Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Çok Bulutlu
5°C
İstanbul
5°C
Çok Bulutlu
Cuma Parçalı Bulutlu
9°C
Cumartesi Yağışlı
11°C
Pazar Parçalı Bulutlu
13°C
Pazartesi Sağanak Yağışlı
13°C

Dr. Emrah Gürkan

20 Nisan 1984 İstanbul doğumluyum. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunuyum ve özel bir hastanede çalışıyorum. Halkın sağlıklı ve kaliteli bilgilere ulaşması için Medikal Rehber sitesi için yazıyorum, bazen de yazılanları gözden geçirip onaylıyorum.
23.01.2021
Helicobacter pylori, mideyi ve ince bağırsağı enfekte eden bir bakteri türüdür. 1982'de peptik ülser hastalığına neden olduğunu tespit eden iki Avustralyalı araştırmacı tarafından keşfedilmiştir. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
22.01.2021
Ağız kuruluğu - kserostomi olarak da adlandırılır - yetersiz tükürük akışından kaynaklanır. Bir hastalık değil, tıbbi bir bozukluğun belirtisi veya antihistaminikler, dekonjestanlar, ağrı kesiciler, diüretikler ve diğerleri gibi bazı ilaçların yan etkisidir. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
20.01.2021
Tiroid hastalığı nedir? Tiroid hastalıkları nelerdir? Nasıl anlaşılır? Belirtileri nelerdir? Ciddi bir durum mudur? İlacı var mıdır? Nasıl tedavi edilir? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.
20.01.2021
Diyabetik nöropati, diyabetin neden olduğu sinir hasarıdır. Sinirler, beyniniz ve vücudunuzun diğer kısımları arasında sinyal taşıyan özel doku demetidir. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
18.01.2021
Kasık, cinsel organların bulunduğu pelvis bölgesidir. Oradan kalçaya kadar uzanır. Bu bölgedeki bir şişliğin birçok potansiyel nedeni vardır. Bazıları nispeten iyi huyluyken diğerleri çok daha ciddi olabilir. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
17.01.2021
Otoimmün pankreatit, nadir görülen otoimmün bir hastalıktır. Böyle bir durumda vücudun bağışıklık sistemi kendi sağlıklı hücrelerine saldırır. Bu hastalık genellikle steroid tedavisi ile tedavi edilebilir. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
17.01.2021
Böbrekler, kandaki atıkları temizler ve bu atıkları idrar yoluna gönderir. Bazen, bazı atıklar çok fazla olduğunda ve kanda yeterli sıvı olmadığında, birikebilir ve böbreklerde birbirine yapışabilir. Bu atık kümelerine böbrek taşı denir. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
10.01.2021
Renal kolik dediğimiz şey, bel ve yan kısımlarda şiddetli ağrı durumudur. Bu ağrı çoğu zaman bir tarafta olur, ama her iki yanın ağrıdığı vakalar da vardır. Ağrılar hızlı bir şekilde başlayabilir, gelip gidebilir ve zamanla daha kötüye gidebilir. Aşağıda daha...
27.12.2020
Gaz sıkışması neden olur? Gaz çıkarmak için ne yapmalı? Bu durumdan nasıl kurtulabiliriz? Ne zaman doktora görünmeli? Tüm bu soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.
23.12.2020
İdrar yaparken ağrı neden olur? Ciddi bir durum mudur? Ne zaman doktora görünmek gerekir? Nasıl geçer? Herhangi bir tedavisi var mıdır? Tüm bu soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.
19.12.2020
Fenilketonüri (PKU), fenilalanin adı verilen bir amino asit parçalanamadığında yeni doğan bebeklerin nadir görülen bir hastalığıdır. Bu durum fenilalaninin birikmesine neden olur. Fenilalanin seviyeleri çok yükseldiğinde, beyinde hasara neden olabilir. Bu zihinsel ve gelişimsel engellere yol açabilir. Aşağıda daha fazla...
17.12.2020
Guatr, boyundaki tiroid bezinin genişlemesi ve büyümesidir. Bir guatr, çeşitli faktör ve koşullardan kaynaklanabilir ve bazı durumlarda tedaviye gerek duyulmaz. Ancak bazen de tedavi cerrahi operasyona kadar uzayabilir. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
17.12.2020
Addison hastalığı, böbrek üstüne oturan adrenal bezlerin, kortizol ve aldosteron hormonlarını yeteri miktarda üretemediği bir hastalıktır. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
17.12.2020
Akalazya hastalığı, yemek borusunun yiyecekleri mideye taşıyamadığı bir durumdur. Yemek borusunun ucunda bulunan bir kapak olan alt özofagus sfinkteri yutma sırasında kapalı kalır ve yiyeceğin yedeklenmesiyle sonuçlanır. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
17.12.2020
Kemik erimesi (osteoporoz), kemikleri zayıflatır, onları ani ve beklenmedik kırıklara karşı daha hassas bir hale getirir. Hastalık sıklıkla herhangi bir semptom veya ağrı olmadan ilerler ve kemikler kırılana kadar kişi farkında bile olmaz. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
09.12.2020
Kas gerginliği, vücut kaslarının uzun bir süre kasılı kaldığı durumu ifade eder. Kas gerginliği tipik olarak stresin fizyolojik etkilerinden kaynaklanır ve sırt ağrısı olaylarına yol açabilir. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
09.12.2020
Diyabetik ketoasidoz, vücut kendi yağlarını çok çabuk parçaladığında meydana gelen hayatı tehdit edici bir şeker hastalığı (diyabet) komplikasyonudur. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
08.12.2020
Mesane ekstrofisi bir doğum kusurudur ve mesanenin içten dışa oluştuğu bir durumdur. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
08.12.2020
İdrardan kan gelmesi genel olarak hematüri olarak adlandırılır. İdrarda bulunan kan her zaman önemli bir hastalık belirtisi olmasa da, olası bir sağlık sorununa karşı önemli bir uyarı olabilir. Kanlı idrar asla göz ardı edilmemelidir. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
06.12.2020
Hashimoto hastalığı, tiroid bezini etkileyen bir hastalıktır ve bu hastalık hipotiroidizmin en sık nedenidir. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
06.12.2020
Şeker hastalığı (diyabet), yediğiniz yiyeceğin enerjisini, vücuda uygun şekilde absorbe edilmesini önleyen bir hastalıktır. İki tür diyabet vardır; tip1 ve tip2 diyabet. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
05.12.2020
Hemoroid (basur) denilen şeyler anatomimizin normal bir parçasıdır. Genelde onların farkında olmayız ancak bazen iç hemoroidimizden dolayı bir takım problemler geliştirebiliriz. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
05.12.2020
Tiroid bezi dediğimiz şey, kelebek şeklinde, boynun ortasında bulunan küçük bir organeldir. Birincil işlevi vücudun metabolizmasını kontrol altında tutmaktır. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
05.12.2020
ITP hastalığı (immün trombositopenik purpura), immün sistemin normal kan pıhtılaşması için gerekli olan trombositleri yok ettiği bir kanama bozukluğudur. Hastalığı olan kişilerin kanında çok az trombosit bulunur. Aşağıda daha fazla bilgi bulabiirsiniz.
05.12.2020
TTP, kan ve trombosit bakımından zengin kan pıhtılarına neden olan, en küçük kan damarlarını, özellikle de beyni ve böbrekleri tıkayan, ciddi organ hasarına neden olan, hayatı tehdit eden kan pıhtılaşma bozukluğudur. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
04.12.2020
Soğuk algınlığı veya grip belirtileriniz için doğal veya alternatif bir tedavi mi arıyorsunuz? Doğru yerdesiniz, aşağıda birbirinden etkili doğal çareler bulacaksınız.
28.11.2020
Hem polimiyozit hem de nekrotizan miyopati kaslarda simetrik zayıflığa ve bir dereceye kadar kas kaybına (atrofi) yol açar. Esas olarak etkilenen yerler kaslar, kalça, omuzlar, kollar, farinks ve boyun gibi vücudun gövdesine en yakın ve içindeki kasları içerir. Aşağıda daha...
28.11.2020
Antifosfolipid sendromu tekrarlayan kan pıhtıları (trombozlar) ile karakterize nadir görülen otoimmün bir bozukluktur. Kan pıhtıları vücudun herhangi bir kan damarında oluşabilir. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
28.11.2020
Romatoid artrit eklem iltihabı ve ağrısına neden olur. Bağışıklık sistemi düzgün çalışmadığında ve eklemlerin astarına saldırdığında ortaya çıkar. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
28.11.2020
Crohn hastalığı, inflamatuar bağırsak hastalığı olarak bilinen bir grup rahatsızlığın parçasıdır. Bu hastalık yaygın olarak ince bağırsağın alt kısmını etkiler. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.