Kadın Hastalıkları ve Doğum

Yeni Evlenenler Hamile Kalmak İçin Ne Yapmalı? (En Etkili 6 İpucu)

Yeni evlenenler için hamilelik süreci

Yeni evlenen çiftler hamile kalmak için doğurganlık döneminde cinsel ilişkiye girebilir, sağlık beslenebilir, özellikle işlenmiş gıdalardan kaçınabilir ve düzenli egzersiz yapabilir. Gebe kalmaya çalışan yeni evliler ayrıca alkollü içkilerden kaçınmalı ve sigara da tüketmemelidir; çünkü bu iki zararlı şey erkeklerde sperm sayısı azaltabileceği gibi kadınlarda da doğurganlığı azaltabilir.

Yeni evlenenler hamile kalmak için ne yapmalı?

Yeni evlenenlerin hamile kalmak için yapabileceği diğer şeyler şunları içerir:

1- Doğurganlık döneminde cinsel ilişkiye girin

Yeni evlenen bir kadının hamile kalması için dikkat etmesi gereken ilk şey, doğurganlık dönemini belirlemesi ve doğurganlık döneminde cinsel ilişkiye girmesidir. Endişelenmenize gerek yok, doğurganlık gününü belirlemek için oldukça basit bir yöntem vardır.

28 günlük bir adet döngünüz varsa, adetin ilk gününden itibaren 14 gün saymanız gerekir (yani döngünüzün yarısı kadar). Adetinizin ilk gününden sonra 14. gün, doğurganlığınızın ve hamile kalma şansınızın en yüksek olduğu gündür. Döngünüzün 14. günü cinsel ilişkide bulunarak hamile kalma şansınızı bir hayli yükselteceksiniz.

2- Her ikiniz de sağlıklı beslenin

Dengeli ve zengin bir beslenme düzeni, genel sağlığı korur ve doğurganlığı artırmaya yardımcı olur.
Bu nedenle, aşağıdaki gibi doğal ve sağlıklı gıdaların tüketimine öncelik verilmesi önerilir:

  • Esmer pirinç, tam tahıllı ekmek, tam tahıllı makarna ve yulaf ezmesi gibi tam tahıllar
  • Fasulye, mercimek, nohut ve soya fasulyesi gibi baklagiller
  • Portakal, mandalina, mango, guava gibi taze meyveler
  • Bamya, ıspanak, kabak ve salatalık gibi taze sebzeler
  • Zeytinyağı, avokado yağı ve keten tohumu yağı gibi sağlıklı yağlar
  • Yer fıstığı, fındık, badem ve kabak çekirdeği gibi kuruyemişler

Not: Kraker, işlenmiş atıştırmalıklar, dondurma ve fast food gibi şeker ve yağ oranı yüksek gıdalardan kaçınmak da önemlidir. Çünkü bu yiyecekler hücre iltihaplanmasını teşvik ederek doğurganlığı zorlaştırır.

3- Düzenli olarak egzersiz yapın

Düzenli olarak fiziksel egzersiz yapmak, kan dolaşımını iyileştirdiği, sperm üretimini ve kalitesini artırdığı, kaygı ve stresi azalttığı ve hormonal dengeye yardımcı olduğu için hamile kalmaya yardımcı olacaktır. Bunun için haftada en az 3 kez; yürüyüş, koşu veya yüzme dahil olmak üzere en az 30 dakika fiziksel egzersiz yapmalısınız.

Bununla birlikte, aşırı fiziksel aktivitenin yumurtlamayı engelleyebileceğini ve progesteron hormonu düzeylerini düşürerek doğurganlığı engelleyebileceğini unutmamak önemlidir. Bu nedenle haftada 5 saatten fazla yoğun fiziksel aktivite yapmaktan kaçınmak önemlidir.

İlgili yazı: Hamile kalmak için ne yapmalıyım?

4- Sigaradan uzak durun

Sigara içmek, insan sağlığına zararlı olan serbest radikal üretimini artırır. Serbest radikaller, yumurtaların yaşlanmasına ve işlevsizleşmesine neden olur. Ayrıca, sigara içmek erkeklerde sperm miktarını ve kalitesini de düşürerek her iki cinsiyetin de doğurganlığını azaltır.

Hamile kalmak isteyen yeni evliler ayrıca pasif içicilikten de kaçınmalıdır, yani dumanlı ortamlarda bulunmamalıdır. Çünkü pasif de olsa sigara dumanı solumak doğurganlığı önemli derecede azaltabilir.

5- Sağlıklı bir kiloda kalın

Vücut kitle indeksi ile hesaplanan uygun bir kiloda olmak, doğurganlığı artırmanıza ve hızlı bir şekilde hamile kalmanıza yardımcı olmanın anahtarıdır. Kadınlarda aşırı kilo, östrojen hormonunun üretimini etkileyerek yumurtlamayı değiştirir ve hamileliği zorlaştırır. Erkeklerde aşırı kilo ise vücuttaki testosteron seviyesini düşürüp östradiol seviyesini yükselterek sperm kalitesini, üretimini ve fonksiyonlarını bozar.

Bununla birlikte, çok zayıf olmak da hamileliği zorlaştırabilir. Bunun nedeni, zayıf insanların östrojen, progesteron ve testosteron gibi doğurganlık için önemli olan hormonların üretimi için gerekli olan yağ hücrelerinin daha az olmasıdır.

6- Alkol içmekten kaçının

Alkolün ne kadar zararlı olabileceğini muhtemelen zaten biliyorsunuzdur. Peki, alkolün ve alkollü ürünlerin hamilelikle ilişkisini biliyor musunuz?

Alkol içmek, hamile kalma şansınızı azaltacak ve alkolden uzak durmak hamile kalma şansınızı doğal olarak artıracaktır. Kadınlar kadar erkekler de alkolden uzak durmalıdır, çünkü alkol almak erkeklerin sperm sayısını önemli derecede azaltır.

Video


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
Como engravidar mais rápido: 6 dicas comprovadas

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu