Kadın Hastalıkları ve Doğum

Ertesi Gün Hapı Nedir? Zararlı mıdır, Yan Etkileri Nelerdir? Ertesi Gün Hapı Fiyatı (Güncel)

Ertesi gün hapı nedir?

Ertesi gün hapı, yalnızca normal doğum kontrol yöntemi başarısız olduğunda veya unutulduğunda kullanılan acil bir doğum kontrol yöntemidir. Bu haplar, kadınlarda yumurtlamayı geciktirerek veya inhibe ederek çalışan levonorgestrel veya ulipristal asetat etkin maddesinden oluşabilir.

Levonorgestrel içeren haplar, yakın cinsel temastan 3 gün sonrasına kadar, ulipristal asetat içeren haplar ise korunmasız cinsel ilişkiden sonra 5 güne kadar kullanılabilir, ancak günler geçtikçe ilaçların etkinliği azalır ve bu nedenle mümkün olan en kısa sürede bu ilaçlar alınmalıdır. Bu ilaçlar eczanelerden kolaylıkla satın alınabilir ve kullanılan etkin maddeye bağlı olarak fiyatlar değişkenlik gösterebilir.

Ertesi gün hapı nasıl korunma sağlar?

Ertesi gün hapı, kadının yumurtlamasını engelleyerek veya erteleyerek çalışır, bu da spermin rahme girmesini önler ve dolayısıyla hamileliği engeller. Ayrıca bu ilaçlar yumurtlamadan sonra hormon seviyelerini değiştirerek ve bu sayede gebeliği önleyerek de çalışabilir.

Gebelik önleyici bu hapların implantasyon tamamlandıktan sonra hiçbir etkisi yoktur. Bu ilaçlar devam eden bir gebeliği kesintiye uğratmaz, bu nedenle ertesi gün ilacı bir kürtaj yöntemi olarak kullanılmamalıdır.

Ertesi gün hapı ne zaman ve nasıl kullanılır?

Ertesi gün hapı acil durumlarda, istenmeyen gebelik riski olduğunda kullanılmalıdır.
Ayrıca bu haplar aşağıdaki gibi durumlarda güvenli bir şekilde alınabilir:

 1. Korunmasız cinsel ilişkiye girme ya da ilişkide kondom yırtılması gibi durumlarda
 2. Normal doğum kontrol hapının kullanılmasının unutulması durumlarında
 3. Rahim içi aracın çıkarılması durumlarında
 4. Vajinal diyaframın vaktinden önce yer değiştirmesi veya çıkarılması durumlarında
 5. Cinsel taciz ve tecavüz vakalarında

Gebeliğin önlenmesi için bu hapların korunmasız yakın cinsel temastan veya düzenli olarak kullanılan kontraseptif yöntemin başarısızlığından sonra mümkün olan en kısa sürede alınması gerekir. Ertesi gün hapı, adet döngüsünün herhangi bir gününde alınabilir ve su veya yiyecekle yutulabilir. Ülkemizde genellikle her kutuda tek kullanımlık 1 tablet bulunmaktadır.

Ertesi gün hapının yan etkileri nelerdir?

Ertesi gün ilacını kullanan bir kadın, kullanımdan sonra baş ağrısı, mide bulantısı ve yorgunluk yaşayabilir ve birkaç gün sonra aşağıdaki gibi semptomları da fark edebilir:

 1. Göğüslerde hissedilen ağrı
 2. İshal gibi dışkı değişiklikleri
 3. Az miktarda vajinal kanama
 4. Adet gecikmesi

Yukarıdaki semptomlar ertesi gün hapının yan etkileri ile ilgilidir ve ilaçtan sonra adet döngünüzün bir süre düzensiz olması normaldir. Bu gibi durumlarda ideal olan, bu değişiklikleri gözlemlemek ve mümkünse adet döneminizin özelliklerini gündemde veya cep telefonunda not etmektir. Böylece olası bir doktor kontrolünde doktorunuza tüm bilgileri verebilirsiniz.

Ertesi gün hapı alındığı halde hamile kalınır mı?

Bu hap istenmeyen gebelikleri önlemek için güvenli olmasına rağmen, bu hap cinsel ilişkiden 72 saat sonra alınırsa %100 etkili değildir. Aynı gün alındığında alan kadının hamile kalması pek olası değildir ancak çok küçük bir ihtimal de olsa böyle bir risk vardır. En mantıklı olanı adet olana kadar beklemektir ve gecikme durumunda eczaneden satın alabileceğiniz bir hamilelik testi yapmaktır.

Ertesi gün hapı adeti geciktirir mi?

Bu hapın yan etkilerinden biri de adet döngüsünün değişmesidir. Bu nedenle, hapları aldıktan sonra adet dönemi, beklenen tarihten 10 gün öncesine veya sonrasına kadar gerçekleşebilir. Ancak çoğu durumda adet kanaması, beklenen tarihten yaklaşık 3 gün bir fark ile veya daha az bir fark ile gerçekleşir. Gecikme devam ederse tedbir olarak hamilelik testi yapılmalıdır.

ertesi gün hapları

Ertesi gün hapı düşük mü yaptırır?

Bu hap kullanıldığı zaman adet döngüsünün aşamasına bağlı olarak farklı şekillerde çalışabilir. Örneğin; yumurtanın sperm tarafından döllenmesini önleyerek yumurtlamayı engeller veya geciktirir, vajinal mukusun viskozitesini artırarak spermin yumurtaya ulaşmasını zorlaştırır. Bu nedenle, yumurtlama zaten olmuşsa veya yumurta zaten döllenmişse, gebeliğin gelişimini engellemez.

Ertesi gün hapı kaç defa alınabilir?

Bu hap, hormonal dozu çok yüksek olduğu için sadece nadir olarak kullanılmalıdır. Önemli bir anahtar nokta şudur ki; ayda birden fazla alınırsa etkisini kaybedebilir. Bu nedenle, bu ilaç yalnızca acil durumlar için gereklidir ve sık bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmaz.

Ertesi gün hapı zararlı mıdır?

Bu hap sadece aynı ay içinde 2 kereden fazla kullanılması halinde zararlıdır. Örneğin, aynı ay içinde iki defadan fazla kullanılırsa, meme kanseri, rahim kanseri gibi hastalıkların riskini, ileride gebelikte yaşanan problemleri arttırdığı gibi tromboz ve pulmoner emboli riskini de artırabilir.

Ertesi gün hapı kısırlığa neden olur mu?

Bu hap sadece gerektiği zaman ve acil durumlarda kullanıldığı sürece, kısırlık gibi riskler asla ortaya çıkmayacağı gibi, gebelikle ilgili diğer sorunlara da neden olabileceğine dair hiçbir bilimsel kanıt yoktur.

Ertesi gün hapı doğum kontrol haplarıyla etkileşime girer mi?

Hayır böyle bir etkileşim söz konusu değildir. Bu nedenle mevcut kullanılan doğum kontrol hapı her zamanki saatte düzenli olarak alınmaya devam edilmelidir. Paketin bitiminden sonra adeti olmayı beklemelisiniz ve adet olmuyorsanız jinekoloğunuza (kadın doğum uzmanı) danışmalısınız.

Ertesi gün hapı doğurganlık döneminde işe yarar mı?

Bu hap, ayın tüm günlerinde aynı etkiye sahiptir. Ancak bu etki, özellikle hapı almadan önce yumurtlama meydana gelmişse, doğurganlık döneminde azalabilir. Bunun nedeni, hapın yumurtlamayı engelleyerek veya geciktirerek çalışmasıdır ve eğer zaten yumurtlama olmuş ise, hap artık bu etkiye sahip olmayacaktır.

Ertesi gün hapı ilişkiden önce alınabilir mi?

Hayır, bu hap bir doğum kontrol yöntemi değildir ve sadece acil durumlarda alınmalıdır. Kişi bir doğum kontrol yöntemi olarak hap almışsa ve onu aldıktan sonraki gün korunmasız cinsel ilişkiye girmişse hamile kalma riski vardır.

Ertesi gün hapı isimleri ve fiyatları (2022)

 • Ertes 72: 194.47 TL
 • Norlevo: 194.47 TL
 • Ella: 179.98TL
 • Postpill One: 194.47 TL

Ertesi gün hapı: Video


Kaynak ve ileri okuma:


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu