reklam
Estetik ve Güzellik

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir? Nasıl Yapılır?

Rinoplasti olarak da bilinen burun estetiği ameliyatı nedir? Nasıl yapılır? Riski var mıdır? Öncesi ve sonrası nelere dikkat etmek gerekir? Fiyatlar nasıl belirlenir? Yaş sınırı nedir? Herkes burun estetiği yaptırabilir mi? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Burun estetiği ameliyatı nedir?

Burun estetiği ameliyatı tıp alanında diğer adıyla rinoplasti olarak bilinir. Burun estetiği bugün birçok insanın yaptırdığı bir estetik uygulamasıdır. En çok başvurulmasının temel sebebi daha orantısal ve sağlıklı bir yüz yapısını ortaya çıkarmaktır. Burun estetiği ameliyatında, kişilerin yüz hatlarına göre değişen operasyonlar öne çıkar, yani her insanın burun estetiği ameliyatı aynı olmayacaktır.

Burun yüzde mevcut olan en önemli organlardan birisidir. Bu organda bir değişim tüm yüzü de olumlu şekilde etkiler. Bugün hem yurt içinde hem de yurt dışında burun estetiği ameliyatı yaptıran birçok kişi vardır. Daha sağlıklı ve orantısal bir yüz elde etmek adına ön plana çıkan estetik operasyonlardan birini burun ameliyatı oluşturur. Burun estetiği burunda mevcut olan deforme durumları sonucu ihtiyaç duyulabilir. Ayrıca, bir kişinin burun estetiği ameliyatı olması için 18 yaşını doldurmuş olması gerekir.

İlgili yazı: Egzersizle burnumuzu şekillendirebilir miyiz?

Rinoplasti olarak da bilinen burun estetiği ameliyatı yapılması için lokal anestezi uygulanır. Riskli bir ameliyat olmamasına rağmen bu estetik ameliyat için kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekir. Hastanın genel sağlığı için de 18 yaş sınırına özellikle dikkat edilir. 18 yaşını doldurmuş olan bir birey için bu tür ameliyatlar daha risksiz ve sorunsuz geçer. Ayrıca yapılacak ameliyatta en ufak bir solunum sıkıntısı çekilmemesi için de yine 18 yaşının doldurulmuş olması doktorlar tarafından da sıkça dile getirilir.

Estetik operasyonu öncesi hasta detaylı bir şekilde kontrol edilir. Burun estetiği ameliyatı için tüm tetkik ve kontroller yapılır. Kişide bu ameliyata engel olacak bir durum ortaya çıkarsa eğer bu tür durumlarda ameliyat ertelenir. Kolay bir ameliyat olarak görülse de bu tür ameliyatlarda her türlü risk durumu da göz önünde tutulur. Hastanın genel sağlığı için özellikle bu duruma dikkat edilir.

İlgili yazı: Ameliyatsız yüz germe nasıl yapılır?

Burun estetiği ameliyatı nasıl yapılır?

burun estetiği nasıl yapılır

Burun estetiği ameliyatı alanında deneyimli olan cerrahlar tarafından yapılır. Rinoplasti denilen bu ameliyat burun üzerinde mevcut olan kıkırdak kemiği üzerine yapılır. Yani kıkırdak kemiği üzerinde yapılan her türlü değişim doğrudan burun ameliyatına girmektedir. Ayrıca bu ameliyat estetik bir ameliyat olduğu için ortaya çıkacak olan burun yapısı da yüzün genel yapısına uygun olmalıdır.

Doktorlar burun ve yüz uygunluğuna da dikkat ederek ameliyat yapmaktadır. Yani yüzün genel altın oran denilen yapısına uygun olan bir estetik ameliyat yapılır. Ameliyata girmeden önce ameliyat için bir planlama yapılır. Ameliyat olacak kişinin yüz yapısına uygun olan burun yapısı doktor tarafından bir görsel plan üzerinden sunulur.

Sonrasında burun estetiği ameliyatı bu planlama üzerinden devam eder. Burada hastanın da planlamaya onay vermesi gerekir. Eğer hasta da bu planlamayı uygun görürse ona uygun olan bir ameliyat ortaya çıkar. Burada sadece hastanın genel sağlık yapısı ve istekleri de göz önünde tutularak ameliyat sürecine geçilir.

Ameliyatta lokal anestezi uygulanır, bu tür ameliyatlarda hasta doğrudan bayıltılır. Çünkü en ufak bir hareketliliğin olmaması gerekir. Hareketin olması halinde ameliyat esnasında olumsuz bir durum ortaya çıkabilir. Genelde burun estetiği birçok ameliyata göre oldukça risksiz bir durumdur.

Burun estetiği ameliyatı en fazla 30 dakika olacak şekilde yapılır. Ancak bu süreç hastalara göre de değişen bir süreçtir. Burada ameliyatın kapsamı ve hastanın da durumu göz önünde tutularak ameliyat süreci değişebilir. Oldukça rahat ve sorunsuz geçen bir ameliyattır. Eğer alt yapısı güçlü ve donanımlı bir hastanede yapılırsa sonuçları her zaman daha sağlıklı olur. Çünkü bu tür ameliyatlarda sağlıklı bir ortam her zaman önemlidir. Alanında donanımlı olan cerrahi bir doktor ile risk oranı da ortadan kalkar.

Burun estetiği ameliyatı öncesi ve sonrası

burun estetiği öncesi sonrası

Burun estetiği öncesi ve sonrası yapılacak olan hazırlıklar da bu süreç için önem taşır. Öncelikle ameliyat öncesi kişinin bu sürece hazır olması gerekir. Her türlü stres ve sıkıntıdan uzak duran bir bakış açısı ile ameliyata hazır hale gelebilir. Ameliyat öncesi doktor tarafından yasaklanan içki ve sigara gibi kullanımlara da bir süre ara verilebilir.

Özellikle burun estetiği ameliyatı öncesi doktor tarafından yapılan tüm uyarılara dikkat edilmesi gerekir. Ameliyattan bir gece önce hastanın uykusunu en iyi şekilde alması da önem taşır. Eğer doktor tarafından tavsiye edilen bir ilaç varsa bu ilacın da kullanılması hasta için önemlidir.

Burun estetiği ameliyatı sonrası da tıpkı öncesi gibi oldukça önemli olan bir süreçtir. Bu süreçte ameliyatlı bölgeye herhangi bir basıncın uygulanmaması gerekir. Çünkü ameliyatlı bölge hassas olduğu için bu basınçtan ötürü zedelenebilir. Kişiye doktor tarafından ilaç tavsiyesi yapılmışsa bunun da eksiksiz bir şekilde alınması hasta için önemlidir.

Burun estetiği sonrası ameliyatlı bölgeye su ile temas edilmez. Belli bir süreye kadar sudan uzak durulması önemlidir. Çünkü su doğrudan ameliyatlı olan bölgenin iltihap ve mikrop kapmasına neden olur. İltihap kapması demek daha büyük sorunların ortaya çıkması demektir.

Burunda yapılan estetik operasyonlar önemli bir süreçtir. Bu süreç içinde hem ameliyat öncesi hem de sonrası hasta için önem taşır. Eğer gerekli dikkat ve özen gösterilirse bu süreç içinde en ufak bir sorunla da karşılaşmak pek olası değildir. Sadece belli bir süreye kadar gerekli özenin gösterilmesi gerekir. Böylece hasta için iyileşme süreci de hız kazanmaya başlar. Ayrıca süreç boyunca hastanın genel kontrollerini de ihmal etmemesi gerekir. Bu kontroller sağlık için önemlidir.

Burun estetiğinde risk var mıdır?

burun estetiği riskleri

Burun estetiği ameliyatı veya diğer adıyla rinoplasti birçok ameliyata göre risk durumu oldukça az olan bir ameliyattır. Bu tür ameliyatlarda risk faktörü az olmasına rağmen yine de ortaya çıkabilecek bazı riskli durumlar olabilir. Bu durumlar arasında ameliyat sonrası kişinin yüzünün kızarıp kabarması ya da iltihap kapması örnek verilebilir.

Tüm bunlar genel olarak burun için bir risk faktörünü ortaya koyar. Ancak hepsi geçici bir risk faktörüdür. Bu tür risk durumları ise genelde hastanın hassas olan bünyesinden ötürü ortaya çıksa da ameliyattan belli bir süre sonra tüm bu riskli durumlar kendiliğinden geçer. Burun ameliyatı zararsız olan risk faktörlerine sahiptir. Bunun yanı sıra ortaya çıkan riskler kalıcı bir etki de yaratmaz.

Burun estetiği ameliyatı ile hasta için sağlıklı ve orantısal bir yüz yapısı ortaya çıkarılır. Bu tür estetik ameliyatlarda risk faktörü herkeste görülmez. Sadece ameliyata karşı bazı tepkimeler geliştiren bireyler için bu risk faktörleri ön plana çıkar. Bunun dışında oldukça sağlıklı ve en çok başvurulan ameliyatlardan birini de burun ameliyat oluşturur.

Hassas bir ameliyat olmasına rağmen kişide iz bırakma ya da olumsuz bir sonuç yaratma durumu da görülmez. Kısa süre içinde ameliyat etkileri sonlanır ve ameliyat olan kişi normal hayatına dönüş sağlar. Çok fazla vakit kaybı yaşaması gibi bir durum söz konusu olmaz. Bu ameliyatlardan sonraki süreçlerde hastanın kendini toparlaması hızlanır.

Burun estetiği ameliyatı genel olarak risksiz bir operasyon olduğu için kişi için oldukça normal ve rahat bir iyileşme süreci ortaya çıkar. Bu tür ameliyatlar alanında donanımlı hastane ve doktorlar tarafından yapılırsa eğer sonuçları da sağlıklı olur. Burun estetiği ile istenen görünüme sahip olmak mümkündür.

Burun estetiği fiyatı nedir?

Burun estetiği ameliyatının (rinoplastinin) maliyeti, ameliyatın karmaşıklığı, cerrahın eğitimi ve deneyimi ve coğrafya gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Bu yüzden bu gibi faktörleri dikkate almak ve deneyimli bir cerrah tercih etmek önemlidir.

Sonuç olarak

Burnunuzun yapısındaki çok küçük değişiklikler burnunuzun görünüşünde büyük bir fark yaratabilir. Çoğu zaman deneyimli bir cerrah ikinizin de memnun kaldığı sonuçları alabilir. Ancak bazı durumlarda, küçük değişiklikler yeterli değildir ve siz ve cerrahınız daha fazla değişiklik için ikinci bir ameliyat yapmaya karar verebilirsiniz. Eğer böyle bir şeye karar verilirse, takip ameliyatı için en az bir yıl beklemelisiniz çünkü bu süre içinde burnunuz değişikliklere uğrayabilir.


Kaynak ve ileri okuma:


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Şimal Kalkan

Şimal Kalkan 15 Temmuz 1990 doğumlu bir güzellik tutkunudur. Kendisi kadınların güzel ve sağlıklı olmasını, özgüven sahibi olmasını savunan bir insandır. Kendisiyle birlikte bu amacı taşıyan kadınlara, çeşitli araştırmalarla içerikler hazırlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir