reklam
Deri ve Zührevi Hastalıklar

Yüze ve Cilde Zeytinyağı Sürmek Sağlıklı mıdır?

Yüzde ve ciltte zeytinyağı kullanımının olası faydaları olduğu kadar, dikkat edilmesi gereken hususlarda vardır. Örneğin, hassas cilde sahip kişiler özellikle dikkatli olmalıdır. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Yüze ve cilde zeytinyağı sürmek sağlıklı mıdır?

Yüze ve cilde zeytinyağı sürmek (aynı zamanda cilde de) birçok insanın merak ettiği bir konudur. Zeytinin preslenmesi ve yağının çıkarılmasıyla elde edilen zeytinyağı, birçok farklı formda ve birçok kullanım alanına sahiptir ve bunların birçoğı zararsızdır.

Çoğumuz dolaplarımızda bir şişe zeytinyağı bulundururuz – salata sosu veya tavada kızartmada kullanmak için mükemmeldir. Muhtemelen çoğu insan onu akşam yemeğini geliştirmek dışında başka bir şey için kullanmayı düşünmemiştir. Ancak insanlar, yüz nemlendirici olarak faydaları için giderek daha fazla zeytinyağı kullanıyorlar.

Bir çalışma, kansere neden olabilecek ultraviyole ışınlarına maruz kalan farelerin cildine zeytinyağı uyguladığında, zeytinyağının aslında kansere neden olan hücrelerle savaşmak için çalıştığını bulmuştur. (Kaynak) Cildine zeytinyağı sürülen farelerde tümör oranları önemli ölçüde azalmıştır.

Zeytinyağının yüze ve faydaları nelerdir?

Zeytinyağının cilt ve yüz için potansiyel faydalarından bazıları şunlardır:

1- Antioksidan etkiler

Zeytinyağı, oksidasyonu önleyen bir madde olan antioksidan görevi görür. Oksidasyon, hücrelere potansiyel olarak zarar verebilecek ve kanser gelişimine katkıda bulunabilecek kimyasallar olan serbest radikaller üretebilen bir süreçtir.

Cilde uygulandığında antioksidanlar erken yaşlanmayı önleyebilir. Ayrıca, bazı araştırmalar güneşe maruz kaldıktan sonra cilde zeytinyağı sürmenin kansere neden olan hücrelerle savaşabileceğini öne sürüyor. (Kaynak)

Bilim insanlarının, zeytinyağının antioksidan özelliklerinin insan cildi üzerindeki etkilerini anlamak için bu alanda daha fazla araştırma yapması gerekiyor. Bu yüzden yüze ve zeytinyağı sürmek konusunda yine de dikkatli olmakta fayda vardır.

2- Vitamin içeriği

yüze zeytinyağı sürmek

Zeytinyağı, yağda çözünen A, D, E ve K vitaminleri açısından zengindir ve bu bazı cilt tipleri için faydalı olabilir.

Örneğin, insanlar tarih boyunca sedef hastalığı ve egzama gibi çeşitli cilt rahatsızlıklarını tedavi etmek için E vitamini yağını topikal olarak kullanmışlardır. (Kaynak)

3- Antibakteriyel etkiler

Zeytinyağının antibakteriyel özelliklere sahip olduğu bilimsel olarak gösterilmiştir. (Kaynak) Bununla birlikte, zeytinyağının ciltteki bakterileri kontrol etme yeteneği konusunda çok az çalışma vardır.

Küçük bir çalışma, zeytinyağı ve hindistan cevizi yağı kullanmanın etkilerini incelemiştir. Sonuçlar, her iki yağın da antibakteriyel özellikler sergilediğini, ancak saf hindistan cevizi yağının bakterileri yok etmede daha etkili olduğunu bulmuştur. (Kaynak)

Hindistan cevizi yağının cilde faydaları yazımız ilginizi çekebilir.

Bununla birlikte, zeytinyağı bazen cildin bakteriyel enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılabilir. Ayrıca tip 2 diyabetin neden olduğu ayak ülseri olan kişilerde iyileşmeyi destekleyebilir. (Kaynak)

4- Nemlendirici etkiler

Zeytinyağı, hem cildi hem de saçı yumuşatmak için sıklıkla kullanılan popüler bir doğal nemlendiricidir. Bununla birlikte, etkinliği konusunda çok az araştırma vardır ve daha fazla araştırma yapılmasına ihtiyaç vardır.

Yüze ve cilde zeytinyağı sürmek nasıl olmalıdır?

Zeytinyağı, yüz yıkama, vücut yıkama, sabun ve losyonlar dahil birçok kişisel bakım ürününün bir bileşenidir. Ciltte ve yüzde zeytinyağı kullanmanın diğer yolları şunlardır:

Nemlendirici ve güneş sonrası bakım

Bazı insanlar zeytinyağını, cildin kurumaması için banyodan sonra doğrudan cilde uygulayarak nemlendirici bir losyon olarak kullanırlar.

Fareler üzerindeki antioksidan etkilerinin araştırılmasına dayanarak, zeytinyağı güneşe maruz kaldıktan sonra uygulandığında özellikle faydalı olabilir.

Eksfoliyatör

Yüzdeki ve derideki ölü deriyi temizlemek ve kuru veya pullu cilt bölgelerini tedavi etmek için, kişi ovma yapmak için zeytinyağı ve deniz tuzunu karıştırabilir.

İnsanlar yüz ve diğer hassas bölgelerde ince taneli tuz ve vücudun geri kalanında daha iri taneler kullanmalıdır.

Göz makyajı temizleyici

Zeytinyağı, göz makyajındaki suya dayanıklı tüm maddeleri parçalayarak daha kolay silinmelerini sağlar.

Göz makyajını temizlemek için bir pamuk topuna birkaç damla zeytinyağı ekleyin ve göz bölgesini nazikçe silin.

Yüz maskesi

cilde zeytinyağı sürmek

Kuru cilde sahip kişiler, zeytinyağı bazlı bir yüz maskesi kullanmanın faydalarını görebilir. Yumurta akı, bal veya öğütülmüş yulaf gibi malzemelerle karıştırılmış zeytinyağı, yüzü yumuşatıp nemlendirebilir.

Kırışıklık tedavisi

Zeytinyağı antioksidan içeriğinden dolayı ciltteki kırışıklıkları azaltabilir. Yağ, geceleri veya güneşe maruz kaldıktan sonra göz çevresine sürülebilir.

Skar yağı

Zeytinyağındaki vitaminler ve diğer antioksidanlar, cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olarak yara izlerini azaltabilir.

Seyreltilmemiş yağla yara izlerine masaj yapın veya cildin yara izi nedeniyle koyulaştığı hiperpigmentasyon alanlarını tedavi etmek için bir limon suyu sıkarak karıştırın.

Zeytinyağı, çatlakları önlemek veya tedavi etmek için de kullanılabilir, ancak etkinliği üzerine yapılan çalışmalar karışık sonuçlar bulmuştur. (Kaynak)

Yüze ve cilde zeytinyağı sürmek ve olası riskleri

Bazı araştırmalar zeytinyağının yüze ve cilde faydaları olduğunu göstermesine rağmen, diğerleri bunun herkes için en iyi seçenek olmadığını öne sürüyor.

Yüzde ve ciltte zeytinyağı kullanmanın olası riskleri şunları içerir:

  • Hasarlı cilt bariyeri: Bir 2013 çalışması yetişkin ve bebeklerde kuru cilt için zeytinyağı kullanımının faydalı olabileceğini gösterse de, araştırmacılar bazı kişilerde cildin dış tabakasında kızarıklık ve hasara neden olabileceğini öne sürüyor. (Kaynak)
  • Çocukluk çağı atopik egzaması: Zeytinyağı, bir 2016 araştırmasına göre, özellikle kalıtsal yatkınlığı olan çocuklarda, çocukluk çağı egzamasının gelişimine katkıda bulunabileceğini söylüyor. (Kaynak)
  • Tıkanmış gözenekler: Zeytinyağı, fazla kullanıldığında gözenekleri tıkayabilen ve bakterileri hapsedebilen ağır bir yağdır. İnsanlar onu az miktarda kullanmalı ve fazla yağı yumuşak bir bezle veya pamuklu topla hemen silmelidir.
  • Düşük kaliteli yağ kullanmak: Kaliteli zeytinyağı kullanmak önemlidir. Düşük kaliteli yağlar, cildi tahriş edebilecek veya zarar verebilecek katkı maddeleri veya kimyasallar içerebilir.

Zeytin yağı kullanırken kaliteli olmasına özen gösterilmelidir. Bir araştırmada, Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok satan beş ithal sızma zeytinyağı markasının yüzde 73’ünün zeytinyağı için gerekli standartları karşılamadığını bulmuştur. (Kaynak)

Son olarak, karışımlar yerine saf zeytinyağı veya sızma zeytinyağı seçtiğinizden emin olmalısınız.

Yüze ve cilde zeytinyağı sürmek ve sonuç

Zeytinyağı, vitaminler, antioksidanlar ve antibakteriyel etkiler dahil olmak üzere cilt ve yüz için bazı faydalar sağlayabilir. Bununla birlikte, zeytinyağının yüz ve cilt için faydaları üzerine yapılan araştırmalar sınırlıdır.

Kanıtlar, bazı insanlarda negatif reaksiyonlara neden olabileceğini göstermektedir, bu nedenle hassas cilde sahip kişiler onu az miktarda kullanmalı ve önce lokal bir bölgede test yapmalıdır.

Bunu yapmak için, dirseğe birkaç damla yağ sürün ve bir reaksiyon olup olmadığını izleyin. 48 saat içinde hiçbir reaksiyon görünmezse, kullanımı muhtemelen güvenlidir.

Yalnızca yüksek kaliteli, sertifikalı zeytinyağı kullanmayı unutmayın.


Kaynak ve ileri okuma:

  1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/321246
  2. https://www.healthline.com/health/olive-oil-benefits-face

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Tamer Sadıkoğlu

Dr. Tamer Sadıkoğlu 1994 yılında Tıp eğitimini, 1998 yılında ise uzmanlık eğitimini tamamlamıştır. Aynı üniversitede bünyesinde 1998-2018 yılları arasında öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. 2002’den itibaren Hollanda’ da çalışma hayatına devam etmekle beraber, Türkiye’deki çeşitli Sağlık kuruluşu ve Derneğe üyedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir