reklam
Kardiyoloji

Ventriküler Fibrilasyon Nedir?

Ventriküler fibrilasyon, kalbin durmasına neden olan bir kalp ritmi bozukluğudur. Ventriküler fibrilasyon sırasında, kalp normal şekilde atmayı bırakır ve kontrolsüz bir şekilde titremeye başlar. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Ventriküler fibrilasyon nedir?

Ventriküler fibrilasyon, kalp hızlı ve düzensiz bir şekilde attığında ortaya çıkan bir kalp ritim problemidir. Bu, kan pompalamak yerine kalpteki pompalama odalarının (ventriküller) gereksiz yere titremesine neden olur. Bazen kalp krizi ile tetiklenen ventriküler fibrilasyon kan basıncının düşmesine ve hayati organlara kan akışının kesilmesine neden olur.

Acil tıbbi müdahale gerektiren acil bir durum olan ventriküler fibrilasyon, kişinin saniyeler içinde ölmesine neden olabilir. Ani kardiyak ölümün en sık nedenidir. Acil tedavi, kardiyopulmoner resüsitasyonu (CPR) içerir ve otomatik harici defibrilatör (AED) adı verilen bir cihazla kalbe şok verilir.

Ventriküler fibrilasyon riski olanlar için ani kalp ölümünü önlemek için yapılan tedaviler arasında normal bir kalp ritmini geri kazandıran ilaçlar ve implante edilebilir cihazlar bulunur.

Ventriküler fibrilasyon nedenleri

Bu durumun nedeni her zaman bilinmemektedir. En yaygın neden, ilk kalp krizinden sonraki oluşan hasardan veya önceki kalp krizinden kalbinizin kas dokusundaki bir yaradan kaynaklanan problemlerdir.

Bazı vakalarda, ventriküler taşikardi adı verilen hızlı bir kalp atışı olarak başlar. Kalbin bu hızlı ama düzenli atımına ventriküllerde başlayan anormal elektriksel uyarılar neden olur.

Ventriküler taşikardinin çoğu, yara veya kalp krizinden kaynaklanan hasar gibi kalple ilgili bir sorunu olan kişilerde görülür. Bazen ventriküler taşikardi 30 saniyeden daha az sürebilir ve semptomlara neden olmayabilir. Ancak bazı durumlarda ventriküler taşikardi, daha ciddi kalp problemlerinin bir işareti de olabilir.

Ventriküler taşikardi 30 saniyeden fazla sürerse, genellikle çarpıntıya, baş dönmesine veya bayılmaya neden olur. Tedavi edilmeyen ventriküler taşikardi sıklıkla ventriküler fibrilasyona yol açar.

Ventriküler fibrilasyon vakalarının çoğu, bir tür kalp hastalığı ile bağlantılıdır.

Kimler risk altındadır?

Ventriküler fibrilasyon riskini artırabilecek faktörler şunlardır:

 • Ventriküler fibrilasyonun daha önce de yaşanması
 • Önceki kalp krizi
 • Doğuştan gelen bir kalp kusuru (konjenital kalp hastalığı gibi)
 • Kalp kası hastalığı (kardiyomiyopati)
 • Elektrik çarpması gibi kalp kasına zarar veren yaralanmalar
 • Kokain veya metamfetamin gibi yasa dışı uyuşturucuların kullanımı
 • Potasyum veya magnezyum gibi önemli elektrolit anormallikleri

Ventriküler fibrilasyon belirtileri

ventriküler fibrilasyon belirtileri

Bilinç kaybı, ventriküler fibrilasyonun en yaygın belirtisidir.

Erken belirti ve bulgular

Kalbin alt odalarının çok hızlı attığı bir durum (ventriküler taşikardi) ventriküler fibrilasyona yol açabilir. Ventriküler taşikardi belirtileri şunları içerir:

 • Göğüs ağrısı
 • Hızlı kalp atışı (taşikardi)
 • Baş dönmesi
 • Mide bulantısı
 • Nefes darlığı
 • Bilinç kaybı

Ne zaman doktora görünmeli?

Kişi yukarıdaki belirtilerden birine sahipse ve durum ciddi görünüyorsa vakit kaybetmeden acil yardım almalısınız. Eğer ilk yardım konusunda eğitimli birileri varsa, ambulans gelene kadar destek olabilir.

Ventriküler fibrilasyon teşhisi

Doktorlar, aşağıdaki sonuçlara dayanarak ventriküler fibrilasyonun olup olmadığını anlayacaktır:

 • Kalp izleme: Kalbin atmasını sağlayan elektriksel uyarıları okuyacak bir kalp monitörü, kalbin düzensiz bir şekilde attığını veya hiç atmadığını gösterecektir.
 • Nabız kontrolü: Ventriküler fibrilasyonda nabız olmayacaktır.

Ventriküler fibrilasyonun nedenini teşhis etmek için testler

Bu duruma neyin neden olduğunu bulmak için aşağıdakileri içerebilecek ek testlere ihtiyaç duyulabilir:

 • Elektrokardiyogram (EKG): Bu test, cilde bağlı elektrotlar aracılığıyla kalbin elektriksel aktivitesini kaydeder. İmpulslar bir monitörde görüntülenen veya kağıda basılan dalgalar olarak kaydedilir.
 • Kan testleri: Acil servis doktorları, kalbin bir kalp krizi nedeniyle hasar gördüğü durumlarda, kana sızan bazı kalp enzimlerinin varlığını test etmek için kan örnekleri alır.
 • Göğüs röntgeni: Göğsün röntgen görüntüsü, doktorun kalbin ve kan damarlarının boyutunu ve şeklini kontrol etmesini sağlar.
 • Ekokardiyogram: Bu test kalbin bir görüntüsünü üretmek için ses dalgalarını kullanır. Elektronik olarak işlenen ses dalgaları, kalbin video görüntülerini sağlar.
 • Koroner kateterizasyon (anjiyogram): Koroner arterlerin daralıp bloke olup olmadığını belirlemek için, genellikle bacaktaki bir arterden kalpteki arterlere uzanan uzun, ince bir tüp (kateter) yoluyla sıvı bir boya enjekte edilir. Boya, arterlerin röntgende görünür olmasını sağlayarak tıkanma alanlarını ortaya çıkarır.
 • Kardiyak bilgisayarlı tomografi (BT): Kardiyak BT taramasında, bir makinenin içindeki bir masanın üzerinde uzanılır. Makinenin içindeki bir röntgen tüpü vücudun etrafında döner ve kalbin ve göğsün görüntülerini toplar.
 • Manyetik rezonans görüntüleme (MRG): Kardiyak manyetik rezonans görüntüleme için, bazı hücrelerdeki atom parçacıklarını hizalayan manyetik bir alan üreten uzun boru benzeri bir makinenin içindeki bir masanın üzerinde durulur. Bu hizalanmış parçacıklara yönelik radyo dalgaları kalbin görüntülerini oluşturan sinyaller üretir.

Ventriküler fibrilasyon tedavisi

ventriküler fibrilasyon tedavisi

Ventriküler fibrilasyon için acil tedaviler, beyne ve diğer organlara zarar vermemek için vücuttaki kan akışını mümkün olduğunca çabuk geri kazandırmaya odaklanır. Kan akışı kalpten geri yüklendikten sonra, gerekirse gelecekteki ventriküler fibrilasyon ataklarını önlemeye yardımcı olacak tedavi seçenekleri de olacaktır.

Acil tedaviler

 • Kardiyopulmoner resüsitasyon (CPR): Bu tedavi, kalbin pompalama hareketini taklit ederek vücuttaki kan akışını korumaya yardımcı olabilir. CPR, bunun eğitimini alan aile üyeleri de dahil olmak üzere herkes tarafından gerçekleştirilebilir.
 • Defibrilasyon: Göğüs duvarından kalbe elektrik şoku verilmesi kalbi ve kaotik ritmi bir an önce durdurur. Bu genellikle normal kalp ritminin devam etmesini sağlar.

Gelecekteki sorunları önlemek için tedaviler

Doktor ventriküler fibrilasyonun kalbin yapısındaki bir kalp krizinden kaynaklanan yara izi dokusu gibi bir değişiklikten kaynaklandığını tespit ederse, ilaç alımını veya gelecekteki riskini azaltmak için tıbbi bir prosedür uygulamayı önerebilir. Tedavi seçenekleri şunları içerebilir:

 • İlaçlar: Doktorlar, ventriküler fibrilasyonun acil veya uzun süreli tedavisi için çeşitli anti-aritmik ilaçlar kullanır. Beta bloker adı verilen bir ilaç sınıfı, ventriküler fibrilasyon veya ani kardiyak arrest riski olan kişilerde yaygın olarak kullanılır. Unutmayın, hangi ilacı ne şekilde alacağınıza doktorunuz karar verecektir.
 • İmplante edilebilir kardiyoverter-defibrilatör (ICD): Durum stabil hale geldikten sonra, doktor bir ICD implantasyonu önerebilir. ICD, sol köprücük kemiğinin yanına implante edilmiş, pille çalışan bir cihazdır.
 • Koroner anjiyoplasti ve stent yerleştirilmesi: Bu prosedür ciddi koroner arter hastalığının tedavisi içindir. Bloke olmuş koroner arterleri açar ve kanın kalbe daha serbestçe akmasını sağlar. Ventriküler fibrilasyona bir kalp krizi neden olmuşsa, bu prosedür ileride ventriküler fibrilasyon atak riskini azaltabilir.
 • Koroner bypass ameliyatı: Kan akışını iyileştirmek için başka bir prosedür koroner bypass cerrahisidir. Bypass cerrahisi, kalbe kan akışını geri kazandırarak, bloke olmuş veya daralmış koroner arterin ötesinde bir yerde damarların veya arterlerin dikilmesini içerir. Bu, kalbe kan akışını iyileştirebilir ve ventriküler fibrilasyon riskini azaltabilir.

Yaşam tarzı ve ev ilaçları

Kalbinizi mümkün olduğunca sağlıklı tutmanıza yardımcı olan yaşam tarzı değişiklikleri şunları içerir:

 • Sağlıklı diyetle beslenmek: Kalbe faydalı yiyecekler arasında meyveler, sebzeler ve kepekli tahılların yanı sıra soya, fasulye, fındık, balık, kümes hayvanları ve az yağlı süt ürünleri gibi yağsız protein kaynakları bulunur. Fazla tuz (sodyum), ilave şeker ve katı yağlardan kaçınılmalıdır.
 • Düzenli egzersiz: Haftada 150 dakika orta aerobik aktivite, haftada 75 dakika güçlü aerobik aktivite veya orta ve güçlü aktivite kombinasyonu deneyebilirsiniz.
 • Sigara içmeyi bırakmak: Yardımcı olduğu kanıtlanmış stratejilerden faydalanırsanız başarılı bir şekilde sigarayı bırakma olasılığınız daha yüksektir. İsteklerinizi azaltabilecek ve nikotin yoksunluğu belirtilerini azaltabilecek ilaçlar hakkında doktorunuzla konuşabilirsiniz.
 • Kan basıncınızı ve kolesterol seviyenizi sağlıklı bir aralıkta tutmak: Yüksek tansiyonu (hipertansiyon) veya yüksek kolesterolü düzeltmek için reçete edilen ilaçlarınızı düzenli olarak alın ve sağlıklı bir vücut ağırlığını koruyun.
 • Alkol alımını sınırlayın: Çok fazla alkol kalbinize zarar verebilir. Alkol içmeyi tercih ederseniz, ılımlı bir şekilde kullanın.

Kaynak ve ileri okuma:

 1. hearth.org
 2. mayoclinic.org
 3. ncbi.nlm.nih.gov

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Berna Arıca

Dr. Berna Arıcan 1973’te Ankara’da doğdu. 1996 yılında Tıp fakültesinden mezun oldu. 2002 yılında Kardiyoloji alanında uzmanlığını tamamlamıştır. Şu anda Bursa'da özel bir hastanede hizmet vermektedir ve vakit buldukça çeşitli web sitelerine içerik hazırlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı