reklam
Ağız ve Diş Sağlığı

Dişler Nasıl Beyazlatılır? 10 Etkili Yöntem

Evde doğal olarak dişler nasıl beyazlatılır? Diş beyazlatmak için ne yapılmalıdır? Hangi maddeler dilleri beyazlatır? Nelere dikkat etmek gerekir? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Diş beyazlatmak için ne yapmalı?

Dişlerde lekelenme yaygın bir durumdur, çünkü dişlerin ve diş minesinin dış tabakasının rengi değişir ve renk bozulması meydana gelir. Bu yüzden dişler nasıl beyazlatılır herkesin merak ettiği bir sorudur.

Piyasada diş beyazlatmak için birçok ürün bulunmaktadır. Beyazlatıcı diş macunu, şeritler veya jel arasından seçim yapabilirsiniz. Diş hekiminiz ayrıca profesyonel beyazlatma da önerebilir.

Ancak bu tedaviler pahalı olabilir. Ayrıca dişlerinize ve diş etlerinize zarar verebilecek kimyasallar içerirler.

Kimyasallar olmadan dişler nasıl beyazlatılır diyerek doğal çareler arıyor olabilirsiniz. Bir seçenek, dişlerinizi doğal olarak beyazlatan besinler tüketmektir.

Bu yiyeceklerin işe yaradığına dair bazı kanıtlar olsa da, etkileri esas olarak anekdot ve teoriktir. Yine de onları denemekten zarar vermez. Bu yiyecekler ve dişlerinizi nasıl beyazlatabileceği hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Evde dişler nasıl beyazlatılır?

diş beyazlatmak için ne yapmalı

İşte madde madde evde diş beyazlatma yöntemleri:

1- Çilek

Çilekler malik asit içerir. Bu asitin, lekeli dişleri beyazlatmaya yardımcı olabilecek ağartma özelliklerine sahip olduğu söyleniyor.

Malik asit ayrıca ağız kuruluğu olan kişilerde tükürük üretimini artırabilir. Tükürük, yiyecekleri ve artıkları yıkayarak, renk değişikliğinin yaygın bir nedeni olan diş çürümesine karşı korur.

İlgili yazı: Çileğin faydaları nelerdir?

2- Karpuz

Karpuz, çileklerden daha fazla malik asit içerir. Malik asit, dişlerinizi beyazlatma ve tükürük üretimini teşvik etmede rol oynayabilir.

Bazı insanlar ayrıca karpuzun lifli dokusunun dişlerinizi fırçaladığını ve bunun da lekelerin çıkarılmasına yardımcı olduğunu söylüyor. Yine de bu iddiayı destekleyecek bilimsel bir kanıt yoktur.

3- Ananas

Dişleriniz zar veya tükürük proteinleri ile kaplıdır. İnce zar tabakanız dişlerinizi korur ama aynı zamanda yiyeceklerdeki pigmentleri de emer. Bu lekelenmeye neden olabilir ve bunun sonucunda dişler nasıl beyazlatılır diye Google’da arama yapabilirsiniz.

İnce zar tabakanız ayrıca bakterilerin yapışmasına uygundur. Bakteriler birikirse plak oluşumuna ve diş renginin solmasına neden olabilirler.

Bununla birlikte, ananas, plak sorununu doğal olarak çözebilir. Ananas, bromelain adı verilen bir proteolitik enzim içerir. Proteolitik enzimler, zar tabakanızdakiler de dahil olmak üzere bakterileri parçalayabilir.

4- Papaya

Papaya, ananas gibi proteolitik bir enzim içerir. Papayadaki enzime papain denir. Aynı zamanda, zar katmanınızı bozan proteini de parçalar. Bu, lekeleri azaltmaya yardımcı olur ve plak oluşumuna karşı koruma sağlar.

5- Süt

Sütteki laktik asit diş minesinin beyazlamasına katkıda bulunabilir. Ayrıca, çürüğe neden olan bakterilerin temizlenmesine yardımcı olabileceği ve tükürük üretimini uyardığı da söyleniyor.

Sütte bulunan bir protein olan kazein diş lekelenmesini de önler. Kazein, boşlukları onarmak ve plak birikimini önlemek için kalsiyum fosfatların toplanmasına yardımcı olur.

Peynir ve yoğurt gibi diğer süt ürünleri de laktik asit ve kazein içerir ve benzer bir etkiye sahip olabilir.

Evde doğal olarak dişler nasıl beyazlatılır?

evde doğal yollarla dişler nasıl beyazlatılır

Yukarıdaki yiyecekleri tüketmenin yanı, evde doğal olarak diş beyazlatmak için deneyeceğiniz farklı şeyler de vardır.

İşte madde madde evde doğal yollarla diş beyazlatma yöntemleri:

1- Düzenli olarak fırçalayın ve diş ipi kullanın

Dişlerinizi her gün fırçalamak ve diş ipi kullanmak, dişleri beyaz tutmanın en iyi yollarından biridir.

Günde iki kez dişlerinizi fırçalamanız tavsiye edilir. Dişlerinizin dış, iç ve üst yüzeylerini 2 dakika fırçalayın. Bu, hem bakterileri uzak tutacak hem de lekeleri temizleyecektir.

Plak ve bakterileri gidermeye yardımcı olmak için günde bir kez diş ipi kullanmanız da tavsiye edilir.

2- Kabartma tozu ile fırçalayın

Kabartma tozu, dişleri beyazlatmak için popüler bir ilaçtır. Doğal olarak aşındırıcıdır, bu nedenle lekeleri çıkarabilir. Aslında, diş macunlarının beyazlatma etkisinde yaygın bir bileşendir.

Diş beyazlatmak amacıyla karbonat kullanmak için eşit miktarda su ve kabartma tozu karıştırarak bir macun yapın. Diş fırçanızı kullanarak 1 dakika boyunca dişlerinize sürün, sonra tükürün.

3- Hardal yağı ve tuzla fırçalayın

Hardal yağı ve tuz “dişler nasıl beyazlatılır” sorusuna verilecek harika bir cevaptır! Bu, diş beyazlatmak için geleneksel bir yöntemdir. Buradaki fikir, hardal yağının plak ve lekeyi ortadan kaldırmasıdır. Çünkü hardal yağının plak ve bakterileri kendine çektiği söylenir.

Beyazlatma etkisini artırmak için tuz eklenebilir. Tuzun aşındırıcı dokusunun lekeleri doğal olarak çıkardığı söyleniyor. Tuz ayrıca antibakteriyel etkiye sahip olabilen tükürüğün pH’ını da artırır.

Evde dişler nasıl beyazlatılır diye çözüm arıyorsanız bu ilacı kullanabilirsiniz. Bu ilacı kullanmanın bir yolu, 1 ölçek tuz ve 3 ölçek hardal yağını karıştırmaktır. Karışımı 1 dakika boyunca dişlerinize sürün, sonra tükürün.

4- Hidrojen peroksit ile gargara yapın

Hidrojen peroksit, doğal bir ağartma maddesidir. Genellikle ticari beyazlatma ürünlerinde kullanılır.

Diş açıcı olarak kullanmak için eşit miktarda hidrojen peroksit ve suyu karıştırın. Çözeltiyi 30 saniye ağzınızda çalkalayın, sonra tükürün.

5- Dişlerinize leke yapan şeyleri azaltın

Dişler nasıl beyazlatılır, diye aramanıza gerek kalmaması için yediğiniz ve içtiğiniz şeylere dikkat etmelisiniz. Diş lekesi yapan yiyecek ve içecekleri sınırlandırarak ek renk değişimini önleyebilirsiniz. Bu yiyecekler ve içecekler şunları içerir:

 • Domates bazlı soslar
 • Köri
 • Kahve
 • Siyah çay
 • Kırmızı şarap
 • Kola
 • Meyve suyu
 • Enerji içecekleri

Sonuç olarak

Çilek, karpuz ve süt ürünleri dişlerinizi beyazlatmaya yardımcı olabilir. Bu besinler, hafifletici özelliklere sahip bileşikler içerir.

Ayrıca, ananas ve papaya ayrıca dişlerinizde lekeye neden olan proteinleri çözen proteolitik enzimlere sahiptir.

Yine de bu yiyecekleri yemek, dişlerinizin rengini bembeyaz olarak değiştirmez. Diş lekesi yapan yiyecekleri sınırlamak ve iyi ağız hijyeni uygulamak hala önemlidir.

Ayrıca kabartma tozu veya hidrojen peroksit gibi diğer doğal ilaçları da deneyebilirsiniz. Umarım “dişler nasıl beyazlatılır?” sorunuza cevap verebilmişizdir.


Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://www.healthline.com/health/foods-that-whiten-teeth
 2. https://www.webmd.com/oral-health/ss/slideshow-10-secrets-to-whiter-teeth
 3. https://www.medicalnewstoday.com/articles/322421

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Serenay Karakoyun

Dr. Serenay Karakoyun 2013 yılında diş hekimliği eğitimine başlamıştır ve 2018 yılında başarı ile eğitimini tamamlamıştır. Eğitiminden kısa bir süre sonra ise kendi kliniğini açarak hizmet vermeye başlamıştır. Ara sıra çeşitli sağlık platformlarına da alanıyla ilgili içerikler hazırlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir