Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Çok Bulutlu
5°C
İstanbul
5°C
Çok Bulutlu
Cuma Parçalı Bulutlu
9°C
Cumartesi Yağışlı
11°C
Pazar Parçalı Bulutlu
13°C
Pazartesi Sağanak Yağışlı
13°C

Dr. Sibel Durak

Merhabalar, Hacettepe üniversitesi tıp fakültesi bölümünde okuyorum. Alan olarak nörolojiyi tercih etmeyi istiyorum. Bu yönde kendimi geliştirmek için mevcut ve güncel bilgileri takip ediyorum. Vaktim olduğunda ise Medikal Rehber sitesinin ilgili kategorisindeki yazıları kontrol ediyorum.
25.01.2021
Baş ağrısı zaman zaman hepimizin yaşadığı bir durumdur. Çoğu zaman zararsız ve geçici olsa da, bazı durumlarda daha ciddi sorunların işareti olabilir. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
25.01.2021
Başın sağ tarafının ağrıması neden olur? Neyin belirtisidir? Ciddi bir durum mudur? Geçmiyorsa doktora görünmek gerekir mi? Nasıl geçer? Ne iyi gelir? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.
20.01.2021
Nöroloji, genel olarak beyni ve sinir sistemini ilgilendiren sorunlara bakan tıp bilimi dalıdır. Nörolojinin hangi hastalıklara baktığı, neler yaptığı aşağıda detaylı bir şekilde başlıklar halinde sıralanmıştır.
08.12.2020
ALS veya amyotrofik lateral skleroz, beyni, beyinde bulunan sinir hücrelerini ve omuriliği etkileyen ilerleyici nörodejeneratif bir hastalıktır. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
08.12.2020
Nöromüsküler hastalık nedir? Nöromüsküler hastalıklar, bazı sinir hücrelerinin hastalıklı olduğu veya öldüğü, kas güçsüzlüğüne ve felcin yanı sıra diğer semptomlara neden olan amiyotrofik lateral skleroz (ALS), Myasthenia gravis ve duchenne kas distrofisini içeren bir grup bozukluktur. Bazı durumlarda kalbi ve...
28.11.2020
Multipl skleroz (MS hastalığı), beyni ve omuriliği etkileyen sinir sistemi hastalığıdır. Sinir hücrelerini çevreleyen ve koruyan miyelin kılıfına zarar verir. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
03.11.2020
Narkolepsi, bir kişinin uygunsuz zamanlarda aniden uykuya dalmasına neden olan nadir ve uzun süreli bir beyin rahatsızlığıdır. Bu durumda beyin normal olarak uyku ve uyanma düzenini düzenleyemez. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
22.10.2020
Spinal musküler atrofi (SMA) en sık bebekleri ve çocukları etkiler ve kaslarını kullanmalarını zorlaştırır. Çocuğunuzda SMA olduğunda, beyindeki ve omurilikteki sinir hücrelerinde bir bozulma olur. Beyin, kas hareketi için vücuda sinyal göndermeyi durdurur. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
04.09.2020
Parkinson hastalığı en yaygın ilerleyici nörolojik hastalıklardan biridir. Parkinson hastalığında özellikle hareket bozuklukları ön plana çıkar. Hastalık, adını ilk kez 1817'de tanımlayan İngiliz doktor James Parkinson'dan almıştır.
01.09.2020
Bazı sinirlerdeki bozukluklar genellikle yüz ağrısının kaynağıdır. En iyi bilineni ve en şiddetli olanı trigeminal nevraljidir. Ağrı bazen korkunç boyutlarda kendini gösterebilir. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
07.08.2020
Bradikinezi, hareketin yavaşlaması anlamına gelir ve Parkinson hastalığının en önemli belirtilerinden biridir. Titreme ve kas sertliği bradikineziye katkıda bulunabilir ancak tam olarak açıklamaz. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
27.03.2020
Miyofasiyal ağrı sendromu, kaslarınızda meydana gelen rahatsız edici bir ağrı durumudur. Miyofasyal ağrı, bir kas yaralanmasından veya belirli bir kas veya kas grubu, ligament veya tendon üzerindeki aşırı gerilmeden gelişebilir. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
22.03.2020
Müsküler distrofi distrofisi genellikle çocuklukta ortaya çıkar. Bu kas hastalığının tipik bir işareti, vücudun farklı bölgelerindeki kas zayıflığıdır. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
21.03.2020
Duchenne müsküler distrofisi veya kısa adıyla DMD, gendeki bir mutasyonun neden olduğu belirli bir kas distrofisi türüdür ve genetik bir hastalıktır. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
05.03.2020
Demans kelimesi, hafıza kaybı ve düşünme, problem çözme veya dil ile ilgili zorlukları içeren bir dizi semptomu tarif eder. Vasküler demansta, bu belirtiler beyne kan verilmesi ile ilgili sorunlar nedeniyle beyin hasar gördüğünde ortaya çıkar. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
02.03.2020
Serebral palsi, hareket bozuklukları ve kas sertliği olan bir grup semptomu ifade eder. Çeşitleri; spastik, diskinetik ve ataksik idir. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
28.02.2020
Siyatik, siyatik sinirin tahrişinden kaynaklanan ağrıya verilen addır. Bu siniri tahriş eden her şey hafif ila şiddetli arasında ağrıya neden olabilir. Siyatik genellikle alt omurgadaki sıkışmış bir sinirden kaynaklanır.