Estetik ve Güzellik

Burun Estetiği (Rinoplasti) Öncesi ve Sonrası Nasıldır? Devlet Hastanesinde Burun Estetiği

Burun estetiği ameliyatı nedir?

Burun estetiği ameliyatı tıp alanında diğer adıyla rinoplasti olarak da bilinir. Burun estetiği veya diğer adıyla rinoplasti, bugün birçok insanın yaptırdığı bir estetik uygulamasıdır. Sıklıkla bu estetiğe başvurulmasının nedeni daha orantısal ve daha güzel bir yüz yapısını ortaya çıkarmaktır.

Burun estetiği ameliyatında, kişilerin yüz hatlarına göre değişen operasyonlar öne çıkar, yani her insanın burun estetiği ameliyatı aynı olmayacaktır.

İlgili yazı: Egzersizle burnumuzu şekillendirebilir miyiz?

Burun, yüzde mevcut olan en önemli organlardan birisidir. Bu organda bir değişim tüm yüzü de olumlu şekilde etkiler. Bugün hem yurt içinde hem de yurt dışında burun estetiği yaptıran birçok kişi vardır. Burun estetiği, güzelleşme için yaptırılacağı gibi burunda mevcut olan deforme durumları sonucu da yaptırılabilir.

Rinoplasti olarak da bilinen burun estetiği ameliyatı yapılması için lokal anestezi uygulanır. Riskli bir ameliyat olmamasına rağmen bu estetik ameliyat için kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekir. Hastanın genel sağlığı için de 18 yaş sınırına özellikle dikkat edilir.

18 yaşını doldurmuş olan bir birey için bu tür ameliyatlar daha risksiz ve sorunsuz geçer. Ayrıca yapılacak ameliyatta en ufak bir solunum sıkıntısı çekilmemesi için de yine 18 yaşının doldurulmuş olması doktorlar tarafından sıklıkla dile getirilir.

Estetik operasyonu öncesi hasta detaylı bir şekilde kontrol edilir. Burun estetiği ameliyatı için tüm tetkik ve kontroller yapılır. Kişide bu ameliyata engel olacak bir durum ortaya çıkarsa eğer bu tür durumlarda ameliyat ertelenir. Kolay bir ameliyat olarak görülse de bu tür ameliyatlarda her türlü risk durumu göz önünde tutulur. Hastanın genel sağlık ve refahı için özellikle bu duruma dikkat edilir.

Burun estetiği ameliyatı nasıl yapılır?

Burun estetiği ameliyatı alanında deneyimli olan cerrahlar tarafından yapılır. Rinoplasti denilen bu ameliyat burun üzerinde mevcut olan kıkırdak kemiği üzerine yapılır. Yani kıkırdak kemiği üzerinde yapılan her türlü değişim doğrudan burun ameliyatına girmektedir. Ayrıca bu ameliyat estetik bir ameliyat olduğu için ortaya çıkacak olan burun yapısı da yüzün genel yapısına uygun olmalıdır.

Doktorlar burun ve yüz uygunluğuna da dikkat ederek ameliyat yapmaktadır. Yani yüzün altın oran denilen yapısına uygun olan bir estetik ameliyat yapılır. Ameliyata girmeden önce estetik cerrahları ameliyat için bir planlama yapacaktır. Ameliyat olacak kişinin yüz yapısına uygun olan burun yapısı doktor tarafından bir görsel plan üzerinden sunulacaktır.

Sonrasında burun estetiği ameliyatı, bu planlama üzerinden devam eder. Burada hastanın da planlamaya onay vermesi gerekir. Eğer hasta da bu planlamayı uygun görürse ona uygun olan bir ameliyat ortaya çıkacak ve ameliyat tarihi netleşecektir. Burada sadece hastanın genel sağlık yapısı ve istekleri de göz önünde tutularak ameliyat sürecine geçilir.

Ameliyatta lokal anestezi uygulanır, bu tür ameliyatlarda hasta doğrudan bayıltılır. Çünkü en ufak bir hareketliliğin olmaması gerekir. Hareketin olması halinde ameliyat esnasında olumsuz bir durum ortaya çıkabilir. Ancak estetik yaptıracak kişinin içi rahat olmalıdır; çünkü, genelde burun estetiği birçok ameliyata göre oldukça risksiz bir durumdur.

Burun estetiği ameliyatı en fazla 30 dakika olacak şekilde yapılır. Ancak bu süreç aynı zamanda hastalara göre değişen bir süreçtir. Burada ameliyatın kapsamı ve hastanın durumu da göz önünde tutularak ameliyat süreci değişebilir.

Burunda estetik türleri oldukça rahat ve sorunsuz geçen bir ameliyattır. Eğer alt yapısı güçlü ve donanımlı bir hastanede yapılırsa, estetiğin sonuçları her zaman daha sağlıklı olur. Çünkü bu tür ameliyatlarda sağlıklı bir ortam her zaman önemlidir. Alanında donanımlı olan cerrahi bir doktor ile risk oranı da ortadan kalkacaktır.

Burun estetiği ameliyatı öncesi ve sonrası

Burun estetiği öncesi ve sonrası yapılacak olan hazırlıklar da önemli bir husustur. Öncelikle ameliyat öncesi kişinin bu sürece hazır olması gerekir. Her türlü stres ve sıkıntıdan uzak duran bir bakış açısı ile ameliyata hazır hale gelebilir. Ameliyat öncesi doktor tarafından yasaklanabilecek içki ve sigara gibi kullanımlara da bir süre ara verilmelidir.

Özellikle burun estetiği ameliyatı öncesi doktor tarafından yapılan tüm uyarılara dikkat edilmesi gerekir. Ameliyattan bir gece önce hastanın uykusunu en iyi şekilde alması da önem taşır. Eğer doktor tarafından tavsiye edilen bir ilaç varsa bu ilacın da kullanılması hasta için önemlidir.

Burun estetiği ameliyatı sonrası da tıpkı öncesi gibi oldukça önemli bir süreçtir. Bu süreçte ameliyatlı bölgeye herhangi bir basıncın uygulanmaması gerekir. Çünkü ameliyatlı bölge hassas olduğu için bu basınçtan ötürü zedelenebilir. Kişiye doktor tarafından ilaç tavsiyesi yapılmışsa bunun da eksiksiz bir şekilde alınması hasta için önemlidir.

Burun estetiği sonrası ameliyatlı bölgeye su ile temas edilmez. Belli bir süreye kadar sudan uzak durulması önemlidir. Çünkü su doğrudan ameliyatlı olan bölgenin iltihap ve mikrop kapmasına neden olur. İltihap kapması demek daha büyük sorunların ortaya çıkması demektir.

Burunda yapılan estetik operasyonlar önemli bir süreçtir. Bu süreç içinde hem ameliyat öncesi hem de sonrası hasta için önem taşır. Eğer gerekli dikkat ve özen gösterilirse bu süreç içinde en ufak bir sorunla karşılaşmak pek olası değildir.

Sadece belli bir süreye kadar gerekli özenin gösterilmesi gerekir. Böylece hasta için iyileşme süreci de hız kazanmaya başlayacaktır. Ayrıca, süreç boyunca hastanın genel kontrollerini de ihmal etmemesi gerekir; çünkü bu kontroller sağlık için bir hayli önemlidir.

Burun estetiğinde risk var mıdır?

Burun estetiği ameliyatı veya diğer adıyla rinoplasti birçok ameliyata göre risk durumu oldukça az olan bir ameliyattır. Bu tür ameliyatlarda risk faktörü az olmasına rağmen yine de ortaya çıkabilecek bazı riskli durumlar olabilir. Riskli durumlar arasında ameliyat sonrası kişinin yüzünün kızarıp kabarması ya da iltihap kapması örnek verilebilir.

Tüm bunlar genel olarak burun için bir risk faktörünü ortaya koysa da bunların hepsi geçici bir risk faktörüdür. Bu tür risk durumları genelde hastanın hassas olan bünyesinden ötürü ortaya çıksa da ameliyattan belli bir süre sonra tüm bu riskli durumlar kendiliğinden geçer. Burun ameliyatı zararsız olan risk faktörlerine sahiptir, ancak tekrar söylemek gerekirse riskler genellikle kalıcı değil geçicidir.

Burun estetiği ameliyatı ile hasta için sağlıklı ve orantısal bir yüz yapısı ortaya çıkarılması hedeflenir. Bu tür estetik ameliyatlarda risk faktörü herkeste görülmez. Sadece ameliyata karşı bazı tepkimeler geliştiren bireyler için bahsi geçen risk faktörleri ön plana çıkar.

Burun estetik operasyonları hassas bir operasyon olmasına rağmen kişide iz bırakma ya da olumsuz bir sonuç yaratma durumu da görülmez. Kısa süre içinde ameliyat etkileri sonlanır ve ameliyat olan kişi normal hayatına sağlıklı bir şekilde dönüş sağlar. Çok fazla vakit kaybı yaşaması gibi bir durum söz konusu olmaz. Bu ameliyatlardan sonraki süreçlerde hastanın kendini toparlaması da oldukça hızlıdır.

Burun estetiği ameliyatı genel olarak risksiz bir operasyon olduğu için kişi için oldukça normal ve rahat bir iyileşme süreci ortaya çıkar. Bu tür ameliyatlar alanında donanımlı hastane ve doktorlar tarafından yapılırsa, sonuçları daha da sağlıklı olacaktır.

Burun estetiği fiyatları

Burun estetiği ameliyatının (rinoplastinin) maliyeti, ameliyatın karmaşıklığı, cerrahın eğitimi ve deneyimi ve coğrafya gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Bu yüzden bu gibi faktörleri dikkate almak ve deneyimli bir cerrah tercih etmek önemlidir. Ayrıca, bu tür operasyonlar için internet üzerinden fiyat vermek, Sağlık Bakanlığı tarafından yasaklanmıştır.

Devlet hastanelerinde burun estetiği yaptırılabilir mi?

Hayır, kozmetik nedenlerden ötürü devlet hastanelerinde burun veya diğer estetik ameliyatları yapılmamaktır. Ancak kişinin sağlığına ve hayatına müdahale eden bir durum varsa, bu durumda devlet hastaneleri burun veya başka bir organ üzerinde estetik ameliyatları yapacaktır.

Burun estetiği: Video

Sonuç olarak

Burnunuzun yapısındaki çok küçük değişiklikler burnunuzun görünüşünde büyük bir fark yaratabilir. Çoğu zaman deneyimli bir cerrah kişinin memnun kaldığı ve mutlu olduğu sonuçları ortaya çıkaracaktır. Ancak bazı durumlarda, küçük değişiklikler yeterli değildir ve estetiği yaptıran kişi ve doktor daha fazla değişiklik için ikinci bir ameliyat yapmaya karar verebilir.

Eğer böyle bir şeye karar verilirse, takip ameliyatı için en az bir yıl beklenilmesi gerekir; çünkü, bu süre içinde burnunuz değişikliklere uğrayabilir.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu