Ruh Sağlığı ve Hastalıkları

Aile Dizimi Terapisi Nedir? Aile Dizimi Nasıl Yapılır?

Aile dizimi terapisi nedir?

Aile dizimi terapisi, bir terapistin danışanın aile geçmişi, dinamikleri ve olası işlevsel olmayan kalıpları hakkında içgörü ve bilgi elde etmek için kullanabileceği terapötik bir müdahaledir.

Aile dizimini kullanırken, terapist, danışanın endişeleriyle ilgili dinamikleri canlandırmak için danışanla akraba olmayan kişilerin çeşitli aile üyelerinin rollerini üstlenmesini sağlar.

Bu teknik, bir ifade terapisi biçimi olarak kabul edilir ve amaç, danışanın bir endişe üzerinde çalışmasına veya bir çatışmaya ilişkin daha iyi içgörü geliştirmesine yardımcı olmaktır.

Aile dizimi nasıl yapılır, türleri nelerdir?

Geleneksel bir aile dizimi, danışanın aile üyeleri olarak yer alan insanları içerdiğinden, genellikle bir grup ortamında yapılır. Grup üyeleri sırasıyla çeşitli roller üstlenir ve birbirlerinin aile üyelerini temsil edebilir.

Grup aile dizimi

Terapist aile üyelerinin duruşunu, pozisyonunu ve sözlerini yönlendirir, ancak bazen aktivite asgari düzeyde konuşmayı içerir. Danışan akrabalarıyla doğrudan etkileşim kurabilir veya bir kenara çekilip etkileşimlerin gelişmesini izleyebilir.

Bireysel aile dizimi

Aile dizimi bireysel olarak da yapılabilir. Danışan, çeşitli aile üyelerini temsil etmek için oyuncaklar veya çeşitli nesneler kullanarak bir kum tepsisi veya başka bir yaratıcı ifade edici terapi tekniği kullanabilir. Benzer şekilde, aile ağaçlarını çizmek ve aile içindeki çeşitli dinamikleri belirtmek için sanat terapisi tekniklerini de kullanabilirler.

Bireysel aile kümelenmeleri, danışanın diğer fiziksel insanlarla aile etkileşimlerini canlandırmasına izin vermez, ancak terapist ve danışan, ilişkilerin haritasını çıkarmak ve kalıpları fark etmek için daha uzun bir süre boyunca birlikte çalışabilir.

Ek olarak, bazı danışanlar grup ortamına girmek konusunda kendilerini rahat hissetmeyebilirler. Her iki seçenek de danışanın ailesi hakkında içgörü sağlamada faydalı olabilir.

Aile dizimi terapisinde kullanılan teknikler

Grup ortamında, terapistler tipik olarak aileyi oluşturmak için gruptaki diğer insanlarla birlikte drama terapisini kullanırlar. Danışan, içgörü kazanmak için üyeler arasındaki etkileşimleri gerçek zamanlı olarak gözlemleyebilir veya bir yüzleşme pratiği yapmak veya geçmiş bir travmayı ele almak için grup üyeleriyle etkileşimleri rol oynayabilir.

Bireysel aile dizimi terapisinde teknik, aile üyelerini temsil etmek için çizim yapmayı, boyamayı veya nesneleri kullanmayı içerebilir. Terapist kendi gözlemlerine işaret edebilir ve danışanı daha önce düşünmediği kalıpları ve ilişkileri aramaya teşvik eder.

Bu örüntülerin keşfi, danışanın kendisi ve ailesinin çeşitli üyeleri arasındaki bağlantıların yanı sıra akıl sağlığı ve ilişkilerle Öneri yok arası travma ve nesiller arası örüntülerin farkına varmasını sağlayabilir.

Aile dizimi terapisi hangi konularda yardımcı olabilir?

Terapist, ortaya çıkan bir dizi endişe için aile dizimi önerebilir veya danışan, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi nedenden dolayı bu müdahaleyi düşünmeye karar verebilir:

  1. Danışan, kendi ailesinden öğrendiği dinamiklerle ilgili olabilecek, ilişkilerinde işlevsiz veya zararlı kalıpları kırmak isteyebilir.
  2. Bir çift, birbirlerinin geçmişini ve ailelerinden ilişkiye getirdiklerinin kendilerini nasıl etkilediğini daha iyi anlamak isteyebilir.
  3. Danışan, ölmüş, ulaşılamayan ya da iletişim kurmakta kendini güvende hissetmediği çocukluğundan kalma bir istismarcıyla yüzleşmek istemektedir.
  4. Danışan, çocukluğundaki kalıpların ruh sağlığını nasıl etkilemeye devam ettiğine dair fikir edinmek istiyor olabilir.

Aile dizimi terapisinin faydaları

Aile diziminden yararlanan danışanlar, bu müdahalenin ardından katarsis yaşayabilirler çünkü bu onların çatışma, travma ve zorlu geçmiş deneyimleri güvenli bir ortamda aşmalarına izin verir.

Aile dizimi terapisi, danışanın dikkatini daha önce dikkate almadığı kalıplara ve dinamiklere çektiği için, muhtemelen davranışlarına ilişkin daha iyi bir içgörü geliştireceklerdir. Bu, daha sağlıklı iletişime ve daha tatmin edici ilişkilere yol açabilir.

Aile dizimleri ayrıca, danışanın geçmişinden gelen travmatik olayları işlemek için güçlü bir alan yaratır.

Aile dizimi terapisiyle ilgili video


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
What Is Family Constellation Therapy?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu