reklam
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Fibroadenom Nedir?

Fibroadenomlar yaygın olarak görülen iyi huylu (kanserli olmayan) bir meme rahatsızlığıdır. Bir fibroadenomda, memeyi destekleyen dokunun aşırı büyümesi ve memedeki süt kanallarını kaplayan hücrelerin aşırı büyümesi vardır. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Fibroadenom nedir?

Fibroadenom, 15 ila 35 yaş arasındaki kadınlarda en sık görülen katı, kanserli olmayan göğüs topaklarıdır. Bir fibroadenom sert, pürüzsüz, lastik gibi veya sert olabilir ve iyi tanımlanmış bir şekle sahiptir. Genellikle ağrısızdır, göğsünüzde bir topak gibi hissedilir ve cildinizin altında kolayca hareket edebilir. Göğüs topaklarının boyutu değişir ve kendi başlarına büyüyebilir veya küçülebilirler.

Fibroadenomlar genç kadınlarda en sık görülen kanserli olmayan (iyi huylu) göğüs topaklarıdır. Tedavi, boyut veya his değişikliklerini tespit etmek için izleme, yumruyu değerlendirmek için biyopsi veya çıkarmak için ameliyat gibi prosedürleri içerebilir.

Fibroadenom türleri ve nedenleri

Bu göğüs topaklarının nedeni bilinmemektedir, ancak bunlar üreme hormonlarıyla ilişkili olabilir. Bu tür göğüs topakları üreme yıllarında daha sık görülür, hamilelik sırasında veya hormon tedavisi ile büyüyebilir ve hormon seviyeleri düştüğünde menopozdan sonra küçülebilir.

Fibroadenom türleri

Basit fibroadenomlara ek olarak, birkaç farklı tür de vardır:

 • Karmaşık fibroadenomlar: Bunlar, hızla büyüme potansiyeli olan hücrelerin aşırı büyümesi (hiperplazi) gibi değişiklikleri içerebilir. Bir patolog, biyopside doku inceledikten sonra karmaşık bir fibroadenom tanısı koyar.
 • Juvenil fibroadenomlar: Bu, 10 ila 18 yaşları arasında kızlarda ve ergenlerde bulunan en yaygın meme yumru türüdür. Bu tür bir meme topağı büyüyebilir, ancak çoğu zaman küçülür ve bazıları kaybolur.
 • Dev fibroadenomlar: Bunlar 2 inçten (5 santimetre) daha büyük olabilir. Diğer meme dokularına baskı yaptıkları veya değiştirebildikleri için çıkarılmaları gerekebilir.
 • Filloid tümör: Genellikle iyi huylu olmasına rağmen, bazı filloid tümörler kanserli (malign) hale gelebilir. Doktorlar genellikle bunların çıkarılmasını önerir.

Fibroadenom belirtileri

fibroadenom belirtileri

Fibroadenomlar genellikle katı olan göğüs topaklarıdır ve aşağıdaki gibidir:

 • Farklı, pürüzsüz kenarlara sahip ve yuvarlaktır
 • Kolayca hareket eder
 • Sert veya lastik gibi olabilir
 • Ağrısızdır (birçok kadın fibroadenom ağrı yapar mı diye merak etmektedir)

Bir veya her iki göğüste bir ya da daha fazla fibroadenom olabilir.

Fibroadenomlar büyür mü?

Bu meme topakları hormonal değişime duyarlıdır. Adet döngüsü sırasında sıklıkla değişir, genellikle bir adet döneminden önce daha belirgin ve daha hassas hale gelir.

Göğüs topakları hamilelik sırasında ve emzirme döneminde büyüyebilir. Genellikle bir kadının emzirme yeteneğine müdahale etmezler.

Kendi haline bırakılırsa bu meme topaklarının yaklaşık üçte birinin boyut olarak küçüleceği veya hatta tamamen kaybolacağı tahmin edilmektedir.

Ne zaman doktora görünmeli?

Aşağıdaki durumlarda doktorunuza görünmekte fayda vardır:

 • Yeni bir göğüs yumrusu tespit ediyorsaniz
 • Memelerinizde başka değişiklikler fark ederseniz
 • Daha önce kontrol ettiğiniz bir göğüs yumruğu büyümüşse, başka bir şekilde değiştiyse ve çevresindeki göğüs dokusundan ayrı gibi görünüyorsa

Fibroadenom teşhisi

Klinik meme muayenesi sırasında doktorunuz her iki göğsü topaklar ve diğer problemler için kontrol edecektir. Bazı göğüs topakları hissedilemeyecek kadar küçüktür, bu nedenle sadece görüntüleme testlerinde keşfedilebilirler.

Hissedilebilecek bir yumru varsa, doktorunuz yaşınıza ve yumru özelliklerine bağlı olarak belirli testler veya prosedürler önerebilir.

Meme yumrularını değerlendirmek için testler

fibroadenom teşhisi
 • Mamografi: Mamografi, göğüs dokunuzdaki şüpheli alanların bir görüntüsünü üretmek için X-ışınlarını kullanır. Bir fibroadenom, mamogramda, çevresindeki göğüs dokusundan farklı, pürüzsüz, yuvarlak kenarlı bir göğüs kütlesi olarak görünebilir.
 • Meme ultrasonu: Bu teknoloji, memenin içinin resimlerini üretmek için ses dalgalarını kullanır. Doktorunuz, yoğun meme dokunuz varsa meme yumrularını değerlendirmek için mamograma ek olarak bir meme ultrasonu önerebilir. Göğüs yumruları olan 30 yaşından küçük kadınlar için de, doktor muhtemelen yumru değerlendirmek için önce bir meme ultrasonu isteyecektir. Bir mamografi bir göğüs yumru veya başka bir anormallik olduğunu gösterirse, yumru daha da değerlendirmek için bir meme ultrasonu kullanılabilir. Bir meme ultrasonu, doktorunuzun bir göğüs yumrusunun katı veya sıvı ile dolu olup olmadığını belirlemesine yardımcı olabilir. Katı bir kütle bir fibroadenomdur; sıvı dolu bir kitle muhtemelen bir kisttir.

Meme yumrularını değerlendirme prosedürleri

 • İnce iğne aspirasyonu: Göğüsünüze yerleştirilen ince bir iğne ile doktorunuz göğüs yumrularının içeriğini çekmeye çalışır. Sıvı ortaya çıkarsa, yumru muhtemelen bir kisttir.
 • Çekirdek iğne biyopsisi: Ultrasonda rehberlik alan bir radyolog genellikle bu prosedürü uygular. Doktor, yumrudan doku örnekleri toplamak için bir iğne kullanır ve alınan doku örnekleri labaratuvarda incelenir.

Fibroadenom tedavisi

Çoğu durumda, bu göğüs topakları tedavi gerektirmez. Bununla birlikte, bazı kadınlar gönül rahatlığı için cerrahi olarak çıkartılmasını tercih edebilirler.

Cerrahi olmayan yönetim

Doktorunuz meme kitlenizin fibroadenom olduğundan – klinik meme muayenesi, görüntüleme testi ve biyopsi sonuçlarına dayanarak – makul bir şekilde eminse, bu ameliyat gerektirmeyebilir. Çünkü ameliyat olmayı istememeniz için aşağıdaki gibi nedenleriniz vardır:

 • Ameliyat memenin şeklini ve dokusunu bozabilir
 • Bu göğüs topakları bazen kendi başlarına küçülür veya kaybolur
 • Memenin stabil gibi görünen birden fazla göğüs topağı vardır

Ameliyat olmamayı seçerseniz, kitlenin görünümü veya boyutundaki değişiklikleri tespit etmek için meme ultrasonları için doktorunuza takip ziyaretleri ile fibroadenomu izlemek önemlidir. Daha sonra fibroadenom hakkında endişelenirseniz, çıkarmak için ameliyatı yeniden düşünebilirsiniz.

Cerrahi tedavi

Testlerinizden biri – klinik meme muayenesi, görüntüleme testi veya biyopsi – anormalse veya topak aşırı büyürse, semptomlara neden olursa, doktorunuz fibroadenomu çıkarmak için ameliyat önerebilir.

Bu tür bir göğüs topağını çıkarma prosedürleri şunları içerir:

 • Lumpektomi veya eksizyonel biyopsi: Bu prosedürde, cerrah meme dokusunu çıkarır ve kanseri kontrol etmek için laboratuvara gönderir.
 • Kriyoablasyon: Doktorunuz cildinizden fibroadenoma ince, değnek benzeri bir cihaz (kriyoprob) yerleştirir. Daha sonra dokuyu dondurmak ve yok etmek için bir gaz kullanılır.

Bir göğüs topağı çıkarıldıktan sonra, bir veya daha fazla yeni göğüs topağının gelişmesi mümkündür. Yeni meme topaklarının fibroadenom olup olmadığını veya kanserli hale gelip gelmeyeceğini belirlemek için bir mamogram, ultrason ve muhtemelen biyopsi ile değerlendirilmelidir.

Fibroadenom komplikasyonları

Bu tür meme topaklarının çoğu meme kanseri riskinizi etkilemez. Bununla birlikte, karmaşık bir fibroadenom veya filloid tümörünüz varsa meme kanseri riskiniz biraz da olsa artabilir.


Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/fibroadenoma/symptoms-causes/syc-20352752
 2. https://breastcancernow.org/information-support/have-i-got-breast-cancer/benign-breast-conditions/fibroadenoma
 3. https://www.cancer.org/cancer/breast-cancer/non-cancerous-breast-conditions/fibroadenomas-of-the-breast.html
 4. https://www.webmd.com/breast-cancer/what-are-fibroadenomas

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Arzu Bölükbaşı

Dr. Arzu Bölükbaşı 1995 yılında Tıp Fakültesi'nden mezun olmuştur. 2000 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim dalında uzmanlığını, 2011 yılında ise Perinatoloji yan dal uzmanlığını tamamlayan Arzu Bölükbaşı, kendi özel muayenehanesinde hastalarına hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir