Deri ve Zührevi Hastalıklar

El Terlemesi Neden Olur, Nasıl Geçer?

El terlemesi

Palmar hiperhidroz olarak da adlandırılan el terlemesi, elinizdeki ter bezlerinin aşırı çalışmasından kaynaklanan bir durumdur. Ter bezlerinin aşırı çalışması, ellerin aşırı terlemesiyle sonuçlanır ve bu durum ise elinizin olmadık ve uygunsuz yerlerde ıslanmasına neden olur.

El terlemesinin önüne geçmek için alüminyum tuzları, pudra veya mendil kullanabilirseniz. Ancak bunların geçici olarak rahatlama sağladığını fark ederseniz, kesin tedavi için doktorunuza muayene olmanız gerekir. Doktorunuz altta yatan nedeni tespit ettikten sonra terleme sorununuzu başarıyla tedavi edecektir.

El terlemesi neden olur?

Palmar hiperhidroz olarak da bilinen ellerin aşırı terlemesinin çoğu zaman iç veya dış ortam sıcaklığı veya fiziksel aktivite yapmanızla hiçbir ilgisi yoktur. Palmar hiperhidrozdan mustaripseniz, ortam sıcak olmasa veya hareket etmeseniz bile elleriniz terleyebilir.

Ellerin aşırı terlemesi bazen tek başına ortaya çıkabilir ve bu durumda terleme şikâyetinizden başka semptomunuz olmayabilir. Eğer ellerde terleme altta yatan başka bir durumdan kaynaklanıyorsa, hastalığa bağlı olarak farklı şikâyetleriniz de olabilir.

El terlemesinin olası nedenleri aşağıdakileri içerir:

NOT:

El terlemesi yukarıdakiler gibi altta yatan başka bir hastalıktan kaynaklanıyorsa, başka semptomlar da yaşayabilirsiniz ve bu semptomlardan bazıları ciddi olabilir. Eğer elinizdeki terlemeye titreme, göğüs ağrısı, baş dönmesi veya ateş eşlik ediyorsa bir doktora görünmeniz gerekir. Ayrıca, terlemeniz gittikçe şiddetleniyorsa da yine doktorunuza görünmeniz gerekir.

El terlemesi nasıl geçer?

El terleme tedavisi, aşağıdaki şekillerde gerçekleştirilebilir.

1- Terleme önleyici ürünler

Pudra veya mendil kullanımı, ellerinizin yapışmasını gidermeye yardımcı olabilir. Ancak pudra ve mendilden daha etkili başka bir ürün, alüminyum tuzu içeren deodarantlardır. Çünkü alüminyum tuzu içeren deodorantlar, gün boyunca ter çıkışını azaltabilir ve terlemeyi önleyebilir.

NOT:

Ellerinizdeki terlemeyi gizlemek için eldiven ve benzeri ürünler kullanmamalısınız. Çünkü ellerinizi kapatan eldiven ve benzeri ürünler, terlemeyi daha da artırabileceği gibi terinizin kokmasına da neden olabilir.

el terlemesi nasıl geçer

2- Kabartma tozu

Kabartma tozu, ellerin terlemesini azaltmanın hızlı ve ucuz bir yoludur. Kabartma tozunun dişleri temizleme ve beyazlatma üzerindeki etkisi iyi bilinir, ancak kabartma tozunun terlemeyi önleyici ve macun olarak nasıl işlev gördüğünün farkında olmayabilirsiniz. Kabartma tozu alkali olduğu için terlemeyi azaltabilir ve terin hızla buharlaşmasını sağlayabilir.

TARİF:

Kabartma tozuyla bir macun oluşturmak için birkaç çay kaşığı karbonatı az miktarda suyla karıştırın. Karışım macun haline geldikten ellerinize sürün, beş dakika bekleyin ve daha sonra ellerinizi yıkayın.

3- Elma sirkesi

Organik elma sirkesi vücudunuzdaki pH seviyelerini dengeleyerek el terlemesi şikayetinizi bir hayli azaltabilir. Ellerinizdeki aşırı terlemenin önüne geçmek için organik elma sirkesini sade olarak ellerinizin içine ve dışına sürebilirsiniz. En etkili yöntem ise, gece yatmadan önce avuç içlerinize bol miktarda (iki yemek kaşığı) elma sirkesi sürmenizdir. Daha etkili olması için elma sirkesine bal da ekleyebilirsiniz.

4- Adaçayı yaprakları

Adaçayı yapraklarını yemeklerinize eklemek veya adaçayı içmek, el terlemesinden kurtulmanıza yardımcı olabilir. Çünkü adaçayının büzücü özelliği ciltteki fazla yağları yok eder ve bu şekilde terlemeyi de önleyebilir. Bu özellik ayrıca terlemeden kaynaklanan kokuyu da azaltabilir. En iyi sonuçlar için, bir avuç adaçayı yaprağını suya koyabilir ve ardından ellerinizi yaklaşık 20 dakika bu karışımda bekletebilirsiniz.

NOT:

Adaçayının terleme önleyici faydasından yararlanmak için adaçayını çay olarak da içebilirsiniz, bu şekilde adaçayının diğer birçok faydasını da vücudunuza almış olursunuz.

5- İlaç tedavisi

Bazı durumlarda el terlemesi için ilaç almanız gerekebilir, ancak ilaç alıp almayacağınıza doktorunuz karar verecektir. Doktorunuz size, glikopirolat ve oksibutinin etkin maddesini içerenler gibi terlemeyi azaltan ilaçlar reçete edebilir. Doktorunuz sizin için ilaç tedavisini uygun görürse, ilaç tedavisini doktorunuzun talimatlarına göre almanız gerektiğini unutmamalısınız.

El terlemesi nasıl önlenir?

Hafif ila orta düzeyde el terlemesi, özellikle sıcak veya stres durumlarında vücudun normal bir tepkisidir. Toplantı veya topluluk önünde konuşma gibi istenmeyen durumlarda, bu tür rahatsızlıklardan kaçınmak için ellerinizi sık sık sabun ve suyla yıkamanız etkili olabilir. Yoga, aromaterapi veya akupunktur gibi alternatif tedaviler, bu gibi durumlarda terlemeyi azaltmaya yardımcı olabilir.

El ve ayak terlemesi: Video


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu