.

Bebek vazelini yüze sürülür mü?

Bebek vazelinin yüze sürülmesinde teorik olarak herhangi bir sorun görünmemektedir. Ancak hassas bir cildiniz varsa bebek vazelinini kullanmadan önce bir cilt doktoruna danışabilirsiniz.

Vazelinin cilde ve yüze faydaları nelerdir?

Vazelinin cilde ve yüze faydaları arasında aşağıdakiler bulunur:

1- Makyajı temizler

Vazelin petrol bazlı olduğu için hemen hemen her türlü makyajı nazikçe ve basitçe çözer. Bazı makyaj temizleyicilerin aksine vazelinin göz çevrenizde kullanımı da güvenlidir. Su geçirmez maskarayı çıkarmada özellikle iyidir.

2- Nemi hapseder

Vazelin, cildinizi tahriş edebilecek başka bileşenler eklemeden yüzünüzdeki nemi hapseder. Uyumadan önce uygulanan bir vazelin tabakası yüzünüzün doğal nem ve yumuşaklık düzeyini geri kazanmasına yardımcı olabilir.

3- Küçük kesikleri ve sıyrıkları iyileştirir

Vazelin, uyguladığınız bölgeyi kapatan koruyucu bir tabaka oluşturur. Bu koruyucu bariyer iyileşmeyi kolaylaştırır ve bakterilerin iyileşmeye çalışan bir yarayı işgal etmesini engeller.

4- Çatlamış dudakları korur

Soğuk rüzgar veya sıcak güneş gibi çevresel faktörler dudaklarınızı hızla kurutabilir. Vazelin dudaklarınıza uygulandığında ağzınızın çevresindeki hassas cildi korur. Aynı zamanda tat ve parfüm içermez, bu nedenle çoğu insanın onu kullanırken alerji olma konusunda endişelenmesine gerek yoktur.

5- Kaşları şekillendirir

Kaşlarınıza şekil vermek için vazelini yüzünüzde rahatlıkla kullanabilirsiniz. İster yüksek bir kavis ister kaşlarınızla daha doğal, dolgun bir görünüm tercih edin, kılları yerine oturtmak ve yerinde kalmasını sağlamak için ince bir vazelin tabakası uygulayabilirsiniz.

Vazelin hangi rahatsızlıklara iyi gelir?

Vazelin aşağıdaki rahatsızlıklara iyi gelir:

1- Rozasea (gül hastalığı)

Rozasea, yaygın görülen iltihaplı bir cilt hastalığıdır. Rozasea’nın tetikleyicileri ve semptomları vakadan vakaya ve duruma göre büyük ölçüde değişir. Ancak dermatologlar tarafından yapılan araştırmalar, petrol jeli (vazelin) gibi tıkayıcıların güvenli ve hatta rozasea hastaları için faydalı olduğunu göstermektedir. (Kaynak) Vazelinin tıkayıcı özelliği, kırmızı ve iltihaplı cildi korur ve iyileşmesine yardımcı olabilir.

2- Sedef hastalığı

Cildiniz kuruysa sedef hastalığı salgınlarının ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir. Sedef hastalığı semptomlarını sıklıkla gördüğünüz bölgelere vazelin uygulamak iyi bir proaktif önlemdir. Günlük kullanım için pratik olmasa da vazelin kullanarak cildinizi tahriş etmeden nemi hapsedebilirsiniz.

3- Yaşlanma

Araştırmacılar, vazelinin mikrobiyal aktivitesine baktıklarında, maddenin cildinizin yüzeyindeki peptitlerin düzenlenmesini artırdığını bulmuşlardır. (Kaynak) Peptidler, daha popüler ve kanıtlanmış güzellik kremlerinin ve sıkılaştırıcı ürünlerin bazılarında popüler bir içeriktir.

Vazelinin kendisi gözeneklerinizi küçültmez veya kırışıklıkları tedavi etmez, ancak cildinizi nemli tutmak, cildinizdeki yaşlanma belirtilerini yavaşlatmak için önemli bir önleyici tedbirdir.

4- Güneş sonrası bakım için uygun değildir

Vazelin, yüzünüzdeki güneş yanığı veya güneş hasarını tedavi etmek için acil bir önlem olarak kullanmak güvenli değildir. Vazelin yağ bazlıdır, yani ısıyı kapatabilir ve semptomlarınızı daha da kötüleştirebilir. Vazelini yalnızca zaten iyileşmekte olan yanıklara ve yaralanma meydana geldikten birkaç saat sonra uygulamalısınız.

5- Sivilce için uygun değildir

Vazelinin cilde faydaları olduğu kadar, vazeline uygun olmayan ciltler de vardır. Amerikan Dermatologlar Akademisi’ne göre, sivilceye eğilimli bir cildiniz varsa vazelin bu salgınları tetikleyebilir. (Kaynak) Bu sorunu aktif olarak yaşıyorsanız yüzünüze vazelin sürmemelisiniz. Sivilceye eğilimli bir cildiniz varsa başka birçok nemlendirme seçeneği vardır.

Vazelin kuru cilde iyi gelir mi?

Vazelin güvenlidir ve hatta kuru ciltte kullanılması tavsiye edilir. Tıkayıcı özelliklerinden dolayı vazelin, yıpranmış ve kuru cildi yatıştırmaya yardımcı olabilir. (Kaynak) Özellikle göz kapaklarınızdaki ince cilt için kullanışlıdır. Çoğu üründen farklı olarak vazelinin göz çevresinde kullanımı güvenlidir.

Vazelin yağlı ciltler için iyi midir?

Yağlı cildiniz olsa bile vazelinin kullanımı güvenlidir. Ancak ağır, yağlı vazelin hissi cilt bakımı rutininizde hedeflediğiniz şey olmayabilir, özellikle de yağlı veya aşırı yağlı bir cildiniz varsa geçerlidir bu. Ayrıca cildinize vazelin uyguladığınızda cildinizdeki yağları veya sebumları da kapatacaktır, bu yüzden bunu aklınızda bulundurmalısınız.

Hassas ciltler için vazelin

Vazelin üreticileri, ürünlerinin komedojenik olmadığını iddia ediyor, bu nedenle muhtemelen cildinizi kötüleştireceği konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Hassas cilde sahip çoğu insan, vazelini herhangi bir sorun olmadan yüzlerinde ve ciltlerinde kullanabilir.

Vazelinin dezavantajları nelerdir?

Vazelinin dezavantajları arasında genel olarak aşağıdakiler vardır:

  • Nadiren alerjik reaksiyonlar: Nadir durumlarda insanlar yüzlerinde vazelin kullandıklarında alerjik reaksiyon yaşabilirler. (Kaynak) Petrol ürünlerine duyarlıysanız veya alerjiniz varsa, vazelin sürmekten kaçınmalısınız.
  • Kendi başına nemlendirici değildir: Diğer bir dezavantaj, vazelinin kendi başına cildinizi gerçekten nemlendirmemesidir. Sadece mevcut nemi hapseder.
  • Yüzünüzü kaplar: Vazelinin yüzünüzdeki nemi ve hatta kiri kapattığını unutmayın. Temiz cilde uyguladığınızdan emin olmalısınız.
  • Derinin üst tabakası onu yavaşça emer: Sakinleştirici ve nemlendirici görünebilir, ancak vazelin cildinize gerçekten nüfuz etmez. Vazelin cildin üzerinde her zaman bir tabaka olarak kalır.

Sonuç olarak

Çoğu insan için vazelin, nemi cilde hapsetmenin güvenli ve uygun maliyetli bir yoludur. Rozasea veya sedef hastalığı gibi cilt sorunlarınız olsa bile, vazelin kullanmanız muhtemelen güvenlidir.

Vazelin makyajı kolayca çıkarır, hassas cildi korur ve hatta küçük kesiklerin ve morlukların iyileşmesine yardımcı olmak için kullanılabilir. Cildinizi kendi başına nemlendirmese de, mevcut nemi hapsettiği için denenebilir.

Son olarak, estetik ve güzellik hakkında merak ettiğiniz birçok şeyi ilgili kategorimizden bulabilirsiniz.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

YAZAR BİLGİSİ
Seren Kara
Merhabalar, Hem kadın olmam, hem de güzelliğe önem vermemden dolayı uzun zamandan beri estetik ve güzellik konularına ilgi gösteriyorum. Bu konuda araştırmalar yapıyorum ve konu hakkında güncel kalmaya çalışıyorum. Bu konuda paylaşmaya değer bulduğum şeyleri ise Medikal Rehber sitesinde sizlerle paylaşıyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.