Estetik ve Güzellik

Hızlı Saç Uzatma Yöntemleri

Hızlı saç uzatma için neler yapılabilir? En hızlı saç uzatan yöntemler nelerdir? Ne yemeli ve içmeli? Saç uzatmak için hangi saç maskelerini kullanmalı? Doğal olarak saçlar nasıl uzatılabilir? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Hızlı saç uzatma

Saç dökülmesi günümüzde sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Modern yaşam tarzı, hava kirliliğine maruz kalma ve kimyasal ürünlerin kullanımı, saç kalitesini bozar ve saç dökülmesine neden olur. Bu yazıda, saçınıza verilen zararı azaltabilecek uygulamaları, hızlı saç uzatma yöntemlerini ve saçlarınızın daha iyi görünmesini sağlamanın yollarını listeledik.

Hızlı saç uzatma için 12 doğal ve etkili yöntem

İşte madde madde hızlı saç uzatma yöntemleri:

1- Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı, zarar görmüş saçların protein kaybını azaltma özelliğine sahiptir. Hindistan cevizi yağı saç köklerine nüfuz ederek, saç dökülmesini azaltabilir. Hindistan cevizi yağının bu özelliği, sert kimyasal ürünlerin etkisini tersine çevirmeye yardımcı da olabilir. Bununla birlikte saçı besleyerek gürleşmesine ve yeni saç köklerinin çıkmasına yardımcı olur.

Nasıl uygulanır?

Avucunuza 2 yemek kaşığı hindistancevizi yağı alın ve saç derinize masaj yaparak yağı yedirin. Yaklaşık birsaat saçınızda yağı bekletin ve ardından ıslatıp şampuan uygulayarak saçınızı iyice yıkayın. Bu yöntemi haftada en az iki kez yapabilirsiniz.¹

İlgili yazı: Hindistan cevizi yağının cilde faydaları nelerdir?

2- Bektaşi üzümü yağı (Amla yağı)

Bektaşi üzümünün, saç köklerinin dermal papilla hücreleri üzerinde hızlandırıcı ve yenileyici bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Bu nedenle Bektaşi üzümü yağı, saç uzama döngüsünün anajen fazını (aktif büyüme fazı) hızlandırarak, saçlarınızın hızla uzamasını destekleyebilir.

Nasıl uygulanır?

Avuç içlerinize biraz Bektaşi üzümü yağı alın ve saç derinize bu yağla masaj yapın. Saç derinizdeki yağı, bir saat veya daha fazla bekletebilir, ardından iyice durulayabilirsiniz. Hızlı saç uzatmak amacıyla bu yağı haftada iki kez saçlarınıza uygulayabilirsiniz.²

3- Yoğurt

Yoğurt, zengin bir probiyotik kaynağıdır. Hızlı saç uzatma konusunda da işe yarayabilir, ayrıca saçınızın zarar görmesini önleyebilir. Fareler üzerinde yapılan bir araştırmada, yoğurdun saçlardaki kök hücre sayısını artırdığı ve böylece daha gür saç kıllarının çıktığı gözlemlenmiştir. Bu nedenle, hızlı saç uzatmak için doğal ve ucuz yöntemler arayan kişilere, oldukça yardımcı olabilir.

Nasıl uygulanır?

Saçlarınızın hızlı bir şekilde uzamasına yardımcı olması için, günde bir porsiyon doğal yoğurt tüketebilirsiniz. Bununla birlikte yoğurt içeren saç maskelerini evde yaparak, saçlarınıza uygulayabilirsiniz.³

4- Çemen otu tohumu

Çemen otu tohumu, sağlıklı bir şekilde hızlı saç uzatmak için işe yarayabilecek biyoaktif bileşikler içerir. Yapılan bir çalışma, çemen otu tohumunun saç dökülmesini önemli ölçüde azaltabileceği ve yeni saç köklerinin çıkmasını destekleyebileceği bulmuştur. Yer fıstığı, yeşil bezelye veya soya fasulyesi gibi baklagillere alerjiniz varsa, çemen otunu uygulamaktan kaçınmalısınız. Çünkü bu tür gıdalara karşı alerjiniz varsa, çemen otuna da alerjiniz olabilir.

Nasıl uygulanır?

Bir tatlı kaşığı çemen otu tohumunu, yarım bardak dolusu suda gece boyunca bekletin. Tohumları bir macun haline getirin ve saç maskesi olarak uygulayın. Saçınızı sade su ile durulamadan önce hazırladığınız karışımı 30-45 dakika saçınızda bekletin. Bu rutini haftada bir defa yapabilirsiniz.

5- Soğan suyu

Araştırmacılar, soğan suyundaki fitokimyasal bileşiklerin, hızlı saç uzatmaya yardımcı olabileceğini ve düzensiz saç dökülmesi için etkili bir tedavi yöntemi olabileceğini keşfetmişlerdir.

Nasıl uygulanır?

Yarım soğanın suyunu, saç derinize uygulayın ve bir saat bekletin. Daha sonra saçlarınızı şampuanla iyice yıkayın. Bu rutini haftada iki kez uygulayabilirsiniz.

6- Hibiskus

Hibiskus yaprağı ve çiçek özlerinin, sıçanlarda kıl uzamasını teşvik ettiği bulunmuştur. Bu nedenle, insanlarda aşırı saç dökülmesinin etkilerini tersine çevirme potansiyeline sahip olabilir ve hızlı saç uzatma konusunda etkili olabilir.

Nasıl uygulanır?

Bir macun hazırlamak için birkaç ebegümeci çiçeğini ve bir avuç hibiskus yaprağını öğütün. Bu karışımı Hindistan cevizi yağı ile karıştırın. Bu saç maskesini saçınıza uygulayın ve bir saat bekletin. Daha sonra ise şampuanla yıkayın. Bu karışımı haftada bir defa uygulayabilirsiniz.

7- Yeşil çay

Yeşil çay, hızlı saç uzatmayı desteklemeye yardımcı olabilecek polifenoller bakımından zengindir. Yeşil çaydaki biyoaktif bileşiklerin, dermal papilla hücreleri üzerinde hızlandırıcı etkiye sahip olabileceği ve saç dökülmesini azaltma potansiyeline sahip olduğu gözlemlenmiştir. Uyarıcı veya kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız, yeşil çay içmekten kaçınmalısınız.

Nasıl uygulanır?

Yeşil çay poşetini bir bardak kaynar suya koyun ve birkaç dakika bekledikten sonra bu çayı afiyetle için. Yeşil çayı günde 1-2 defa içebilirsiniz.

8- Biberiye yağı

Kindai Üniversitesi’nde fareler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, biberiye yağının saç uzamasını artırmaya yardımcı olabileceği gözlemlenmiştir. Bununla birlikte biberiye yağı, saçlarınızın güçlenmesine ve yumuşamasına da yardımcı olur.

Nasıl uygulanır?

Öncelikle, biberiye yağına alerjiniz olup olmadığını belirlemek için, saç derinizin küçük bir kısmında yağı test edin. Eğer alerjiniz yoksa birkaç damla biberiye yağını, zeytinyağı ile karıştırın. Bu karışımı saç derinize uygulayın ve yıkamadan önce bir saat bekletin.

9- Sardunya yağı

Sardunya yağının, dermal papilla hücreleri üzerinde hızlandırıcı ve yenileyici bir etki ettiği, farelerde kıl uzamasını desteklediği kanıtlanmıştır. Bu çalışma, insanlarda da benzer şekilde hızlı saç uzatmada etkili olabileceği anlamına gelmektedir. Bazı insanlar sardunya yağına alerjik reaksiyon gösterebilir, bu nedenle kullanmadan önce saç derinizin küçük bir kısmında, yağı test etmenizde fayda vardır.

Nasıl uygulanır?

Birkaç yemek kaşığı sardunya yağı alın ve saç derinize masaj yapın. Yaklaşık 60 dakika bekletin, ardından hafif bir şampuanla durulayın. Bunu haftada en az bir kez yapabilirsiniz.

10- Ginseng yağı

Araştırmalar, ginseng yağının saç uzamasını teşvik etmek için saç köklerinin büyümesinde, hızlandırıcı bir etkiye sahip olabileceğini ortaya koymaktadır. Bazı insanlar ginseng yağını kullanırken; baş dönmesi, mide bulantısı veya baş ağrısı yaşayabilir. Bazı durumlarda ginseng yağı uyarıcı da olabilir. Bu nedenle kullanırken dikkatli hareket etmekte fayda vardır.

Nasıl uygulanır?

Birkaç yemek kaşığı ginseng yağı alın ve saç derinize nazikçe masaj yapın. Yaklaşık bir saat saçınızı bu şekilde bekletin. Daha sonra hafif bir şampuanla durulayın. Hızlı saç uzatma etkisini görmek için, bunu haftada en az iki kez yapabilirsiniz.¹⁰

11- Balık yağı

Balık yağı, saç uzamasını teşvik edebilen omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Balık yağı takviyeleri, saç derinizdeki dermal papilla hücreleri üzerinde olumlu bir etki göstererek, saçınızın uzamasını tetikleyen dokosaheksaenoik asit (DHA) içerir. Bu, saç dökülmesinin etkisini tersine çevirebilir. Ancak, balık yağı takviyeleri almadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Nasıl uygulanır?

Doktorunuzun önerdiği şekilde, balık yağı takviyelerini kullanabilirsiniz.¹¹

12- Kahve

Kafein, kahvenin önemli bir bileşenidir. Araştırmalar, kafeinin saç köklerini destekleyebileceğini ve anajen fazını hızlandırarak, saç uzamasını teşvik edebileceğini göstermektedir. Bu nedenle kafein, saç dökülmesini azaltabilir ve hızlı saç uzatma konusunda size yardımcı olabilir.

Nasıl uygulanır?

Bir fincan kahve hazırlayın ve günde en az bir kez tüketin. Yüksek kafein içeriği nedeniyle fazla kahve tüketmemekte fayda vardır.¹²

Hızlı saç uzatma için doğru beslenme ipuçları

İşte madde madde hızlı saç uzatma için doğru beslenme ipuçları:

  • Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin balık ve deniz ürünlerini tüketmeye çalışın. Fransa’da yapılan bir araştırma, omega-3 ve 6 yağ asitleri ile beslenmenin, saç yoğunluğunu artırabileceğini ve saç dökülmesiyle savaşabileceğini bulmuştur.
  • Meyveler ve diğer turunçgiller C vitamini açısından zengindir. Araştırmalar, bu tür yiyeceklerin saç uzamasını destekleyebileceğini göstermektedir.
  • Ispanak gibi yeşil yapraklı sebzeler saç uzamasına yardımcı olabilecek madde ve besinler içerir.
  • Kabuklu yemişler ve tohumlar, saç dökülmesini kontrol etmeye yardımcı olabilecek maddelerle doludur.

Hızlı saç uzatma için tıbbi tedavi

İşte saç uzamasını iyileştirmek için düşünebileceğiniz birkaç tıbbi tedavi seçeneği:

  1. Minoksidil:
    Reçetesiz olarak satılan bu ilaç hem erkekler hem de kadınlar tarafından kullanılabilir. İlacı her gün saç derinize sürmeniz gerekir. Ancak bazı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabileceğinden, dikkatli kullanılması gerekmektedir.¹³
  2. Finasterid:
    Bu enzim inhibitörü, özellikle erkekler için tıbbi bir tedavi seçeneğidir. Bu ilaç, androjenik alopesi (erkek tipi kellik) olan erkeklere verilir. Bununla birlikte ilacın, erektil disfonksiyon, düşük cinsel istek ve jinekomasti gibi bazı yan etkileri olabilir.¹⁴

Not: Unutmayın, hangi ilacı ne şekilde alacağınıza doktorunuz karar verecektir.

Hızlı saç uzatma: Video

Sonuç olarak

Yukarıda da görebileceğiniz gibi, hız saç uzatma için yapabileceğiniz şeyler bir hayli fazladır. Önerilen ürünlerin birçoğunu kolaylıkla bulunabilirsiniz. Ayrıca evde önerilen kürleri ve yöntemleri, kendi başınıza hazırlayıp saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Ancak unutulmaması gereken nokta, saçınıza ve saç derinize ürünleri uygulamadan önce, küçük bir cilt bölgenizde ürünleri test etmenizdir. Çünkü bazı durumlarda kişilerde, esansiyel yağlar ve bitkiler, alerjik reaksiyona neden olabilir. İstenmeyen bir durumda, vakit kaybetmeden doktorunuza görünmelisiniz.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
1- Effect of mineral oil, sunflower oil, and coconut oil on prevention of hair damage2- Emblica (Phyllanthus emblica Linn.) Fruit Extract Promotes Proliferation in Dermal Papilla Cells of Human Hair Follicle3- Probiotic Bacteria Induce a ‘Glow of Health’4- In vivo Hair Growth Activity of Herbal Formulations5- Onion juice (Allium cepa L.), a new topical treatment for alopecia areata6- In vivo and in vitro evaluation of hair growth potential of Hibiscus rosa-sinensis Linn.7- Human hair growth enhancement in vitro by green tea epigallocatechin-3-gallate (EGCG)8- Promotion of hair growth by Rosmarinus officinalis leaf extract9- Hair growth-promoting effect of Geranium sibiricum extract in human dermal papilla cells and C57BL/6 mice10-Red Ginseng Extract Promotes the Hair Growth in Cultured Human Hair Follicles11- Mackerel-Derived Fermented Fish Oil Promotes Hair Growth by Anagen-Stimulating Pathways12- Differential effects of caffeine on hair shaft elongation, matrix and outer root sheath keratinocyte proliferation, and transforming growth factor-β2/insulin-like growth factor-1-mediated regulation of the hair cycle in male and female human hair follicles in vitro13- Minoxidil use in dermatology, side effects and recent patents14- Finasteride

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu