Sağlık Rehberi

Manganez Nedir? Manganez Ne İşe Yarar?

Manganez nedir? Ne için kullanılır? Yan etkileri nelerdir? Nasıl kullanılmalıdır? Hangi hastalıklara iyi gelir? Kimler kullanmamalıdır? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Manganez simgesi Mn’dir.

Manganez nedir?

Manganez, vücudun düzgün çalışması için gerekli olan temel bir mineraldir. Fındık, kepekli tahıllar ve yeşil yapraklı sebzeler gibi gıdalarda bolca bulunur.

Manganez, yer kabuğundaki en yaygın on ikinci elementtir. Vücutta, kolesterol, karbonhidrat ve proteinin işlenmesi de dahil olmak üzere birçok kimyasal işlemde yer alır. Kemik oluşumunda da yer alabilir.

Birçok insan manganez eksikliği nedeniyle manganez kullanır. Saman nezlesi, kemik erimesi, kireçlenme, yara iyileşmesi ve diğer birçok durum için de kullanılır, ancak bu kullanımların doğru olup olmadığına dair bilimsel bir kanıt yoktur.

Manganez ne için kullanılır?

Manganez, çeşitli nedenlerden dolayı manganez eksikliği sorunu olan insanlar tarafından kullanılır. Eğer manganez değerleriniz normalin çok fazla üzerinde değilse doktorunuz oral ilaçlar reçete edebilir. Eğer değerleriniz normalin biraz dazla altındaysa doktor gözetiminde damardan almanız gerekecektir. Ayrıca, manganezi birçok insan farklı amaçlar için de kullanmaktadır, ama bu kullanımların doğru olup olmadığına dair bilimsel veri bulunmamaktadır.

Manganezin yan etkileri nelerdir?

Ağızdan alındığında

Manganez günde 11 mg’a kadar miktarlarda tüketildiğinde 19 yaş ve üzerindeki yetişkinler için muhtemelen güvenlidir. Ancak bir günde ağızdan 11 mg’dan fazla almak muhtemelen güvenli değildir. Yüksek dozlarda alınması, uzun süreli Parkinson hastalığı benzeri semptomlara yol açabilir.

Solunduğunda

Manganez, uzun süreli, doktor onayı olmadan kullanıldığında muhtemelen güvensizdir. Vücuttaki fazla manganez, zayıf kemik sağlığı ve titreme gibi Parkinson hastalığına benzer semptomlar da dahil olmak üzere ciddi yan etkilere neden olabilir.

Manganez hangi ilaçlarla etkileşime girer?

Antibiyotikler

Manganez, midede kinolon ve tetrasiklin sınıfındaki antibiyotiklere bağlanarak vücut tarafından emilebilen antibiyotik miktarını azaltabilir ve bu onların etkilerini azaltabilir. Bu etkileşimi önlemek için, kinolon ve tetrasiklin antibiyotiklerinden en az bir saat sonra manganez takviyeleri almanız gerekir.

Psikolojik ilaçlar

Manganez, bazı psikolojik ilaçlarla da etkileşime gerebilir. Özellikle bazı antipsikotik ilaçlarla birlikte manganez almak, yan etki yaşama riskinizi artırır. Bundan dolayı eğer herhangi bir psikolojik rahatsızlığınız varsa ve ilaç kullanıyorsanız, manganez almadan önce doktorunuza danışmanız gerekir. Doktorunuz sizin için en uygun dozu veya tedaviyi belirleyecektir.

Video


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
Manganese - Uses, Side Effects, and More

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu