reklam
Deri ve Zührevi Hastalıklar

Alopesi Areata (Saçkıran) Nedir?

Alopesi areata (saçkıran), nedir? Neden olur? Bulaşıcı mıdır? Çeşitleri ve belirtileri nelerdir? Doktora görünmek gerekir mi? Nasıl tedavi edilir? Tüm bu soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

Alopesi areata nedir?

Saçkıran olarak da bilinen alopesi areata, saçların fark edilmeyebilecek küçük lekeler şeklinde düşmesine neden olan bir durumdur. Ancak bu yamalar büyüyebilir ve daha sonra fark edilebilir hale gelebilir. Hastalık, bağışıklık sistemi saç köklerine saldırdığında gelişir ve saç dökülmesine neden olur.

Kafa derisinde ani saç dökülmesi olabilir ve bazı durumlarda kaşlar, kirpikler ve yüzün yanı sıra vücudun diğer kısımlarında da düy ve kıl dökülmeleri olabilir. Ayrıca yavaş gelişebilir ve geçtikten sonra bile yıllar sonra tekrarlayabilir.

Durum, alopesi universalis adı verilen toplam saç dökülmesine neden olabilir ve saçın tekrar büyümesini önleyebilir. Saçlar uzadığında, saçın tekrar dökülmesi mümkündür. Saç dökülmesi ve yeniden büyümesinin boyutu kişiden kişiye değişir.

Hala saçkıranın hedefe yönelik kesin bir tedavisi yoktur ancak saçların daha hızlı büyümesine yardımcı olabilecek ve gelecekteki saç dökülmesini önleyebilecek tedaviler ve saç dökülmesini örtmek için farklı yollar vardır. İnsanların saç dökülmesi ile ilgili stresle başa çıkmalarına yardımcı olacak kaynaklar da mevcuttur.

Alopesi areata neden olur?

Alopesi areata otoimmün bir hastalıktır. Bağışıklık sistemi yabancı maddelere saldıracağına sağlıklı hücreleri hedef aldığında gerçekleşir. Normalde, bağışıklık sistemi vücudunuzu virüs ve bakteri gibi yabancı istilacılara karşı korur ancak bu durumda tam tersidir.

Bununla birlikte, saçkıran hastalığı varsa, bağışıklık sisteminiz yanlışlıkla saç köklerinize saldırır. Saç kökleri kılların büyüdüğü yapılardır. Foliküller küçülür ve saç üretimini durdurur ve saç dökülmesine neden olur. Araştırmacılar bu durumun kesin nedenini henüz tam olarak bilmiyorlar.

Bununla birlikte, çoğu zaman ailesinde tip 1 diyabet veya romatoid artrit gibi diğer otoimmün hastalık öyküsü olan kişilerde görülür. Bu nedenle bazı bilim insanları, genetik faktörlerin alopesi areata’nın gelişimine katkıda bulunabileceğinden şüphelenmektedir. Ayrıca genetik olarak yatkın kişilerde saçkıranı tetiklemek için ortamdaki belirli faktörlerin gerekli olduğuna inanmaktadırlar.

Alopesi areata türleri

alopesi areata

Birkaç saçkıran türü vardır. Her tip, saç dökülmesinin derecesi ve karşılaşabileceğiniz diğer semptomlarla karakterizedir. Her tipte biraz farklı bir tedavi ve prognoz olabilir.

Alopesi areata (düzensiz saçkıran)

Bu tip saçkıranın ana özelliği, cilt veya vücutta bir veya daha fazla madeni para büyüklüğünde saç dökülmesi yamasıdır. Bu durum genişlerse, alopesi totalis veya alopesi universalis olabilir.

Alopesi totalis

Alopesi totalis tüm saç derisinde saç dökülmesi olduğunda ortaya çıkar. Bu durumda kafa tamamen kel olur.

Alopesi universalis

Saç kökünden kısmi dökülmeye ek olarak, bu tip alopesi areata olan insanlar, kaşlar ve kirpikler de dahil yüzdeki tüm tüylerini kaybeder. Göğüs, sırt ve kasık kılı da dahil olmak üzere diğer vücut tüylerini kaybetmek de mümkündür.

Diffüz alopesi areata

Diffüz alopesi areata kadın veya erkek tipi saç dökülmesine çok benzeyebilir. Sadece tek bir alanda değil, saç derisinin her yerinde ani ve beklenmedik bir saç incelmesi ile sonuçlanır.

Ophiasis alopesi

Saç derisinin yanlarında ve sırtında bant şeklinde görünen saç dökülmesine ofiazis alopesi denir.

Alopesi areata belirtileri nelerdir?

Saçkıranın ana semptomu saç dökülmesidir. Saç genellikle kafa derisi üzerinde küçük yamalar halinde düşer. Bu yamalar genellikle birkaç santimetre veya daha azdır.

Saç dökülmesi, kaş, kirpik ve sakal gibi vücudun diğer bölgelerinde olduğu gibi yüzün diğer bölgelerinde de meydana gelebilir. Bazı insanlar sadece birkaç yerde saçlarını kaybederken, diğerleri birçok yerde kaybeder.

Önce yastığınızdaki veya duştaki saç yığınlarını fark edebilirsiniz. Noktalar başınızın arkasındaysa, birisi dikkatinizi buraya çekebilir. Bununla birlikte, diğer sağlık koşulları da saçın benzer bir şekilde dökülmesine neden olabilir. Saç dökülmesi tek başına saçkıranı teşhis etmek için kullanılmaz.

Nadir durumlarda, bazı insanlar daha kapsamlı saç dökülmesi yaşayabilir. Bu genellikle başka bir alopesi tipinin bir göstergesidir, örneğin:

 • Saç derisi üzerindeki tüm saç dökülmesi olan alopesi totalis
 • Tüm vücuttaki tüm saç ve kıl dökülmesi olan alopesi universalis

Doktorlar “totalis” ve “universalis” terimlerini kullanmaktan kaçınabilir, çünkü bazı insanlar ikisi arasında bir şey yaşayabilir. Kollardaki, bacaklardaki ve kafa derisindeki tüm saçları kaybetmek mümkündür, ancak göğüstekiler bazen dökülmez.

Erkeklerde belirtiler

Saçkıran hem erkeklerde hem de kadınlarda görülür, ancak saç dökülmesinin erkeklerde daha önemli olması muhtemeldir. Erkeklerin ailede saç dökülmesi genetik olarak varsa, bu daha da mümkündür.

Erkekler saçlarında, kafa derisi, göğüs ve sırt kıllarında kıl dökülmesi yaşayabilirler. Saçın her yerinde kademeli olarak incelme olan erkek tipi kellik ile karşılaştırıldığında, bu durum daha düzensiz bir şekilde kendini belli eder.

Kadınlarda belirtiler

Kadınlarda saçkıran gelişme olasılığı erkeklerden daha fazladır, ancak neden olduğu açık değildir. Saç dökülmesi saç derisinde, kaşlarda ve kirpiklerde ortaya çıkabilir.

Geniş bir alanı kaplayan saçların kademeli olarak incelmesi olan kadın tipi saç dökülmesinin aksine, saçkıran küçük bir alanla sınırlı olabilir. Saç dökülmesi de aynı anda meydana gelebilir. Alan yavaş yavaş genişleyebilir, bu da daha fazla saç dökülmesine neden olur.

Çocuklarda belirtiler

Çocuklar da saçkıran geliştirebilir. Aslında, rahatsızlığı olan çoğu insan ilk saç dökülmesini 30 yaşından önce yaşayacaktır.

Saçkıranın kalıtsal bir bileşeni olsa da, durumu olan ebeveynler her zaman bir çocuğa aktarmazlar. Benzer şekilde, bu tür saç dökülmesine sahip çocukların, bu rahatsızlığa sahip olan bir ebeveyni olmayabilir.

Saç dökülmesine ek olarak, çocuklar alan çukurlaşması veya lezyonlar gibi kusurlar yaşayabilir. Yetişkinler de bu ek semptomu yaşayabilir, ancak çocuklarda daha sık görülür.

Alopesi areata nasıl teşhis edilir?

Bir doktor saç dökülmenizin derecesine bakarak ve birkaç saç örneğini mikroskop altında inceleyerek saçkıranı teşhis edebilir.

Doktorunuz ayrıca tinea capitis gibi mantar enfeksiyonları da dahil olmak üzere saç dökülmesine neden olan diğer durumları ekarte etmek için kafa derisi biyopsisi yapabilir. Kafa derisi biyopsisi sırasında, doktorunuz analiz için kafa derinizdeki küçük bir deri parçasını çıkaracaktır.

Diğer otoimmün durumlardan şüpheleniliyorsa kan testleri yapılabilir. Yapılan detaylı kan testi, doktorun şüphelendiği rahatsızlığa bağlıdır. Bununla birlikte, bir doktor muhtemelen bir veya daha fazla anormal antikorun varlığını test edecektir. Bu antikorlar kanınızda bulunursa, genellikle otoimmün bir bozukluğunuz olduğu anlamına gelir.

Alopesi areata nasıl tedavi edilir?

saçkıran

Saçkıran için hedefe yönelik tam bir tedavi yoktur, ancak gelecekteki saç dökülmesini yavaşlatabilecek veya saçın daha hızlı büyümesine yardımcı olabilecek tedaviler vardır.

Durumu tahmin etmek zordur, bu da siz iyi gelen bir şeyi bulana kadar büyük miktarda deneme yanılma gerektirebileceği anlamına gelir. Bazı insanlar için, saç dökülmesi tedavi ile bile daha da kötüleşebilir.

İlaç tedavisi

İlaç tedavisi genel olarak aşağıdakileri içerir:

 • Topikal ajanlar: Saç büyümesini teşvik etmek için ilaçları kafa derinize ovalayabilirsiniz.
 • Enjeksiyonlar: Steroid enjeksiyonları, saçın kel noktalarda büyümesine yardımcı olmak için hafif, düzensiz saçkıran için yaygın bir seçenektir.
 • Oral ilaçlar: Kortizon tabletleri bazen geniş alopesi için kullanılır, ancak yan etki olasılığı nedeniyle, bu seçeneği bir doktorla tartışmalısınız.

Işık tedavisi

Işık terapisine fotokemoterapi veya fototerapi de denir. Psoralens ve UV ışığı adı verilen bir oral ilacın kombinasyonunu kullanan bir radyasyon tedavisi türüdür.

Doğal tedaviler

Saçkıran olan bazı insanlar, durumu tedavi etmek için alternatif tedaviler seçerler. Bunlar şunları içerebilir:

 • Aromaterapi
 • Akupunktur
 • Probiyotikler
 • Düşük seviyeli lazer tedavisi
 • Çinko ve biyotin gibi vitaminler
 • Aloevera içecekleri ve topikal jeller
 • Soğan suyunun kafa derisine uygulanması
 • Biberiye, lavanta ve nane gibi uçucu yağlar
 • Kafa derisi masajı
 • Bitkisel takviyeler

Alternatif tedavilerin çoğu klinik çalışmalarda test edilmemiştir, bu nedenle saç dökülmesinin tedavisinde etkinliği bilinmemektedir. Herhangi bir bitkisel veya vitamin takviyesi denemeden önce mutlaka bir doktorla konuşmalısınız.

Saçkıran önlenebilir mi?

Alopesi areata önlenemez çünkü nedeni tam olarak bilinmemektedir.

Bu otoimmün bozukluk birkaç faktörün sonucu olabilir. Bunlar arasında ailenin genetik öyküsü, diğer otoimmün durumlar ve hatta diğer cilt koşulları bulunabilir.

Ancak bu faktörlerden herhangi birine sahip olan herkes saçkıran hastalığını geliştirmeyecektir. Bu yüzden bunu önlemek henüz mümkün değildir.

Son olarak, bebek yağının saça faydaları isimli yazımız da ilginizi çekebilir.


Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://medlineplus.gov/
 2. https://dermnetnz.org/
 3. https://www.webmd.com/

Not: Bu hastalık hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Tamer Sadıkoğlu

Dr. Tamer Sadıkoğlu 1994 yılında Tıp eğitimini, 1998 yılında ise uzmanlık eğitimini tamamlamıştır. Aynı üniversitede bünyesinde 1998-2018 yılları arasında öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. 2002’den itibaren Hollanda’ da çalışma hayatına devam etmekle beraber, Türkiye’deki çeşitli Sağlık kuruluşu ve Derneğe üyedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir