Ortopedi ve Travmatoloji

Yatınca Artan Sırt Ağrısı Nasıl Geçer, Neden Olur?

Yatınca artan sırt ağrısı

Yatınca artan sırt ağrısı birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Bazen kendinizi rahatlamak, uyku pozisyonlarını değiştirmek veya ihtiyaçlarınıza daha uygun bir şilte almak kadar basit bir şekilde böyle bir sırt ağrısı giderilebilir.

Bununla birlikte, uyku ortamınızdaki değişikliklerden kurtulamıyorsanız veya ağrı yalnızca geceleri ortaya çıkıyorsa, hissettiğiniz ağrı artrit veya dejeneratif disk hastalığı gibi daha ciddi bir şeyin işareti olabilir.

Sırt ağrınıza aşağıdakiler eşlik ediyorsa doktorunuza danışmanız önerilir:

Yatınca artan sırt ağrısı neden olur?

1- Çekilmiş kas veya zorlanma

Yanlış bir şekilde bir nesne kaldırırken veya döndürürken kas çekilmesi veya zorlanma meydana gelebilir. Kaslar, bağlar ve tendonlar, belirli pozisyonlarda veya belirli hareketler sırasında ağrılı bir noktaya kadar aşırı gerilebilir.

2- Ankilozan spondilit

Ankilozan spondilit bir artrit türüdür. Ankilozan spondilit kaynaklı ağrı tipik olarak bel ve pelvis bölgesinde bulunur. Genellikle, daha az aktif olduğunuzda ağrı geceleri daha da kötüleşme eğilimindedir.

3- Omurga tümörü

Zamanla kötüleşen yatınca artan sırt ağrısı yaşıyorsanız, omurganızda bir tümör veya büyümeden dolayı bu ağrıyı yaşıyor olabilirsiniz. Omurganız üzerindeki doğrudan baskı nedeniyle, uzanırken ağrınız muhtemelen daha kötü olacaktır.

4- Disk dejenerasyonu

Genellikle dejeneratif disk hastalığı olarak adlandırılan bu hastalığın kesin nedenleri bilinmemektedir. Adına rağmen, aslında bu durum teknik olarak bir hastalık değildir. Aşınma ve yıpranma veya yaralanma nedeniyle zamanla oluşan ilerleyici bir durumdur.

Yatınca artan sırt ağrısı nasıl geçer?

Sırt ağrınızın tedavisi tanıya bağlı olarak değişir. Küçük ağrıları ve sızıları hafifletmeye çalışmak için evde kısa süreli tedavi yapılabilir.
Evde tedavi şunları içerir:

  • Uyku pozisyonunuzu değiştirmek
  • Uyurken bacaklarınızı veya dizlerinizi kaldırmak
  • Isı pedleri uygulamak
  • Eczacınıza danışarak ilaç kullanmak
  • Masaj yaptırmak

Uzun süre boşta veya hareketsiz kalmamaya çalışın. Birkaç gün fiziksel aktivitelerden kaçınmayı düşünün ve sertliği önlemek için yavaş yavaş normal aktivitelerinize geri dönün.

Hafif nedenlerden kaynaklanan sırt ağrısı genellikle bir süre sonra kendiliğinden geçer. Eğer ağrınız geçmiyorsa, doktorunuza muayene olmanız önerilir.

Ankilozan spondilit tedavisi

Ankilozan spondilit tedavisi, durumunuzun ciddiyetine bağlıdır. Doktorunuz nonsteroidal antienflamatuar ilaçlar (NSAİİ’ler) reçete edebilir.

NSAİİ’ler etkili değilse, doktorunuz sizinle tümör nekroz faktörü bloke edici veya interlökin 17 inhibitörü gibi biyolojik ilaçlar hakkında konuşabilir. Eklem ağrınız şiddetli ise ameliyat gerekebilir.

Omurilik tümörü tedavisi

Omurilik tümörü tedavisi, tümörünüzün ciddiyetine bağlıdır. Doktorunuz omuriliğinizdeki sinir hasarını önlemeye yardımcı olmak için ameliyat veya radyasyon tedavisi önerebilir. Semptomları erken yakalarsanız, iyileşme şansınız daha yüksektir.

Dejeneratif disk hastalığı tedavisi

Disk dejenerasyonu genellikle aşağıdakiler gibi cerrahi olmayan yaklaşımlarla tedavi edilir:

  • Ağrı kesici
  • Fizik tedavi
  • Masaj
  • Egzersiz yapmak
  • Kilo kaybı

Not: Disk dejenerasyonu tedavisinde ameliyat tipik olarak karmaşıktır ve bu nedenle diğer çabalar etkisiz kalana kadar ertelenir.

Sonuç olarak

Yatınca artan sırt ağrısı sadece biraz rahatsızlık veriyorsa, muhtemelen sırt kaslarınızda bir gerilme veya bir çekme sorunu yaşıyorsunuzdur. Böyle bir durumda hissettiğiniz ağrı, dinlenerek ve zamanla ağrı azalmalıdır.

Sırt üstü yattığınızda zamanla şiddeti artan bir sırt ağrısı çekiyorsanız, daha ciddi bir durumunuz olabileceğinden doktorunuza danışmalısınız.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
Lower Back Pain When Lying Down

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu