reklam
Ortopedi ve Travmatoloji

Kürek Kemiği Ağrısı: Nedenler ve Tedavi

Kürek kemiği ağrısı neden olur? Ciddi bir durum mudur? Doktora görünmek gerekir mi? Geçmesi için ne yapılmalıdır? Geçmiyorsa tıbbi tedavisi var mıdır? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Kürek kemiği ağrısı ciddi midir?

Kürek kemiği ağrısı, üst sırtta omuzların arka bölgesinde hissedilen ağrıdır. Kürek kemiği, omuz eklemini oluşturan üç kemikten biridir. Üst sırtta oturan büyük üçgen bir kemiktir. Omuz ekleminin top ve yuva kısmını yapmak için humerus topunun (üst kol kemiği) yuvasını oluşturur. Ayrıca omzun üst kısmındaki köprücük kemiği ile bir eklem oluşturur.

Omuzda ayrıca kaslar, tendonlar, bağlar ve diğer yumuşak dokular bulunur. Ligamentler, kürek kemiğini diğer omuz kemiklerine bağlar. Tendonlar kasları kürek kemiğine bağlar. Kürek kemiği ağrısı, kemiğin kendisinde veya bu bileşenlerden herhangi birinde problemler olduğunda ortaya çıkabilir. Kürek kemiğinde hissedilen ağrı ayrıca sinirlerle ilgili sorunları da içerebilir.

Ağrı, nedene bağlı olarak farklı hissedilebilir. Donuk ve sızılı, keskin, bıçak gibi veya yanıyormuş hissi olabilir. Ağrı ayrıca hareketle daha da kötüleşebilir veya iyileşebilir.

Kürek kemiği ağrısı yaşıyorsanız, zamanla devam eden veya kötüleşen başka sorunlarınız varsa doktorunuza görünmeniz önemlidir. Omuzunuzu etkileyen bir yaralanma veya kaza geçiydiyseniz de derhal tıbbi yardım almanız önerilir.

Bazı durumlarda, yansıyan ağrı olarak bilinen bir durumdan dolayı kürek kemiği ağrısı yaşıyor olabilirsiniz. Bu, başka bir bölgedeki ağrıdır ve kürek kemiğine de yansıyabilir. Yansıyan kürek kemiği ağrısının nedenlerinden bazıları ciddi ve hatta kalp krizi ve akciğer hastalığı gibi hayatı tehdit edicidir.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere diğer potansiyel olarak ciddi semptomlarla birlikte kürek kemiği ağrınız varsa derhal tıbbi yardım almanız önerilir:

 • Göğüs ağrısı, basınç veya sıkışma
 • Koldan aşağı ya da boyun ve çeneye yayılan ağrı
 • Hızlı kalp atış hızı veya kalp çarpıntısı
 • Nefes darlığı veya nefes almada zorluk
 • Ani endişe, terleme veya sıcak basması

Kürek kemiği ağrısı neden olur?

Kürek kemiği ağrısı, sağ omuz bölgesindeki iltihaplanma ve travma ile ilgili olabilir veya bunun yerine göğüs ve karındaki diğer bölgelerden gelen ağrıya bağlı olabilir. Bu nedenle, bu bölgede yaşanan ağrı, hafif bir kas gerilmesi kadar basit veya kalp, akciğer rahatsızlığı veya kanser kadar ciddi olabilir.

Bazı koşulların sadece bir taraftaki kürek kemiğinde ağrıya neden olma olasılığı daha yüksektir. Örneğin, safra kesesi hastalığı sağ kürek kemiği ağrısına neden olabilirken, kalp rahatsızlıklarının sol kürek kemiği ağrısına neden olması daha olasıdır.

Kürek kemiği ağrısının kategorik nedenlerine şimdi daha yakından bakalım.

Kas – iskelet sistemiyle ilgili nedenler

Kürek kemiği ağrısının en yaygın nedeni kas gerilmesidir. Bu ağrıya omuz veya sırt gibi diğer kas gruplarında ağrı eşlik edebilir, ancak sadece kürek kemiğinizde de hissedilebilir. Yanlış pozisyonda uyumak kadar basit bir şey bile (özellikle tek taraflı uzun süreli uyumak) bu ağrının nedeni olabilir.

Kas gerilmeleri genellikle bir kas çekiliyormuş gibi hissettirir ve yeni bir egzersiz programına başladıysanız, alışık olmadığınız bir kaldırma işlemi yaptıysanız ve yeni veya farklı bir yatakta uyuduysanız, kürek kemiği ağrısı yaşamanız daha olasıdır. Daha uzun süreli ağrı, fibromiyalji veya miyofasyal ağrı sendromu gibi durumlarla ilişkili olabilir.

Kürek kemiğine neden olabilecek diğer kas rahatsızlıkları arasında rotator manşet yırtıkları ve snapping skapula sendromu olarak bilinen bir durum bulunur. Snapping skapula sendromu, kürek kemiğinin iç tarafı boyunca çıtırdama semptomlarına sahip olmasıyla dikkat çekicidir.

Kemik ve eklemle ilgili nedenler

Kürek kemiği vücutta kırılması en zor kemiklerden birkaçı olarak kabul edildiğinden, kürek kemiğinde kırık gibi kemik sorunları nadirdir. Bu yüzden dolayı, sebebini hatırlamadan kürek kemiği kırığı geçirmeniz pek olası değildir. Kürek kemiği kırılması genellikle sert düşmeleri veya yüksek hızlı motorlu araç kazalarını içerir.

Osteoporoz kürek kemiklerinizi, omuzlarınızı veya boynunuzu etkileyerek kürek kemiği ağrısına neden olabilir. Artrit, kürek kemiklerinde birden fazla şekilde ağrıya neden olabilir. Kürek kemiği doğrudan tutulmuş olabilir veya omurga, omuz veya kaburgalarınız dahil göğsünüzün diğer bölgelerinde artritten kaynaklanan ağrılar yaşıyor olabilirsiniz.

Son olarak, çökmüş veya yer değiştirmiş diskler veya spinal stenoz tarafından boyundaki sinirlerin sıkışması, yansıyarak kürek kemiği ağrısına neden olabilir. Disk sorunlarında boynunuzda ağrı, uyuşma ve kolunuzdan ellerinize doğru yayılan karıncalanma olabilir.

Kalple ilgili nedenler

Sol veya sağ kürek kemiği ağrısı, göğüsteki ağrıdan daha az sıklıkta ortaya çıkar ancak yine de kürek kemiği ağrısının kalp krizi semptomu olduğu vaka da azımsanmayacak kadar vardır. Kalp krizi, özellikle kadınlarda, gövdedeki herhangi bir ağrı ile birlikte düşünülmelidir. Perikardit gibi durumlar (kalp zarının iltihabı) veya aort diseksiyonu yalnızca sol omuz kanadında ağrı olarak yaşanabilir. Ağrınızın nedeni konusunda emin değilseniz ve kalp hastalığı için herhangi bir risk faktörünüz varsa, doktora görünmeniz önerilir.

Akciğerle ilgili nedenler

Akciğer kanseri ve mezotelyoma hastalarının oldukça büyük bir yüzdesi omuz ağrısı veya kürek kemiği ağrısı (ya da her ikisinde de) yaşar. Pancoast tümörleri, akciğerlerin üst kısımlarında büyüyen ve tipik olarak akciğer kanserinin daha tipik semptomlarından ziyade omuzlarda, kürek kemiklerinde ve kollarda ağrıya neden olan bir akciğer kanseri türüdür. Ayrıca, pulmoner emboli veya pnömotoraks gibi koşullar da kürek kemiklerinde ağrıya neden olabilir.

Enfeksiyonla ilgili nedenler

Su çiçeğine neden olan aynı virüsün neden olduğu bir enfeksiyon olan zona hastalığı, kürek kemiği ağrısına neden olabilir. Ağrı genellikle yanma veya karıncalanma şeklindedir. Zona genellikle etkilenen sinir bölgesinde oluşan bir döküntü içerirken, ağrı genellikle döküntüden birkaç gün önce gelir ve bu yüzden ilk başta tanıyı zorlaştırır.

Karın ve kasıkla ilgili nedenler

Karın ve hatta kasık problemlerin kürek kemiği ağrısına neden olabileceğini duymak sizi şaşırtabilir, ancak bu aslında oldukça yaygındır. Diyaframın (göğüs boşluğunu karın boşluğundan ayıran kaslar) tabanından geçen sinirlerin tahrişi, omzunuzdan veya kürek kemiğinizden kaynaklanmış gibi bir ağrıya neden olabilir.

İnsanların ameliyattan sonra omuz veya kürek kemiği ağrısı hakkında konuştuğunu duymuş olabilirsiniz. Laparoskopik cerrahi sırasında karın boşluğuna gaz enjekte edildiğinde, genellikle diyaframın alt kısmındaki sinirleri tahriş ederek ameliyat sonrası omuz ağrısına neden olur.

Kürek kemiklerinde ağrıya neden olabilecek bazı durumlar arasında safra taşı, peptik ülser hastalığı, asit reflü ve karaciğer hastalığı bulunur. Bu koşullarda genellikle sağ kürek kemiği ağrısı yaşanır. Pankreas sindirim sisteminin bir parçasıdır, ancak pankreatitin sol kürek kemiği ağrısı yapması daha olasıdır.

Kötücül hastalıklarla ilgili nedenler

Akciğer kanserine ek olarak, lenfomalar gibi göğsü içeren diğer tümörler veya yemek borusu kanseri, mide kanseri, karaciğer kanseri veya pankreas kanseri gibi karın kanserleri kürek kemiği ağrısına neden olabilir. Meme kanseri, akciğer kanseri, yemek borusu kanseri ve kolon kanseri gibi kanserler de metastaz yaparak (yayılarak) kürek kemiklerinde ağrıya neden olabilir.

Kürek kemiği ağrısı: Teşhis

Teşhis için doktorunuz, dikkatli bir sağlık geçmişi alarak ve fizik muayene yaparak başlayacaktır. Kürek kemiklerindeki ağrının birçok nedeni, geçmişinize dayanarak teşhis edilebilir. Ancak araştırmalar, yalnızca bir fizik muayeneye dayanarak kürek kemiği ağrısının nedenini teşhis etmenin genellikle zor olduğunu göstermektedir.

Doktorunuzun sorabileceği sorular

Bazı sorular sağlık geçmişinize ve durumunuza özgü olsa da çoğu durumda aşağıdaki soruları yanıtlamaya hazır olmalısınız:

 • Hangi kürek kemiği ağrıyor? Sağ mı sol mu?
 • Ne zamandır ağrı çekiyorsunuz?
 • Ağrı yavaş yavaş mı yoksa aniden mi ortaya çıktı?
 • Son zamanlarda egzersiz rutininizi değiştirdiniz mi?
 • Omuz veya kürek kemiğinde sıklıkla ağrıya neden olan aktivitelere katılıyor musunuz?
 • Acınızı nasıl tarif edersiniz?
 • Ağrıyı daha da kötüleştiren nedir?
 • Ağrı ne zaman ve nasıl geçiyor?
 • Başka hangi semptomları yaşıyorsunuz?
 • Sigara kullanıyor musunuz veya hiç sigara içtiniz mi?

Laboratuvar testleri

Doktorunuz teşhis için kan testleri isteyebilir. Karaciğerinizin iltihaplanmasını kontrol etmek için karaciğer fonksiyon testleri de yapılabilir (genellikle sol kürek kemiğindeki ağrıdan dolayı). Artrit ve diğer bağ dokusu hastalıklarının inflamatuar formlarını aramak için de çeşitli testler yapılabilir.

Radyoloji çalışmaları

Özelikle bazı kanser türlerinde radyolojik çalışmalara ihtiyaç duyulur. Radyolojik çalışmalar göğüs röntgeni, emar veya bilgisayarlı tomografi gibi görüntüleme testlerini içerir. Röntgenin bazı nedenleri gözden kaçırabileceğini ve akciğer kanseri olan dört kişiden yaklaşık birinde göğüs röntgeninin normal olduğunu unutmayın.

Kalp testleri

Doktorunuz ağrınızın kalbinizden kaynaklanmış olabileceğinden endişe ediyorsa, EKG veya stres testi gibi testler önerebilir. Özellikle kadınlarda kalp ağrısının sadece kürek kemiklerinde görülebileceğini tekrarlamakta fayda var.

Karın muayeneleri

Midenizi ve ince bağırsağınızı değerlendirmek için endoskopi gibi testler yapılabilir. Endoskopide doktor, mideye giden yolları ve mideyi görebilir ve bu sayede teşhis koyabilir. Safra kesenizi değerlendirmek için ise bir ultrason yapılabilir. Karaciğerinize ve pankreasınıza bakmak için bir bilgisayarlı tomofrafi taraması yapılabilir.

Kürek kemiği ağrısı: Tedavi

Kürek kemiği ağrısının tedavisi, ağrının altında yatan nedene bağlı olacaktır. Ağrı bir kas gerginliği ile ilgiliyse, bu durumda kürek kemiği ağrısına aşağıdakiler iyi gelecektir:

 • Dinlenmek
 • Soğuk kompres
 • Ağrıyan yeri sıkıştırmak
 • Rahat edecek şekilde oturmak ve çalışmak

Devam eden kas-iskelet sisteminden kaynaklı kürek kemiği ağrısı için sıcak kompres veya fizik tedavi yardımcı olabilir. İltihap önleyici ilaçlar almamanız için hiçbir neden yoksa, doktorunuza danışarak ibuprofen veya naproksen ile tedavi de rahatsızlığı azaltabilir. Germe ve/veya masaj da bazı insanlar için faydalı olmuştur.

Diğer ağrı nedenleri için tedavi, radyasyon, kemik için ilaçlar veya kansere bağlı ağrı için kemoterapi gibi altta yatan nedene yönelik olacaktır.


Kaynak:


Dr. Ersin Yıldırım

Dr. Ersin Yıldırım 19 Mayıs 1983 Ankara doğumludur. Liseyi bitirdikten sonra iki sene tıp fakültesini kazanmaya çalışmış ancak başaramamıştır. Daha sonra ise büyük bir azimle tıp fakültesini kazanmıştır ve başarıyla eğitimini tamamlamıştır. Uzmanlığını ise ortopedi alanında yapmıştır ve bu alanda hizmet vermeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir