reklam
Göğüs Hastalıkları

Sağ Göğsün Altında Bıçak Saplanır Gibi Ağrı

Sağ göğsün altında bıçak saplanır gibi ağrı neden olur? Ciddi bir durum mudur? Ne zaman doktora görünmek gerekir? Geçmesi için ne yapmalı? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Sağ göğsün altında bıçak saplanır gibi ağrı ciddi midir?

Sağ göğsün altında ağrı nadiren endişe nedeni olsa da, sağ göğsün altında bıçak saplanır gibi ağrı bazen altta yatan bir durumu gösterebilir. Bu ağrının bazı olası nedenleri arasında yaralanmalar, enfeksiyonlar, kas gerginliği, iltihaplanma ve gastrointestinal sorunlar bulunur.

Bir zorlanma veya yaralanma, sağ göğsün altında bıçak saplanır gibi ağrı hissedilmesinin yaygın nedenleridir ve bu tür nedenlerden kaynaklanan ağrı genellikle kendi kendine iyileşir. Bununla birlikte, göğüs ağrısı altta yatan doku ve organları etkileyen koşullardan da kaynaklanabilir veya ağrı, mide gibi vücudun başka bir bölgesinden yayılıyor olabilir.

İlgili yazı: Göğüs ağrısı neden olur?

Bu yazıda, sağ göğsün altında bıçak saplanır gibi ağrı olmasının olası nedenlerini, ana semptomları ve tedavileriyle birlikte araştırıyoruz. Ayrıca ne zaman doktora görüneceğimizi de açıklıyoruz.

Sağ göğsün altında bıçak saplanır gibi ağrı nedenleri

Yaralanmalar

Kaburgalarda veya göğüs bölgesinde yaralanmalar yaygındır ve çok acı verici olabilir. Yaralanmanın nerede meydana geldiğine bağlı olarak, bu ağrı göğüslerden birinin veya her ikisinin altında ortaya çıkabilir ve sağ göğsün altında bıçak saplanır gibi ağrıya neden olabilir.

Göğüs yaralanmalarının olası nedenleri şunlardır:

 • Göğüs bölgesine alınan darbeler
 • Düşmek
 • Şiddetli öksürük

Bir yaralanmanın diğer belirtileri arasında şişme ve morarma olabilir. Daha şiddetli yaralanmalar ayrıca çürük veya kırık kaburgalara neden olabilir.

Göğüslere veya göğüs bölgesine yapılan ameliyattan sonra iyileşen kişiler de bir veya iki göğüs altında ağrı veya rahatsızlık hissedebilir.

Tedavi:

Bir kişi genellikle küçük göğüs yaralanmalarını evde dinlenme ve asetaminofen ve ibuprofen gibi reçetesiz ilaçlarla tedavi edebilir. Etkilenen bölgeye bir seferde 20 dakikaya kadar buz uygulamak da ağrı ve şişliğin azalmasına yardımcı olabilir. Araba kazası gibi ciddi bir yaralanmadan kaynaklanan ağrı için bir doktora görünmeniz önerilir. Şiddetli veya kötüleşen ağrısı olan kişiler de bir doktora görünmelidir.

Kas gerginliği

Kas gerginliği de sağ göğsün altında bıçak saplanır gibi ağrı nedenleri arasındadır. Ağrıya neden olabilecek şekilde göğüs kaslarını zorlamak veya aşırı germek mümkündür. Kişinin hangi kasları gerdiğine bağlı olarak bu ağrı tek bir göğüs altında veya her ikisinde de oluşabilir. Göğüs kası gerilmeleri, örneğin fırlatma, ağır kaldırma ve ağır alet veya ekipman kullanmaktan kaynaklanabilir.

Tedavi:

Kas gerilmeleri genellikle dinlenme ile kendiliğinden iyileşir. Reçetesiz alınabilen ağrı kesiciler ve etkilenen bölgeye bir seferde 20 dakikaya kadar buz uygulamak da göğüs ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir.

Adet dönemi

Adet döngüsü sırasında meydana gelen hormonal dalgalanmalar, memelerin şişmesine ve hassaslaşmasına neden olarak sağ göğsün altında bıçak saplanır gibi ağrı hissedilmesine neden olabilir. Bu hassasiyet genellikle adet görmeden bir hafta önce ortaya çıkar ve bir veya iki memeyi de etkileyebilir.

Tedavi:

Reçetesiz alınabilen ağrı kesiciler almak ve bol bol su içmek, adet dönemi hormonal değişikliklerden kaynaklanan meme hassasiyetini azaltmaya yardımcı olabilir. Semptomlar genellikle bir kişinin adet dönemi bitmeden önce düzelecektir.

Kostokondrit

Kostokondrit, kaburgaların göğüs kemiği ile birleştiği bölge olan kostokondral eklemdeki kıkırdağın iltihaplanmasıdır. Kostokondritin ana semptomu, göğsün bir veya iki tarafında ortaya çıkabilen göğüs ağrısıdır. Bu ağrı donuk veya keskin olabilir ve derin nefes alırken veya öksürürken daha da kötüleşebilir (nefes alırken göğüs ağrısı). Ayrıca, sağ göğsün altında bıçak saplanır gibi ağrıya neden olabilir ve göğüs kafesi çevresinde hassasiyet oluşabilir.

Kostokondrit genellikle nefes darlığı, ateş veya baş dönmesi gibi ciddi semptomlara neden olmaz. Doktorlar, kostokondrite neyin neden olduğunu tam olarak anlamamaktadır, ancak aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasından kaynaklanabilir:

 • Göğüs yaralanmaları
 • Yoğun fiziksel aktivite
 • Yorucu öksürük
 • Kostokondral eklem yakınında göğüs enfeksiyonu gibi hastalık

Tedavi:

Kostokondrit genellikle kendi kendine iyileşir, ancak birkaç hafta sürebilir. Kostokondrit iltihabı ve ağrıyı hafifletmenin bazı yolları ise aşağıdakileri içerir:

 • Göğüs bölgesini strese sokan veya ağırlaştıran aktivitelerden kaçınmak
 • Etkilenen bölgeye ısı paketleri uygulamak
 • Naproksen veya ibuprofen gibi ilaçlar almak

Kötüleşen veya geçmeyen ağrı için doktor steroid enjeksiyonları veya fizik tedavi önerebilir.

Safra taşları

Safra kesesi, vücudun sağ tarafında, karaciğerden gelen safrayı depolayan küçük bir organdır. Safra çok fazla kolesterol veya bilirubin içeriyorsa veya bir kişinin safra kesesi düzgün boşalmıyorsa safra taşı oluşabilir. Çoğu safra taşı sorun yaratmadan geçer. Ancak safra kanallarında safra akışını engelleyen safra taşları ağrıya ve iltihaplanmaya neden olabilir.

Hatta bazı durumlarda kişi sağ göğsün altında bıçak saplanır gibi ağrı da hissedebilir. Bu tıkanıklıklardan kaynaklanan ağrı ataklarına biliyer kolik denir. Safra taşlarından kaynaklanan ağrı genellikle sağ üst karında meydana gelir ve birkaç saat sürebilir.

Birkaç saatten uzun süren safra taşı atakları aşağıdaki gibi komplikasyonlara neden olabilir:

 • Cilt ve gözlerin sararması olan sarılık
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Yüksek ateş

Tedavi:

Safra kesesi taşlarına bağlı atak geçiren herkes, semptomlar düzelse bile doktora görünmelidir, çünkü bunu daha fazla atak takip edebilir. Komplikasyon yaşayan kişiler de derhal tıbbi yardım almalıdır.

Safra taşları sorunlara neden olmaya devam ederse, doktorlar genellikle safra kesesini çıkarmak için ameliyat önerir. Safra kesesi önemli bir organ değildir ve çıkarılması, enfekte olma ve daha fazla komplikasyona neden olma riskini azaltır.

Safra kesesi alınamayan kişiler için doktorlar cerrahi olmayan farklı tedavilerden herhangi birini önerebilir.

Huzursuz bağırsak sendromu

Huzursuz bağırsak sendromu veya diğer adıyla irritabl bağırsak sendromu, karın ağrısı ve kişinin dışkılama alışkanlığında değişiklikler gibi gastrointestinal semptomlara neden olur. Bu semptomlar kişiden kişiye tip ve şiddet açısından değişiklik gösterme eğilimindedir.

Huzursuz bağırsak sendromunun bazı belirtileri aşağıdakileri içerir:

 • Şişkinlik ve gaz
 • Kabızlık veya ishal
 • Dışkı yaptıktan sonra boşaltamama hissi
 • Beyazımsı mukus içeren dışkı

Huzursuz bağırsak sendromu, sağ göğsün altında bıçak saplanır gibi ağrı da dahil olmak üzere farklı bölgelere yayılan ağrıya neden olabilir.

Tedavi:

Huzursuz bağırsak sendromu tedavisi tipik olarak aşağıdaki yaşam tarzı ve diyet değişikliklerinden bazılarını içerir:

 • Artan lif alımı
 • Düzenli egzersiz yapmak
 • Stresi azaltmak ve yönetmek
 • Yeterince uyumak
 • Düşük FODMAP diyeti uygulamak

FODMAP, şişkinlik, gaz ve ağrı gibi sindirim semptomlarına neden olabilen karbonhidrat grupları olan oligo-, di-, monosakkaritler ve poliollerin kısaltmasıdır.

Doktorlar ayrıca kabızlığı, ishali ve karın ağrısını azaltmak için özel ilaçlar da reçete edebilir.

Plevral bozukluklar

Plevra, iki katman oluşturacak şekilde katlanan büyük, ince bir zar oluşturur. Bir katman akciğerleri sarar ve diğeri göğüs boşluğunun içini kaplar. Bu iki tabaka arasındaki boşluğa plevral boşluk denir.

Plevranın iltihaplanmasına plörezi denir ve iki tabakanın birbirine sürtünmesine neden olabilir. Bu sürtünme, öksürürken veya derin nefes alırken keskin göğüs ağrısına neden olabilir. Farklı plevral bozukluklarda, plevral boşlukta hava, gaz, sıvı veya kan toplanır ve bu da keskin göğüs ağrısına neden olabilir.

Sağ göğsün altında bıçak saplanır gibi ağrıya ek olarak, plevral bozuklukların olası semptomları aşağıdakileri içerir:

 • Öksürme
 • Ateş ve titreme
 • Nefes darlığı
 • Tükenmişlik
 • Göğüste sıkışma
 • Kilo kaybı
 • Mavimsi bir cilt rengi

Tedavi:

Bir plevral bozukluğun tedavisi, altta yatan nedene ve etkilenen kişinin semptomlarının ciddiyetine bağlıdır. Örneğin, duruma bakteriyel bir enfeksiyon neden oluyorsa, doktor antibiyotik reçete edebilir. Bir kişinin rahatsızlığını azaltmaya yardımcı olmak için iltihap önleyici ilaçlar veya ağrı kesiciler de önerebilirler. Bazı insanlara, plevral boşluktan gaz veya sıvıları boşaltmak bazı prosedürler uygulanabilir.

Akciğer iltihaplanması (zatürre)

Pnömoni olarak da bilinen zatürre, akciğerlerdeki küçük hava keseciklerinin sıvı ile dolmasına neden olarak iltihaplanmasıdır. Tipik olarak derin nefes alma veya öksürme ile kötüleşen keskin göğüs ağrısı da dahil olmak üzere bir dizi semptoma yol açabilir.

Sağ göğsün altında bıçak saplanır gibi ağrı olarak da tarif edilebilen zatürrenin diğer belirtileri aşağıdakileri içerir:

 • Ateş ve titreme
 • Yeşil, sarı veya kanlı mukus üreten kalıcı bir öksürük
 • İştah kaybı
 • Yorgunluk ve düşük enerji seviyeleri
 • Bilinç bulanıklığı, konfüzyon
 • Mide bulantısı
 • Nefes darlığı veya diğer solunum güçlükleri

Zatürrenin erken belirtileri soğuk algınlığı veya gribe benzer olabilir ve aniden ortaya çıkabilir veya birkaç gün içinde yavaş yavaş kötüleşebilir. Semptomlar hafif ila şiddetli arasında değişebilir.

Zatürrenin en yaygın nedeni bakteriyel bir enfeksiyondur, ancak viral veya mantar enfeksiyonlarından da kaynaklanabilir.

Tedavi

Zatürree semptomları olan kişiler doktora görünmelidir, semptomlar şiddetli ise acil tıbbi yardım almalıdır. Zatürre bazen hayatı tehdit eden komplikasyonlara yol açabilir ve bazı kişilerin hastaneye yatırılması gerekir. Tedavi zatürrenin tipine ve semptomların şiddetine bağlıdır. Doktorlar bakteriyel zatürre için antibiyotik veya viral zatürre için antiviral ilaçlar reçete edebilir.

Evde hafif derecedeki zatürreyi tedavi etmek için doktorlar aşağıdakileri önerebilir:

 • Bol bol dinlenmek
 • Bol bol sıvı içmek
 • Hafif ağrı kesiciler almak
 • Tütün dumanı ve diğer akciğeri tahriş edici maddelerden kaçınmak
 • Reçete edilen ilaçları verilen talimatlara göre almak

Ne zaman doktora görünmeli?

Sağ göğsün altında bıçak saplanır gibi ağrı geçmiyorsa veya günlük aktiviteleri engelliyorsa bir doktora görünmeniz önerilir. Ayrıca ağrıya diğer ilgili semptomlar da eşlik ediyorsa yine tıbbi yardım almanız önerilir.

Acil tıbbi müdahale gerektiren bazı belirtiler aşağıdakileri içerir:

 • Şiddetli, keskin veya ani göğüs ağrısı
 • Vücudun diğer bölgelerine yayılan göğüs ağrısı
 • Dudaklarda veya ciltte mavimsi bir renk tonu
 • Nefes almada zorluk
 • Kan tükürme
 • Kafa karışıklığı, baş dönmesi veya bilinç kaybı

Sonuç olarak

Sağ göğüs altındaki ağrı, nadiren endişe nedenidir ve genellikle kas gerilmeleri veya küçük yaralanmalardan kaynaklanır. Bununla birlikte, enfeksiyon, göğüs iltihabı veya gastrointestinal sorun gibi daha ciddi bir durumu gösterebilir.

Sağ göğsün altında bıçak saplanır gibi ağrı geçmezse veya diğer ilgili semptomlarla ortaya çıkarsa, bir doktora görünmelisiniz. Şiddetli göğüs ağrısı veya nefes alma zorluklarına eşlik eden ağrı için de derhal tıbbi yardım almanız önerilir.


Kaynak:

Dr. Handan Köprücü

Dr. Handan Köprücü, 1971 yılında doğmuştur. 1995-2001 yılları arasında Tıp Fakültesini bitirmiştir ve göğüs hastalıkları alanında devam etmiştir. Eğitimini tamamlamadıktan sonra göğüs hastalıkları alanında çalışmalarını sürdürmektedir ve çeşitli web sitelerine alanıyla ilgili bilgilendirici içerikler yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir