Göğüs Hastalıkları

Sağ Göğsün Altında Bıçak Saplanır Gibi Ağrı Nasıl Geçer?

Sağ göğsün altında bıçak saplanır gibi ağrı

Sağ göğsün altında ağrı nadiren endişe nedeni olsa da sağ göğsün altında bıçak saplanır gibi ağrı bazen altta yatan ciddi bir durumu gösterebilir. Sağ göğsün çevresindeki ağrının veya sağ göğüs ağrısının bazı olası nedenleri arasında yaralanmalar, enfeksiyonlar, kas gerginliği, iltihaplanma ve sindirim sistemi sorunları bulunur.

Herhangi bir zorlanma veya yaralanma, sağ göğsün altında bıçak saplanır gibi ağrı hissedilmesinin yaygın nedenidir ve bu tür nedenlerden kaynaklanan ağrı genellikle kendi kendine iyileşir. Bununla birlikte, göğüs ağrısı altta yatan doku ve organları etkileyen koşullardan da kaynaklanabilir veya ağrı, mide gibi vücudun başka bir bölgesinden yayılıyor olabilir.

Sağ göğsün altında bıçak saplanır gibi ağrı neden olur?

1- Yaralanmalar

Kaburgalarda veya göğüs bölgesindeki yaralanmalar yaygındır ve çok acı verici olabilir. Yaralanmanın nerede meydana geldiğine bağlı olarak, bu ağrı göğüslerden birinin veya her ikisinin altında meydana gelebilir ve sağ göğsün altında bıçak saplanır gibi ağrıya neden olabilir.

Göğüs yaralanmalarının olası nedenleri şunlardır:

 • Göğüs bölgesine alınan darbeler
 • Düşmek
 • Şiddetli öksürük

Bir yaralanmanın diğer belirtileri arasında şişme ve morarma olabilir. Daha şiddetli yaralanmalar ayrıca kırık veya çıkık kaburgalara neden olabilir. Göğüslere veya göğüs bölgesine yapılan ameliyattan sonra iyileşen kişiler de bir veya iki göğüs altında ağrı veya rahatsızlık hissedebilir.

Yapılması gerekenler:

Etkilenen kişi küçük göğüs yaralanmalarını evde dinlenerek ve eczacıya veya doktora danışarak reçetesiz ilaçlarla tedavi edebilir. Etkilenen bölgeye bir seferde 20 dakikaya kadar buz uygulamak da ağrı ve şişliğin azalmasına yardımcı olabilir.

Araba kazası gibi ciddi bir yaralanmadan kaynaklanan ağrı için ise doktora görünmeniz önerilir. Şiddetli veya kötüleşen ağrısı olan kişiler de bir doktora görünmelidir.

2- Kas gerginliği

Kas gerginliği de sağ göğsün altında bıçak saplanır gibi ağrı nedenleri arasındadır. Herhangi bir nedenden dolayı ağrıya neden olabilecek şekilde göğüs kaslarını zorlamak veya aşırı germek mümkündür.

Hangi kasları gerdiğinize bağlı olarak bu ağrı tek bir göğüs altında veya her ikisinde de oluşabilir. Göğüs kası gerilmeleri; örneğin bir şey fırlatmadan, ağır kaldırmadan ve ağır alet veya ekipman kullanmaktan kaynaklanabilir.

Yapılması gerekenler:

Kas gerilmeleri genellikle dinlenme ile kendiliğinden iyileşir. Reçetesiz alınabilen ağrı kesiciler ve etkilenen bölgeye bir seferde 20 dakikaya kadar buz uygulamak da göğüs ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir.

3- Adet dönemi

Adet döngüsü sırasında meydana gelen hormonal dalgalanmalar, memelerin şişmesine ve hassaslaşmasına neden olarak sağ göğsün altında bıçak saplanır gibi ağrı hissedilmesine neden olabilir. Bu hassasiyet genellikle adet görmeden bir hafta önce ortaya çıkar ve bir veya iki memeyi de etkileyebilir.

Yapılması gerekenler:

Reçetesiz alınabilen ağrı kesiciler kullanmak ve bol bol su içmek, adet döneminde hormonal değişikliklerden kaynaklanan meme hassasiyetini azaltmaya yardımcı olabilir. Semptomlar genellikle adet dönemi bitmeden önce düzelecektir.

4- Kostokondrit

Kostokondrit, kaburgaların göğüs kemiği ile birleştiği bölge olan kostokondral eklemdeki kıkırdağın iltihaplanmasıdır. Kostokondritin ana semptomu, göğsün bir veya iki tarafında ortaya çıkabilen göğüs ağrısıdır.

Kostokondrit ağrısı donuk veya keskin olabilir ve derin nefes alırken veya öksürürken daha da kötüleşebilir. Ayrıca, sağ göğsün altında bıçak saplanır gibi ağrıya neden olabilir ve göğüs kafesi çevresinde hassasiyet oluşabilir.

Kostokondrit genellikle nefes darlığı, ateş veya baş dönmesi gibi ciddi semptomlara neden olmaz. Doktorlar, kostokondrite neyin neden olduğunu tam olarak anlamamaktadır, ancak aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasından kaynaklanabilir:

 • Göğüs yaralanmaları
 • Yoğun fiziksel aktivite
 • Yorucu öksürük
 • Kostokondral eklem yakınında göğüs enfeksiyonu gibi hastalık

Yapılması gerekenler:

Kostokondrit genellikle kendi kendine iyileşir, ancak birkaç hafta sürebilir. Kostokondrit iltihabı ve buna bağlı ağrıyı hafifletmek için ağır işlerden kaçınmak önemlidir.

Ağrı hissettiğiniz bölgeye sıcak su torbaları koyarak rahatlama bulabilirsiniz. Eczacınıza veya doktorunuza danışarak ağrı kesici ilaçlar da alabilirsiniz. Daha ciddi durumlarda ise streoid enjeksiyonları ve fizik tedavi almanız gerekebilir.

5- Safra taşları

Safra kesesi, vücudun sağ tarafında, karaciğerden gelen safrayı depolayan küçük bir organdır. Safranız çok fazla kolesterol veya bilirubin içeriyorsa veya safra kesesi düzgün boşalmıyorsa safra taşı oluşabilir.

Çoğu safra taşı sorun yaratmadan geçer. Ancak safra kanallarında safra akışını engelleyen safra taşlarınız varsa, bu durum ağrıya ve iltihaplanmaya neden olabilir.

Hatta bazı durumlarda kişi sağ göğsün altında bıçak saplanır gibi ağrı da hissedebilir. Bu tıkanıklıklardan kaynaklanan ağrı ataklarına biliyer kolik denir. Safra taşlarından kaynaklanan ağrı genellikle sağ üst karında meydana gelir ve birkaç saat sürebilir.

Birkaç saatten uzun süren safra taşı atakları aşağıdaki gibi komplikasyonlara neden olabilir:

Yapılması gerekenler:

Safra kesesi taşlarına bağlı atak geçiren herkes, semptomlar düzelse bile doktora görünmelidir, çünkü bunu daha fazla atak takip edebilir. Komplikasyon yaşayan kişiler de derhal tıbbi yardım almalıdır.

Safra taşları sorunlara neden olmaya devam ederse, doktorlar genellikle safra kesesini çıkarmak için ameliyat önerebilir. Safra kesesinin çıkarılması, enfekte olma ve daha fazla komplikasyona neden olma riskini azaltır.

6- Huzursuz bağırsak sendromu

Huzursuz bağırsak sendromu veya diğer adıyla irritabl bağırsak sendromu, karın ağrısı ve dışkılama alışkanlığında değişiklikler gibi sindirim sistemi sorunlarına neden olur. Bu sorunlar kişiden kişiye tip ve şiddet açısından değişiklik gösterir.

Huzursuz bağırsak sendromunun bazı belirtileri aşağıdakileri içerir:

Huzursuz bağırsak sendromu, sağ göğsün altında bıçak saplanır gibi ağrı da dahil olmak üzere farklı bölgelere yayılan ağrıya neden olabilir.

Yapılması gerekenler:

Rahatlamak için lif alımını artırmanız, düzenli egzersiz yapmanız, stresli durumlardan kaçınmanız ve yeterince uyumanız önemlidir. Doktorunuza danışarak FODMAP diyeti de uygulayabilirsiniz.

FODMAP, şişkinlik, gaz ve ağrı gibi sindirim semptomlarına neden olabilen karbonhidrat grupları olan oligo-, di-, monosakkaritler ve poliollerin kısaltmasıdır.

7- Plevral bozukluklar

Plevra, iki katman oluşturacak şekilde katlanan büyük, ince bir zar oluşturur. Bir katman akciğerleri sarar ve diğeri göğüs boşluğunun içini kaplar. Bu iki tabaka arasındaki boşluğa plevral boşluk denir.

Plevranın iltihaplanmasına plörezi denir ve iki tabakanın birbirine sürtünmesine neden olabilir. Bu sürtünme, öksürürken veya derin nefes alırken keskin sırt ağrısına veya göğüs ağrısına neden olabilir. Farklı plevral bozukluklarda, plevral boşlukta hava, gaz, sıvı veya kan toplanır ve bu da keskin göğüs ağrısına neden olabilir.

Sağ göğsün altında bıçak saplanır gibi ağrıya ek olarak, plevral bozuklukların olası semptomları aşağıdakileri içerir:

Yapılması gerekenler:

Bir plevral bozukluğun tedavisi, altta yatan nedene ve yaşanan semptomlarının ciddiyetine bağlıdır. Örneğin, duruma bakteriyel bir enfeksiyon neden oluyorsa, doktorunuz antibiyotik ilaçlar reçete edebilir.

Doktorunuz rahatsızlığını azaltmaya yardımcı olmak için iltihap önleyici ilaçlar veya ağrı kesiciler de önerebilirler.

Bazı insanlara, plevral boşluktan gaz veya sıvıları boşaltmak bazı prosedürler de uygulanabilir.

8- Akciğer iltihaplanması (zatürre)

Pnömoni olarak da bilinen zatürre, akciğerlerdeki küçük hava keseciklerinin sıvı ile dolmasına neden olarak iltihaplanmasıdır. Tipik olarak derin nefes alma veya öksürme ile kötüleşen keskin göğüs ağrısı da dahil olmak üzere bir dizi semptoma yol açabilir.

Sağ göğsün altında bıçak saplanır gibi ağrı olarak da tarif edilebilen zatürrenin diğer belirtileri aşağıdakileri içerir:

 • Ateş ve titreme
 • Yeşil, sarı veya kanlı mukus üreten kalıcı bir öksürük
 • İştah kaybı
 • Yorgunluk ve düşük enerji seviyeleri
 • Bilinç bulanıklığı, konfüzyon
 • Mide bulantısı
 • Nefes darlığı veya diğer solunum güçlükleri

Zatürrenin erken belirtileri soğuk algınlığı veya gribe benzeyebilir ve aniden ortaya çıkabilir veya birkaç gün içinde yavaş yavaş kötüleşebilir. Semptomlar hafif ila şiddetli arasında değişebilir.

Zatürrenin en yaygın nedeni bakteriyel bir enfeksiyondur, ancak zatürre viral veya mantar enfeksiyonlarından da kaynaklanabilir.

Yapılması gerekenler:

Zatürre semptomları olan kişiler doktora görünmelidir. Zatürre bazen hayatı tehdit eden komplikasyonlara yol açabilir ve bazı kişilerin hastaneye yatırılması gerekir.

Tedavi zatürrenin tipine ve semptomların şiddetine bağlıdır. Doktorlar bakteriyel zatürre için antibiyotik veya viral zatürre için antiviral ilaçlar reçete edebilir.

Zatürreniz varsa yeteri kadar dinlenmeniz, bol sıvı almanız ve sigaradan kaçınmanız da önemlidir.

Ne zaman doktora görünmeli?

Sağ göğüs çevresinde hissettiğiniz ağrı geçmiyorsa veya günlük aktiviteleri engelliyorsa doktora görünmeniz önerilir. Ayrıca ağrıya başka ilgili semptomlar da eşlik ediyorsa yine tıbbi yardım almanız önerilir.

Acil tıbbi müdahale gerektiren bazı belirtiler aşağıdakileri içerir:

 • Şiddetli, keskin veya ani göğüs ağrısı
 • Vücudun diğer bölgelerine yayılan göğüs ağrısı
 • Dudaklarda veya ciltte mavimsi bir renk tonu
 • Nefes almada zorluk
 • Kan tükürme
 • Kafa karışıklığı, baş dönmesi veya bilinç kaybı

Sağ göğsün altında bıçak saplanır gibi ağrı nasıl geçer?

Küçük nedenlerden kaynaklanan sağ göğüs bölgesindeki bıçak gibi ağrıyı geçirmek için aşağıdakileri deneyebilirsiniz:

 1. Sıcak sıvı alabilirsiniz:
  Midede gaz birikmesi göğüs ağrısının nedeni olabilir. Bu durumda ılık su veya çay gibi içecekler için. Sıcak sıvı vücudunuzdaki gazı dışarı atarak ağrıyı hafifletir.
 2. Buz torbası kullanabilirsiniz:
  Göğüs ağrısı kasların gerilmesine bağlı olarak ortaya çıkarsa, göğsünüze buz torbası uygulayabilirsiniz. Buz torbanız yoksa yumuşak bir beze buz sarabilir ve ağrı bölgesine 10-20 dakika tutabilirsiniz.
 3. Sarımsaklı süt içebilirsiniz:
  Bir bardak sütün içine yaklaşık küçük bir miktar doğranmış sarımsak ekleyin. Sütü kaynatın ve daha sonra sütü içerken sarımsak parçalarını çiğneyin. Bunu yapmak göğüs ağrılarınızı gidermenize yardımcı olacaktır.
 4. Zerdeçallı süt içebilirsiniz:
  Zerdeçallı süt, göğüs ağrısını azaltmak için yararlı ev ilaçlarından biridir. Bir bardak sıcak süt alın. İçine yarım çay kaşığı zerdeçal tozu ekleyin. Lezzet için karışıma karabiber ve bal ekleyebilirsiniz.
 5. Elma sirkesi tüketebilirsiniz:
  Elma sirkesi sindirimi iyileştirmeye yardımcı olur, böylece karnınızda gaz birikmesini önler. Sonuç olarak, gazdan kaynaklı göğüs ağrınız varsa, göğüs ağrısından kurtulursunuz. En iyi sonuç için 2 çay kaşığı elma sirkesi içebilirsiniz.
 6. Sırt masajı yaptırabilirsiniz:
  Sırt masajı yaptırmak, ani ve keskin göğüs ağrısında size yardımcı olabilir. Sırtınıza masaj yaptırmak sadece göğüs ağrınızı değil, diğer fiziksel ağrılarınızı da azaltacaktır.

Sonuç olarak

Sağ göğsün altında hissedilen bıçak gibi ağrı, nadiren endişe nedenidir ve genellikle kas gerilmeleri veya küçük yaralanmalardan kaynaklanır. Bununla birlikte, nadir olarak enfeksiyon, göğüs iltihabı veya sindirim sistemi sorunları gibi daha ciddi bir durumu da gösterebilir.

Sağ göğsün altında bıçak saplanır gibi ağrı geçmezse veya başka semptomlarla ortaya çıkarsa, doktorunuza görünmelisiniz. Şiddetli göğüs ağrısı veya nefes alma zorluklarıyla birlikte ortaya çıkan göğüs ağrıları için de vakit kaybetmeden tıbbi yardım almanız önerilir.

Video


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
1- What can cause pain under the right breast?2- 10 Easy Home Remedies to Reduce Chest Pain

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu