reklam
Kardiyoloji

Yüksek Tansiyona Bağlı Baş Ağrısı Olur mu?

Yüksek tansiyona bağlı baş ağrısı olur mu? Ciddi bir durum mudur? Herhangi bir sağlık sorununa neden olur mu? Tansiyon baş ağrısı için ne yapmak gerekir? Doktor kontrolü gerekir mi? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Yüksek tansiyona bağlı baş ağrısı olur mu?

Tansiyon cihazı kullanmadan yüksek tansiyonu tanımak zor olabilir. Birçok insan, kan basıncı tehlikeli derecede yüksek olmadıkça semptom yaşamaz. Yüksek tansiyon semptomları ortaya çıktığında şiddetli baş ağrısını da içerebilir, bu yüksek tansiyona bağlı baş ağrısı durumudur ve halk arasında tansiyon baş ağrısı olarak da bilinir. Yüksek tansiyon belirtileri olduğundan şüphelenen kişiler bunları göz ardı etmemelidir.

Bu makale, yüksek tansiyonun ne zaman baş ağrısına neden olabileceğini ve ek semptomların neler olabileceğini açıklamaktadır. Ayrıca ne zaman acil tıbbi tedaviye başvurulacağını da kapsamaktadır.

Yüksek tansiyona bağlı baş ağrısı: Bilimsel araştırmalar

Çalışma sonuçları, yüksek tansiyonun baş ağrısına neden olup olmadığına dair aşağıdaki gibi çelişkili kanıtlar sunmaktadır:

Yüksek tansiyona bağlı baş ağrısı ilişkisini destekleyen çalışmalar

İran Nöroloji Dergisi, yüksek tansiyona bağlı baş ağrısının (diğer adıyla tansiyon baş ağrısı) tipik olarak başın her iki tarafında meydana gelebileceğini iddia etmektedir. Baş ağrısı nabız atıyormuş gibi hissedilmeye eğilimlidir ve genellikle fiziksel aktivite ile daha da kötüleşir. Çalışmanın yazarlarına göre yüksek tansiyon, kan-beyin bariyerini etkilediği için baş ağrısına neden olabilir.

Hipertansiyon olarak da bilinen yüksek tansiyon, beyin üzerinde aşırı baskıya neden olabilir ve bu organdaki kan damarlarından kan sızmasına neden olabilir. Bu, ödem veya şişmeye neden olur, çünkü beyin kafatasının içinde oturur ve genişleyecek alanı yoktur. Şişme beyne daha fazla baskı yapar ve baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, kafa karışıklığı, halsizlik, nöbetler ve bulanık görme gibi semptomlara neden olur.

Böyle durumlarda etkilenen kişi kan basıncını düşürmek için doktorunun önerdiği tıbbi tedaviye uyarsa, semptomları genellikle birkaç saat içinde düzelecektir.

Yüksek tansiyona bağlı baş ağrısı hakkında çelişkili çalışmalar

Amerikan Kalp Derneği, bir çalışmasında, yüksek tansiyona bağlı baş ağrısı durumunun, kan basıncının belirli bir seviyeye kadar yükselmediği sürece gerçekleşmediğini vurgulamaktadır. Ayrıca düzenli baş ağrılarının bir kişinin genel kalp sağlığını etkileyip etkilemediği hususuna da değinmektedir.

American Journal of Hypertension’da yapılan bir araştırma, hipertansiyonu olan 1.914 kişiyi 30 yıl boyunca gözlem altına aldı ve yüksek tansiyona bağlı baş ağrısı durumunu izledi. Sonuçlar, düzenli baş ağrısı oluşumu ile kardiyovasküler ölüm olasılığı arasında hiçbir bağlantı olmadığını gösterdi.

Bu nedenle, yüksek tansiyonla ilgili olmayan düzenli baş ağrıları olan kişilerin kalp sorunları yaşayacağına dair bir belirti yoktur. Araştırmacılar, baş ağrılarının tedavi ihtiyacını işaret edebileceğini ve insanların gerektiğinde antihipertansif ilaçlar alma olasılığını artırabileceğini öne sürmektedir.

Yüksek tansiyona bağlı baş ağrısı: Diğer belirtiler

tansiyon baş ağrısı

Yüksek tansiyonu olan herkes semptomlar yaşamaz. Aslında tam da bu yüzden yüksek tansiyon sessiz bir katil olarak bilinir.

Kan basıncı hızla ve ciddi şekilde yükseldiğinde, tipik olarak 180/120 veya daha yüksek okumalara kadar bu, hipertansif kriz olarak bilinir. Bir kişinin tehlikeli derecede yüksek tansiyonu varsa ancak başka semptom yoksa, duruma hipertansif aciliyet denir.

Yüksel tansiyona bağlı baş ağrısına veya diğer adıyla tansiyon baş ağrısına eşlik edebilecek diğer semptomlar aşağıdakileri içerebilir:

Yüksek tansiyona bağlı baş ağrısı: Tedaviler

yüksek tansiyon baş ağrısı

İnsanlar yüksek kan basıncının bir sonucu olarak yüksek tansiyona bağlı baş ağrısı çekiyorsa, derhal tıbbi yardım almalıdırlar. Tedavi olmadan, daha fazla organ hasarı veya istenmeyen yan etkiler riski vardır.

Doktorlar, yüksek tansiyona bağlı baş ağrısını diğer ilgili semptomlarla hipertansif bir acil durum olarak sınıflandırır. Bu durum genellikle intravenöz ilaçlarla kan basıncı kontrolünü gerektirir.

Yüksek tansiyona bağlı baş ağrısı için ilaç örnekleri aşağıdakileri içerir:

 • Nikardipin
 • Labetalol
 • Nitrogliserin
 • Sodyum nitroprussid

Etkilenen kişilerin ilaçları olsa bile evde tansiyonlarını düşürmeye çalışmamaları önemlidir. Kan basıncını çok hızlı düşürmek beyne giden kan akışını etkileyerek istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Bunun yerine, doktorların kan basıncını güvenli ve kontrollü bir ortamda düşürmelerine yardımcı olabileceği bir acil servise gitmelidirler.

Yüksek tansiyona bağlı baş ağrısı: Doktor kontrolü

Tedavi olmadan, yüksek tansiyona bağlı baş ağrısı ve bununla ilişkili olabilecek hipertansif bir kriz birçok ciddi yan etkiye neden olabilir. Çok ciddi yan etkilerden bazıları aşağıdakileri içerir:

 • Göğüs ağrısı
 • Göz hasarı
 • Kalp krizi
 • Böbrek hasarı
 • Akciğerlerde aşırı sıvı
 • Nöbetler
 • İnme

Bu nedenle, etkilenen kişilerin şiddetli bir baş ağrısını ve yüksek tansiyonla ilgili diğer semptomları görmezden gelmemesi hayati önem taşır. Bu semptomlara sahip olan bir kişi vakit kaybetmeden acil tıbbi yardım almalıdır.

Sonuç olarak

Tıp dergisindeki bir makalede, hipertansif bir acil durumla koroner bakım ünitesine giden kişilerde ölüm oranı yüzde 4,6 idi. Bu nedenle yüksek tansiyona bağlı baş ağrısının hızlı tedavisi, kişinin semptomlarını azaltmak ve yan etki riskini en aza indirmek için hayati önem taşımaktadır.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Berna Arıca

Dr. Berna Arıcan 1973’te Ankara’da doğdu. 1996 yılında Tıp fakültesinden mezun oldu. 2002 yılında Kardiyoloji alanında uzmanlığını tamamlamıştır. Şu anda Bursa'da özel bir hastanede hizmet vermektedir ve vakit buldukça çeşitli web sitelerine içerik hazırlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı