reklam
Göğüs Hastalıkları

Sol Kaburga Altında ve Sırtta Ağrı Nedenleri

Sol kaburga altında ve sırtta ağrı neden olur? Neyin belirtisidir? Ciddi bir durum mudur? Doktora görünmek gerekir mi? Geçmesi için ne yapmalı? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Sol kaburga altında ve sırtta ağrı: Genel bilgiler

Göğüs kafeniz (kaburganız), vücudunuzun sağında 12 ve solunda 12 olmak üzere 24 kaburgadan oluşur. Görevleri, altlarında bulunan organları korumaktır. Sol tarafta buna kalp, sol akciğer, pankreas, dalak, mide ve sol böbrek dahildir. Bu organlardan herhangi biri enfekte olduğunda, iltihaplandığında veya yaralandığında, sol kaburga altında ve sırtta ağrı meydana gelebilir. Ağrı, vücudun farklı bölümlerine de yayılabilir.

Sol kaburga altında ve sırtta ağrı, sebebe bağlı olarak, keskin ve bıçak gibi hissedilebilir veya donuk ve sızılı olabilir. Çoğu durumda, sol kaburga altında ve sırtta ağrı, iyi huylu, tedavi edilebilir bir durumdan kaynaklanır.

Sol kaburga altında ve sırtta ağrı: Nedenler

Kostokondrit

Kostokondrit, kaburgalarınızı göğüs kemiğinize bağlayan kıkırdağın iltihaplanması anlamına gelir. Bu, aşağıdakiler gibi birkaç nedenden dolayı olabilir:

 • Enfeksiyon
 • Fiziksel yaralanma
 • Artrit (kireçlenme)

Kostokondrit, sol kaburga altında ve sırtta ağrıya neden olabilir. Hissedilen ağrı şiddetli, bıçak gibi olabilir ve farklı bölgelere de sıçrayabilir. Öksürdüğünüzde, hapşırdığınızda veya kaburgalarınıza bastığınızda ağrı daha da kötüleşir.

Pankreatit

Pankreas, vücudun sol üst kısmında küçük bağırsağın yakınında bulunan bir bezdir. Yiyecekleri parçalamaya yardımcı olmak için enzimleri ve sindirim sularını ince bağırsağa salgılar. Pankreatit, pankreasınızın iltihaplanması anlamına gelir. Pankreatitin nedenleri aşağıdakiler olabilir:

Pankreatitin neden olduğu ağrı genellikle yavaş başlar ve yemekten sonra yoğunlaşır. Gelip gidebilir veya sabit olabilir. Sol kaburga altında ve sırtta ağrıdan başka, pankreatitin ek semptomları aşağıdakileri içerir:

 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Kilo kaybı

Rüptüre dalak veya dalak enfeksiyonu

Dalağınız, vücudunuzun sol tarafının üst kısmında, göğüs kafenizin yakınında bulunur. Eski veya hasarlı kan hücrelerinin çıkarılmasına ve enfeksiyonla savaşan beyaz hücrelerin üretilmesine yardımcı olur.

Splenomegali olarak da adlandırılan dalak büyümesi, genellikle küçük bir miktar yemek yedikten sonra bile dolgunluk dışında herhangi bir belirti vermez. Bununla birlikte, dalağınız yırtılırsa, muhtemelen sol göğüs kafenizin yakınında ağrı hissedeceksiniz. Büyümüş bir dalağın yırtılması normal büyüklükteki bir dalağa göre daha olasıdır. Böyle bir problem meydana geldiğinde, sol kaburga altında ve sırtta ağrı da hissedebilirsiniz.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli şeyler dalak büyümesine neden olabilir:

 • Mononükleoz gibi viral enfeksiyonlar
 • Sifiliz (frengi) gibi bakteriyel enfeksiyonlar
 • Sıtma gibi paraziter enfeksiyonlar
 • Kan hastalıkları
 • Karaciğer hastalıkları

Dalağınız yırtılırsa, dokunduğunuzda bölge hassaslaşabilir. Ayrıca böyle bir durumda aşağıdakileri de yaşayabilirsiniz:

 • Düşük kan basıncı
 • Baş dönmesi
 • Bulanık görüş
 • Mide bulantısı

Dalak yırtılması en sık travma sonucu oluşur. Bu tıbbi bir acil durumdur ve hemen tıbbi yardım almalısınız.

Dalak enfarktüsü ile göğüs kafenizin sol tarafında ağrı yaşayabilirsiniz. Dalak enfarktüsleri, dalağın bir kısmının nekrotize olduğu veya “öldüğü” nadir durumlardır. Bu, genellikle travma veya arter tıkanıklıklarının bir sonucu olarak kan akışı tehlikeye girdiğinde olur.

Gastrit

Gastrit, aynı zamanda göğüs kafenizin sol tarafına yakın olan midenizin astarının iltihaplanması anlamına gelir. Gastritin diğer semptomları arasında mide yanması gibi bir ağrı ve üst karnınızda rahatsız edici bir dolgunluk hissi bulunur. Gastrit ender de olsa sol kaburganın altında ve sırtta ağrı olarak da hissedilebilir.

Gastrite aşağıdakiler neden olabilir:

 • Bakteriyel veya viral enfeksiyonlar
 • Bazı ilaçların aşırı kullanımı
 • Aşırı alkol tüketimi

Böbrek taşı veya enfeksiyon

Böbrekler üriner sisteminizin parçasıdır. Omurganızın her iki tarafında bulunurlar, ancak iltihaplandıklarında veya enfekte olduklarında ağrı ön tarafa doğru da yayılabilir. Sol böbreğiniz bu durumdan etkilendiğinde, sol kaburga altında ve sırtta ağrı hissetmeniz de olasıdır.

Böbrek taşları, taşlara dönüşen sertleşmiş kalsiyum ve tuz birikintileridir. Böbreklerinizden çıkıp mesanenize doğru yol alırken kramp şeklinde bir ağrıya neden olabilirler. Sol kaburgadaki ağrıya ek olarak böbrek taşları aşağıdakilere de neden olabilir:

 • Lüzumsuz yere idrar çıkma dürtüsü
 • İdrardan kan gelmesi
 • İdrarın bulanık olması
 • Yanlardaki ağrının öne yayılması

Böbrek enfeksiyonları, idrar yolunuzdaki bakteriler böbreklerinize girdiğinde ortaya çıkar. Böbrek taşları da dahil olmak üzere idrar akışınızı engelleyen herhangi bir şey böbrek enfeksiyonuna neden olabilir. Böbrek enfeksiyonunun ek belirtileri aşağıdakileri içerir.

 • Ateş
 • Mide bulantısı
 • Kusma

Perikardit

Kalbiniz perikard adı verilen sıvı dolu bir kese ile çevrilidir. Perikardit, bu kesenin iltihaplanmasını ifade eder. İltihaplandığında kalbinize sürtünerek sol kaburgalarınızın yakınında ağrıya neden olabilir. Ağrı, donuk bir ağrı veya genellikle uzanırken daha kötü olan bıçak gibi bir ağrı olabilir.

Araştırmacılar bunun neden olduğundan emin değil, ancak olası nedenler aşağıdakileri içeriyor:

 • Enfeksiyon
 • Yaralanma
 • Kan sulandırıcı ilaçlar
 • Nöbet önleyici ilaçlar

Plörezi

Plörezi, akciğerleri kaplayan dokunun iltihaplandığı bir durumdur. Bu, genellikle akciğerdeki bir kan pıhtısı ile ilişkili bakteriyel, viral veya fungal pnömoni, malignite, travma veya pulmoner enfarktüsün bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.

Sol taraftaki plörezi, sol kaburganın altında ve sırtta ağrıya neden olabilir. Ancak ana semptom nefes alırken keskin, bıçak gibi bir ağrıdır (nefes alırken göğüs ağrısı). Solunum sırasında şiddetli göğüs ağrısı yaşarsanız bir doktora görünmeniz önerilir.

Sol kaburga altında ve sırtta ağrı: Tanı

Sol kaburga altında ve sırtta ağrıya neyin neden olduğunu anlamak için doktorunuz size etkilenen bölgeyi hissetmeyi içeren fizik muayene yapacaktır. Bu, özellikle kostokondrit nedeniyle herhangi bir şişme veya iltihaplanma belirtisi olup olmadığını kontrol etmelerine yardımcı olacaktır.

Ağrının bir kalp probleminden kaynaklanabileceğinden şüphelenirse, doktorunuz kalbinizdeki elektriksel aktiviteyi ölçmek için bir elektrokardiyogram kullanabilir. Bu, herhangi bir ciddi altta yatan durumu ekarte etmeye yardımcı olacaktır.

Ardından, test için kan ve idrar örnekleri alabilirler. Bu sonuçları analiz etmek, doktorunuzu böbrek sorunları, pankreatit veya gastrit belirtileri konusunda uyarabilir. Doktorunuz gastritiniz olduğundan şüpheleniyorsa, mide zarınıza bakmak için bir dışkı örneği alabilir veya bir endoskop kullanabilir. Endoskop, ucunda bir kamera bulunan ve ağzınızdan sokulan uzun, esnek bir tüptür.

Sol kaburga altında ve sırtta ağrınızın nedeni hala net değilse, röntgen, bilgisayarlı tomografi veya emara ihtiyacınız olabilir. Bu görüntüleme prosedürleri, doktorunuza organlarınızı ve fizik muayene sırasında ortaya çıkmayan iltihap alanlarını daha iyi görmesini sağlayacaktır.

Sol kaburga altında ve sırtta ağrı: Tedavi

Sol kaburga altında ve sırtta ağrı problemini tedavi etmek, buna neyin sebep olduğuna bağlıdır. Herhangi bir iltihaplanma türüyle ilgiliyse, doktorunuz ağrıyı ve şişmeyi azaltmak için muhtemelen birkaç ilaç almanızı önerecektir.

Bazı durumlarda, bakteriyel bir enfeksiyonu temizlemek için bir antibiyotiğe ihtiyacınız olabilir. Nadir durumlarda ameliyat gerekebilir. Örneğin, bir böbrek taşı vücudunuzdan tek başına geçemeyecek kadar büyükse, doktorunuzun onu cerrahi olarak çıkarması gerekebilir.

Sol kaburga altında ve sırtta ağrı: Uyarı işaretleri

Sol kaburga altında ve sırtta ağrı genellikle ciddi bir şey olmasa da bazen tıbbi bir acil durum sinyali verebilir.

Sol göğüs kafenizin ve sırtınızın ağrısına ek olarak, aşağıdakilerden herhangi birine sahipseniz acil tıbbi yardım almanız önerilir:

 • Nefes almada zorluk
 • Zihinsel karmaşa
 • Aşırı terleme
 • Baş dönmesi

Sonuç olarak

Vücudunuzun sol üst kısmındaki organların sayısı göz önüne alındığında, sol kaburga altında ve sırtta ağrı hissetmek nadir değildir. Çoğu zaman kolayca tedavi edilebilir bir durumdan kaynaklanabilir. Bununla birlikte, bu bölgede şiddetli, zamanla kötüleşen, 24 saatten fazla süren veya yukarıdaki ciddi semptomlardan herhangi biriyle ilişkili ağrınız varsa, altta yatan herhangi bir durumu dışlamak için derhal tıbbi yardım almanız önerilir.


Kaynak:

Dr. Handan Köprücü

Dr. Handan Köprücü, 1971 yılında doğmuştur. 1995-2001 yılları arasında Tıp Fakültesini bitirmiştir ve göğüs hastalıkları alanında devam etmiştir. Eğitimini tamamlamadıktan sonra göğüs hastalıkları alanında çalışmalarını sürdürmektedir ve çeşitli web sitelerine alanıyla ilgili bilgilendirici içerikler yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir