Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Çok Bulutlu
5°C
İstanbul
5°C
Çok Bulutlu
Cuma Parçalı Bulutlu
9°C
Cumartesi Yağışlı
11°C
Pazar Parçalı Bulutlu
13°C
Pazartesi Sağanak Yağışlı
13°C

Dr. Esra Daldadurmaz

19 Ağustos 1982 doğumluyum. İlk öğretim ve orta eğitim hayatını Çorum'da bitirdim. Daha sonra ise Gaziantep Üniversitesi'nde Tıp Fakültesi okudum. Sonrasında ise gerekli eğitimleri tamamlayarak psikiyatr oldum. Vaktim olduğunda Medikal Rehber sitesi için yazıyorum ve bazen de editör arkadaşın yazdığı ruh sağlığı yazılarını gözden geçirerek uygun görürsem onaylıyorum.
27.01.2021
Zoofobi (hayvan korkusu) nedir? Neden olur? Belirtileri nelerdir? Yaygın hayvan fobileri nelerdir? Nasıl başa çıkılır ve nasıl tedavi edilir? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.
26.01.2021
Stres ve kaygı nasıl azaltılır? Nefes teknikleri işe yarar mı? Hangi nefes teknikleri sizin için uygundur? Nasıl yapılır? Faydaları nelerdir? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.
19.01.2021
Antisosyal kişilik bozukluğu olan insanlar toplumun normlarına uymaz, aldatıcıdırlar, ilişkilerde göz korkuturlar ve başkalarının haklarını göz önünde bulundurmazlar. Bu tip kişiliğe sahip insanlar cezai faaliyetlere katılabilirler. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
19.12.2020
Asperger sendromlu çocuklar genellikle okul çağında davranış sorunları geliştirir, sosyal kuralları ihlal eder ve genellikle özel ilgi alanlarına sahiptirler. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
19.12.2020
Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) çocukları/ergenleri etkiler ve yetişkinliğe kadar devam edebilir. DEHB, çocuklarda en sık tanı konulan bozukluktur. Bu soruna sahip olan çocuklar hiperaktif olabilir ve dürtülerini kontrol edemezler. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
27.11.2020
Otizm, insanların dünyayı nasıl algıladıklarını ve başkalarıyla nasıl etkileşimde bulunduklarını etkileyen, yaşam boyu süren bir gelişimsel engeldir. Otistik insanlar dünyayı diğer insanlardan farklı görür, duyar ve hisseder. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
08.11.2020
Bipolar bozukluk, manik ve depresif duygudurum dalgalanmaları ile ortaya çıkan, psikiyatrik bir bozukluktur. Mani kendini abartılı bir sevinç hissi olarak gösterir ve etkilenenler aynı zamanda çoğunlukla aşırı aktif, öforik veya huzursuzdur. Bu aşamayı, depresif ruh hali, halsizlik ve üzüntü ile...
02.11.2020
Paranoid (paranoyak) kişilik bozukluğu, bir kişinin başkalarına karşı uzun vadeli bir güvensizlik ve şüphe modeline sahip olduğu zihinsel bir durumdur. Kişinin şizofreni gibi tam gelişmiş bir psikotik bozukluğu yoktur. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
04.10.2020
Histrionik kişilik bozukluğu olan bir kişide, benlik saygısı başkalarının onayına bağlıdır. Bu bozukluğa sahip kişiler, fark edilmek için çok büyük bir istek duyarlar ve genellikle dikkat çekmek için dramatik veya uygunsuz davranırlar. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
17.09.2020
Alkol için güçlü istek, kontrol kaybı, tüketilen alkol miktarlarında artış, yoksunluk semptomları, yapılması gereken şeyleri ihmal etme, olumsuz sonuçlara rağmen tüketimin devam etmesi... Bunların hepsi alkolizm veya diğer adıyla alkol bağımlılığıyla yakından ilgilidir. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
17.09.2020
İnsomnia, yaygın bir uyku bozukluğudur. Uykuya dalmakta, uykuda kalmakta veya her ikisinde birden sorun yaşayabilirsiniz. Sonuç olarak, çok az uyuyabilirsiniz veya düşük kaliteli uyku alabilirsiniz. Uyandığınızda kendinizi yenilenmiş hissetmeyebilirsiniz. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
16.09.2020
Uyku apnesi ile, uyku sırasında nefes almada tekrarlayan duraklamalar olur. Bu, horlamayla ilişkili olabilir veya olmayabilir. Etkilenenler çoğu zaman nefes almayı bıraktıklarını fark etmezler. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
12.09.2020
Obsesif kompulsif bozukluk (OKB), yaygın bir zihinsel bozukluktur. Etkilenenler, çoğunlukla saçma ve anlamsız olarak algılansa da, belirli eylemleri veya düşünce zincirlerini takip etmek zorunda hissederler. Takıntılı düşünceler (obsesyonlar) ve tekrarlayan eylemler (kompulsiyonlar) tüm yaşamı etkileyebilir. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
15.08.2020
Sosyal medya bağımlılığının net bir sınırı olmasa da, gündelik hayatınızı etkileyebilecek düzeyde sosyal medya ile ilgileniyorsanız, aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.
12.03.2020
Şizoid kişilik bozukluğu olan insanlar samimiyet arzusundan yoksundur, bunun yerine yakın ilişkilere kayıtsızlık hakimdir. Bir ailenin veya sosyal grubun parçası olmaktan çok az sevinç duyar veya yoktur. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
12.03.2020
Şizotipal kişilik bozukluğu olan insanlar, diğerlerinden uzak durmayı tercih eden ve ilişkilerde olmaktan rahatsız olan yalnızlardır. Bazen garip konuşma veya davranış gösterme eğilimindedirler. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
07.03.2020
Çalma hastalığı veya kleptomani, bazı insanların ihtiyacı olmadıkları halde herhangi bir şeyi çalmak için hissettiği güçlü bir dürtüdür. Bu insanlar hissedilen bu dürtüye engel olamazlar ve plansız bir şekilde hırsızlık yapabilirler. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
29.02.2020
Huzursuz bacak sendromu, özellikle uyumaya çalışırken bacaklarınızda hissettiğiniz rahatsız edici duygudur. Bunu hissettiğinizde bacaklarınızı sürekli hareket ettirmek zorunda hissedebilirsiniz ve uyumakta zorlanırsınız. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.