reklam
Beslenme ve Diyet

Zencefilin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Zencefilin faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir? Ne kadar tüketmeliyiz? Nasıl kullanılır? Zararları var mıdır? Cinselliğe katkı sağlar mı? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Zencefilin faydaları var mıdır?

Zencefil, güçlü anti-enflamatuar özelliklere sahip bir bitkidir. Zencefilin en önemli sağlık yararları arasında bulantı ve ağrıyı hafifletmeye, solunum koşullarını iyileştirmeye ve şişkinliği azaltmaya yardımcı olma yeteneği bulunur.

Zencefil ayrıca kemik sağlığını geliştirmeye, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve iştahı artırmaya yardımcı olur. Bu baharatlı kök aynı zamanda obeziteyi hafifletmek ve adet bozukluklarına bağlı ağrıyı hafifletmek için de iyidir.

Zencefilin faydaları nelerdir?

Zencefilin daha iyi sağlık için geleneksel kullanımları çok sayıda olmakla birlikte, bugün, araştırmalarla keşfedilen ve onaylanan çok sayıda faydalı özelliği buna kolayca ekleyebiliriz. Zencefilin en popüler sağlık yararlarından bazılarına bir göz atalım.

İşte madde madde zencefilin faydaları:

1- Bulantıyı hafifletir

Zencefilin faydaları arasındaki ilk madde bulantıyı hafifletmesidir. Zencefil uzun zamandır yolculukta mide bulantısı için önleyici olarak kullanılmaktadır.

Nutrition Journal‘da yayınlanan bir araştırma, zencefilin hamilelik sırasında mide bulantısını gidermeye yardımcı olduğunu, ancak kusma sorunlarının tedavisinde o kadar etkili görülmediğini ortaya koyuyor. Belirgin şekilde, hamile kadınları tedavi ederken herhangi bir yan etki göstermedi.
(Kaynak)

Zencefil, hızlı emilimi sayesinde vücut fonksiyonlarını hızlı bir şekilde düzenleyebilir ve ameliyat geçiren kişilerde mide bulantısını herhangi bir yan etkisi olmaksızın tedavi eder. Mide bulantısı aynı zamanda bir migren belirtisidir. Zencefil migren yönetiminde de yardımcı olabilir.

2- Soğuk algınlığı ve gribe iyi gelir

Zencefilin faydaları arasındaki ikinci madde, soğuk algınlığı ve gribe iyi gelmesidir. Zencefil, geleneksel olarak birçok Asya ülkesinde soğuk algınlığı ve gribe karşı kullanılmaktadır.

İlgili yazı: Soğuk algınlığına ne iyi gelir?

Ethnopharmacology Journal‘de yayınlanan bir çalışmada, taze zencefilin solunum yolu enfeksiyonlarına karşı antiviral özellikler gösterdiğini bulmuştur. Boğaz ağrısı ve öksürükte rahatlama sağlamak için zencefil çayı kullanılabilir.
(Kaynak)

3- Sindirime yardımcı olur

Zencefilin faydalarının üçüncü maddesi sindirime yardımcı olmasıdır. Zencefil, sindirim sürecinin kolaylaştırıcısı olarak Çin tıbbında uzun zamandır kullanılmaktadır.

Faydalarının çoğu geleneksel tıbbi tarihin bir parçası olsa da, 2019’da Food, Science & Nutrition dergisinde yayınlanan bir inceleme, etkili dozu anlamak için daha fazla bilimsel çalışmaya ihtiyaç olduğunu vurguladı. Ancak çalışma, klinik araştırmalarla desteklenen önemli anekdot kanıtları olduğu konusunda hemfikirdi.
(Kaynak)

Bu çalışmaya göre zencefil, sindirim sistemini yiyecek akışına hazır getirir. Böylelikle gaz sancısı ve şişkinlik problemine de yardımcı olur.

İlgili yazı: Gaz çıkarmak için ne yapmalı?

4- Mide ülseri tedavisinde etkilidir

zencefilin faydaları nelerdir

Zencefilin faydaları mide ülseri tedavisinde de etkilisir. Zencefil, genellikle kanama ve akut mide iritabilitesi ile karakterize olan ülser oluşumunu önler. 2016 yılında World Journal of Gastrointestinal Pharmacology and Therapeutics‘de yayınlanan bir araştırmaya göre, H. pylori bakterilerinin büyümesini engelleyerek midenizi sağlıklı tutmada çok etkilidir.
(Kaynak)

5- Artrit ağrısını azaltır

Zencefilin kemik sağlığını iyileştirdiği ve artrit ile ilişkili eklem ağrısını hafiflettiği bilinmektedir. Zencefil, güçlü anti-enflamatuar özelliklere sahip olan gingerol içerir.

Arthritis & Rheumatism dergisinde yayınlanan bir çalışmada belirtildiği gibi osteoartrit, diz iltihabı ve romatoid artritte hareketi iyileştirebilir. Bununla birlikte, sitokinler ve kemokinler gibi iltihaplı bileşikleri de vücudu etkilemeye başlamadan önce kaynağında bastırır.
(Kaynak1 Kaynak2 Kaynak3)

6- Astımı rahatlatır

Zencefil, geleneksel olarak solunum rahatsızlıklarını tedavi etmek için bir ilaç olarak kullanılmıştır. Son çalışmalar da zencefilin anti-enflamatuar özelliğini desteklemiştir.

Zencefildeki aktif bir bileşik olan zerumbon astımı rahatlatmaya yardımcı olur. Araştırmalar, alerjik hava yolu iltihabının büyük ölçüde Th2 baskınlığından kaynaklandığını ve zencefil kökünün bunu başarıyla bastırabildiğini gösteriyor.
(Kaynak1 Kaynak2)

7- Karaciğeri korur

Tüberkülozdan muzdarip insanlar zencefilden yararlanabilir. Zencefilin bileşenleri, tüberküloz tedavisinin bir yan etkisi olan hepatotoksisiteyi azaltır.

Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, önemli miktarda kadmiyum alımından kaynaklanan ve karaciğere zarar veren kadmiyum zehirlenmesine karşı da koruma sağladığını göstermektedir.

Zencefilin esansiyel yağı, obez insanlarda meydana gelen alkolden bağımsız karaciğer yağlanmasına karşı da koruyucu bir etki gösterir.
(Kaynak1 Kaynak2Kaynak3)

8- Kilo vermeye yardımcı olur

Zencefilin faydaları arasında kilo vermeye yardımcı olması da vardır. Zencefil, metabolizmayı hızlandırarak kilolu insanların kilo vermesine katkıda bulunur. Egzersiz dayanıklılığı kapasitenizi artırır, böylece kaliteli egzersiz yaparsınız ve giymek için çok heyecanlandığınız kıyafete uymak için form kazanırsınız.
(Kaynak1 Kaynak2)

İlgili yazı: Hızlı kilo vermek için ne yapmalı?

9- Bilişsel sağlığı geliştirir

Zencefilin faydaları bilişsel sağlığımızı da iyileştirir. Araştırmalar, zencefilin oksidatif stresi ve inflamasyonu azaltarak Alzheimer ve Parkinson hastalığı gibi nörodejeneretif problemleri azaltabileceğini göstermektedir.

Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine‘da yayınlanan bir araştırmaya göre zencefil, orta yaşlı sağlıklı kadınlarda bilişsel işlevi iyileştirdi. Bu, yaşlılar arasında bilişsel gerilemeyi iyileştirmek için kullanılabileceğini göstermektedir.
(Kaynak1 Kaynak2 Kaynak3)

10- Kas ağrısını giderir

zencefilin faydaları

Zencefil, egzersiz nedeniyle ortaya çıkan kas ağrılarını da azaltır. Çalışmalar, zencefiln anti-enflamatuar özelliklerinin kas ağrısını gidermekten sorumlu olduğunu düşündürmektedir. Çalışma, günlük çiğ veya işlem görmüş zencefil tüketiminin, egzersize bağlı kas ağrısında orta ila büyük azalmalara neden olduğuna işaret ediyor.
(Kaynak1 Kaynak2)

11- Adet ağrılarını azaltmaya yardımcı olur

Zencefil vücuttaki prostaglandin seviyelerini düşürmeye yardımcı olur, dolayısıyla adet sırasında krampları ve diğer rahatsızlık ve ağrı türlerini gidermeye yardımcı olur.

Bilim insanları, yüksek prostaglandin seviyelerinin artan adet kramplarına katkıda bulunduğuna inanıyor. Bu hormonlar, kimyasal haberciler olarak işlev görürler; kramplar, ağrılar ve ateşler gibi semptomların ana aktivatörleridir.

ISRN Obstetrics and Gynecology‘de yayınlanan bir rapora göre, premenstrüel sendrom sırasında olumsuz ruh halini azaltmada zencefilin kullanileceği duyurulmuştur.
(Kaynak1Kaynak2 Kaynak3)

12- Kalp sağlığını korur

Zencefil, LDL (kötü) kolesterol seviyelerini düşürerek ve HDL (iyi) kolesterol seviyelerini artırarak kardiyovasküler sağlığı korur. Ayrıca, yüksek tansiyon (hipertansiyon) seviyelerini düşürürek ve kanın pıhtılaşma riskini azaltarak kalbinizi sağlıklı tutar.
(Kaynak1Kaynak2 Kaynak3)

13- Şeker hastalığına iyi gelir

Zencefil, tip 2 diyabet hastalarında kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur. Bir çalışmada, Glisemik ve lipid anormalliklerini düzenleyerek, şeker hastalarını uzun süreli komplikasyon riskinden koruduğu ileri sürülmüştür.

İlgili yazı: Şeker hastalığına iyi gelen 25 etkili meyve

International Journal of Endocrinology Metabolism‘da yayınlanan bir makaleye göre, şeker hastalarının zencefil kökü tüketmesi faydalı olabilir. Complementary Therapies in Medicine‘da yayınlanan başka bir makale, 8 hafta boyunca günlük 3 adet bir gram zencefil tozu tüketiminin tip 2 diyabetli hastalar için yararlı olduğunu göstermiştir.
(Kaynak1 Kaynak2)

14- Diş sağlığını korur

Zencefilin faydaları dişlerimiz içinde geçerlidir. Zencefilin, içindeki gingerol nedeniyle bakteriyel, viral ve fungal enfeksiyonları engellediği bilinmektedir.

Ağızdaki patojenleri öldürerek, dişleri ve diş etlerini hijyenik tutarak ağız sağlığının korunmasına da yardımcı olur. Antibakteriyel özellikleri, idrar yolu enfeksiyonu (İYE), bronşit ve zatürreye neden olan patojenik bakterileri önlemeye yardımcı olur.
(Kaynak)

15- İshali hafifletir

Antik çağlardan beri ishale yardımcı olmak için zencefil kullanılır, çünkü mide spazmlarını ve buna katkıda bulunan ve onu uyaran gazları önler.

Çin’de ishali olanlara zencefil toz formda veriliyor ve bu geleneksel uygulama binlerce yıldır takip ediliyor. Bilim insanları, bu eski tedavilerin bu durum için gerçekten faydalı olduğu sonucuna varmışlardır.
(Kaynak)

16- Cinsel aktiviteyi artırır

Zencefilin faydaları cinsel sağlık konusunda da etkilidir Antik çağlardan beri bir afrodizyak olarak bilinen zencefil, arzu uyandırmak ve cinsel aktiviteyi artırmak için kullanılmıştır.

Kokusu, doğurganlığı artırmaya ve cinsel ilişki kurmaya yardımcı olan benzersiz bir cazibeye sahiptir. Bu kök aynı zamanda kan dolaşımının artmasına da yardımcı olur ve erkeklerde ereksiyon süresini uzatabilir.
(Kaynak1 Kaynak2)

17- Testis inflamasyonunu azaltır

Testisler çok önemli ve hassas erkek organlarıdır ve bu bölgedeki iltihaplanma dayanılmaz ağrılara neden olabilir. Araştırmacılara göre, iltihaplanma üzerine zencefil yağı kullanılması ağrıyı önemli ölçüde azaltır.

18- Antikanser özellikleri vardır

Zencefilin faydaları antikanser özellikler de sergiler. Çeşitli çalışmalar, zencefilin akciğer, yumurtalık, prostat, göğüs ve kolon kanseri dahil olmak üzere çeşitli kanser hücresi türleriyle savaşma yeteneğini göstermiştir.

Prostat kanserini kansere neden olan hücreleri öldürerek de tedavi edebilir. Zencefil, anti-metastatik özelliklere sahip olduğu gösterilen ve meme kanseri ve yumurtalık kanserinin tedavisine yardımcı olabilen bir bileşik olan gingerol içerir.

Sağlık uzmanlarına göre zencefil kökü, vücuttaki toksik maddeleri yok ettiği için kanserin başlamasını önlemenin ve yaşam kalitesini iyileştirmenin en ucuz ve etkili yollarından biridir.

19- Bağışıklık sistemini güçlendirir

Zencefilin faydaları aynı zamanda bağışıklık sistemimizi güçlendirebilir. Güçlü bir bağışıklık sistemi tüm hastalıkları ve enfeksiyonları uzak tutabilir. Belirli bir hastalığı veya durumu tedavi etmek için ilaç almak yerine, bunları önlemek için her zaman önlem almak daha iyidir.

Zencefil kökü özütü, vücudunuzun bağışıklığını geliştirmede oldukça yardımcıdır. Düzenli olarak az miktarda zencefil tüketimi, arterlerdeki yağ birikintilerini ortadan kaldırarak ve kan dolaşımını serbest tutarak felç riskini azaltır.

20- Böbrek taşlarını düşürmede etkilidir.

Böbrek sorunları olan kişiler, düzenli olarak zencefilli gazoz alımından büyük ölçüde faydalanabilirler. Böbrek taşlarının çözülmesine yardımcı olan doğal bir çare olarak bilinir. Böbrek taşı kaynaklı ameliyattan kaçınmak için zencefilli gazozu düzenli olarak içip taşları doğal yollarla eritebilirsiniz.
(Kaynak)

İlgili yazı: Böbrek taşı düşürmek için ne yapmalı?

Zencefilin cilde faydaları nelerdir?

zencefilin yararları

Zencefil, faydaları ve tıbbi değerinin yanı sıra cilt bakımında da kullanılmıştır. Genellikle bir dizi ticari üründe cildi iyileştirmek için kullanılır. Zencefil suyu, birkaç cilt sorununu tedavi etmek için genellikle topikal (bölgesel) olarak uygulanır.

İşte madde madde zencefilin cilde faydaları:

 • Yaşlanma karşıtıdır

Zencefil, yaşlanmaya karşı koruyan yaklaşık 40 antioksidan bileşik içerir. Toksinleri atarak ve dolaşımı uyararak cildinizin görünümünü iyileştirir ve cilde daha fazla besin verilmesini sağlar. Antioksidanlar, serbest radikallerin zarar vermesini engelleyerek cildin genç görünümünü korur. Esnekliği artırarak cildinizi daha sıkı ve genç hale getirir. Bu sayede yaşlanma belirtilerini yavaşlatır.

 • Yanıkları rahatlatır

Zencefilin faydaları yanıklara da iyi gelir. Yanıklara taze zencefil suyu uygulamak ağrıyı hafifletebilir ve yanmış cildi doğal durumuna geri getirerek iyileştirebilir. Yara izlerini 6 ila 12 hafta içinde solması için günde iki ila üç kez cilde taze bir zencefil dilimi sürebilirsiniz. Topikal uygulama için her seferinde taze bir zencefil dilimi kullandığınızdan emin olun.

 • Sivilceyi ve lekeleri temizler

Zencefilin faydaları arasındaki antiseptik özellikleri, cildin temiz, pürüzsüz ve lekesiz kalmasına yardımcı olur. Ayrıca cildinizi canlandırır ve rahatlatır. Aynı zamanda sivilceye neden olan bakterileri öldürüp temizleyerek sivilce oluşumunu en aza indirdiği için en iyi bir doğal sivilce ilacıdır.

 • Beyaz izleri giderir

Hipopigmente yaralar, cilt pigmentasyonunu kaybettiğinde ortaya çıkar ve genellikle beyaz veya gerçek cilt tonundan çok daha açık renktedir. Zencefil, hipopigmente cildin görünümünü önemli ölçüde azaltabilir.

Tek yapmanız gereken bir parça taze zencefili kesmek ve onu hipopigmente alanlara sürerek bir süre beklemek. Bir veya iki hafta içinde hafif bir iyileşme göreceksiniz. Ancak, gözle görülür sonuçlar için bu her gün hatasız yapılmalıdır.

 • Cilt tonunu iyileştirir

Zencefil, cilde ışıltılı katkıda bulunan antioksidan ve tonlama özellikleriyle bilinir. İki rendelenmiş zencefili iki yemek kaşığı bal ve bir çay kaşığı limon suyuyla karıştırarak basit bir maske hazırlayabilir ve en az 30 dakika buzdolabında saklayabilirsiniz. Sonra yüzünüze uygulayın ve 30 dakika sonra soğuk suyla durulayın. Bu cildinizi besleyip yumuşatacak ve yaşlanmayı önleyecektir.

Zencefilin saça faydaları nelerdir?

Zencefilin faydaları genel sağlığımız ve cildimiz için olduğu kadar, saçlarımız için de geçerlidir. Zencefil, hastalıkların tedavisi için antik Hint tıbbında yüzyıllardır saç tedavisi için kullanılmaktadır. Zencefil yağı saç uzamasını uyardığı için bu bakımdan özellikle faydalıdır. Bu nedenle zencefil saçlarınız için aşağıdaki şekillerde faydalıdır.

İşte madde madde zencefilin saça faydaları:

 • Saç uzamasını teşvik eder

Zencefil kafa derisi dolaşımını artırarak saç derisine kan akışını sağlar. Böylece saç köklerini uyararak saç uzamasını teşvik eder. Zencefilde bulunan yağ asitleri ince saçlar için de faydalıdır.

Küçük bir kapta bir çorba kaşığı zencefil kökü rendeleyerek ve üzerine bir çorba kaşığı jojoba yağı ekleyerek zencefilli saç maskesi yapabilirsiniz.

Saç derinize bu karışımla dairesel hareketlerle masaj yapın ve 30 dakika veya daha uzun süre bekletin. Durulayın ve her zamanki gibi şampuanlayın. Bu, saç dökülmesi ve incelme ile mücadele ederek saç uzamasını teşvik edecektir.

 • Kuru saçlar için iyidir

Zencefilin faydaları kuru saçlar hususunda da etkilidir. Zencefil, saçınıza parlaklık veren vitaminler, çinko ve fosfor içerdiğinden kuru ve kırılgan saçlar için harikadır.

 • Kepekleri yok eder

Zencefilin faydaları kepekle de mücadele eder. Kepek, en yaygın kafa derisi sorunlarından biridir. Zencefil, kepekten kurtulmaya yardımcı olabilecek antiseptik özelliklere sahiptir. Zencefil yağı, kepekle doğal olarak mücadele etmek için etkili bir çaredir.

Bu amaçla iki yemek kaşığı taze rendelenmiş zencefili üç yemek kaşığı susam veya zeytinyağı ile karıştırıp, karışıma bir tutam limon suyu ekleyebilirsiniz. Saç derinize masaj yapın ve 15 ila 30 dakika sonra durulayın. Bu, kepeksiz bir saç derisine sahip olmak için haftada üç kez yapılmalıdır.

Zencefil nasıl kullanılır?

Zencefilin faydaları önemli olduğu kadar, nasıl kullanılacağı ve kullanım alanları da önemlidir.

Zencefili nasıl kullanacağınız ve kullanım alanları aşağıdaki gibidir:

 • Taze çiğ zencefil kökü, Asya mutfağında temel bir malzemedir. Köriler, çorbalar, pilav, erişte ve güveçte kullanılır.
 • Zencefil turşusu, damak temizleyici olarak suşi ile birlikte sunulur. Zencefil-sarımsak ezmesi yemeklerde genel olarak kullanılır.
 • Dünya çapında çay, özel kahveler, limonatalar, kokteyller ve hatta smoothie’ler gibi içecekleri tatlandırmak için de kullanılır.
 • Zencefilli kurabiyeler ve şekerlenmiş zencefilli kurabiyeler de yapılabilir.
 • Rendelenmiş zencefili kaynamış suda demleyerek çay yapabilirsiniz. Boğaz ağrısı, öksürük ve soğuk algınlığı için doğal bir tedavidir.
 • Zencefil suyu ve taze zencefil çiğneme, genellikle mide bulantısı ve sindirim sorunlarını hafifletmek için bir diğer ev ilaçlarıdır.
 • Zencefil, Sabun, şampuan, masaj yağları ve parfümler gibi bitkisel ürünlerde sıklıkla kullanılmaktadır.

Zencefilin zararları var mıdır?

zencefilin zararları

Zencefilin faydaları nelerdir öğrendik. Peki ya zararları? Zencefil hususunda yaygın olarak görülen yan etkiler aşağıdaki gibidir:

 • İshal
 • Göğüste ağrılı yanma hissi
 • Mide bozukluğu
 • Kurdeşen
 • Şişkinlik
 • Solunum sorunları

Olası riskler aşağıdaki gibidir:

 • Asit reflü: Bazı kişilerde asit reflüyü kötüleştirebilir .
 • Safra taşları: Safra üretimini artırarak taşın safra akışında blok oluşturmasına neden olabilir. Bu yüzden zencefil kullananların egzersiz yapması da önerilir.
 • Kan inceltme: Zencefil, kan pıhtılarını etkileyebileceği için kan inceltici ilaçlar veya aspirin ile tüketilmemelidir.
 • Hamile kadınlar: Hamilelikte zencefil genellikle güvenli kabul edilmesine rağmen, düşük geçmişi olan kadınlar zencefil tüketmeden önce doktorlarına danışmalıdır.

Sonuç olarak

Zencefilin faydaları bir hayli fazladır. Zencefil, çeşitli tıbbi amaçlar için hem taze hem de kurutulmuş formlarda alınabilir. Yağ, kapsül ve tentür şeklinde mevcuttur.

Zencefil genellikle yan etkiler içermez, ancak bazı insanlar hafif mide ekşimesi, ishal ve mide rahatsızlığı yaşayabilir. Safra kesesi taşlarından muzdarip kişiler zencefil tüketmeden önce doktorlarına danışmalıdır.

Hamile ve emziren kadınlar, doktorlarına danışmadan zencefil takviyesi almamalıdır. Zencefil kan inceltme, yüksek tansiyon ve diyabet ilaçları ile etkileşime girebilir.

Zencefil, ülkemizde de olduğu gibi birçok ülkede kolaylıkla bulunabilir. Zencefil çayını yudumlayın veya takviye olarak kullanın, bu harika bitkiden çok büyük faydalar elde edeceğinizden emin olabilirsiniz!

Umarız, “zencefilin faydaları ve nelerdir?” sorunuza cevap verebilmişizdir. Sağlıklı günler.


Kaynak ve ileri okuma:

 1. healthline.com
 2. webmd.com
 3. medicalnewstoday.com

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dyt. Nergis Kızıltan

Dyt. Nergis Kızıltan, özel bir üniversitenin Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde lisans ve yüksek lisansını tamamlamıştır. Araştırma Hastanesi, Diyabet Hastanesi, Toplum sağlığı Merkezi gibi kuruluşlarda deneyim kazanmıştır. İlgi alanları arasında kilo yönetimi, klinikte beslenme, diyabette karbonhidrat sayımı, gebelikte beslenme, diyabette beslenme, emzirme döneminde beslenme sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir