reklam
Estetik ve Güzellik

Hızlı Saç Uzatma Yöntemleri – 12 Etkili Çözüm

Hızlı saç uzatma için neler yapılabilir? Ne yemeli ve içmeli? Hangi saç maskelerini kullanmalı? Doğal olarak saçlarımızı nasıl uzatabiliriz? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Hızlı saç uzatma hakkında

Saç dökülmesi günümüzde sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Modern yaşam tarzı, kirliliğe maruz kalma ve kimyasal ürünlerin kullanımı saç kalitesini bozar ve saç dökülmesine neden olur. Bu yazıda, saçınıza verilen zararı azaltabilecek, hızlı saç uzatma ve kalınlaştırma çözümlerini derledik.

Hızlı saç uzatma için 12 doğal ve etkili yöntem

İşte madde madde hızlı saç uzatma yöntemleri:

1- Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı, zarar görmüş saçların protein kaybını azaltma özelliğine sahiptir. Hindistan cevizi yağı saç köklerine nüfuz edebilir ve saç dökülmesini azaltabilir. Hindistan cevizi yağının bu özelliği, sert kimyasal ürünlerin etkisini tersine çevirmeye yardımcı olabilir.

Nasıl uygulanır?

Avucunuza 2 yemek kaşığı hindistancevizi yağı alın ve saç derinize masaj yapın. Yaklaşık bir saat saçınızı bu şekilde bırakın ve ardından hafif bir temizleyici veya şampuan kullanarak iyice yıkayabilirsiniz. Bunu haftada en az iki kez yapabilirsiniz.
(Kaynak)

İlgili yazı: Hindistan cevizi yağının cilde faydaları nelerdir?

2- Bektaşi üzümü yağı

Bektaşi üzümü yağının, saç köklerinin dermal papilla hücreleri üzerinde proliferatif bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Bu nedenle bektaşi üzümü yağı, saç uzama döngüsünün anajen fazını (aktif büyüme fazı) uzatarak saç uzamasını destekleyebilir.

Nasıl uygulanır?

Avuç içlerinize biraz bektaşi üzümü yağı alın ve saç derinize masaj yapın. Saç derinizde bir saat veya daha fazla bırakabilir ve ardından iyice durulayabilirsiniz. Hızlı saç uzatma amacıyla faydalanmak için bunu haftada iki kez yapabilirsiniz.
(Kaynak)

3- Yoğurt

hızlı saç uzatma ve yoğurt

Yoğurt, zengin bir probiyotik kaynağıdır, hızlı saç uzatma hussunda işe yarayabilir ve saçın zarar görmesini önleyebilir. Fareler üzerinde yapılan bir araştırma, yoğurdun subkutiküler folikül sayısını artırdığını ve böylece daha gür saç sağladığını bulmuştur. Bu nedenle, insanlarda hızlı saç uzatmayı desteklemeye de yardımcı olabilir.

Nasıl uygulanır?

Hızlı saç uzamasını desteklemesi için günde bir porsiyon doğal yoğurt tükebilirsiniz.
(Kaynak)

4- Çemen otu tohumu

Çemen otu tohumu, sağlıklı bir şekilde hızlı saç uzatmada işe yarayabilecek biyoaktif bileşikler içerir. Sıçanlar üzerinde yapılan bir çalışma, çemen otu tohumunun saç dökülmesini önemli ölçüde azaltabileceğini ve yeni saç çıkmasını destekleyebileceğini bulmuştur. Yer fıstığı, yeşil bezelye veya soya fasulyesi gibi baklagillere alerjiniz varsa, çemen otunu uygulamaktan kaçınmalısınız. Çünkü bunlara alerjiniz varsa, çemen otuna da alerjiniz olabilir.

Nasıl uygulanır?

Çeyrek fincan çemen otu tohumunu gece boyunca suda bekletin. Tohumları bir macun haline getirin ve saç maskesi olarak uygulayın. Sade su ile durulamadan önce 30-45 dakika saçınızda bekletin. Bu rutini haftada bir defa takip edebilirsiniz.
(Kaynak)

5- Soğan suyu

Araştırmacılar, soğan suyundaki fitokimyasal bileşiklerin, hızlı saç uzatma hususuna yardımcı olabileceğini ve düzensiz saç dökülmesi için etkili bir tedavi olabileceğini keşfetmişlerdir.

Nasıl uygulanır?

Yarım soğanın suyunu çıkarın. Bu doğal suyu ve kafa derinize uygulayın. Bir saat bekletin. Daha sonra ise şampuanla iyice yıkayın. Bu rutini haftada iki kez uygulayabilirsiniz.
(Kaynak)

6- Hibiskus

Hibiskus yaprağı ve çiçek özlerinin sıçanlarda kıl uzamasını teşvik ettiği bulunmuştur. Bu nedenle, insanlarda aşırı saç dökülmesinin etkilerini tersine çevirme potansiyeline sahip olabilirler ve hızlı saç uzatma konusunda yardımcı olabilir.

Nasıl uygulanır?

Bir macun yapmak için birkaç ebegümeci çiçeği ve bir avuç hibiskus yaprağını öğütün. Bunu hindistan cevizi yağı ile karıştırın. Bu saç maskesini saçınıza uygulayın ve bir saat bekletin. Daha sonra ise şampuanla yıkayın. Bunu haftada bir defa uygulayabilirsiniz.
(Kaynak)

7- Yeşil çay

Yeşil çay, hızlı saç uzatmayı desteklemeye yardımcı olabilecek polifenoller bakımından zengindir. Yeşil çaydaki biyoaktif bileşiklerin dermal papilla hücreleri üzerinde proliferatif etkiye sahip olabileceği ve saç dökülmesini azaltma potansiyeline sahip olduğu gözlemlenmiştir. Kafeine tahammülsüzlüğünüz varsa veya uyarıcı veya kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız, yeşil çay içmekten kaçınmalısınız.

Nasıl uygulanır?

Yeşil çay poşetini bir bardak kaynar suya koyun ve bir süre bekledikten sonra bu çayı afiyetle için. Yeşil çayı günde 1-2 defa içebilirsiniz.
(Kaynak)

8- Biberiye yağı

Kinki Üniversitesi’nde fareler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, biberiye yağı saç uzamasını artırmaya yardımcı olabilir. Bu, insanlarda hızlı saç uzatma amacıyla da işe yarayabileceği anlamına gelebilir.

Nasıl uygulanır?

Öncelikle, biberiye yağına alerjiniz olup olmadığını belirlemek için minik bir bölgenizde test yapın. Eğer alerjiniz yoksa, birkaç damla biberiye yağını zeytin yağı ile karıştırın. Bu karışımı saç derisine uygulayın ve yıkamadan önce bir saat bekletin.
(Kaynak)

9- Sardunya yağı

hızlı saç uzatma ve sardunya yağı

Sardunya yağının, dermal papilla hücreleri üzerinde proliferatif bir etki yoluyla farelerde kıl uzamasını desteklediği kanıtlanmıştır. Bu çalışma, insanlarda da hızlı saç uzatmada da etkili olabileceği anlamına gelir. Bazı insanlar sardunya yağına alerjik reaksiyon gösterebilir, bu nedenle kullanmadan önce minik bir bölgenizde test yapmanızda fayda vardır.

Nasıl uygulanır?

Birkaç yemek kaşığı sardunya yağı alın ve saç derinize masaj yapın. Yaklaşık 60 dakika bekletin, ardından hafif bir şampuanla durulayın. Bunu haftada en az bir kez yapabilirsiniz.
(Kaynak)

10- Ginseng yağı

Araştırmalar, ginseng yağının saç uzamasını teşvik etmek için saç kökleri üzerinde proliferatif bir etkiye sahip olabileceğini gösteriyor. Bazı insanlar, ginseng yağı kullanırken baş dönmesi, mide bulantısı veya baş ağrısı yaşayabilir. Bazı durumlarda uyarıcı da olabilir. Bu nedenle dikkatli hareket etmekte fayda vardır.

Nasıl uygulanır?

Birkaç yemek kaşığı ginseng yağı alın ve saç derinize nazikçe masaj yapın. Yaklaşık bir saat saçınızı bu şekilde bekletin. Daha sonra hafif bir şampuanla durulayın. Hızlı saç uzatma etkisi için bunu haftada en az iki kez yapabilirsiniz.
(Kaynak)

11- Balık yağı

Balık yağı, saç uzamasını teşvik edebilen omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Balık yağı takviyeleri, saç derinizdeki dermal papilla hücreleri üzerinde proliferatif bir etki göstererek saçın uzamasını tetikleyen dokosaheksaenoik asit içerir. Bu, saç dökülmesinin etkisini tersine çevirebilir. Ancak, balık yağı takviyeleri almadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Nasıl uygulanır?

Doktorunuza danışarak doktorunuzun önerdiği şekilde balık yağı takviyeleri alabilirsiniz.
(Kaynak)

12- Kahve

Kafein, kahvenin önemli bir bileşenidir. Araştırmalar, kafeinin saç köklerini destekleyebileceğini ve anajen fazını uzatarak saç uzamasını teşvik edebileceğini göstermektedir. Bu nedenle kafein, saç dökülmesini ve saç dökülmesini azaltabilir ve hızlı saç uzatma hususunda işe yarayabilir.

Nasıl uygulanır?

Bir fincan kahve hazırlayın ve günde en az bir kez tüketin. Yüksek kafein içeriği nedeniyle fazla kahve tüketmemekte fayda vardır.
(Kaynak)

Hızlı saç uzatma için doğru beslenme ipuçları

İşte madde madde hızlı saç uzatma için doğru beslenme ipuçları:

  • Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin balıklar tüketin. Fransa’da yapılan bir araştırma, diyetinize omega-3 ve 6 yağ asitleri ile takviye etmenin saç yoğunluğunu artırabileceğini ve saç dökülmesiyle savaşabileceğini bulmuştur.
  • Meyveler ve diğer turunçgiller C vitamini açısından zengindir. Araştırmalar, bu tür yiyeceklerin saç uzamasını destekleyebileceğini göstermektedir.
  • Ispanak gibi yeşil yapraklı sebzeler saç uzamasına yardımcı olabilecek besinler içerir.
  • Kabuklu yemişler ve tohumlar, saç dökülmesini kontrol etmeye yardımcı olabilecek besinlerle doludur.

Hızlı saç uzatma için tıbbi tedavi

İşte saç uzamasını iyileştirmek için düşünebileceğiniz birkaç tıbbi tedavi seçeneği:

  • Minoksidil: Bu reçetesiz satılan ilaç hem erkekler hem de kadınlar tarafından kullanılabilir. Her gün saç derinize sürmeniz gerekir. Ancak bazı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilir. (Kaynak)
  • Finasteride: Bu, özellikle erkekler için tıbbi bir tedavi seçeneğidir. Bu hap, androjenik alopesi olan erkeklere verilir. Bununla birlikte, erektil disfonksiyon, düşük cinsel istek ve jinekomasti gibi bazı yan etkilere neden olabilir. (Kaynak)

Unutmayın, hangi ilacı ne şekilde alacağınıza doktorunuz karar verecektir.

Sonuç olarak

Yukarıda da görebileceğiniz gibi, hız saç uzatma seçenekleri bir hayli fazladır. Bunların birçoğunun malzemeleri kolaylıkla bulunabilir ve evde kolaylıkla saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Ancak unutulmaması gereken nokta, saçınıza ve saç derinize uygulamadan önce, minik bir cilt bölgesinde etmenizdir. Çünkü bazı insanlarda alerjik reaksiyona neden olabilir. İstenmeyen bir durumda ise, vakit kaybetmeden doktorunuza görünmelisiniz.

Sağlık, güzellik ve harika saçlarla kalın!


Kaynak:


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Şimal Kalkan

Şimal Kalkan 15 Temmuz 1990 doğumlu bir güzellik tutkunudur. Kendisi kadınların güzel ve sağlıklı olmasını, özgüven sahibi olmasını savunan bir insandır. Kendisiyle birlikte bu amacı taşıyan kadınlara, çeşitli araştırmalarla içerikler hazırlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir