reklam
Beslenme ve Diyet

C Vitamini Nedir ve Ne İşe Yarar?

C vitamini nedir? Faydaları nelerdir? Hangi meyvede ve sebzede bulunur? Eksikliği ne gibi sorunlara yol açar ve belirtileri nelerdir? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıdan öğrenebilirsiniz.

C vitamini nedir ve ne işe yarar?

L-askorbik asit olarak da bilinen C vitamini, bazı gıdalarda doğal olarak ve birçok formda da bulunan suda çözünür bir vitamindir. İlginçtir ki, birçok hayvanın aksine, insanlar bu vitamini sentezleyemez – bu yüzden bizim için vazgeçilmez ve karşılanması zorunlu bir vitamindir.

C vitamini, vücuttaki diğer antioksidanların yenilenmesine yardımcı olan bir antioksidandır. Hem demirin emilimini artırır, hem de bağ dokusu ve yara iyileşmesinde hayati bir rol oynar. Serbest radikallerin cilt ve vücut üzerindeki zararlı etkilerini de geciktirir.

Günde 30 ila 180 mg orta düzeyde bir alımda, vitaminin %70 ila 90’ı emilir. Alım miktarı 1 gramın üzerine çıktığında, emilim %50’nin altına düşer. Takviye alıyorsanız, günlük optimum alım miktarı 500 mg’dır.

Aşağıda da göreceğiniz gibi, çok farklı C vitamini türleri vardır:

 1. Askorbik asit: C vitamininin en saf halidir.
 2. Sodyum askorbat: Bu vitaminin 1000 mg’ı 111 mg sodyum içerir.
 3. Kalsiyum askorbat: Bu vitaminin 1000 mg’ı 90 ila 110 mg kalsiyum içerir.
 4. Magnezyum askorbat: Günlük magnezyum alımı 350 mg’ı geçmemelidir.
 5. Potasyum askorbat: Günlük potasyum alımı 11 gramı geçmemelidir.
 6. Mangan askorbat: Günlük manganez alımı 11 mg’ı geçmemelidir.
 7. Çinko askorbat: Günlük çinko alımı 40 mg’ı geçmemelidir.
 8. Molibden askorbat: Günlük molibden alımı 2 gramı geçmemelidir.
 9. Krom askorbat: Günlük maksimum krom alımı belirlenmemiştir.

Sodyum askorbat ve kalsiyum askorbat dışında, diğer C vitamini formlarının diğer mineral askorbatlar veya diğer minerallerle kombinasyon halinde bulunma olasılığı daha yüksektir.

C vitamini eksikliği nedir ve belirtileri nelerdir?

c vitamini eksikliği

C vitamini eksikliği, açıkça görülebileceği gibi, bu vitamininin alımı yetersiz olduğunda ortaya çıkar. Belirtiler aşağıdakileri içerir:

 • Diş etlerinde şişlik veya kanama
 • Diş etlerinde iltihaplanma
 • Geç iyileşen yaralar
 • Kuru ve çatlayan saçlar
 • Sert ve kuru cilt
 • Burun kanaması
 • Zayıf bağışıklık
 • Şişmiş ve ağrılı eklemler
 • Olası kilo alımı

Yeterli C vitamini almak sadece bu belirtileri engellemekle kalmaz, aynı zamanda çok sayıda başka fayda da sunar. C vitamininin genel sağlığa, saça ve cilde olan muhteşem faydalarını aşağıda detaylı olarak sıraladık!

C vitamininin sağlığa faydaları nelerdir?

İşte madde madde C vitamininin genel sağlığa faydaları:

1- Kalp sağlığını iyileştirir

Amerika’da yapılan bir çalışmaya göre, C vitamini kalp hastalığı riskini azaltmada rol oynayabilir. Çoklu kohort çalışmaları, C vitamininin daha yüksek seviyelerinin azalmış kalp hastalığı riskiyle bağlantılı olabileceğini göstermiştir.

Daha fazla çalışma, C vitamininin kalbiniz için egzersiz kadar iyi olabileceğini belirtiyor. C vitamininin düzenli alımı, küçük kan damarlarının daralmasına yol açan endotelin-1 adlı bir proteinin aktivitesini engelleyebilir ve bu da sonunda kalp krizini önleyebilir.

Bununla birlikte, kan basıncınızı düşürebilir ve arterlerinizi esnek tutabilir. C vitamininin ayrıca arterlerin stres altında genişlemesine yardımcı olduğu bulunmuştur – bu, kan akışını ve dolayısıyla oksijen taşıma kabiliyetini iyileştirir.

Hindistan’da yapılan bir başka araştırma, C vitamini yönünden zengin meyve ve sebzelerin kalp hastalığını önleyebileceğini belirtiyor. Çalışma, C vitaminini de içeren zengin bir vejeteryan diyetinin kolesterolü %1 azaltabileceğini belirtmiştir. Bu, kalp krizi riskinin %2 oranında azalması demektir.

2- Kan basıncı seviyelerini düzenler

Johns Hopkins Medicine tarafından hazırlanan bir rapora göre, yüksek dozlarda C vitamini kan basıncını düşürebilir. C vitamininin bu işlevi, fizyolojik ve biyolojik etkilerine bağlanabilir. Bir idrar söktürücü görevi görür ve böbreklerin vücuttan daha fazla sodyum ve su atmasına neden olur. Bu, kan damarı duvarlarındaki basıncı azaltır.

C vitamini ayrıca vücudunuzun kan damarlarını gevşettiği bilinen bir molekül olan nitrik oksit tedarikini korur. Kan basıncını düşürme etkisi takviyelere de atfedilebilir. Günde 500 mg takviye almak, 2 aylık bir süre içinde sistolik kan basıncını 4 puan ve diyastolik kan basıncını 1,5 puan azaltabilir.

İtalya’da yapılan bir başka çalışmaya göre, C vitamini vazodilatasyonu da (kan basıncını düşüren kan damarlarının genişlemesi) artırır. Hatta vazokonstriksiyonu önleyebilir.

3- Bağışıklık sistemini güçlendirir

C vitamini eksikliği vücudun belirli patojenlere karşı direncini azaltır. Bir araştırmaya göre, organizmanın gücünü ve korumasını artırarak bağışıklık sistemini uyarır.

Bağışıklık sistemini korumanın yanı sıra, çeşitli alerjilerin şiddetini azaltır ve enfeksiyonlarla savaşır. Bunu, enfeksiyona yanıt olarak T hücre proliferasyonunu artırarak başarır.

Ayrıca yaralardan muzdarip bireylerin C vitamininin optimal dozuyla iyileşme süreçlerini hızlandırabilecekleri bulunmuştur. C vitamininin yeni sentezlenen kolajenin kalitesini iyileştirdiği görüldü ve böylece yara iyileşme sürecini hızlandırdı.

Soğuk algınlığına iyi gelmesi konusunda, daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, C vitamininin soğuk algınlığının süresini azalttığı bulunmuştur.

İlgili yazı: Soğuk algınlığına ne iyi gelir?

C vitamininin soğuk algınlığına karşı koruyup koruyamayacağını henüz bilmiyoruz, ancak soğuk algınlığının süresini kesin olarak azaltır. C vitamini ayrıca astım için potansiyel bir tedavi olabilir.

4- Kanseri önlemeye yardımcı olabilir

Çok sayıda laboratuvar çalışması, yüksek dozda C vitamininin prostat kanseri, karaciğer kanseri, kolon kanseri ve diğer kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlattığını göstermiştir. Daha yüksek C vitamini konsantrasyonları kanser tedavisine yardımcı olabilir.

Ameliyat edilemeyen kanserli hastalara intravenöz C vitamini verilmesi, herhangi bir yan etki olmaksızın tümör hacminde önemli bir azalma ile sonuçlanmıştır. Askorbat, çok sayıda çalışmada belirtildiği gibi kanser hücrelerini öldürmüştür

Cornell Üniversitesi’nin bir başka raporu, C vitamininin agresif kolorektal kanseri durdurduğunu belirtmiştir.

5- Osteoartrit (kireçlenme) tedavisine yardımcı olur

Artrit Vakfı’na göre, C vitamini bazı artrit türlerini önlemeye yardımcı olabilir. Ancak çok fazlası, durumun diğer bazı biçimlerini daha da kötüleştirebilir – bu yüzden bir denge bulmak çok önemlidir. Doğru dozu almak, inflamatuar artriti önlemeye yardımcı olur ve sağlıklı eklemleri korur.

Araştırmalar ayrıca, en düşük C vitamini seviyelerine sahip kişilerin iltihaplı artrit geliştirme olasılığının üç kat daha fazla olacağını belirtiyor. Ancak daha önce tartıştığımız gibi, dozajın not alınması önemlidir.

C vitamininin günlük önerilen miktardan fazla alınması (erkekler için günde 90 miligram ve kadınlar için günde 75 miligram) artrit semptomlarını kötüleştirebilir.

6- Göz sağlığına katkıda bulunur

Kanıtlar C vitamininin katarakt riskini azaltabileceğini göstermektedir. Diğer temel besinlerle birlikte alındığında yaşa bağlı makula dejenerasyonunu ve görme keskinliği kaybını önleyebilir.

İlgili yazı: Göz enfeksiyonları nelerdir?

Aslında, yüksek C vitamini alımına sahip kişilerde %20 daha düşük katarakt riski vardır. Ayrıca serbest radikallerin gözdeki lens dokusunda moleküler hasara neden olmasını önleyerek oksidatif stresle savaşır.

C vitamini, çalışmalara göre retina hücrelerinizin düzgün çalışmasını da uzatabilir. Bu vitamin aynı zamanda gözlerinizdeki kan damarlarının sağlığını da destekler.

C vitamini ayrıca gözdeki E vitamini yenilenmesine yardımcı olabilir ve bu da göz sağlığını daha da iyileştirir. Düzenli C vitamini alımı üveit (gözün orta tabakasının iltihabı) tedavisine de yardımcı olabilir.

7- Preeklampsiyi tedavi edebilir

Amerika’da yapılan çalışmaya göre, C vitamini preeklampsinin (hamilelik sırasında yüksek tansiyon) tedavisine yardımcı olabilir. Bununla birlikte, daha ileri çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.

Preeklampsiden oksidatif stres bile sorumlu olabilir. C vitamini oksidatif stresle mücadeleye yardımcı olduğu için bu durumu önlemeye de yardımcı olabilir.

8- Sağlıklı diş etlerini korur

C vitamini eksikliği, ciddi bir diş eti iltihabı olan periodontal hastalığa da neden olabilir. Bunun nedeni, C vitamininin düşük seviyelerinin bağ dokusunu zayıflatması ve kılcal damarları kolayca parçalamasıdır.

Aslında, C vitamininin eksikliğinin erken bir belirtisi diş etlerinin kanamasıdır. Dişlerin ve diş etlerinin sağlığından sorumludur.

9- Alerjilerin tedavisine yardımcı olur

Vücudunuz bir biyokimyasal olan histamin salgıladığında bunun alerjilere neden olduğunu bilmek önemlidir. C vitamininin alımı histamin salınımını azaltarak alerjileri önler.

Japonya’da yapılan bir çalışmaya göre, otoimmün hastalık ve ilgili alerjiler de C vitamini ile kontrol edilebilir. C vitamininin ayrıca saman nezlesinin (alerjik rinit olarak da adlandırılır) tedavisine de yardımcı olduğu bulunmuştur.

İlgili yazı: Otoimmün hastalıklar hakkında her şey

10- Ağız kuruluğunu hafifletir

Bazı kaynaklar, C vitamininin ağız kuruluğunu önlemeye ve hatta tedavi etmeye yardımcı olduğunu öne sürüyor. Bununla birlikte, bu açıdan sınırlı kanıt vardır ve daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

İlgili yazı: Ağız kuruluğu hakkında her şey

11- Kan şekeri seviyesini düzenler

Düzenli olarak takviye C vitamini alımının, tip 2 diyabetli hastalarda kan şekeri düzeylerini düzenlediği gösterilmiştir. C vitamini ayrıca kan damarlarınızda diyabetle ilgili hasarı önleyebilir.

İlgili yazı: Şeker hastalığı (diyabet) hakkında her şey

Japonya’da yapılan bir çalışma, diyabetin C vitamini tedavisi ile kontrol edilebileceğini belirtmektedir. Bu vitaminin insülin mekanizmasını uyardığı ve böylece tedaviye yardımcı olduğu bulunmuştur.

C vitamininin ayrıca tip 2 diyabetli hastalarda açlık kan şekerini düşürdüğü de bulunmuştur. Öğün sonrası kan şekerinde de durum böyleydi.

İlgili yazı: Şeker hastalığına iyi gelen 25 etkili meyve

12- Viral enfeksiyonları tedavi eder

Bir araştırmaya göre, yüksek doz intravenöz C vitamini alerji tedavisinde etkili olabilir. Geçmişte bu tür vitamin dozlar kızamık, herpes, kabakulak ve viral pnömoni gibi enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılıyordu.

Bu, C vitamininin antibiyotik olarak etkinliğini gösterir. Ayrıca C vitamini bir antioksidan olduğu için zararlı serbest radikallerle savaşır ve viral enfeksiyonların tedavisine yardımcı olur.

Mononükleozun (glandüler ateşe neden olan anormal derecede yüksek beyaz kan hücresi oranı) tedavisine yardımcı olduğu da bulunmuştur. Ayrıca, daha önce de söylediğimiz gibi; mononükleoza yol açabilecek serbest radikallerle de savaşır.

13- İskorbütü önleyebilir

Günümüz dünyasında nadir de olsa iskorbüt, yeterince C vitamini tüketmeyen insanları etkileyebilir. Ayrıca, c vitamininin yan etkileri, yüksek miktarlarda alınsa bile nadirdir.

Aslında bu amaçla 300 yıldan fazla bir süredir kullanılmaktadır. Uzun bir yolculuğa çıkan denizciler, iskorbüt hastalığından korunmak için öğünlerine limon suyu eklerlerdi.

Ayrıca, iskorbüt, günlük 10 gram kadar az C vitamini ile bile önlenebilir.

14- Kurşun toksisitesini iyileştirir

Kan dolaşımındaki düşük C vitamini seviyeleri genellikle yüksek kurşun seviyeleri ile ilişkilidir. C vitamininin düzenli takviyesinin sigara içenlerde kandaki kurşun seviyelerini düşürdüğü bulunmuştur. Başka bir çalışma, C vitamininin kurşun toksisitesini azaltabileceğini de göstermektedir.

C vitamini açısından zengin besinler güvenlidir ve kurşun zehirlenmesini önlemeye yardımcı olur. Bununla birlikte, bazı çalışmalar, kurşun toksisitesi üzerinde herhangi bir etkisi olmayabileceğini söylüyor.

15- Felçle mücadele eder

C vitamini yönünden zengin yiyecekler yemek felci ve özellikle hemorajik felci önleyebilir. Kan basıncını düşürerek felçle mücadele edebilir. C vitamininin düşük seviyeleri spontan beyin kanaması riskini de artırabilir.

Demir ile birlikte C vitamininin inme riskini azaltmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir. Ayrıca, bir araştırmaya göre, kanlarında yüksek C vitamini seviyeleri olan kişiler inme riskini %42 oranında azaltabilir.

16- Ruh halinizi iyileştirir

Hastanede yatan hastalar üzerinde yapılan araştırmalar, yeterli miktarda C vitamininin ruh halini iyileştirebileceğini kanıtlamıştır. C vitamininin ruh halini yükselten etkileri vardır. Ayrıca, C vitamini takviyesinin öğrencilerde kaygıyı azalttığı da bulunmuştur.

17- Kilo vermeye yardımcı olabilir

C vitaminini yeteri miktarda almak, egzersiz sırasında vücut yağının oksidasyonunu artırır. Bu nedenle, C vitamini eksikliği kilo ve yağ kaybını engelleyebilir. Ayrıca, metabolizmayı geliştirir ve bu kilo kaybına yardımcı olur.

İlgili yazı: Hızlı kilo vermek için yapılması gerekenler

18- Enerjiyi artırır

C vitamininin ağrı engelini aşmanıza ve yorgunluğu gidermenize yardımcı olduğu bulunmuştur. C vitamini takviyesi, futbolcuların eğitimini yaklaşık %10 daha kolay hale getirdi ve yorgunluğu %55’e kadar azalttı.

Güney Kore’de yapılan başka bir çalışmada, C vitamininin sağlıklı çalışanlarda işle ilgili yorgunluğu önemli ölçüde azalttığı bulunmuştur.

C vitaminin cilde faydaları nelerdir?

c vitamininin faydaları

C vitamininin faydaları cilde kadar uzanır. Örneğin, oral tüketime ek olarak, C vitaminini topikal olarak almak (serum gibi) mümkündür ve faydalarından bu şekilde de yararlanabilirsiniz. Serum, kolajeni uyarır ve cildi kirlilik gibi diğer zararlı faktörlerden korur.

İşte madde madde C vitamininin cilde faydaları:

1- Yanıkları ve yaraları iyileştirir

Ön kanıtlar, C vitamininin ciddi yanıkları olan hastalarda yara iyileşmesini iyileştirebileceğini ve ventilasyon gereksinimini azaltabileceğini göstermektedir. C vitamininin içindeki antioksidanlar da yanık lezyonlarının tedavisine yardımcı olur.

Yüksek dozda C vitamini yanık sonrası kılcal sızıntıyı da azaltır. Ayrıca, yeni doku büyümesini ve cildi desteklediğinden, yanıkları ve yaraları iyileştirmek için harika bir şekilde çalışır.

2- Güneş yanığını tedavi eder

C vitamininin antioksidan özellikleri kollajen sentezinde rol oynar ve güneş yanığı tedavisine yardımcı olur. C vitaminini ağızdan almak veya topikal yağını kullanmak, güneş yanığını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Ancak, C vitamininin yalnızca güneş koruyucuya ek olarak kullanılması gerektiğini, bunun yerine geçmemesi gerektiğini unutmamak önemlidir.

C vitamininin ayrıca UVB kaynaklı eritemin (cildin yüzeysel kızarması) etkilerini de azalttığı bulunmuştur.

3- Egzama tedavisine yardımcı olur

Egzamayı tedavi etmenin iyi bir yolu, C vitamininin ve çinkonun kombinasyonudur. Her gün 500 ila 1000 mg C vitamini ve 15 mg çinko almak potansiyel bir tedavi olabilir.

4- Kolajen üretimine katkıda bulunur

C vitamini, her ikisi de kollajen üreten molekülleri bağlamak için gerekli olan hidroksiprolin ve hidroksilizin üretimi için gerekli bir bileşendir. Bu da cildi sıkılaştırır. Kolajen eksikliği cildi donuk ve cansız kılar. Kolajen cildi köklerden gençleştirir, kırışıklıkları ve yaşlanma belirtilerini azaltır.

5- Cilt dokusunu iyileştirir

Kolajen ayrıca kan damarlarının yapısını sağlar. Cildin altındaki minik kan damarları, cildi sağlıklı tutan oksijen ve besinleri taşır. Yeterli besin olmadan cilt sertleşir ve kurur. C vitaminini içeren kremler cildin görünümünü ve dokusunu iyileştirir.

C vitamini cilt hücrelerini kalınlaştıran, koruyan ve iyileştiren elastin oluşumunu artırır. Kalınlaştırma etkisi ciltteki nemin korunmasına yardımcı olur, cilt dolaşımını artırır ve cilt yüzeyini dolgunlaştırır.

6- Cildi renk değişikliğine karşı korur

C vitamini, DNA’yı tümöre, cilt renginin bozulmasına ve çeşitli cilt kanserine yol açabilecek fotokimyasal reaksiyonlardan korur. Ayrıca insanlarda melanomların birincil nedeni olan pirimidin dimerlerinin üretimini de engeller.

İlgili yazı: Melanom hakkında her şey

Ciltteki çiller ve yaşlılık lekeleri gibi koyu renk değişimlerini hafifletir ve daha genç ve pürüzsüz bir cilt elde etmenize yardımcı olur.

C vitamininin saça faydaları nelerdir?

İşte madde madde C vitamininin saça faydaları:

1- Saç uzamasını destekler

C vitamininin yetersiz alımı, saç uzamasını etkileyen bir dizi sorunun temel nedeni olabilir. C vitamini eksikliği, saç kurumasına ve saç uçlarının kırılmasına neden olabilir. Bu koşullar saçın düzenli uzaması için elverişsizdir ve sonunda saç dökülmesine neden olur.

İlgili yazı: Saç dökülmesi hakkında her şey

Vücudumuz tükettiğimiz besinleri enerji üretimi için glikoza çevirdiğinde doğal olarak serbest radikaller oluşur. Bu serbest radikaller saçımızı zayıf, kırılgan ve ince hale getirerek zarar verir ve bu da saç büyümesini kesintiye uğratır.

C vitamininin antioksidan özellikleri, serbest radikal oluşumunu azaltır ve vücudumuz üzerindeki etkilerini en aza indirir. Diyetimizde yeterli miktarda C vitamini bulundurmak, serbest radikallere karşı korunma için çok önemlidir.

2- Kepek sorununa karşı etkilidir

Saç köklerimiz genellikle kepek ve kuru, pul pul cilt nedeniyle tıkanır. Bu durum saç köklerine zarar verebilir ve ayrıca saç uzamasını engelleyebilir.

C vitamini kafa derisindeki bakterilerle savaşmaya yardımcı olur. Kepeği giderir, foliküllerin kalıntılarından kurtulmaya yardımcı olur ve yeni saçların çıkmasını teşvik eder. Ayrıca antiviral özelliklerinden dolayı kuru ve kaşıntılı saç derilerine de yardımcı olur.

3- Saçın erken beyazlaşmasını önler

C vitamini sadece saç dökülmesiyle mücadeleye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda saçın erken yaşlanmasını önleyerek doğal renginin korunmasına yardımcı olur. Ancak, bununla ilgili sınırlı araştırma vardır.

C vitamini kaynakları nelerdir?

c vitamini içeren besinler

Mutfağınızda C vitamininin mükemmel kaynakları olan çok sayıda yiyecek vardır. Bunlardan bazıları şunları içerir:

 • Dolmalık biber (120-190 mg)
 • Brokoli (132 mg)
 • Lahana (80.4 mg)
 • Papaya (88.3 mg)
 • Çilek (84.7 mg)
 • Karnabahar (127.7 mg)
 • Mango (122.3 mg)
 • Ananas (78.9 mg)
 • Limon (112.4 mg)
 • Portakal (95.8 mg)
 • Kuşburnu (541 mg)
 • Kivi (137,2 mg).

C vitamini takviyesi almak doğru mudur?

C vitamini takviyeleri genellikle askorbik asit formunda vitamin içerir (gıdalarda doğal olarak bulunan askorbik asitle eşdeğer biyoyararlanıma sahiptir).

C vitamininin bazı popüler kapsülleri veya tabletleri arasında şunlar vardır:

 • Polgar C
 • Ester C
 • Redoxon C
 • Ocean C
 • Anway C
 • Sunlife C

Sıvı halde C vitamini enjeksiyonu da benzer faydalara sahip olabilir. İntravenöz vitamin, oral dozdan çok daha büyük bir doz sağlar ve cilt, bağışıklık sistemi ve ayrıca kanser hastalarında tamamlayıcı bir tedavi olarak kullanılır.

Diğer formlar arasında damlalar, kristaller veya toz (cilt için) bulunur. Cilt için C vitamininin kremi bile kullanılabilir.

C vitamininin çoğu zaman herhangi bir yan etkisi yoktur. Ancak nasıl ve ne dozda alınacağını da bilmek gerekir. Bu yüzden doktora danışarak alınmasında fayda vardır.

C vitamini nasıl alınmalıdır?

C vitaminini almanın en iyi yolu, vitamin yönünden zengin yiyecekleri diyetinize eklemektir. Çoğu meyve ve sebze bu vitamini içerir. Normal bir meyve veya sebze salatası yiyebilir ve ilgili vitaminleri aldığınızdan emin olabilirsiniz. Bir bardak meyve suyu veya smoothie bile harikalar yaratabilir.

Ancak kendinize salata hazırlamak için gerçekten vaktiniz yoksa, takviye almak isteyebilirsiniz. Doza bağlı olarak günde 2 ila 3 kez yemeklerinizle birlikte C vitamini takviyesi alabilirsiniz. Bazı araştırmaların söylediği gibi, C vitamininin daha iyi emildiği zaman olan aç karnına da alabilirsiniz.

Sizin için doğru dozu belirlemek için doktorunuzla veya beslenme uzmanınızla konuşmalısınız.

Tıp alanındaki bir yenilik şimdi lipozomal C vitamini dediğimiz şeydir. Lipozomal teknolojisi, besinlerin emilimini artırmak için kullanılır. Lipozomal, diğer takviyelere göre birçok avantaj sunar. İçerdiği fosfolipitler, suyla karıştırıldığında midede lipozomlar oluşturur. Bu lipozomlar, emilim oranını artırır.

Günlük ne kadar C vitamini alınmalıdır?

18 yaşından büyük erkekler için günlük alınması gereken C vitamini miktarı 90 mg’dır. 18 yaş üstü kadınlar için 75 mg’dır. 18 yaşından büyük hamile ve emziren kadınlar için sırasıyla 85 mg ve 120 mg’dır. Bazı uzmanlara göre, sigara içenler düzenli alımlarına fazladan 35 mg eklemelidir.

Bebekler için (0 ila 12 aylık) anne sütündeki C vitamini miktarı yeterlidir. 1 ila 3 yaş arası çocuklar için 15 mg’dır; 4 ila 8 yaş 25 mg’dır; 9 ila 13 yaş 45 mg’dır.

14 ila 18 yaş arası önerilen alım miktarı erkekler için 75 mg ve kızlar için 60 mg’dır.

Bunlar günlük önerilen doz seviyeleri olmasına rağmen, doktorunuz terapötik amaçlar için çok daha yüksek veya düşük bir doz önerebilir.

C vitamininin yan etkisi veya zararı var mıdır?

C vitamini karın krampları, diş erozyonu, göğüs ağrısı, bayılma, ishal, kızarma, baş ağrısı, mide ekşimesi, mide bulantısı ve iltihaplı yemek borusuna neden olabilir. Belirtilerden herhangi birini fark ederseniz kullanımını bırakmalı ve doktorunuza danışmalısınız.

C vitamininin yüksek dozu, toksisiteye yol açarak kan pıhtılaşmasına, böbrek taşlarına ve sindirim sistemi ile ilgili sorunlara neden olabilir. Bu, özellikle bazı ilaçlara ve enfeksiyonlara yanıt olarak kırmızı kan hücrelerinin parçalandığı bir durum olan G6PD eksikliği olan kişilerde geçerlidir.

C vitamininin normal miktarlarda alımı, hamilelik ve emzirme döneminde güvenli kabul edilir. Ancak önerilen dozdan daha fazlasını kullanırken dikkatli olmak ve doktora danışmak gerekir.

C vitamini ile etkileşime giren ilaçlar nelerdir?

C vitaminiyle (takviyeler de dahil) etkileşime girebilecek ilaçların listesi aşağıdadır:

 • Aspirin
 • Parasetamol
 • Barbitüratlar
 • Kemoterapi ilaçları
 • Doğum kontrol hapları
 • Proteaz inhibitörleri
 • Warfarin
 • Antasitler
 • Flufenazin gibi bazı anti-psikotik ilaçlar

Sonuç olarak

C vitamini eksikliği nadir görülse de, hiçbir şekilde bu ihtimali görmezden gelebileceğiniz anlamına gelmez. C vitamininin faydalarını ve diğer birçok şeyi öğrendiğinize göre, yeterli seviyeleri aldığınızdan emin olmalı ve sağlıklı kalmalısınız.

Ayrıca, söylemek istediğiniz bir şey varsa, aşağıda yorum olarak lütfen bize bildiriniz.


Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://www.stylecraze.com/
 2. https://www.webmd.com/
 3. https://www.verywellhealth.com/
 4. https://ods.od.nih.gov/
 5. https://www.hsph.harvard.edu/

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dyt. Nergis Kızıltan

Dyt. Nergis Kızıltan, özel bir üniversitenin Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde lisans ve yüksek lisansını tamamlamıştır. Araştırma Hastanesi, Diyabet Hastanesi, Toplum sağlığı Merkezi gibi kuruluşlarda deneyim kazanmıştır. İlgi alanları arasında kilo yönetimi, klinikte beslenme, diyabette karbonhidrat sayımı, gebelikte beslenme, diyabette beslenme, emzirme döneminde beslenme sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir