reklam
İç Hastalıkları

Böbrek Taşı Düşürmek İçin Ne Yapmalı?

Böbrek taşı düşürmek için ne gibi şeyler yapmalıyım? Ne yemeliyim? Ne içmeliyim? Ne zaman doktora görünmeliyim? Tedavisi nasıldır? Tüm bunların cevabını ve çok daha fazlasını aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Böbrek taşı düşürmek nedir?

Bol sıvı içmek, böbrek taşı düşürmek ve yeni taşların oluşmasını önlemek için oldukça önemlidir. Sıvı sadece toksinleri atmakla kalmaz, aynı zamanda taşların ve kumun idrar yolunuzdan taşınmasına yardımcı olur.

İlgili yazı: Böbrek taşı hakkında her şey

Böbrek taşı düşürmek için yapılacak şeyler

Aşağıda listelenen ev ilaçlarından herhangi birine başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız. Evde tedavinin sizin için doğru olup olmadığını veya ek komplikasyonlara yol açıp açmayacağını değerlendirebilirler.

Hamileyseniz veya emziriyorsanız da, doktorunuza danışmadan herhangi bir şey kullanmaktan kaçınmalısınız. Doktorunuz, siz veya bebeğiniz için yan etkilere neden olup olmayacağını belirleyebilir.

1- Su

Böbrek taşı düşürmek için, su alımınızı artırmak süreci hızlandırmaya yardımcı olabilir. Normalde günlük 8 bardak su içmek yerine, günde 12 bardak su içmeye çalışabilirsiniz.

Taş düştükten sonra her gün 8-12 bardak su içmeye devam etmelisiniz. Dehidrasyon, böbrek taşları için ana risk faktörlerinden biridir ve isteyeceğiniz son şey, daha fazla böbrek taşının oluşmasıdır.

İdrarınızın rengine dikkat etmelisiniz. Oldukça açık, soluk sarı olmalıdır. Koyu sarı idrar dehidratasyonun bir işaretidir.

2- Limon suyu

Böbrek taşı düşürmek için limon suyu da içebilirsiniz. Suyunuza dilediğiniz sıklıkta taze sıkılmış limon ekleyebilirsiniz. Limon, kalsiyum taşlarının oluşmasını engelleyen bir kimyasal olan sitrat içerir. Sitrat ayrıca küçük taşları parçalayarak idrardan daha kolay geçmelerine izin verebilir.

Büyük bir etki yaratmak için çok miktarda limon gerekir, ancak bazen birazcık limon da yardımcı olabilir.

Limon suyunun sağlığa birçok faydası vardır. Örneğin bakteri üremesini engellemeye yardımcı olur ve C vitamini sağlar.

3- Fesleğen suyu

Fesleğen, böbrek taşlarının parçalanmasına ve ağrının azalmasına yardımcı olan asetik asit içerir. Aynı zamanda besinlerle doludur. Fesleğen suyu geleneksel olarak sindirim ve iltihaplanma bozuklukları için kullanılmıştır.

Fesleğen suyunda antioksidanlar ve iltihap önleyici maddeler vardır ve böbrek sağlığının korunmasına yardımcı olabilir.

Çay yapmak için taze veya kurutulmuş fesleğen yaprakları kullanabilir ve günde birkaç bardak içebilirsiniz. Ayrıca bir meyve sıkacağında taze fesleğen suyunu sıkabilirsiniz.

Şifalı fesleğen suyunu bir seferde 6 haftadan fazla kullanmamalısınız. Uzun süreli kullanım şunlara yol açabilir:

 • Düşük kan şekeri
 • Düşük kan basıncı
 • Artan kanama

Fesleğenin böbrek taşı düşürmek için ne kadar etkili olduğuna dair çok az araştırma vardır. Ancak bazı araştırmalar antioksidatif ve antienflamatuar özelliklere sahip olduğunu göstermiştir.

4- Elma sirkesi

böbrek taşı düşürmek için elma sirkesi

Böbrek taşı düşürmek için elma sirkesi de etkilidir. Elma sirkesi asetik asit içerir. Asetik asit böbrek taşlarının çözülmesine yardımcı olur.

Elma sirkesi böbrekleri temizlemenin yanı sıra taşların neden olduğu ağrıyı hafifletmeye de yardımcı olabilir. Elma sirkesinin birçok başka sağlık yararı da vardır.

Bir labaratuvar çalışması, elma sirkesinin böbrek taşı oluşumunu azaltmada etkili olduğunu, ancak daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğunu bulmuştur. Ancak diğer birçok sağlık yararı nedeniyle, muhtemelen çok az risk vardır.

Bu faydalardan yararlanmak için, 2 yemek kaşığı elma sirkesini 6 ila 8 ons arıtılmış suya ekleyebilir ve bu karışımı gün boyunca içebilirsiniz.

Bu karışımdan günde 8 onstan fazla tüketmemelisiniz. Karışımı salatalarda da kullanabilir veya en sevdiğiniz salata sosuna da ekleyebilirsiniz.

Elma sirkesi daha büyük miktarlarda tüketilirse, düşük potasyum seviyelerine ve osteoporoza yol açabilir.

Diyabetli kişiler bu karışımı içerken dikkatli olmalıdır. Kan şekeri seviyelerini gün boyunca dikkatlice izlemelidirler.

Şunları alıyorsanız bu karışımı içmemelisiniz:

 • İnsülin
 • Digoksin
 • Spironolakton gibi diüretikler

5- Kereviz suyu

Kereviz suyunun böbrek taşı oluşumuna katkıda bulunan toksinleri temizlediği düşünülmektedir ve uzun süredir geleneksel ilaç olarak kullanılmaktadır. Ayrıca böbrek taşı düşürmek için vücudun yıkanmasına da yardımcı olur.

Bir veya daha fazla kereviz sapını suyla karıştırabilir ve gün boyunca bunu içebilirsiniz.

Aşağıdakilerden herhangi biri varsa bu karışımı içmemelisiniz:

 • Herhangi bir kanama bozukluğu
 • Düşük kan basıncı
 • Planlanmış bir ameliyat

Ayrıca aşağıdaki ilaçları kullanıyorsanız bu karışımı içmemelisiniz:

 • Levotiroksin
 • Lityum
 • İzotretinoin gibi güneş duyarlılığını artıran ilaçlar
 • Alprazolam gibi yatıştırıcı ilaçlar

6- Nar suyu

Nar suyu, genel böbrek fonksiyonunu iyileştirmek için yüzyıllardır kullanılmaktadır. Sisteminizden taşları ve diğer toksinleri temizleyecektir. Böbreklerin sağlıklı kalmasına yardımcı olan ve böbrek taşlarının gelişmesini önlemede rolü olabilecek antioksidanlarla doludur.

Ayrıca idrarınızın asitlik seviyesini düşürür. Daha düşük asitlik seviyeleri, gelecekteki böbrek taşı riskinizi azaltır.

Nar suyunun böbrek taşlarını önleme üzerindeki etkisinin daha iyi araştırılması gerekiyor, ancak bazı çalışmalarda, nar ekstresi almanın taş riskini azaltarak bazı faydaları olduğu görülüyor.

Gün boyunca ne kadar nar suyu içebileceğinizin bir sınırı yoktur.

Aşağıdakileri alıyorsanız nar suyu içmemelisiniz:

 • Karaciğerle etkileşime giren ilaçlar
 • Klorotiyazid gibi tansiyon ilaçları
 • Rosuvastatin

7- Barbunya suyu

Pişmiş barbunya fasulyesinden elde edilen su, genellikle Hindistan’da kullanılan ve genel idrar ve böbrek sağlığını iyileştirmek için kullanılan geleneksel bir yemektir. Ayrıca bir çalışmada taşların çözülmesine ve dışarı atılmasına yardımcı olduğu da gözlemlenmiştir. Pişmiş barbunya fasulyelerinden sıvıyı süzebilir ve gün boyunca birkaç bardak içebilirsiniz.

8- Karahindiba kökü suyu

Karahindiba kökü, safra üretimini uyaran bir böbrek toniğidir. İdrar çıkışını artırmaya ve sindirimi iyileştirmeye yardımcı olduğu düşünülmektedir. Karahindiba vitaminlere (A, B, C, D) ve potasyum, demir ve çinko gibi minerallere sahiptir.

Bir çalışmada, karahindiba böbrek taşı düşürmek konusunda etkili olduğunu göstermiştir.

Taze karahindiba suyu yapabilir veya çay olarak satın alabilirsiniz. Taze yaparsanız, tadını yumuşatmak için portakal kabuğu, zencefil ve elma da ekleyebilirsiniz. Gün boyunca 3 ila 4 bardak içebilirsiniz.

Bazı insanlar karahindiba veya parçalarını yerken mide ekşimesi yaşayabilirler.

Aşağıdakileri alıyorsanız karahindiba kökü suyunu içmemelisiniz:

 • Kan incelticiler
 • Antiasitler
 • Antibiyotikler
 • Lityum
 • Spironolakton gibi diüretikler

Pek çok ilaçla etkileşime girebileceğinden, karahindiba kökü ekstresi veya suyu almadan önce muhakkak doktorunuza danışmalısınız.

9- Buğday çimi suyu

böbrek taşı düşürmek için buğday çimi suyu

Böbrek taşı düşürmek için buğday çimi suyu da içebilirsiniz. Buğday çimi birçok besin maddesi ile doludur ve sağlığı iyileştirmek için uzun süredir kullanılmaktadır. Buğday çimi, böbrek taşı düşürülmesine yardımcı olmak için idrar akışını artırır. Aynı zamanda böbrekleri temizlemeye yardımcı olan hayati besinler içerir.

Günde 2 ila 8 ons buğday çimi suyu içebilirsiniz. Yan etkileri önlemek için mümkün olan en küçük miktarla başlayabilir ve kademeli olarak 8 onsa kadar çıkabilirsiniz.

Taze buğday çimi suyu yoksa, küçük miktarda toz buğday çimi takviyesi alabilirsiniz. Aç karnına buğday çimi almak mide bulantısı riskinizi azaltabilir. Bazı durumlarda iştah kaybına ve kabızlığa da neden olabilir.

10- Atkuyruğu suyu

Atkuyruğu, böbrek taşı düşürmek ve idrar akışını artırmak için kullanılmıştır ve şişlik ve iltihabı hafifletebilir. Ayrıca genel idrar sağlığına yardımcı olan antibakteriyel ve antioksidan özelliklere sahiptir.

Ancak atkuyruğunu bir seferde 6 haftadan fazla kullanmamalısınız. Nöbet tehlikeleri, azalan B vitamini seviyeleri ve potasyum kaybı vardır.

Lityum, diüretikler veya digoksin gibi kalp ilaçları kullanıyorsanız atkuyruğu kullanmamalısınız.

Atkuyruğu çocuklar, hamile veya emziren kadınlar için tavsiye edilmez. Atkuyruğu nikotin içerir ve nikotin bandı kullanıyorsanız veya sigarayı bırakmaya çalışıyorsanız alınmamalıdır.

Ayrıca, aşağıdakiler varsa atkuyruğu suyu içmemelisiniz:

 • Alkol kullanım bozukluğu
 • Şeker hastalığı
 • Düşük potasyum seviyeleri
 • Düşük tiamin seviyeleri

Böbrek taşı düşürmek için ne zaman doktora görünmeli?

Böbrek taşınızı 6 hafta içinde atamazsanız veya aşağıdakileri içeren ciddi semptomlar yaşamaya başlarsanız doktorunuza görünmelisiniz:

Taşı atmanıza yardımcı olmak için ilaca veya başka bir tedaviye ihtiyacınız olup olmadığını doktorunuz belirleyecektir.

Sonuç olarak

Rahatsız edici olsa da, kendi başınıza böbrek taşı düşürmek mümkündür. Yaşadığınız ağrıyı azaltmak için doktorunuza danışarak reçetesiz satılan ağrı kesiciler alabilirsiniz. Taş geçene kadar tedaviye devam ettiğinizden emin olmalı ve alkol almamalısınız.

Böbrek taşı düşürdüğünüzde, test edilmesi açısından doktorunuza götürmek için saklayabilirsiz. Taşı kurtarmak için idrarınızı süzmeniz gerekir. Böylece doktorunuz bunun ne tür bir taş olduğunu belirleyebilir ve hedefli bir önleme planı geliştirmeye yardımcı olabilir.

Bu doğal sıvıları diyetinize ekleyebilir ve taş geçtikten sonra da kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu, daha fazla taş oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir.

İlaç veya şifalı otlar almadan önce doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olmalısınız.

Bitkiler kalite ve saflık açısından FDA tarafından düzenlenmez, bu nedenle satın alma seçeneklerinizi ve kaynaklarınızı araştırmalısınız.


Kaynak:

 1. https://www.healthline.com/health/kidney-health/home-remedies-for-kidney-stones

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Taner Yılmaz

Dr. Taner Yılmaz 1980 yılında doğmuş, ilk ve orta öğretim hayatı boyunca çalışkan bir öğrenci olmuştur. Daha sonra ise tıp eğimini tamamlamış ve dahiliye alanını tercih etmiştir. Bu alanda uzmanlığını tamamlamıştır ve hala bu alanda hizmet vermektedir. Vakit buldukça ise faydalı olmak maksadıyla çeşitli web sitelerine makaleler hazırlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir