Sağlık Rehberi

Miyofasiyal Ağrı Sendromu Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Miyofasiyal ağrı sendromu belirtileri nelerdir? Neden olur? Nasıl tedavi edilir? Ciddi bir durum mudur? Hangi durumlarda doktor kontrolü şarttır? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Miyofasiyal ağrı sendromu: Tanım

Miyofasiyal ağrı sendromu kronik bir ağrı bozukluğudur. Bu durumda, kaslarınızdaki hassas noktalarda (tetik noktaları) basınç oluşur ve bazen vücudunuzun görünüşte ilgisiz kısımlarında ağrıya neden olur. Buna sevk ağrısı denir. Miyofasiyal ağrı sendromu tipik olarak bir kas tekrar tekrar kasıldıktan sonra ortaya çıkar. Bu, işlerde veya hobilerde yapılan tekrarlayan hareketlerden veya stresle ilişkili kas gerilmesinden kaynaklanabilir.

Hemen hemen herkes kas gerginliği ağrısı yaşarken, bu sendromla ilgili semptomlar devam eder veya kötüleşir. Tedavi seçenekleri arasında fizik tedavi ve tetik nokta enjeksiyonları bulunur. Ağrı kesici ilaçlar ve gevşeme teknikleri de yardımcı olabilir.

Miyofasiyal ağrı sendromu: Nedenler

Yaralanma veya aşırı kullanımdan sonra kaslarınızdaki hassas kas liflerinde duyarlı bölgeler oluşabilir. Bu hassas alanlara tetik noktaları denir. Bir kastaki tetikleme noktası, kas boyunca gerginliğe ve ağrıya neden olabilir. Bu ağrı devam edip kötüleştiğinde, doktorlar buna miyofasiyal ağrı sendromu derler.

Miyofasiyal ağrı sendromu: Risk faktörleri

Miyofasyal ağrı sendromuna kas gerginliği gibi kaslarınızdaki tetik noktalarını ortaya çıkaran bir uyaran neden olur.

Kas tetik noktaları riskinizi artırabilecek faktörler şunlardır:

 1. Kas yaralanması:
  Akut kas yaralanması veya sürekli kas stresi tetik noktalarının gelişmesine yol açabilir. Örneğin, gerilmiş bir kas içindeki veya yakınındaki herhangi bir nokta bir tetikleme noktası olabilir. Tekrarlayan hareketler ve duruş bozukluğu da riskinizi artırabilir.
 2. Stres ve kaygı:
  Sıklıkla stres ve kaygı (anksiyete) yaşayan insanların kaslarında tetik noktaları geliştirmesi daha olası olabilir. Bir teori, bu insanların kaslarını sıkma olasılığının daha yüksek olabileceğini, bu da kasları tetikleme noktalarına duyarlı bırakan tekrarlanan bir suş türü olabileceğini düşünüyor.

Miyofasiyal ağrı sendromu: Belirtiler

Miyofasyal ağrı sendromunun genel belirtileri şunları içerebilir:

 • Kasta derin veya sızlama şeklinde ağrı
 • Kalıcı veya gittikçe kötüleşen ağrı
 • Kasta düğümlenme hissi
 • Ağrı nedeniyle uyku sorunları

Miyofasiyal ağrı sendromu: Doktor kontrolü

Geçmeyen kas ağrısı yaşıyorsanız doktorunuza danışmanız gerekir. Neredeyse herkes zaman zaman kas ağrısı yaşar; ancak dinlenme, masaj ve benzeri kişisel bakım önlemlerine rağmen kas ağrınız devam ederse, doktorunuza görünmelisiniz.

Miyofasiyal ağrı sendromu: Tanı

miyofasiyal ağrı sendromu belirtileri
Doktorunuz öncelikle sizi fiziki olarak muayene edecektir.

Teşhis için doktorunuz fizik muayene sırasında ağrılı bölgeye hafif parmak basıncı uygulayabilir ve gergin alanları hissedebilir. Tetikleme noktasına basmanın nedenlerin biri, bu durumda belirli tepkiler vermenizdir. Örneğin, bir kas seğirmesi yaşayabilirsiniz.

Öte yandan, kas ağrısının birçok olası nedeni vardır. Bunun için doktorunuz diğer kas ağrısı nedenlerini dışlamak için başka testler ve prosedürler de önerebilir.

Miyofasiyal ağrı sendromu: Tedavi

Miyofasyal ağrı sendromunun tedavisi tipik olarak ilaçları, tetikleme noktası enjeksiyonlarını veya fizik tedaviyi içerir. Egzersiz de tedavi programının önemli bir bileşeni olarak kabul edilir. Seçeneklerinizi ve tedavi tercihlerinizi doktorunuzla konuşmalısınız. Ağrınız için uygun tedaviyi bulmak için birden fazla yaklaşım denemeniz gerekebilir.

İlaç tedavisi

Miyofasiyal ağrı sendromu için kullanılan ilaçlar şunları içerir:

 1. Ağrı kesiciler:
  İbuprofen ve naproksen sodyum gibi reçetesiz ağrı kesiciler bazı insanlara yardımcı olabilir veya doktorunuz daha güçlü ağrı kesiciler reçete edebilir. Cildinize yerleştirdiğiniz yamalar halinde kullanılabileceğiniz ağrı kesiciler de mevcuttur.
 2. Antidepresanlar:
  Birçok antidepresan türü ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Miyofasiyal ağrı sendromuna sahip olan bazı insanlar için, amitriptilin ağrıyı azaltır ve uykuyu iyileştirir.
 3. Sakinleştiriciler:
  Klonazepam, bu sendromla ortaya çıkan anksiyete ve uyku bozukluğu tedavisine yardımcı olur. Dikkatli kullanılmalıdır, çünkü uykuya neden olabilir ve alışkanlık oluşturabilir.

Unutmayın, hangi ilacı ne şekilde alacağınıza doktorunuz karar verecektir.

İğne prosedürleri

Bir tetikleme noktasına bir uyuşturucu madde veya steroid enjekte etmek ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Bazı insanlarda, iğneyi tetik noktasına yerleştirme hareketi kas gerginliğini bozmaya yardımcı olur.

Kuru iğneleme olarak adlandırılan bu teknik, tetikleme noktası içindeki ve çevresindeki birkaç yere bir iğne sokmayı içerir. Ayrıca, akupunktur, bu sendromdan etkilenen bazı insanlar için de yararlı görünmektedir.

Fizik tedavi

Bu tedavi prosedüründe bir fizyoterapist, belirtilerinize dayanarak ağrınızı hafifletmeye yardımcı olacak bir plan hazırlayabilir.

Miyofasiyal ağrı sendromunu hafifletmek için fizik tedavi şunları içerebilir:

 1. Esneme:
  Bir fizyoterapist, etkilenen kasınızdaki ağrıyı hafifletmeye yardımcı olmak için nazikçe germe egzersizleri yapmanızı isteyebilir. Germe sırasında tetik noktası ağrısı hissederseniz, fizyoterapist cildinize bir solüsyon püskürtebilir.
 2. Duruş eğitimi:
  Duruşunuzu iyileştirmek, özellikle boynunuzdaki miyofasiyal ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Tetik noktanızı çevreleyen kasları güçlendiren egzersizler, herhangi bir kasın aşırı çalışmasını önlemenize yardımcı olacaktır.
 3. Masaj:
  Bir fizyoterapist, ağrınızı hafifletmek için etkilenen kasınıza masaj yapabilir. Fizyoterapist, kas boyunca uzun el vuruşları kullanabilir veya gerginliği gidermek için kasınızın belirli bölgelerine baskı uygulayabilir.
 4. Sıcaklık:
  Sıcak bir paket veya sıcak bir duş yoluyla ısı uygulamak, kas gerginliğini hafifletmeye ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.
 5. Ultrason: Bu tip terapi, kan dolaşımını ve sıcaklığını artırmak için ses dalgaları kullanır ve bu da ağrıdan etkilenen kaslarda iyileşmeyi teşvik edebilir.

Miyofasiyal ağrı sendromu: Evde alınabilecek önlemler

Bu sendromdan kaynaklanan ağrılardan şikayetçiyseniz vücudunuzu sağlıklı tutmak için kişisel bakım önlemleri ve egzersiz, ağrınızla başa çıkmaya yardımcı olabilir.

Miyofasiyal ağrı sendromuna dair evde yapabileceğiniz şeylerden bazıları aşağıdakileri içerir:

 1. Egzersiz yapmak:
  Fazla ağır olmayan egzersiz, ağrı ile daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Acınız izin verdiğinde, harekete geçin. Doktorunuza veya fizyoterapistinize uygun egzersizleri sorabilirsiniz.
 2. Rahatlayın:
  Stresli ve gerginseniz, daha fazla acı hissedebilirsiniz. Rahatlamanın yollarını bulun. Meditasyon yapmak ya da arkadaşlarınızla konuşmak bu konuda yardımcı olabilir.
 3. Vücüdunuza dikkat edin:
  Meyve ve sebze dolu sağlıklı bir beslenme düzeni edinin. Dinlenmeniz için yeterince uyuyun. Ağrınızla başa çıkabilmek için vücudunuza dikkat edin.

YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
mayoclinic.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu