Estetik ve Güzellik

Bebek Yağının Saça Faydaları: Şahane 7 Faydası ve Olası Zararları

Bebek yağının saça faydaları var mıdır? Sağlıklı mıdır? Bebek yağı kullanırken nelere dikkat etmek gerekir? Saçlara bebek yağı sürmek zararlı mıdır? Bebek yağını nasıl kullanmak gerekir? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Bebek yağının saça faydaları var mıdır?

Bebek yağı insan yapımı mineral bir yağdır. Petrol jeli gibi, bebek yağı da rafine edildiğinde artık kalan bir yan üründen üretilir. Bebek yağının faydaları bir hayli fazladır, cilt bakımı ve diğer güzellik kullanımları için de işe yaramaktadır. Ayrıca, bebek yağının diğer yağlara göre alerjik reaksiyon yapma riski çok daha azdır. Ek olarak, bebek yağı parabenler, boyalar ve kokular gibi zararlı kimyasallar da içermez.

Bebek yağının en güzel özelliklerinden birisi de faydalarından istifade etmek için yetişkinlerin de kullanabilmesidir. Bebek yağı sert kimyasallar içermez, bu nedenle cilde ve saça zarar vermez. Ucuz olmasının yanı sıra, saçı yumuşatan ve parlamasını sağlayan şahane bir nemlendiricidir. Bebek yağı saçların daha hızlı uzamasına da yardımcı olabilir.

Bebek yağının saça faydaları nelerdir?

Doğal bitkisel yağlardan farklı olarak, bebek yağının saça faydaları hakkında henüz tıbbi bir araştırma yapılmamıştır. Ancak yine de birçok insanın faydalı olduğunu iddia ettiği ortak durumlar vardır.

İşte madde madde bebek yağının saça faydaları:

1- Saçınızı nemlendirir

Bebek yağının saça faydaları arasındaki ilk madde bebek yağının nemlendirici özelliğidir. Bebek yağı güçlü bir nemlendiricidir, çünkü bebek yağı ciltte bir engel oluşturarak buharlaşma yoluyla nem kaybını önler. Benzer şekilde, saçınıza bebek yağı sürmek koruyucu bir dış katman olarak da işlev görür. Bu durum aynı zamanda saçınızı şekillendirirken de doğal nem sağlar. Ayrıca rüzgâr ve güneşin etkisinden dolayı saçlarınızdaki nem kaybını korumaya da yardımcı olur.

2- Kuru saç derilerine iyi gelir

Kuru bir saç derisi oldukça rahatsız edici olabilir ve kepek oluşumuna neden olabilir. Bu durum saç köklerine zarar verebilir ve saç uzamasını yavaşlatabilir. Sağlıklı bir kafa derisi size daha güçlü, daha pürüzsüz ve daha sağlıklı görünen bir saç kazandırır. Saç derisinin bebek yağıyla nemlendirilmesi kuruluk ve kepek oluşumunu önlemeye de yardımcı olur. Çünkü bebek yağı ciltte diğer nemlendiricilere göre daha uzun süre kalır. Bunu denemek istiyorsanız, saçınızı yıkamadan önce saç derinize ve saç köklerinize bebek yağıyla masak yapabilirsiniz.

3- Kafa derisi sorunlarına iyi gelir

Bebek yağı ve benzeri diğer mineral yağlar, bebeklerde kafa derisi tahrişi gibi birçok sorunlarını tedavi etmek için iyi bir seçenek olabilir. Bahsi geçen kafa derisi tahrişi kepek gibidir. Kuru ve pul pul olan cildi gevşetmek ve ölü derileri çıkarmak için bebeğinizin saç derisine bebek yağı masajı yapabilirsiniz. Benzer şekilde, bebek yağı çocuklar ve yetişkinlerde de kepeklenmeyi önlemeye ve gidermeye yardımcı olabilir.

4- Daha güçlü saçlar çıkarır

Saçlar gözeneklidir, yani içinde çok küçük delikler vardır. Bu, saçın çok fazla su emebileceği anlamına gelir. Bu yüzden saçın gerilmesi veya çekilmesi ve saç boyası gibi kimyasal işlemlerin kullanılması saça zarar verir. Ancak saçınızı şampuanlamadan önce bebek yağının ön işlem olarak kullanılması, saçlarınızın daha az zarar görmesine neden olur. Bu durum saçın daha az su emmesini, saçların daha güçlü hale gelmesini ve kırılmasını, dolaşmalarını ve dökülmelerini önler.

5- Saçı düzeltir

Bebek yağının saça faydaları arasındaki bir diğer şey de, saçları daha pürüzsüz tutmak için yeni yıkanmış saçınıza az miktarda bebek yağı sürebilmenizdir. Bu şekilde açlarınız oldukça güzel görünecektir. Özellille kurutma işleminden veya diğer şekillendirme araçlarından kaynaklanan ısı hasarını önlemek için bebek yağı kullanmak iyi fikirdir. Duş sonrası saç bakımı olarak bebek yağının kullanılması saçın daha pürüzsüz, parlak ve daha az kabarık görünmesine yardımcı olur.

6- Saçlarınızı korur

Bir havuzda yüzmeye gitmeden önce veya spa küveti kullanmadan önce saçınıza bebek yağı sürebilirsiniz. Bu şekilde kullanıldığında bebek yağı, saçlarınızı ve saç derinizi sudaki klor gibi kimyasallardan korur.

7- Saçınızı şekillendirmede yardımcı olur

Bebek yağının saça faydalarından bir diğeri de saça şekil verebilme özelliğidir. Saçı şekillendirmek ve sabit kalmasını sağlamak için az miktarda bebek yağı kullanabilirsiniz. Saç jölesi ve saç spreyinin aksine, bebek yağı saçları sertleştirmez veya kabuk yapmaz.

8- Sizi bitlerden korur

Bebek yağını saça faydaları sizi bit ve pirelerden koruyacaktır. Saçlarına bit bulaşan birçok insan bebek yağından fayda gördüğünü iddia etmektedir. Bunun için saç derisini ve saçı kökten uca bebek yağı ile kaplayın ve yıkamadan önce en az 8 saat bekletin. Bu şekilde kullanıldığında bebek yağı sadece bitlerden değil, bit yumurtalarından kurtulmanıza bile yardımcı olur. Saç biti tedavisi için tıbbi bir ilaçla birleştirildiğinde bebek yağı daha da etkilidir.

Bebek yağı saçlara nasıl uygulanır?

 1. Yaklaşık 2 ila 4 yemek kaşığı bebek yağını bir kâseye koyun.
 2. Mikrodalga fırınına yerleştirin ve sadece 10 ila 15 saniye hafifçe ısıtın.
 3. Bebek yağını kafa derinize parmaklarınızla hafifçe masaj yaparak uygulayın. Yavaş yavaş her yere yayılmasını sağlayın.
 4. Saç uçlarını yağın geri kalanıyla örtün. Saçın daha kuru veya zarar görmüş bölgelerine daha çok odaklanın.
 5. Başınızı ve saçınızı bir havlu veya duş başlığıyla örtün.
 6. Bebek yağı maskesini gece boyunca veya birkaç saat boyunca saçınızda bırakın.
 7. Sonra saçınızı şampuanla dikkatlice yıkayın. Tüm bebek yağının temizlendiğinden emin olun.
 8. Saçınızı kurutun ve şekillendirin!

Bebek yağının saça zararları var mıdır?

Her türlü yağda olduğu gibi bebek yağı da cilt gözeneklerinizi tıkayabilir ve bu olursa kafa deriniz tahriş olabilir. Ayrıca bebek yağı alnınıza temas ederse sivilceye yol açabilir. Çok fazla bebek yağı kullanmak saçınızı yağlı hissetmenize de neden olabilir.

Bebek yağını saçınız için kullandıktan sonra saçınızı dikkatlice yıkamalısınız. Bunun için bol miktarda su ve şampuan kullanmak iyi fikirdir. Bebek yağının temizlendiğinden emin olmak için saç derinize ve saça masaj yapmak da iyidir. Doğal olarak yağlı saçlara sahipseniz iki kez şampuan yapmanız gerekebilir.

Bebek yağını saçınızı parlatmak olarak kullanıyorsanız, sadece birkaç damla uygulamanız önerilir.

Bebek yağını saçlara uygularken alerji konusunda dikkatli olun

Bebek yağı bazı insanlarda alerjik cilt reaksiyonlarına neden olabilir. Cildinizde bebek yağı kullanmadan önce bir alerji testi yapmanız gerekebilir. Hassas cildiniz varsa bu özellikle önemlidir. Test için dirseğinizin uç kısmına az miktarda bebek yağı sürün ve 24 saat bekletin. Kızarıklık, kaşıntı veya cilt tahrişi olup olmadığını kontrol edin. Eğer anormal bir durum gelişirse alerjiniz var demektir.

Bebek yağı gözlerinizi tahriş edebilir. Kaşlarınızda ve kirpiklerinizde kullanmaktan kesinlikle kaçının. Yüzünüze veya gözlerinize dokunmadan önce ellerinizi dikkatlice yıkayın.

Bebek yağı alternatifleri

Saçınızın sağlığı için incelenen birçok doğal bitki yağı bulunmaktadır. Bunların çoğunun özellikle hassas insanlar için alerjik reaksiyonlar gösterebileceğini lütfen unutmayın.

Saç ve cilt bakımı için bebek yağına alternatif olarak aşağıdaki düşünebilirsiniz:

 • Hindistan cevizi yağı
 • Susam yağı
 • Zeytin yağı
 • Jojoba yağı
 • Avokado yağı

Sonuç olarak

Bebek yağı, hammaddesi petrol olan mineral bir yağdır. Bebek yağı birçok yerde satılmaktadır ve üreticiler tarafından saça etkilerine dair kapsamlı bir şekilde test edilmiştir. Zaten birçok insan da bebek yağını güvenle kullandığını söylüyor.

Bebek yağının saça faydaları hakkında henüz tıbbi araştırma yoktur. Araştırma olmasa da bebek yağı güçlü bir nemlendirici yağdır ve saçların daha parlak ve güçlü görünmesine neden olur.YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
healthline.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu