Hayatın İçinden

Pomodoro Tekniği Nedir? Pomodoro Tekniği Nasıl Uygulanır, Faydaları Nelerdir?

Pomodoro tekniği nedir?

Pomodoro tekniği, iş görevlerini pomodoros olarak bilinen 25 dakikalık aralıklara bölmeyi ve her aralık arasında programlanmış molaları içeren bir zaman yönetimi aracıdır. Örnek vermek gerekirse, pomodoro tekniğinde 25 dakikalık çalışarak ardından 5 dakika dinlenebilirsiniz.

Pomodoro tekniği nasıl uygulanır?

Pomodoro tekniğini şu şekilde uygulayabilirsiniz:

 • Görevinizi seçin.
 • 25 dakikalık bir zamanlayıcı ayarlayın.
 • Zamanlayıcı kapanana kadar görev üzerinde çalışın.
 • 5 dakika ara verin.
 • Bu formatı tekrarlayın.
 • Her dört pomodoro aralığında 15 ila 30 dakikalık daha uzun bir mola verin.

Pomodoro tekniği uygulama ipuçları

Pomodoro tekniğini uygulamanıza yardımcı olabilecek bazı ipuçları:

 1. Bir zamanlayıcı kullanın:
  Bir zamanlayıcı kullanmak, doğru yolda kalmanıza ve aralıklarınızı aşmamanıza yardımcı olabilir. Her pomodoro aralığı ve molası için bir alarm ayarlamak için eski moda bir mutfak zamanlayıcısı kullanabilirsiniz. Ya da isterseniz telefonunuzda bir zamanlayıcı uygulaması kullanabilirsiniz. Bilgisayarınızda çalışıyorsanız, bazı tarayıcılarda pomodoro zamanlayıcı uzantıları da bulunur.
 2. Görevlerinizi planlayın:
  Günlük görevlerinizi planlamak ve her görev için kaç pomodoro aralığına ihtiyacınız olduğunu tahmin etmek yararlı olabilir. Yapılacaklar listenizdeki karmaşık görevleri daha küçük parçalara ayırın, böylece onları pomodoro aralıklarına kolayca bölebilirsiniz.
 3. Molalarınızdan en iyi şekilde yararlanın:
  Su yudumlamak, bir şeyler atıştırmak, uzuvlarınızı esnetmek, hızlı bir meditasyon yapmak veya kısa bir yürüyüş yapmak için molalarınızı kullanın. Bu aktiviteler, moladan sonra tekrar işe dönmeye hazır olmanız için tazelenmiş hissetmenize yardımcı olabilir.
 4. Aralıkları özelleştirin:
  Pomodoro Tekniğini denediyseniz ve 25 dakikalık pomodoro aralıklarının veya 5 dakikalık molaların size uymadığını düşünüyorsanız, zamanlamaları kendinize daha uygun olacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Buradaki fikir, esasen işe odaklanmak ve arada zihninizi rahatlatmak ve kendinizi yenilemek için molalar vermek için zaman parçaları belirlemektir.

Pomodoro tekniği faydaları nelerdir?

Pomodoro tekniğinin faydalarından bazıları şunlardır:

 • Odaklanmış çalışmayı teşvik eder:
  Yalnızca iş için bir süre ayırmak, görevinize odaklanmanıza yardımcı olabilir ve sosyal medyanızı kontrol etmek, bulaşık makinesini boşaltmak veya farklı bir göreve geçmek gibi başka şeylerle dikkatinizin dağılmasını önleyebilir.
 • Başlamanıza yardımcı olur:
  Bazen, yapacak çok işiniz varsa, kendinizi bunaltmış hissedebilirsiniz ve nereden başlayacağınızı bilemeyebilirsiniz. Pomodoro tekniği, görevleri birer birer halledebileceğiniz daha küçük, daha yönetilebilir parçalara bölerek organize olmanıza yardımcı olur.
 • Verimliliği artırır:
  Erteleme eğilimindeyseniz veya kolayca dikkatiniz dağılıyorsa, Pomodoro tekniği sizi kendinize karşı sorumlu kılarak zamanınızı daha iyi yönetmenize yardımcı olabilir. Zamanınızı daha verimli kullanmanıza ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir.
 • Stresi ve kaygıyı azaltır:
  Yaklaşan bir teslim tarihiniz varsa, zamanı bazen düşman gibi hissedebilirsiniz ve stres ve kaygı sizi etkisi altına alabilir. Zamanınızı yönetmek için bir çerçeveye sahip olmak, kontrolün sizde olduğunu hissetmenize ve stres ve endişenizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Pomodoro tekniğinin bazı dezavantajları

Pomodoro tekniğinin dezavantajlarından bazıları şunlardır:

 • Sabit aralıklar ve molalar bazen çok katı ve düzenli gelebilir.
 • Görevin öngörülen süreden daha uzun sürmesi stresli olabilir.
 • Göreviniz aradan önce biterse, kendinizi ne yapacağınızı düşünürken bulabilirsiniz.
 • Bu teknik, kontrolünüz dışındaki kesintileri hesaba katmaz. Örneğin, işte dikkatinizi dağıtan olaylar veya iş arkadaşlarınız olabilir.

Sonuç olarak

Daha üretken olmanıza ve iş gününüzü en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olacak bir zaman yönetimi stratejisi arıyorsanız, sizin için işe yarayıp yaramadığını görmek için Pomodoro tekniğini denemeyi düşünebilirsiniz. 25 dakikalık çalışarak 5 dakika dinlenebilirsiniz veya aralıkları ihtiyaçlarınıza göre özelleştirebilirsiniz.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu