reklam
İç Hastalıkları

Miyofasiyal Ağrı Sendromu Nedir?

Miyofasiyal ağrı sendromu, kaslarınızda meydana gelen rahatsız edici bir ağrı durumudur. Miyofasyal ağrı, bir kas yaralanmasından veya belirli bir kas veya kas grubu, ligament veya tendon üzerindeki aşırı gerilmeden dolayı ortaya çıkabilir. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Miyofasiyal ağrı sendromu nedir?

Miyofasiyal ağrı sendromu kronik bir ağrı bozukluğudur. Bu durumda, kaslarınızdaki hassas noktalarda (tetik noktaları) basınç oluşur ve bazen vücudunuzun görünüşte ilgisiz kısımlarında ağrıya neden olur. Buna sevk ağrısı denir.

Miyofasiyal ağrı sendromu tipik olarak bir kas tekrar tekrar kasıldıktan sonra ortaya çıkar. Bu, işlerde veya hobilerde yapılan tekrarlayan hareketlerden veya stresle ilişkili kas gerginliğinden kaynaklanabilir.

Hemen hemen herkes kas gerginliği ağrısı yaşarken, bu sendrom ile ilgili rahatsızlık devam eder veya kötüleşir. Tedavi seçenekleri arasında fizik tedavi ve tetik nokta enjeksiyonları bulunur. Ağrı kesici ilaçlar ve gevşeme teknikleri de yardımcı olabilir.

Miyofasiyal ağrı sendromu nedenleri

Yaralanma veya aşırı kullanımdan sonra kaslarınızda hassas kas liflerinde duyarlı bölgeler oluşabilir. Bu hassas alanlara tetik noktaları denir. Bir kastaki tetikleme noktası, kas boyunca gerginliğe ve ağrıya neden olabilir. Bu ağrı devam edip kötüleştiğinde, doktorlar buna miyofasyal ağrı sendromu derler.

Kimler risk altındadır?

Miyofasyal ağrı sendromuna kas gerginliği gibi kaslarınızdaki tetik noktalarını ortaya çıkaran bir uyaran neden olur. Kas tetik noktaları riskinizi artırabilecek faktörler şunlardır:

 • Kas yaralanması: Akut kas yaralanması veya sürekli kas stresi tetik noktalarının gelişmesine yol açabilir. Örneğin, gerilmiş bir kas içindeki veya yakınındaki bir nokta bir tetikleme noktası olabilir. Tekrarlayan hareketler ve duruş bozukluğu da riskinizi artırabilir.
 • Stres ve kaygı: Sıklıkla stres ve anksiyete yaşayan insanların kaslarında tetik noktaları geliştirmesi daha olası olabilir. Bir teori, bu insanların kaslarını sıkma olasılığının daha yüksek olabileceğini, bu da kasları tetikleme noktalarına duyarlı bırakan tekrarlanan bir suş türü olabileceğini düşünüyor.

Miyofasiyal ağrı sendromu belirtileri

miyofasiyal ağrı sendromu belirtileri

Miyofasyal ağrı sendromu belirtileri şunları içerebilir:

 • Kasta derin, sızlayan ağrı
 • Kalıcı veya kötüleşen ağrı
 • Kasta düğümlenme hissi
 • Ağrı nedeniyle uyku güçlüğü

Ne zaman doktora görünmeli?

Geçmeyen kas ağrısı yaşıyorsanız doktorunuza danışmakta fayda vardır. Neredeyse herkes zaman zaman kas ağrısı yaşar. Ancak dinlenme, masaj ve benzeri kişisel bakım önlemlerine rağmen kas ağrınız devam ederse, doktorunuza görünmelisiniz.

Miyofasiyal ağrı sendromu teşhisi

Fizik muayene sırasında doktorunuz ağrılı bölgeye hafif parmak basıncı uygulayabilir ve gergin alanları hissedebilir. Tetikleme noktasına basmanın nedenlerin biri, bu durumda belirli tepkiler vermenizdir. Örneğin, bir kas seğirmesi yaşayabilirsiniz.

Kas ağrısının birçok olası nedeni vardır. Doktorunuz diğer kas ağrısı nedenlerini dışlamak için başka testler ve prosedürler de önerebilir.

Miyofasiyal ağrı sendromu tedavisi

Miyofasyal ağrı sendromunun tedavisi tipik olarak ilaçları, tetikleme noktası enjeksiyonlarını veya fizik tedaviyi içerir. Egzersiz tedavi programının önemli bir bileşeni olarak kabul edilir.

Seçeneklerinizi ve tedavi tercihlerinizi doktorunuzla konuşmalısınız. Ağrınız için uygun tedaviyi bulmak için birden fazla yaklaşım denemeniz gerekebilir.

İlaç tedavisi

Miyofasiyal ağrı sendromu için kullanılan ilaçlar şunları içerir:

 • Ağrı kesiciler: İbuprofen ve naproksen sodyum gibi reçetesiz ağrı kesiciler bazı insanlara yardımcı olabilir veya doktorunuz daha güçlü ağrı kesiciler reçete edebilir. Bazıları cildinize yerleştirdiğiniz yamalar halinde mevcuttur.
 • Antidepresanlar: Birçok antidepresan türü ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Miyofasiyal ağrı sendromuna sahip olan bazı insanlar için, amitriptilin ağrıyı azaltır ve uykuyu iyileştirir.
 • Sakinleştirici: Klonazepam, bazen miyofasiyal ağrı sendromuyla ortaya çıkan anksiyete ve uyku bozukluğu tedavisine yardımcı olur. Dikkatli kullanılmalıdır, çünkü uykuya neden olabilir ve alışkanlık oluşturabilir.

Unutmayın, hangiilacı ne şekilde alacağınıza doktorunuz karar verecektir.

İğne prosedürleri

miyofasiyal ağrı sendromu tedavisi

Bir tetikleme noktasına bir uyuşturucu madde veya steroid enjekte etmek ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Bazı insanlarda, iğneyi tetik noktasına yerleştirme hareketi kas gerginliğini bozmaya yardımcı olur.

Kuru iğneleme olarak adlandırılan bu teknik, tetikleme noktası içindeki ve çevresindeki birkaç yere bir iğne sokmayı içerir. Ayrıca, akupunktur, miyofasiyal ağrı sendromuna sahip bazı insanlar için de yararlı görünmektedir.

Fizik tedavi

Miyofasiyal ağrı sendromu tedavisinde bir fizyoterapist, belirtilerinize dayanarak ağrınızı hafifletmeye yardımcı olacak bir plan hazırlayabilir. Miyofasiyal ağrı sendromunu hafifletmek için fizik tedavi şunları içerebilir:

 • Esneme: Bir fizyoterapist, etkilenen kasınızdaki ağrıyı hafifletmeye yardımcı olmak için nazikçe germe egzersizleri yapmanızı isteyebilir. Germe sırasında tetik noktası ağrısı hissederseniz, fizyoterapist cildinize bir solüsyon püskürtebilir.
 • Duruş eğitimi: Duruşunuzu iyileştirmek, özellikle boynunuzdaki miyofasiyal ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Tetik noktanızı çevreleyen kasları güçlendiren egzersizler, herhangi bir kasın aşırı çalışmasını önlemenize yardımcı olacaktır.
 • Masaj: Bir fizyoterapist, ağrınızı hafifletmek için etkilenen kasınıza masaj yapabilir. Fizyoterapist, kas boyunca uzun el vuruşları kullanabilir veya gerginliği gidermek için kasınızın belirli bölgelerine baskı uygulayabilir.
 • Sıcaklık: Sıcak bir paket veya sıcak bir duş yoluyla ısı uygulamak, kas gerginliğini hafifletmeye ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Ultrason: Bu tip terapi, kan dolaşımını ve sıcaklığını artırmak için ses dalgaları kullanır ve bu da miyofasyal ağrı sendromundan etkilenen kaslarda iyileşmeyi teşvik edebilir.

Miyofasiyal ağrı sendromuna ne iyi gelir?

Miyofasiyal ağrı sendromu durumunuz varsa kendinize iyi bakmalısınız. Vücudunuzu sağlıklı tutmak için kişisel bakım önlemleri ve egzersiz ağrınızla başa çıkmaya konsantre olmanızı kolaylaştırabilir.

İşte madde madde miyofasiyal ağrı semdromuna iyi gelen şeyler:

 • Egzersiz yapmak: Fazla ağır olmayan egzersiz, ağrı ile daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Acınız izin verdiğinde, harekete geçin. Doktorunuza veya fizyoterapistinize uygun egzersizleri sorabilirsiniz.
 • Rahatlayın: Stresli ve gerginseniz, daha fazla acı yaşayabilirsiniz. Rahatlamanın yollarını bulun. Meditasyon yapmak ya da arkadaşlarınızla konuşmak yardımcı olabilir.
 • Vücüdunuza dikkat edin: Meyve ve sebze dolu sağlıklı bir diyetle beslenin. Dinlenmeniz için yeterince uyuyun. Ağrınızla başa çıkabilmek için vücudunuza dikkat edin.

Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4107879/
 2. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/myofascial-pain-syndrome/symptoms-causes/syc-20375444
 3. https://www.webmd.com/pain-management/guide/myofascial-pain-syndrome

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Taner Yılmaz

Dr. Taner Yılmaz 1980 yılında doğmuş, ilk ve orta öğretim hayatı boyunca çalışkan bir öğrenci olmuştur. Daha sonra ise tıp eğimini tamamlamış ve dahiliye alanını tercih etmiştir. Bu alanda uzmanlığını tamamlamıştır ve hala bu alanda hizmet vermektedir. Vakit buldukça ise faydalı olmak maksadıyla çeşitli web sitelerine makaleler hazırlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir