Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları

Geçmeyen Boğaz Ağrısı Nedenleri Nelerdir? 10 Önemli Neden

Geçmeyen boğaz ağrısı ciddi midir?

Geçmeyen boğaz ağrısı, yutkunma sırasında ağrı, boğazda gıcık hissi, ses kısıklığı ve yanmaya neden olabilir. Geçmeyen boğaz ağrısı birden çok kez ortaya çıkabilir ve ara sıra tekrarlayabilir veya uzun süreli olabilir.

Geçmeyen boğaz ağrısı, potansiyel olarak tehlikeli enfeksiyon da dahil olmak üzere çeşitli koşullardan kaynaklanabilir, bu nedenle nedenini mümkün olduğunca çabuk belirlemek, gereken önlemleri ve tedaviyi almak önemlidir.

Geçmeyen boğaz ağrısı nedenleri

1. Alerjiler

Geçmeyen boğaz ağrısı nedenleri arasındaki ilk madde alerjilerdir. Alerji olduğunuzda, normalde zararsız olan maddeleri bağışıklık sistemi tehlikeli olarak görerek saldırmaktadır. Bu maddelere alerjen denir. Yaygın alerjenler arasında gıdalar, belirli bitkiler, evcil hayvan kepeği, toz ve polen bulunur.

Bu tür hava yoluyla bulaşan alerjilerle ilişkili en sık görülen semptomlar şunları içerir:

 • Burun akıntısı
 • Öksürme
 • Hapşırma
 • Göz kaşıntısı
 • Göz sulanması

Not: Burun akıntısı ve iltihaplı sinüslerden gelen geniz akıntısı, alerjiye bağlı boğaz ağrısının en olası nedenidir.

2. Geniz akıntısı

Geniz akıntınız olduğunda, fazla mukus sinüslerinizden boğazınızın arkasına doğru akar. Bu, kalıcı bir boğaz ağrısına ve boğazda gıcıklık hissine yol açabilir ve geçmeyen boğaz ağrısının yaygın bir nedenidir.

Geniz akıntısı, hava değişiklikleri, bazı ilaçlar, baharatlı yiyecekler, alerjiler, kuru hava ve benzeri birçok şey tarafından tetiklenebilir.

Boğaz ağrısının yanı sıra, geniz akıntısının bazı belirtileri aşağıdakileri içerir:

3. Ağızdan soluma

Ağızdan soluma da geçmeyen boğaz ağrısı nedenleri arasındadır. Örneğin, geceleri uyurken ağızdan nefes alırsanız sabah uyandığınızda muhtemelen boğazınız ağrıyacaktır ve bir bardak su içmek boğaz ağrısını rahatlatacaktır.

Ağızdan solumanın diğer belirtileri arasında aşağıdakiler vardır:

Çoğu zaman ağızdan nefes alma, burnunuzdan düzgün nefes almanızı engelleyen bir tür burun tıkanıklığından kaynaklanır. Burun tıkanıklığının en yaygın iki nedeni bademcik şişmesi ve uyku apnesi olarak bilinen durumlardır.

4. Asit reflü

Mide ekşimesi veya mide yanması olarak da bilinen asit reflü, yemek borusunun tam olarak çalışmadığı bir durumdur. Bu durumda asitle beraber mide içeriği yukarıya doğru çıkara ağza kadar gelebilir. Bu yüzden asit reflü de geçmeyen boğaz ağrısı nedenleri arasındadır. Çünkü günlük mide ekşimesi yaşıyorsanız, bu boğazınıza zarar verebilir ve kalıcı boğaz ağrısına neden olabilir.

Asit reflünün yaygın belirtileri aşağıdakileri içerir:

5. Bademcik iltihabı

Geçmeyen boğaz ağrısı nedenleri arasındaki bir diğer madde bademcik iltihabı veya diğer adıyla bademcik şişmesidir. Uzun süreli boğaz ağrısı yaşıyorsanız ve rahatlama bulamıyorsanız, bademcik iltihabı gibi bir enfeksiyonunuz olabilir.

Çoğu zaman, bademcik iltihabı çocuklarda teşhis edilir, ancak insanlar bu sorunu her yaşta yaşayabilir. Bademcik iltihabına bakteriyel enfeksiyonlar veya virüsler neden olabilir. Bademcik iltihabı tekrarlayabilir (yılda birden çok kez ortaya çıkar) ve reçeteli antibiyotiklerle tedavi gerektirir.

Birden fazla bademcik iltihabı türü olduğundan, semptomlar çok çeşitlidir ve aşağıdakileri içerebilir:

6. Mononükleoz

Geçmeyen boğaz ağrısı ve bademcik iltihabının bir başka nedeni olan mononükleoz (veya kısaca mono), Epstein-Barr virüsünün (EBV) neden olduğu bir enfeksiyondan kaynaklanır. Mono iki aya kadar sürebilir; çoğu durumda hafiftir ve minimum tedavi ile çözülebilir.

Mono grip gibi hissedilebilir ve belirtileri aşağıdakileri içerir:

Not: Mono’lu bir kişi, enfeksiyon iyileşmediği sürece kalıcı bir boğaz ağrısı yaşayabilir.

7. Bel soğukluğu

Bel soğukluğu (gonore), Neisseria gonorrhoeae bakterisinin neden olduğu cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları yalnızca cinsel organlarınızı etkileyen bir şey olarak düşünebilirsiniz, ancak korunmasız ters ilişkiden bile boğazda bel soğukluğu enfeksiyonu oluşabilir. Bu yüzden bel soğukluğu da geçmeyen boğaz ağrısı nedenleri arasındadır.

8. Çevre kirliliği

Çevre kirliliği de özellikle hassas kişilerde geçmeyen boğaz ağrısı nedenleri arasındadır. Büyük bir şehirde yaşıyorsanız, havadaki kirleticilerden (toz ve duman gibi) dolayı geçmeyen boğaz ağrınız olabilir. Özellikle sıcak günlerde dumanı solumak tehlikeli olabilir.

Boğaz tahrişi ve boğaz ağrısına ek olarak, kirli hava solumak aşağıdakileri neden olabilir:

 • Astım semptomlarının kötüleşmesi
 • Öksürme
 • Göğüs tahrişi
 • Nefes almada zorluk
 • Akciğer hasarı

9. Bademcik apsesi

Bademcik apsesi, bademcikteki ciddi bir bakteriyel enfeksiyondur ve geçmeyen boğaz ağrısı nedenlerinden biridir. Bademcik apsesi uygun şekilde tedavi edilmediğinde ortaya çıkabilir. Enfeksiyon bademcikten çıkıp çevre dokuya yayıldığında bademciklerden birinin yakınında irin birikebilir.

Bu durumda boğazınızın arkasındaki apseyi görebilirsiniz, ancak bademciklerinizden birinin arkasına gizlenmiş apseyi göremezsiniz.

Belirtiler daha şiddetli olsa da genellikle bademcik iltihabına benzer ve aşağıdakileri içerir:

 • Boğaz ağrısı
 • Boğazda ve çenede hassas ve şişmiş lenf bezleri
 • Kulak ağrısı
 • Bir veya iki bademcikte enfeksiyon
 • Ağzı tamamen açmada zorluk
 • Yutma zorluğu
 • Tükürük yutma zorluğu
 • Yüz veya boyun şişmesi
 • Kafayı bir yandan diğer yana çevirmede zorluk
 • Başı aşağı eğmede zorluk
 • Kafayı yukarı kaldırmada zorluk
 • Baş ağrısı
 • Boğuk bir ses
 • Ateş veya titreme
 • Ağız kokusu

10. Sigara içmek

Sigara içmek ve pasif içici olmak, kötüleşen astım, bronşit, amfizem ve daha fazlasıyla birlikte, geçmeyen boğaz ağrısına neden olabilir. Hafif derecede sigara dumanındaki toksinlere maruz kalmak bile bir miktar boğaz ağrısına neden olur. Sigara içmenin zararları sadece bunlarla sınırlı değildir, bir diğer zararı da şiddetli ve kalıcı boğaz ağrısına neden olan gırtlak kanseridir.

Ne zaman doktora görünmeli?

Boğaz ağrınız iki günden uzun sürerse, muayene için doktorunuza görünmeniz önerilir. Merak etmeyin, geçmeyen boğaz ağrısı nedenleri kolayca teşhis edilir ve tedavi edilebilir.

Ancak aşağıdaki durumlarda vakit kaybetmeden tıbbi yardım almanız önerilir:

 • Yemek yemeyi, konuşmayı veya uyumayı engelleyen şiddetli ağrı
 • 38 derece üzeri yüksek ateş
 • Şişmiş lenf bezleri
 • Kafayı çevirmede sorun

Geçmeyen boğaz ağrısı tedavisi

Enfeksiyona bağlı olmayan geçmeyen boğaz ağrısı varsa, belirtilerinizi evde tedavi etmek mümkündür. Geçmeyen boğaz ağrısı semptomlarını hafifletmeye çalışmak için aşağıdakileri yapabilirsiniz:

 1. Bir pastil veya bir parça sert şeker emin.
 2. Bolca su için.
 3. Dondurma veya ufalanmış buz yiyin.
 4. Evinizdeki hava kuru ise bir nemlendirici kullanın.
 5. Kendinize bir buhar tedavisi uygulayın (bir kâse sıcak sudan veya duştan buhar solumak).
 6. Sıcak su veya çay yudumlayın.
 7. Ilık çay veya suya bal ve limon ekleyerek için.
 8. Az miktarda seyreltilmiş elma sirkesi suyu yudumlayın.
 9. Eczacınıza veya doktorunuza danışarak ilaçlar alın
 10. Tuzlu su ile gargara yapın.
 11. Alerji yapan şeylerden uzaklaşın
 12. Eczacınıza veya doktorunuza danışarak alerji veya soğuk algınlığı ilacı alın.

Bazı durumlarda, rahatlamanızı sağlamak için doktorunuzun aşağıdaki gibi tedavi çözümlerine ihtiyaç duyması mümkündür:

 • Boğaz ağrınız asit reflüsünden kaynaklanıyorsa, doktorunuz semptomlarınızı hafifletmek için antasit ilaçları reçete edebilir.
 • Mevsimsel alerjiler geçmeyen boğaz ağrısına neden oluyorsa, doktorunuz size reçeteli bir alerji ilacı, alerji iğnesi veya burun spreyi yazabilir.
 • Bademcik iltihabı için doktorunuz enfeksiyonu tedavi etmek için bir antibiyotik kürü reçete edebilir.
 • Mononükleoz varsa, doktorunuz bir enfeksiyonun şişmesini ve ağrısını hafifletmek için steroid ilacı reçete edebilir.

Not: İlerlemiş bir enfeksiyon veya boğaz apsesi gibi daha ciddi durumlar için, damar yoluyla antibiyotik almak için hastaneye yatırılmanız gerekebilir. Bazı durumlarda, bademcik apsesi ameliyat gerektirir. Nefes almayı veya uykuyu bozan kronik olarak şişmiş bademciklerin cerrahi olarak çıkarılması gerekebilir.

Sonuç olarak

Çoğu zaman, geçmeyen boğaz ağrısı, nedenine ve tedavisine bağlı olarak birkaç gün ila bir hafta içinde kendi kendine geçebilir. Bazı boğaz enfeksiyonu semptomları tedavi ile bile yedi güne kadar devam edebilir.

Mononükleoz hastaları iki aya kadar boğaz ağrısı yaşayabilir. Boğaz apsesini tedavi etmek için ameliyata ihtiyacınız varsa, iyileşme döneminde boğazınızda biraz daha ağrı hissedeceğinizi de aklınızda bulundurmalısınız.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
healthline.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu