reklam
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Ertesi Gün Hapı Nedir? Zararlı mıdır?

Ertesi gün hapı nedir? Nasıl kullanılır? Zararlı mıdır? Yan etkileri nelerdir? Adeti geciktirir mi? İsimleri ve fiyatı nedir? Kısırlığa neden olur mu? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Ertesi gün hapı nedir?

Ertesi gün hapı, yalnızca normal doğum kontrol yöntemi başarısız olduğunda veya unutulduğunda kullanılan acil bir doğum kontrol yöntemidir. Bu haplar, yumurtlamayı geciktirerek veya inhibe ederek çalışan levonorgestrel veya ulipristal asetattan oluşabilir.

Levonorgestrel içeren haplar, yakın cinsel temastan 3 gün sonrasına kadar, ulipristal asetat içeren haplar ise korunmasız cinsel ilişkiden sonra 5 güne kadar kullanılabilir, ancak günler geçtikçe etkinliği azalır ve bu nedenle mümkün olan en kısa sürede alınmalıdır. Eczanelerden satın alınabilir ve kullanılan etken maddeye bağlı olarak fiyatlar değişkenlik gösterebilir.

Ertesi gün hapı nasıl korunma sağlar?

Ertesi gün hapı, kadının yumurtlamasını engelleyerek veya erteleyerek çalışır, bu da spermin rahme girmesini ve muhtemelen oosit olgunlaşmasını zorlaştırır. Ayrıca yumurtlamadan sonra hormon seviyelerini değiştirebilir ancak başka şekillerde de çalışması mümkündür.

Gebelik önleyici bu hapın implantasyon tamamlandıktan sonra hiçbir etkisi yoktur, devam eden bir gebeliği kesintiye uğratmaz, bu nedenle ertesi gün ilacı bir kürtaj yöntemi olarak kullanılmamalıdır.

Ertesi gün hapı ne zaman ve nasıl kullanılır?

Ertesi gün hapı acil durumlarda, istenmeyen gebelik riski olduğunda kullanılmalıdır ve aşağıdaki gibi durumlarda güvenli bir şekilde alınabilir:

 • Korunmasız cinsel ilişkiye girme ya da ilişkide kondom yırtılması gibi durumlarda
 • Normal doğum kontrol hapının kullanılmasının unutulması
 • Rahim içi aracın çıkarılması durumlarında
 • Vajinal diyaframın vaktinden önce yer değiştirmesi veya çıkarılması durumların
 • Cinsel taciz ve tecavüz vakalarında

Gebeliğin önlenmesi için bu hap korunmasız yakın cinsel temastan veya düzenli olarak kullanılan kontraseptif yöntemin başarısızlığından sonra mümkün olan en kısa sürede alınmalıdır. Ertesi gün hapı, adet döngüsünün herhangi bir gününde alınabilir ve su veya yiyecekle alınabilir. Ülkemizde genellikle her kutuda tek kullanımlık 1 tablet bulunmaktadır.

Ertesi gün hapının yan etkileri nelerdir?

ertesi gün hapı nedir

Bu hapı alan kadın kullanımdan sonra baş ağrısı, mide bulantısı ve yorgunluk yaşayabilir ve birkaç gün sonra aşağıdaki gibi semptomları da fark edebilir:

 • Göğüslerde hissedilen ağrı
 • İshal gibi dışkı değişiklikleri
 • Az miktarda vajinal kanama
 • Adet gecikmesi

Bu semptomlar ertesi gün hapının yan etkileri ile ilgilidir ve adetin bir süre düzensiz olması normaldir. İdeal olan, bu değişiklikleri gözlemlemek ve mümkünse adet döneminizin özelliklerini gündemde veya cep telefonunda not etmektir; böylece olası bir doktor kontrolünde doktorunuza tüm bilgileri verirsiniz.

Ertesi gün hapı alındığı halde hamile kalınır mı?

Bu hap istenmeyen gebelikleri önlemek için güvenli olmasına rağmen, bu hap cinsel ilişkiden 72 saat sonra alınırsa %100 etkili değildir. Aynı gün alındığında kadının hamile kalması pek olası değildir ancak çok küçük bir ihtimal de olsa böyle bir risk vardır. En mantıklı olanı adet olana kadar beklemektir ve gecikme durumunda eczaneden satın alabileceğiniz bir hamilelik testi yapmaktır.

Ertesi gün hapı adeti geciktirir mi?

Bu hapın yan etkilerinden biri de adet döngüsünün değişmesidir. Bu nedenle, hapları aldıktan sonra adet dönemi, beklenen tarihten 10 gün öncesine veya sonrasına kadar gerçekleşebilir. Ancak çoğu durumda adet kanaması, beklenen tarihten yaklaşık 3 gün bir fark ile veya daha az bir fark ile gerçekleşir. Tedbir olarak gecikme devam ederse hamilelik testi yapılmalıdır.

Ertesi gün hapı düşük mü yaptırır?

Bu hap kullanıldığı zaman adet döngüsünün aşamasına bağlı olarak farklı şekillerde çalışabililir. Örneğin; yumurtanın sperm tarafından döllenmesini önleyerek yumurtlamayı engeller veya geciktirir, vajinal mukusun viskozitesini artırarak spermin yumurtaya ulaşmasını zorlaştırır. Bu nedenle, yumurtlama zaten olmuşsa veya yumurta zaten döllenmişse, gebeliğin gelişimini engellemez.

Ertesi gün hapı kaç defa alınabilir?

Bu hap, hormonal dozu çok yüksek olduğu için sadece nadir olarak kullanılmalıdır. Önemli bir noktada şudur ki; ayda birden fazla alınırsa etkisini kaybedebilir. Bu nedenle, bu ilaç yalnızca acil durumlar için gereklidir ve sık bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmaz.

Ertesi gün hapı zararlı mıdır?

ertesi gün hapı kullananlar

Bu hap sadece aynı ay içinde 2 kereden fazla kullanılması halinde zararlıdır. Örneğin, aynı ay içinde iki defadan fazla kullanılırsa, meme kanseri, rahim kanseri gibi hastalıkların riskini, ileride gebelikte yaşanan problemleri arttırdığı gibi tromboz ve pulmoner emboli riskini de artırabilir.

Ertesi gün hapı kısırlığa neden olur mu?

Bu hap sadece gerektiği zaman ve acil durumlarda kullanılırsa, kısırlığa, fetüs malformasyonuna veya ektopik gebeliğe neden olabileceğine dair hiçbir bilimsel kanıt yoktur.

Ertesi gün hapı doğum kontrol haplarıyla etkileşime girer mi?

Hayır, bu nedenle mevcut kullanılan doğum kontrol hapı her zamanki saatte düzenli olarak alınmaya devam edilmelidir. Paketin bitiminden sonra adeti olmayı beklemelisiniz ve adetiniz olmuyorsa jinekoloğunuza (kadın doğum uzmanı) danışmalısınız.

Ertesi gün hapı doğurganlık döneminde işe yarar mı?

Bu hap, ayın tüm günlerinde bir etkiye sahiptir, ancak bu etki, özellikle hapı almadan önce yumurtlama meydana gelmişse, doğurganlık döneminde azalabilir. Bunun nedeni, hapın yumurtlamayı engelleyerek veya geciktirerek çalışmasıdır ve eğer zaten yumurtlama olmuş ise, hap artık bu etkiye sahip olmayacaktır. Ancak yumurta ve spermin fallop tüplerinden geçmesini zorlaştırır ve spermin servikal mukusa girmesini zorlaştırır; bazı durumlarda bu mekanizma ile de hamileliği engeller.

Ertesi gün hapı ilişkiden önce alınabilir mi?

Hayır, bu hap bir doğum kontrol yöntemi değildir ve sadece acil durumlarda alınmalıdır. Kişi bir doğum kontrol yöntemi olarak hap almışsa ve onu aldıktan sonraki gün korunmasız cinsel ilişkiye girmişse hamile kalma riski vardır.

Ertesi gün hapı isimleri ve fiyatları (2021)

 • Estes 72: 80.28 TL
 • Norlevo: 80.28 TL
 • Ella: 112.62 TL
 • Postpill One: 77.90 TL

Kaynak ve ileri okuma:


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Arzu Bölükbaşı

Dr. Arzu Bölükbaşı 1995 yılında Tıp Fakültesi'nden mezun olmuştur. 2000 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim dalında uzmanlığını, 2011 yılında ise Perinatoloji yan dal uzmanlığını tamamlayan Arzu Bölükbaşı, kendi özel muayenehanesinde hastalarına hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir