Kadın Hastalıkları ve Doğum

Hamile Kalmak İçin Ne Yapmalıyım? Yumurtlama Döneminde Hamile Kalmak İçin Ne Yapmalı?

Hamile kalmak için ne yapmalı?

Özellikle yeni evlenen bir çift çocuk yapmaya karar verdiğinde, bunun o kadar da kolay olmadığını kısa sürede anlayacaktır. Bilmeniz gerekir ki, çocuk yapmak için cinsel ilişkiye girildiğinde spermin sayısız engelden geçmesi gerekiyor. Çünkü iç vajina, sperm de dahil olmak üzere yabancı gördüğü her şeyi durdurmak üzere tasarlanmıştır.

Spermin yumurtaya giden yolu bulması için her şeyin yolunda gitmesi gerekiyor. Ancak yine de tüm bu süreç biraz da rastgele gelişmektedir. Yine de hamile kalma şansınızı artırmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.

Hamile kalmak için ne yapmalıyım?

Hamile kalmak için aşağıdakileri yapabilirsiniz: [1]

1- Hamile kalmak için folik asit takviyesi alın

Folik asit, lahana gibi bazı gıdalarda bulunan hayati bir besindir. Folik asit önemlidir, çünkü annenin vücudu onu fetüsün oluşumuna yardımcı olmak için kullanır. Antioksidan bakımından zengin besinler vücuda folik asit desteği sağlayabilir. Folik asit seviyelerini iyileştirmek isteyen annelerin bu yiyecekleri günlük olarak yemeleri gerekecektir.

Çiftlerin gözden kaçırdığı önemli bir diğer konu da tüketimin ne kadar erken gerçekleşmesi gerektiğidir. Annenin gebe kalmadan önce bile uygun miktarda folik asit alması gerekir. Eğer gebe kalmadan önce anne adayı folik asit almaya başlarsa, rahim daha sağlıklı olur ve daha verimli olur.

2- Hamile kalmak için adet döngünüzü iyi hesaplayın

Hamile kalmak isteyen kadınların öncelikle bir kadın doğum uzmanına (jinekolog) gidip test yaptırması gerekir. Doktorları onlara gebe kalmaya çalışmak için ayın en iyi zamanını söyleyecektir.

Her kadının bir adet dönemi olduğu gibi, her ay belirli bir zamanda yumurtlama gerçekleşir. Yumurtlama dönemi, bir kadının gebe kalma olasılığının en yüksek olduğu birkaç günlük kısa bir süredir. Her çift çabalarını bu süre boyunca odaklamalıdır. Bebek isteyen çiftler, bu kritik günlerde cinsel ilişkiye girmemek gibi büyük bir hata yapma eğilimindedir.

3- Hamile kalmak için cinsel ilişkiden sonra sakin kalın

Hamile kalmanıza yardımcı olacak önemli ipuçlarından bir diğeri kulağınıza biraz garip gelebilir. Aslında birçok kadın bacaklarını yukarı kaldırmanın hamile kalma şanslarını artırabileceğini düşünüyor. Doktorlar bunun bir efsane olduğunu söylese de düşününce kulağa biraz mantıklı kalıyor. Çünkü bu şekilde yer çekiminin etkisiyle spermin rahme ulaşması daha kolay gibi görünmektedir.

Cinsel ilişkiye girdikten sonra, hamile kalmak isteyen kadınların ayağını yukarı kaldırmasına gerek olmasa da biraz yatakta dinlenmek her zaman iyi olacaktır. Çünkü bu şekilde sperm gideceği yere çok daha rahat bir şekilde gidecektir ve bu sayede hamile kalma şansınız artacaktır.

4- Hamile kalmak için cinsel ilişkide aşırıya kaçmayın

Birçok çiftin, ne kadar çok cinsel ilişkiye girerlerse, şanslarının o kadar yüksek olacağına dair sağlam temeli olmayan inançları vardır. Ancak uzmanlar, çiftlerin çok sık cinsel ilişkiye girmeleri durumunda kadınların hamilelik şansının daha da azaldığını söylemektedir.

Hamile kalmak için çok fazla ilişkiye girerseniz, kadının vücudu, her ikisi de doğurganlık için korkunç olan efor ve strese maruz kalır. Bir çift olarak, hamile kalmak için iki günde bir cinsel ilişkiye girmeniz daha doğru olacaktır. Çünkü çoğu durumda, haftada iki cinsel ilişinin en iyi strateji olduğu kanıtlanmıştır.

5- Hamile kalmak için doğru miktarda egzersiz yapın

Sağlıklı bir yaşam tarzı daha iyi hamilelik şansı demektir. Bu yüzden, vücut sağlığının ana faktörlerinden biri olduğu için egzersiz yapmayı asla göz ardı etmemelisiniz. Özellikle hamile kalmak isteyen kadınlar bu duruma daha dikkat etmelidir. Çünkü aşırı kilolu veya olması gerekenden daha kilolu olan kadınların hamile kalma olasılığı daha düşüktür.

Bununla birlikte, çok fazla egzersiz yapmak da sorun olabilir, bu yüzden dolayı ölçüyü kaçırmamaya dikkat etmelisiniz. Egzersizleri sırasında çok çabalayan kadınlar bazen regl dönemlerini kaçırırlar. Doğal olarak, kaçırılmış bir adet dönemi aynı zamanda kaçırılmış bir yumurtlama anlamına gelir ve bu da bu dönemde hamile kalamayacağınız anlamına gelir.

6- Hamile kalmak için sigarayı kesinlikle bırakın

Sigaranın içinde bulunan nikotin gibi kimyasallar, Vücudun diğer tüm bölgelerini etkilediği gibi rahmi ve diğer doğurganlık organlarını da etkiler. Sigaranın içindeki kimyasallar erkeklerde daha düşük sperm sayısına neden olduğu gibi, kadınlarda daha düşük doğurganlık hormonlarına neden olabilir.

Örneğin; sigara içen kadınlarda östrojen seviyeleri azalır ve bu durumda olan bir kadının hamile kalma şansı oldukça zordur. Ayrıca, sigara içilmesi durumunda rahmin sağlığını korumak için çalışan diğer tüm organlar da baskı altındadır. Uzun lafın kısası, sigara içen çiftler içmeyenlere göre hamile kalmakta çok daha fazla zorlanacaktır.

7- Hamile kalmak için alkolden uzak durun

Alkol, miktarı ne olursa olsun vücut için bir hayli zararlı bir maddedir. Her iki cinsiyet de düzenli olarak alkol içiyorsa, bu çiftlerin hamilelik yaşama şansı da oldukça azalacaktır. Alkolün bunun haricinde de birçok zararı vardır.

Örneğin birada, erkeklerde meme büyümesi gibi çeşitli düzensizliklere neden olabilen birçok şey bulunur. Ölçülü olarak tüketilen bira kadınlar için o kadar kötü olmasa da genel olarak alkol, içeceğe tadını veren şekerler ve kimyasallar nedeniyle kadınların genel sağlığı için yine de tehlikeli olabilir.

Bu yüzden çok sahibi olmak isteyen çiftlerin bir süreliğine de olsa alkole ara vermesi iyi olacaktır.

8- Hamile kalmak için doğum öncesi vitaminleri alın

Doğum öncesi vitaminler, hamile kalmanıza yardımcı olabilecek etkili ipuçlarından biridir. Bununla birlikte, erkekler de sperm sayısına ve hızına yardımcı olabilecek bu sağlık takviyelerinin belirli bir türünden yararlanabilir. Bu konu için doktorunuzdan rehberlik alabilirsiniz.

Örneğin, prenatal vitaminler doğacak bebek için sağlıklı bir ortam oluşturulmasını sağlar. Doktorlar, kadınların hamileliklerinden en az bir ay önce başlayarak belirli vitaminleri almalarını önermektedir. Bu gibi takviyeler kullanan veya kullanmayan bir kadın, ihtiyaç duyduğu vitaminleri sağlamak için fazladan yemek yemeyi düşünmemelidir.

Yumurtlama döneminde hamile kalmak için ne yapmalı?

Yumurtlama döneminde hamile kalmak için aşağıdakileri yapabilirsiniz: [2]

  1. Antioksidan açısından zengin yiyecekler tüketebilirsiniz.
  2. Kahvaltınızı çeşitli gıdalarla birlikte düzenli olarak yapabilirsiniz.
  3. Trans yağlardan kaçınabilirsiniz.
  4. Daha az rafine karbonhidrat tüketebilirsiniz.
  5. Daha fazla lif içeren gıda yiyebilirsiniz.
  6. Fiziksel egzersiz yapmayı düşünebilirsiniz.
  7. Kafeini hayatınızdan çıkarabilirsiniz.
  8. Sağlıklı kiloda kalmaya özen gösterebilirsiniz.
  9. Demir seviyelerinize baktırabilirsiniz.
  10. Alkolden ve sigaradan kaçınabilirsiniz.

Hamile kalmak için: Video


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
1- 8 Tips to Help You Get Pregnant2- 16 Natural Ways to Boost Fertility

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu