Deri ve Zührevi Hastalıklar

Kasık Biti (Genital Bölgede Bit) Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavileri

Kasık biti; kasık, koltuk altı, bacak, sırt gibi vücudun kaba kıllarında yaşayabilen bir bit türüdür ve normal saç bitinden çok daha küçüktür. Küçük bir yengeç gibi göründüğü için bazı kültürlerde buna küçük yengeç de denmektedir. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Kasık biti nedir?

Kasık biti, insan vücudunun kaba kıllarında yaşayan küçük böceklerdir. Kasık kıllarında bulunmanın yanı sıra bazen de koltuk altı, bacak, göğüs, karın, sırt, sakal, bıyık belgesindeki kıllarda ve çok nadiren de olsa kirpik ve kaşlarda da görülür. Kafa bitlerinin aksine, kasık bitleri kafa derisi saçlarında yaşayamaz. Kasık bitleri, en sık cinsel temas yoluyla bulaşır.

Kasık biti neye benzer?

Yetişkin kasık bitleri çok küçüktür (2mm uzunluğunda) ve görülmesi kolay değildir. Sarı-gri veya esmer kırmızı renktedirler ve 6 bacağı vardır. Kasık bitleri bazı ülkelerde minik yengeç olarak da bilinir, çünkü bir yengeç pençeleri gibi görünen 2 büyük ön ayağı vardır. Bit bu ayakları, kılların tabanından tutunmak için kullanılır.

Bitler yumurtalarını tüylere sıkıca yapışmış bir şekilde ve soluk kahverengimsi bir renkte olan keselerle bırakır. Yumurtalar açıldığında, boş yumurta keseleri beyazdır. Kasık bitleri ve bit yumurtaları küçük ve görülmesi zor olsa da vücudunuzun herhangi bir yerinde (başınızdaki saçlar dışında) kaba kıllarda görülebilirler.

Kasık biti nedenleri nelerdir ve nasıl bulaşır?

Kasık bitleri dikkat edilmeyen kişisel hijyenle ilgili değildir. Genellikle bitlerle enfekte olmuş bir kişiyle yakın bedensel temas yoluyla yayılırlar. Bitler kıldan kıla temas yoluyla bulaşır, ancak bu bitler uçamaz veya atlayamaz, hayatta kalmak için insan kanına ihtiyaçları vardır. Bu sebepten dolayı cinsel ilişki sırasında insandan insana geçme eğilimindedir.

Kasık bitlerinin yayılmasının en sık görülen yolu vajinal, anal ve oral seks dahil cinsel temastır. Prezervatif ve diğer korunma yöntemlerini kullanmak sizi bu bitlere karşı korumaz. Sarılma ve öpüşme gibi diğer yakın vücut teması da bitlerin yayılma olasılığını artırır. Kasık bitlerinin kıyafetler, havlular ve yatak takımları paylaşarak yayılması da çok daha nadir olsa da mümkündür.

Kasık biti belirtileri nelerdir?

Kasık bitleri bulaştıktan sonra, herhangi bir semptomun ortaya çıkması birkaç hafta sürebilir.
Semptomlar ortaya çıktığında erkekler ve kadınlar için aynıdır ve aşağıdakileri içerir:

  1. Etkilenen bölgelerde kaşıntı, özellikle geceleri
  2. Kaşımadan kaynaklanan iltihap ve tahriş
  3. İç çamaşırda siyah toz
  4. Uyluklarınız veya alt karnınız gibi cildinizde mavi lekeler veya küçük kan lekeleri (bit ısırıkları nedeniyle)

Kaşıntı, kasık bitlerinin en yaygın belirtisidir ve aslında bu kaşınma dürtüsü alerjik bir reaksiyondur. Kaşıntı genellikle geceleri daha kötüdür, çünkü bitlerin en aktif olduğu zaman gecedir.

Kasık biti için ne zaman doktora görünmeli?

Bitler kirpiklerinizde değilse, bir eczacı size tedaviler hakkında tavsiyelerde bulunabilir. Ancak bir cinsel sağlık kliniğine veya bir hastaneye gitmek, aynı zamanda diğer cinsel hastalıklar için de test yapabileceğiniz anlamına gelir. Etkilenen bölgenin incelenmesi genellikle kasık bitlerinin kolayca teşhis edilmesini sağlar. Doktorunuz veya bir hemşire, soluk renkli yumurtaları veya bitlerin kendilerini aramak için büyüteç kullanabilir.

Kasık biti için hangi doktora gidilir?

Kasık bitinden şüpheleniyorsanız, en kısa zamanda bir dermatoloji (cildiye) uzmanına görünmelisiniz. Doktorunuz bitleri ve yumurtalarını çıplak gözle görebilir veya gerekirse bir büyüteç kullanabilir. Kasık bitini mikroskop altında tespit ederse tanı kesindir. Dermatolog size istila durumunda hangi tedavinin mantıklı olduğunu da söyleyecektir.

Kasık biti nasıl teşhis edilir?

Kasık bitlerinin teşhisi genellikle kolaydır. Doktorunuz sizi muayene edecek ve bitlerin veya yumurtalarının işaretlerini aramak için bir büyüteç kullanacaktır. Kasık bitiniz varsa, diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar için de test edilmenizde fayda vardır. Bitler HIV/AIDS veya diğer cinsel yolla bulaşan hastalıkları bulaştırmaz, ancak kontrol ettirmek yien de önlem olarak iyi bir fikirdir.

Ayrıca, yaşadığınız insanlara, yakın temasta bulunduğunuz diğer insanlara ve yakın zamandaki cinsel partnerinize veya arkadaşlarınıza kontrol olup tedavi olmalarını söylemeniz de önemlidir. Bu, bitlerin geçmesini durdurmak için önemlidir ve tekrar bulaşmasını engelleyebilir.

Kasık biti için CYBH testi yaptırmak

Cinsel temas yoluyla bulaşan kasık bitiniz varsa, cinsel yolla bulaşan hastalıklar için test (CYBH testi) olmanızda fayda vardır. Kasık bitleri herhangi bir cinsel hastalığa neden olmasa da önlem almak için her zaman test önerilmektedir.

Kasık biti tedavisi nasıldır?

Kasık biti nasıl geçer? Kasık bitleri evde bit ilacı kremi, losyon veya şampuan ile tedavi edilebilir. Doktorunuz veya eczacınız hangi tedaviyi kullanacağınız ve nasıl kullanacağınız konusunda size tavsiyelerde bulunabilir. Doktorunuzun veya eczacınızın tavsiyelerine harfiyen uymak, bitlerden kurtulmanız için özellikle önemlidir.

Kasık bitlerinin tedavilerinin sadece etkilenen bölgeye uygulanması gerekir, ancak bazen gözlerden kaçınmaya özen göstererek tüm vücudun tedavi edilmesi gerekir. Bu süre zarfında yumurtadan çıkan bitlerden kurtulmak için tedavinin genellikle 7 gün sonra tekrarlanması gerekir.

Tedavi işe yaramazsa, başka bir tedavi yöntemi kullanmanız gerekebilir. Bunun nedeni kasık bitinin bazı tedavilere karşı direnç geliştirebilmesidir. Doktorunuz veya eczacınız size uygun alternatifler hakkında tavsiyelerde bulunabilir.

Yeniden istilayı önlemek için, son 3 ay içinde yaşadığınız cinsel partnerler de dahil olmak üzere yakın bedensel temasınız olan herkes, semptomları olmasa bile tedavi edilmelidir.

18 yaşın altındaki gençler ve hamile veya emziren kadınlar gibi belirli gruplar özel bir tedavi türü gerektirebilir. Bununla ilgili daha fazla öneri için doktorunuza veya eczacınıza danışmalısınız.

Kasık bitinden kurtulma yöntemleri

Evde yapabileceğiniz kasık biti doğal tedavisi ve kurtulma yöntemleri aşağıdakileri içerir:

  1. Ölü bitleri etkilenen kıl bölgelerinden bir bit tarağı ile tarayabilirsiniz.
  2. Yumurtaları ve larvalarıyla birlikte kasık bitini öldürmek için kıyafetlerinizi en az 60 derecede yıkayabilirsiniz.
  3. Kasık bitini boğmak için bu kıyafetleri 14 gün boyunca kapalı bir plastik torbaya koyabilirsiniz.
  4. Etkilenen vücut kıllarından keserek kurtulabilirsiniz.
  5. Seyreltik bir sirke çözeltisi de bitlerin daha kolay çıkarılmasına yardımcı olabilir.

ÖNEMLİ NOT:

Kirpikler etkilenirse, bu durumda kesinlikle doktor görüşü alınmalıdır. Çünkü kirpik göze yakın olduğu için, vücutta kullanılan çoğu şey kullanılmaz, kullanılmamalıdır.

Kasık biti komplikasyonları nelerdir?

Bazen kasık biti istilası cilt veya göz problemleri gibi küçük komplikasyonlara yol açabilir. Kaşıma cildinizi tahriş edebilir veya impetigo (bakteriyel cilt enfeksiyonu) veya çıban gibi bir enfeksiyona yol açabilir. Kirpikleriniz kasık bitleriyle enfekte olmuşsa, konjonktivit gibi göz enfeksiyonları ve blefarit gibi göz iltihabı ortaya çıkabilir. Ayrıca, enfekte olmuşsanız hafif bir ateşiniz olabilir veya kendinizi yorgun ve halsiz hissedebilirsiniz.

Geçmeyen ciddi cilt tahrişiniz veya ağrılı gözleriniz varsa ise vakit kaybetmeden tıbbi yardım almalısınız.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
1234

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu