Nefroloji

Böbrek Taşı Düşürmek İçin Ne Yapmalı? Evde 10 Doğal Çözüm

Böbrek taşı düşürmek için ne yapmalı?

Bol sıvı içmek, böbrek taşı düşürmek ve yeni taşların oluşmasını önlemek için oldukça önemlidir. Sıvı sadece toksinleri atmakla kalmaz, aynı zamanda taşların ve kumun idrar yolunuzdan taşınmasına yardımcı olur. Böbrek taşlarının yanı sıra, bol su içmek ayrıca dehidratasyonun önüne geçerek vücuttaki elektrolit dengesizliklerinin de önüne geçer. Böbrek taşı düşürmek için yapabileceğiniz birçok şey daha vardır.

Böbrek taşı düşürmek için evde yapılacak şeyler

Aşağıda listelenen doğal ilaçlardan herhangi birine başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuz, bu doğal tedavilerin sizin için doğru olup olmadığını veya ek komplikasyonlara yol açıp açmayacağını değerlendirebilirler.

Hamileyseniz veya emziriyorsanız da doktorunuza danışmadan herhangi bir şey kullanmaktan kaçınmalısınız. Çünkü doktorunuz, siz veya bebeğiniz için aşağıdaki doğal ilaçların yan etkilere neden olup olmayacağını belirleyebilir.

1. Su

Böbrek taşı düşürmek için, su alımınızı artırmak taş düşürme sürecini hızlandırmaya yardımcı olabilir. Normalde günlük 8 bardak su içmek yerine, günde 12 bardak su içmek bu konuda işe yarayacaktır. Böbrek taşı düştükten sonra da her gün 8-12 bardak su içmeye devam etmelisiniz.

Çünkü vücudun susuz kalması (dehidrasyon), böbrek taşları için ana risk faktörlerinden biridir ve isteyeceğiniz son şey, daha fazla böbrek taşının oluşmasıdır. Ayrıca, idrarınızın rengine de dikkat etmelisiniz. İdrarınız açık, soluk sarı renkte olmalıdır, koyu sarı idrar yeteri kadar sıvı almadığınızın bir işaretidir.

2. Limon suyu

Böbrek taşı düşürmek için limon suyu da içebilirsiniz ve bunun için suyunuza dilediğiniz sıklıkta taze sıkılmış limon ekleyebilirsiniz. Limon, kalsiyum taşlarının oluşmasını engelleyen bir kimyasal olan sitrat içerir. Sitrat ayrıca küçük taşları parçalayarak idrardan daha kolay geçmelerine izin verebilir.

Büyük bir etki yaratmak için çok miktarda limon gerekir, ancak bazen birazcık limon da işe yarayabilir. Böbrek taşı düşürmek haricinde de limon suyunun birçok faydasını görürsünüz. Örneğin, limon suyu bakteri üremesini engellemeye yardımcı olur ve vücudunuza C vitamini sağlar.

3. Fesleğen suyu

Fesleğen, böbrek taşlarının parçalanmasına ve böbrek taşına bağlı renal kolik ağrısının azalmasına yardımcı olan asetik asit içerir. Fesleğen aynı zamanda besin değeri yüksek bir gıdadır ve hem fesleğen hem de fesleğen suyu yüzlerce yıldır sindirim sistemi ve iltihaplanma bozuklukları için kullanılmıştır.

Fesleğende ve fesleğen suyunda antioksidanlar ve iltihap önleyici maddeler vardır ve böbrek sağlığının korunmasına yardımcı olabilir. Çay yapmak için taze veya kurutulmuş fesleğen yaprakları kullanabilir ve böbrek taşı düşürmek için günde birkaç bardak içebilirsiniz. Ayrıca, bir meyve sıkacağında taze fesleğen suyunu sıkabilir ve afiyetle içebilirsiniz.

Şifalı fesleğen suyunu bir seferde 6 haftadan fazla kullanmamalısınız. Uzun süreli kullanım şunlara yol açabilir:

  • Düşük kan şekeri
  • Düşük kan basıncı
  • Artan kanama

4. Elma sirkesi

Böbrek taşı düşürmek için elma sirkesi de oldukça etkilidir. Elma sirkesi asetik asit içerir ve asetik asit böbrek taşlarının çözülmesine yardımcı olur. Elma sirkesi böbrek taşını düşürmenin yanı sıra taşların neden olduğu ağrıyı hafifletmeye de yardımcı olabilir.

Elma sirkesinin faydaları bununla sınırla değildir, elma sirkesinin başka sağlık yararları da vardır. Elma sirkesinin faydalarından en iyi şekilde yararlanmak için, 2 yemek kaşığı elma sirkesini bir bardak arıtılmış suya ekleyebilir ve bu karışımı gün boyunca içebilirsiniz. Ancak bu karışımdan günde bir bardaktan fazla tüketmenin yan etkilere neden olabileceğini unutmamalısınız.

Not: Şeker hastalığı olan kişiler elma sirkesini dikkatli olmalı ve kan şekerini takip etmelidir.

5. Kereviz suyu

Kereviz suyunun böbrek taşı oluşumuna katkıda bulunan toksinleri temizlediği düşünülmektedir ve uzun süredir doğal bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Kereviz suyu ayrıca böbrek taşı düşürmek için vücudun yıkanmasına da yardımcı olmaktadır.

Böbrek taşlarını düşürmek için bir veya daha fazla kereviz sapını suyla karıştırabilir ve bu karışımı gün boyunca bunu içebilirsiniz. Ancak yine de kereviz suyunu içmeden önce doktorunuza danışmanız gerekir; çünkü kereviz suyu bazı hastalıklara iyi gelmeyebilir ve kullanılan bazı ilaçlarla etkileşime girerek yan etkilere neden olabilir.

6. Nar suyu

Nar suyu, genel böbrek fonksiyonunu iyileştirmek için yüzyıllardır kullanılmaktadır. Nar suyu içmek, sisteminizden taşları ve diğer toksinleri temizleyecektir. Nar suyu, böbreklerin sağlıklı kalmasına yardımcı olan ve böbrek taşlarının gelişmesini önlemede etkili olan antioksidanlarla doludur.

Nar suyu ayrıca idrarınızın asitlik seviyesini düşürür ve daha düşük asitlik seviyeleri, gelecekteki böbrek taşı riskinizi azaltır. Ancak kronik hastalıklarınız varsa ve ilaç kullanıyorsanız nar suyu içmeden önce doktorunuza danışmalı ve size herhangi bir yan etkisi olup olmayacağını öğrenmelisiniz.

7. Barbunya suyu

Pişmiş barbunya fasulyesinden elde edilen su, genellikle Hindistan’da kullanılan, genel idrar ve böbrek sağlığını iyileştirmek için tüketilen geleneksel bir yemektir. Barbunya suyunun böbrek taşı üzerindeki etkisini inceleyen bir çalışma, barbunya suyu içmenin böbrek taşlarının çözülmesine ve idrar yoluyla dışarı atılmasına yardımcı olduğunu göstermektedir.

Böbrek taşı düşürmek için pişmiş barbunya fasulyelerinden sıvıyı süzebilir ve bunu gün boyunca birkaç bardak afiyetle içebilirsiniz.

8. Karahindiba kökü suyu

Karahindiba kökü, safra üretimini uyaran bir böbrek toniğidir. Karahimdiba kökü, idrar çıkışını artırmaya ve sindirimi iyileştirmeye yardımcı olduğu düşünülmektedir. Karahindiba kökü çeşitli vitaminlere (A, B, C, D) ve potasyum, demir ve çinko gibi minerallere sahiptir.

Böbrek taşını düşürmek için taze karahindiba suyu yapabilir veya hazır olarak karahindiba çayı satın alabilirsiniz. Eğer taze karahinbadan lezzetli bir çay yapmak istiyorsanız, tadını yumuşatmak için portakal kabuğu, zencefil veya elma ekleyebilirsiniz. İster taze ister hazır olsun, karahindiba suyunu/çayını gün boyunca birkaç defa içebilirsiniz.

Ancak herhangi bir hastalığınız varsa veya düzenli olarak ilaç alıyorsanız, karahindiba suyu veya çayı içmeden önce doktorunuza danışmanız gerekir.

9. Buğday çimi suyu

Böbrek taşı düşürmek için buğday çimi suyu da içebilirsiniz. Buğday çimi birçok besin maddesi ile doludur ve genel sağlığı iyileştirmek için uzun süredir kullanılmaktadır. Buğday çimi, böbrek taşı düşürülmesine yardımcı olmak için idrar akışını artırır ve bu sayede taşlar idrar yoluyla atılır. Buğday çimi ve suyu aynı zamanda böbrekleri temizlemeye yardımcı olan hayati besinler içerir.

Günlük olarak birkaç bardak buğday çimi suyu içebilirsiniz, ancak yan etkileri önlemek için mümkün olan en küçük miktarla başlamanız ve kademeli olarak artırmanız gerekir. Ancak aç karnına buğday çimi suyu almak mide bulantısı riskinizi azaltabilir. Ayrıca, buğday çimi suyu bazı durumlarda iştah kaybına ve kabızlığa da neden olabilir.

10. Atkuyruğu suyu

Atkuyruğu suyu, böbrek taşı düşürmek ve idrar akışını artırmak için kullanılabilir ve şişlik ve iltihap gibi sorunları hafifletebilir. Atkuyruğu suyu ayrıca genel idrar sağlığına yardımcı olan antibakteriyel ve antioksidan özelliklere sahiptir. Ancak atkuyruğu suyunu bir seferde 6 haftadan fazla kullanmamalısınız.

Çünkü uzun süre atkuyruğu suyu içmek, nöbet tehlikeleri, azalan B vitamini ve potasyum seviyeleriyle yakından ilgilidir. Ancak lityum, diüretikler veya digoksin gibi kalp ilaçları kullanıyorsanız veya kronik bir hastalığınız varsa, atkuyruğu suyu içmeden önce doktorunuza danışmanız gerekir.

Not: Atkuyruğu; çocuklar, hamile veya emziren kadınlar için tavsiye edilmez. Atkuyruğu nikotin içerir ve nikotin bandı kullanıyorsanız veya sigarayı bırakmaya çalışıyorsanız alınmamalıdır.

Böbrek taşı düşürmek için ne zaman doktora görünmeli?

Böbrek taşını 6 hafta içinde atamazsanız veya aşağıdakileri içeren ciddi semptomlar yaşamaya başlarsanız doktorunuza görünmelisiniz:

  • Şiddetli ağrı
  • İdrardan kan gelmesi
  • Yüksek ateş
  • Titreme
  • Mide bulantısı
  • Kusma

Not: Böbrek taşı düşürmenize yardımcı olmak için ilaca veya başka bir tedaviye ihtiyacınız olup olmadığını doktorunuz belirleyecektir.

Sonuç olarak

Rahatsız edici olsa da, kendi başınıza böbrek taşı düşürmek mümkündür. Bu süreçte yaşadığınız ağrıyı azaltmak için doktorunuza danışarak reçetesiz satılan ağrı kesiciler de alabilirsiniz. Böbrek taşı düşürdüğünüzde, test edilmesi açısından böbrek taşını doktorunuza götürmek için saklayabilirsiz.

Ancak böbrek taşını kurtarmak için böbrek taşı düşürme sürecinde idrarınızı süzmeniz gerekir. Böylece doktorunuz bunun ne tür bir taş olduğunu belirleyebilir ve hedefli bir önleme planı geliştirmeye yardımcı olabilir.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
healthline.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu