Kürek Kemiği Ağrısı

Kürek kemiği ağrısı olan kişiler tipik olarak omuzların sağ veya sol tarafında ağrı yaşarlar. Çoğu zaman, kürek kemiği ağrısı endişelenecek bir şey değildir. Ancak bazı durumlarda, daha ciddi bir durumun işareti olabilir. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Kürek Kemiği Ağrısı
29.10.2020
A+
A-

Kürek kemiği ağrısı hakkında

Kürek kemiği ağrısı (sağ veya sol) birçok insanın başına gelen bir durumdur. Omzunuzun arkasını oluşturan üçgen kemik olan kürek kemiğinizin altında, yakınında, sağında veya solunda ağrı olması, kol hareketlerini sınırlayabilir ve günlük aktiviteleri engelleyebilir.

Bu ağrı, omurga ve kürek kemiği arasında olduğu zaman yanma veya sızı gibi hissedilirken, omuzda veya sırtın üst kısmında daha hassas veya ağrılı olabilir.

Kürek kemiği ağrısı neden olur?

Sağ veya sol kürek kemiği ağrısı nedenleri genel olarak aşağıdakileri içerir:

1- Kötü duruş

Kötü duruşla uzun süre oturma, omurganızın sonunda, kürek kemiğinizin altında ağrıya neden olan yapısal değişikliklere uğramasına neden olabilir.

Sırtınızı kamburlaştırmak, başınızı eğmek veya bir tarafa yük vererek oturmak kaslarınızı zayıflatabilir ve omurga disklerine, kaslara ve bağlara baskı uygulayabilir. Bu rutin dengesizlik, sağ veya sol kürek kemiği ağrısı oluşturabilir.

2- Yanlış kaldırma tekniği

Uygun teknik olmadan başınızın üzerine ağırlık kaldırmak, sırtınızın üst kısmını ve omuzlarınızı yaralanmaya açık hale getirebilir. Çok ağır bir nesneyi kaldırırsanız veya nesne, omurga yanlış hizalanmış haldeyken vücuttan uzak tutulursa, sırtınızın üst kısmına aşırı basınç uygulayabilirsiniz.

Çok ağır olan nesneleri yukarı kaldırmak, kasları veya bağları gerebilir, omuz eklemini veya omurgayı potansiyel olarak yaralayabilir, bu da sağ veya sol kürek kemik ağrısını veya yakınındaki bir ağrıyı tetikleyebilir.

3- Aşırı kullanım

Tavan boyamak, bir arkadaşınızın mobilyaları taşımasına yardım etmek veya bir softbol ligine katılmak, sırtınızın üst kısmına ve omuzlarınıza alışkın olduklarından daha fazla yük çıkarabilecek aktivitelere örnektir.

Aşırı kullanım kas gerilmelerine ve bağ burkulmalarına yol açabilir, bu da kürek kemiğinde ve arasında olduğu gibi sırtın üst kısmında ağrıya neden olabilir.

Diğer bir örnek, kürek kemiği ile torasik omurga arasındaki bursanın aşırı kullanım veya yaralanma nedeniyle iltihaplı ve ağrılı hale geldiği, kürek kemiği sendromu olarak da adlandırılan skapulotorasik bursittir.

4- Boyun fıtığı

Servikal omurgada fıtıklaşmış bir disk, bir diskin dış tabakası yırtıldığında ve iç tabaka dışarıya sızmaya başladığında oluşur. Fıtıklaşmış bir disk sağ veya sol kürek kemiği ağrısı problemine neden olabilir. Ağrıyı omuza, kola veya ele veya yakındaki bir sinir köküne yayabilir.

Alt servikal omurgadaki fıtıklaşmış bir diskin, ağrıyı sağ veya sol kürek kemiği bölgesine veya yakınına yayma olasılığı daha yüksektir.

5- Çıkık kaburga

Daha az yaygın olmakla birlikte, tekrarlayan zorlamadan dolayı kürek kemiği yerinden çıkabilir veya yapılan bazı aktivitelerden sonra yanlış hizalanabilir. Kürek kemiğinizin yakınında keskin bir ağrı bu aktiviteden kaynaklanabilir ve bazen derin bir nefes almayı dahi zorlaştırabilir.

6- Kalp rahatsızlıkları

Bazı kalp rahatsızlıkları sağ veya sol kürek kemiği ağrısı olarak ortaya çıkabilir.

Örneğin, aort diseksiyonu, kalbin en büyük atardamarının yırtılması durumunda ortaya çıkan ve kürek kemiğinin altında veya yakınında hareket edebilen şiddetli ağrıya neden olabilen ciddi, hayatı tehdit eden bir durumdur.

Kalp krizi, özellikle kadınlarda üst sırt ve veya omuzda hissedilen ağrı olarak da ortaya çıkabilir.

7- Kompresyon kırığı

Bir kompresyon kırığı, bir omurga kemiğinin zayıflaması ve sıkışması, dinlenerek daha iyi hissettiren veya dokunmaya duyarlı sırt ağrısına neden olur. Kompresyon kırıklarına en yaygın olarak yaşlı yetişkinlerde osteoporoz neden olur.

8- Akciğer sorunları

Bazı akciğer rahatsızlıkları da sağ veya sol kürek kemiği ağrısı problemine neden olabilir. Kürek kemiği ağrısına neden olan akciğer rahatsızlıkları örnekleri arasında; akciğerlerin üst kısmında büyüyen kanser, bacaklardan akciğerlere giden pıhtılar ve iflas etmiş bir akciğer bulunur.

9- Abdominal nedenler

Karında oluşan ve sağ veya sol kürek kemiği ağrısına neden olabilecek bazı durumlar vardır. Kürek kemiği ağrısına neden olabilecek karın bölgesi ile ilgili sorunlar arasında; ameliyat, nöralji, peptik ülser hastalığı, pankreatit ve karaciğer hastalığı bulunur.

Kürek kemiği ağrısı için ne zaman doktora görünmeli?

Aşırı kullanmak ve bir tarafa doğru sürekli yüklenmek gibi zararsız nedenler haricinde kürek kemiğindeki ağrıyı açıklayamayan kişiler, doktorlarını görmelidir.

Kadınlar, bir kalp krizi belirtisi olabileceğinden, sol kürek kemiğinde herhangi bir ağrıya karşı özellikle dikkatli olmalı ve derhal bir doktordan yardım almalıdır.

Acil müdahale ihtiyacına işaret eden semptomlar şunları içerir:

 • Göğüs ağrısı
 • Nefes darlığı
 • Hızlı veya düzensiz kalp atışı
 • Ani konuşma zorluğu
 • Baş dönmesi
 • Bacaklarda ağrı, şişme veya kızarıklık
 • Kan tükürme
 • Ateş
 • Görüş problemleri
 • Vücudun bir tarafında felç
 • Aşırı terleme
 • Bilinç kaybı

Kürek kemiği ağrısı nedenleri nasıl teşhis edilir?

Sağ veya sol kürek kemiği ağrısı sorununa neyin neden olduğunu bulmak için doktorun ilgili kişiyi muayene etmesi gerekecektir. Normal tanı, ağrının basit bir nedeni varsa, ilk muayenede tespit edilecektir.

Doktor basit nedenleri ekarte ettiğinde, bazı farklı değerlendirmeler için aşağıdaki testleri yapabilir:

 • Elektrokardiyogram veya stres testi gibi kalp testleri
 • Endoskopi gibi karın testleri
 • Karaciğer fonksiyonunu test eden kan çalışması
 • Manyetik rezonans görüntüleme gibi görüntüleme prosedürleri

Kürek kemiği ağrısı nasıl geçer?

Kürek kemiği ağrısı tedavisi büyük ölçüde ağrının kesin nedenine bağlıdır. Aşırı kullanım, zorlanma veya zayıf uyku durumları için, bir kişi evden bir dizi tedavi deneyebilir. Bunlar şunları içerebilir:

 • Dinlenme
 • Buz
 • Reçetesiz satın alınabilen ibuprofen gibi ağrı kesici ilaçlar
 • İlaçlı losyonlar ve merhemler
 • Germe egzersizleri
 • Masajlar

Altta yatan bir bozukluğun olduğu yerde tedavi, altta yatan nedeni tedavi etmeye dayanır. Örneğin kanser durumunda, radyasyon, kemoterapi veya diğer tedaviler gerekebilir. Kalp rahatsızlıkları, kalp problemlerini hedef alan ilaçlara ihtiyaç duyabilir.

Bir kişi sağ veya sol kürek kemiği ağrısının nedenini bildiğinde, tedavi muhtemelen daha etkili olacaktır. Ancak tedavi işe yaramıyorsa, insanlar tedavilerinin değişmesi veya ayarlanması gerekip gerekmediğini belirlemek için doktorlarıyla konuşmalıdır.

Kürek kemiği ağrısı önlenebilir mi?

Kürek kemiği ağrısını, eğer yanlış ve aşırı kullanım ile ilişkili bir ağrıysa önleyebilirsiniz. Atılacak adımlar şunları içerebilir:

 • Potansiyel düşme risklerinden kaçınmak
 • Arabada emniyet kemeri takmak
 • Ağrınıza iyi gelen yeni egzersiz rutini geliştirmek
 • Uyku pozisyonlarını değiştirmek

Diğer önleme yöntemleri şunları içerir:

 • Besinler açısından zengin yemekler tüketmek
 • Ilımlı egzersiz yapmak
 • Germe egzersizleri

Sonuç olarak

Sağ veya sol kürek kemiği ağrısı durumunda, ağrının nedeni ciddi değilse, bir kişinin minimum tıbbi müdahale ile tam bir iyileşme yaşama olasılığı çok yüksektir. Bu gibi durumlarda ağrı birkaç gün içinde kendi kendine geçecektir.

Ağrının altta yatan bir nedene bağlı olduğu durumlarda, tedavinin uzunluğu ve iyileşme süresi büyük ölçüde değişecektir. Nedeni bilmek önemlidir, böylece altta yatan sorunları ele almak için etkili bir tedavi planı oluşturulabilir.


Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/319774
 2. https://www.spine-health.com/blog/7-possible-causes-pain-under-your-shoulder-blade
 3. https://www.healthline.com/health/shoulder-blade-pain

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.