Göğüs Hastalıkları

Sol Kaburga Altında ve Sırtta Ağrı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Sol kaburga altında ve sırtta ağrı: Önemli bilgiler

Göğüs kafesiniz (kaburganız), vücudunuzun sağında 12 ve solunda 12 olmak üzere 24 kaburgadan oluşur. Görevleri, altlarında bulunan organları korumaktır. Sol tarafta buna kalp, sol akciğer, pankreas, dalak, mide ve sol böbrek dahildir.

Sol taraftaki bu organlardan herhangi biri mikrop kaptığında, iltihaplandığında veya yaralandığında, sol kaburga altında sırta vuran ağrı meydana gelebilir. Ağrı, vücudun farklı bölümlerine de yayılabilir.

Sırt ağrısıyla beraber sol kaburga altında ağrı, nedene bağlı olarak, keskin ve bıçak gibi hissedilebilir veya donuk ve sızılı olabilir. Çoğu durumda, sol kaburga altında ve sırtta ağrı, iyi huylu, tedavi edilebilir bir durumdan kaynaklanır.

Sol kaburga altında ve sırtta ağrı: Nedenler

1. Kostokondrit

Kostokondrit, kaburgalarınızı göğüs kemiğinize bağlayan kıkırdağın iltihaplanması anlamına gelir. Bu, aşağıdakiler gibi birkaç nedenden dolayı olabilir:

Not: Kostokondrit, sol kaburga altında ve sırtta ağrıya neden olabilir. Hissedilen ağrı şiddetli, bıçak gibi olabilir ve farklı bölgelere de sıçrayabilir. Öksürdüğünüzde, hapşırdığınızda veya kaburgalarınıza bastığınızda ağrı daha da kötüleşir.

2. Pankreatit

Pankreas, vücudun sol üst kısmında küçük bağırsağın yakınında bulunan bir bezdir. Yiyecekleri parçalamaya yardımcı olmak için enzimleri ve sindirim sularını ince bağırsağa salgılar. Pankreatit, pankreasınızın iltihaplanması anlamına gelir.

Pankreatitin nedenleri aşağıdakiler olabilir:

Pankreatitin neden olduğu ağrı genellikle yavaş başlar ve yemekten sonra yoğunlaşır. Gelip gidebilir veya sabit olabilir. Sol kaburga altında ve sırtta ağrıdan başka, pankreatitin ek semptomları aşağıdakileri içerir:

sol kaburgada ve sırtta ağrı

3. Dalak sorunları

Dalağınız, vücudunuzun sol tarafının üst kısmında, göğüs kafenizin yakınında bulunur. Eski veya hasarlı kan hücrelerinin vücuttan atılmasına ve enfeksiyonla savaşan beyaz hücrelerin üretilmesine yardımcı olur.

Splenomegali olarak da adlandırılan dalak büyümesi, genellikle küçük bir miktar yemek yedikten sonra bile dolgunluk dışında herhangi bir belirti vermez. Bununla birlikte, dalağınız yırtılırsa, muhtemelen sol göğüs kafenizin yakınında ağrı hissedeceksiniz.

Büyümüş bir dalağın yırtılması normal büyüklükteki bir dalağa göre daha olasıdır. Böyle bir problem meydana geldiğinde, sol kaburga altında ve sırtta ağrı hissedebilirsiniz.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli şeyler dalak büyümesine neden olabilir:

 • Virüs kaynaklı enfeksiyonlar
 • Bakteri kaynaklı enfeksiyonlar
 • Mantar kaynaklı enfeksiyonlar
 • Kan hastalıkları
 • Karaciğer hastalıkları

Dalağınız yırtılırsa, dokunduğunuzda bölge hassaslaşabilir. Ayrıca böyle bir durumda aşağıdakileri de yaşayabilirsiniz:

 • Düşük kan basıncı
 • Baş dönmesi
 • Bulanık görüş
 • Mide bulantısı

Not: Dalak yırtılması en sık travma sonucu oluşur. Bu tıbbi bir acil durumdur ve hemen tıbbi yardım alınmalıdır

Dalak enfarktüsü ile göğüs kafenizin sol tarafında ağrı yaşayabilirsiniz. Dalak enfarktüsleri, dalağın bir kısmının nekrotize olduğu veya “öldüğü” nadir durumlardır. Bu, genellikle travma veya arter tıkanıklıklarının bir sonucu olarak kan akışı tehlikeye girdiğinde olur.

4. Gastrit

Gastrit, mide astarının iltihaplanması anlamına gelir. Gastritin diğer semptomları arasında mide yanması gibi rahatsızlık ve üst karnınızda bir dolgunluk hissi ve şişkinlik bulunur. Gastrit ender de olsa sol kaburganın altında ve sırtta ağrı olarak da hissedilebilir.

Gastrite aşağıdakiler neden olabilir:

 • Bakteriyel veya viral enfeksiyonlar
 • Bazı ilaçların aşırı kullanımı
 • Aşırı alkol tüketimi

5. Böbrek taşı veya enfeksiyon

Böbrekler idrar yollarımızın bir parçasıdır. Omurganızın her iki tarafında bulunurlar, ancak iltihaplandıklarında veya mikrop kaptıklarında ağrı ön tarafa doğru da yayılabilir. Sol böbreğiniz bu durumdan etkilendiğinde, sol böbrek ağrısı ve sol kaburga bölgesinde ağrı hissetmeniz olasıdır.

Böbrek taşları, taşlara dönüşen sertleşmiş kalsiyum ve tuz birikintileridir. Böbreklerinizden çıkıp mesanenize doğru yol alırken kramp şeklinde bir ağrıya neden olabilirler. Sol kaburgadaki ağrıya ek olarak böbrek taşları aşağıdakilere de neden olabilir:

Böbrek enfeksiyonları, idrar yolunuzdaki bakteriler böbreklerinize girdiğinde ortaya çıkar. Böbrek taşları da dahil olmak üzere idrar akışınızı engelleyen herhangi bir şey böbrek enfeksiyonuna neden olabilir. Böbrek enfeksiyonunun ek belirtileri aşağıdakileri içerir.

 • Ateş
 • Mide bulantısı
 • Kusma

6. Perikardit

Kalbiniz perikard adı verilen sıvı dolu bir kese ile çevrilidir. Perikardit, bu kesenin iltihaplanmasını ifade eder. İltihaplandığında kalbinize sürtünerek sol kaburgalarınızın yakınında ağrıya neden olabilir. Ağrı, donuk bir ağrı olarak ortaya çıkabilir veya genellikle uzanırken daha kötü olan bıçak gibi bir ağrı olabilir.

Araştırmacılar bunun neden olduğundan emin değil, ancak olası nedenler aşağıdakileri içeriyor:

 • Enfeksiyon
 • Yaralanma
 • Kan sulandırıcı ilaçlar
 • Nöbet önleyici ilaçlar
sol kaburga bölgesinde ve sırtta ağrı

7. Plörezi

Plörezi, akciğerleri kaplayan dokunun iltihaplandığı bir durumdur. Bu, genellikle akciğerdeki bir kan pıhtısı ile ilişkili olarak ortaya çıkabilir. Sol taraftaki plörezi, sol kaburganın altında ve sırtta ağrıya neden olabilir.

Plörezide ana semptom nefes alırken keskin, bıçak gibi bir ağrıdır. Solunum sırasında şiddetli göğüs ağrısı yaşarsanız doktora doktora görünmeniz önerilir.

Sol kaburga altında ve sırtta ağrı: Tanı

Sol kaburga altında ve sırtta ağrıya neyin neden olduğunu anlamak için doktorunuz, etkilenen bölgeyi hissetmeyi içeren fizik muayene yapacaktır. Bu, özellikle kostokondrit nedeniyle herhangi bir şişme veya iltihaplanma belirtisi olup olmadığını kontrol etmesine yardımcı olacaktır.

Ağrının bir kalp probleminden kaynaklanabileceğinden şüphelenirse, doktorunuz kalbinizdeki elektriksel aktiviteyi ölçmek için bir elektrokardiyogram kullanabilir. Bu, altta yatan ciddi bir durumu ekarte etmeye yardımcı olacaktır.

Ardından, test için kan ve idrar örnekleri alabilirler. Bu sonuçları analiz etmek, doktorunuzu böbrek sorunları, pankreatit veya gastrit belirtileri konusunda uyarabilir.

Sol kaburga altında ve sırtta ağrı: Uyarı işaretleri

Kaburga bölgelerindeki ağrı genellikle ciddi bir şey olmasa da bazen tıbbi bir acil durum sinyali verebilir.

Sol göğüs kafenizin ve sırtınızın ağrısına ek olarak, aşağıdakilerden herhangi birine sahipseniz tıbbi yardım almanız önerilir:

Sonuç olarak

Vücudunuzun sol üst kısmındaki organların sayısı göz önüne alındığında, sol kaburga altında ve sırtta ağrı hissetmek nadir değildir. Çoğu zaman kolayca tedavi edilebilir bir durumdan kaynaklanabilir.

Bununla birlikte, bu bölgede şiddetli, zamanla kötüleşen, 24 saatten fazla süren veya yukarıdaki ciddi semptomlardan herhangi biriyle ilişkili ağrınız varsa, altta yatan herhangi bir durumu dışlamak için derhal tıbbi yardım almanız önerilir.

Sol kaburga altında ağrıyla ilgili video


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
healthline.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu