Ağız ve Diş Sağlığı

Dişler Nasıl Beyazlatılır? Doğal Olarak Dişleri Beyazlatan 10 Etkili Yöntem

Evde doğal olarak dişler nasıl beyazlatılır? Dişler nasıl beyazlar? Diş beyazlatmak için ne yapılmalıdır? Hangi maddeler dişleri beyazlatır? Nelere dikkat etmek gerekir? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Diş beyazlatmak için ne yapmalı?

Dişlerde lekelenme yaygın bir durumdur, çünkü dişlerin ve diş minesinin dış tabakasında rengi değişimleri veya renk bozulması meydana gelebilir. Bu yüzden “dişler nasıl beyazlatılır” sorusu herkesin merak ettiği bir sorudur.

Piyasada diş beyazlatmak için birçok ürün bulunmaktadır. Beyazlatıcı diş macunu, şeritler veya jeller arasından seçim yapabilirsiniz. Diş hekiminiz ayrıca profesyonel beyazlatma da önerebilir. Ancak bu tedavi ve ürünler pahalı olabilir, ayrıca bu tür ürünler dişlerinize ve diş etlerinize zarar verebilecek kimyasallar içebilir.

Kimyasallar olmadan dişler nasıl beyazlatılır diyerek doğal çareler arıyor olabilirsiniz. Bir seçenek, dişlerinizi doğal olarak beyazlatan besinler tüketmektir. Bu besinlerin işe yaradığına dair bazı kanıtlar olsa da etkileri esas olarak anekdot ve teoriktir. Yine de dişleri beyazlatmak için bu besinleri denemekten zarar gelmez.

Dişleri beyazlatan besinler ve dişlerinizi nasıl beyazlatabileceği hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Evde dişler nasıl beyazlatılır?

İşte madde madde evde diş beyazlatma yöntemleri:

1- Çilek

Çilekler malik asit içerir. Malik asitin, lekeli dişleri beyazlatmaya yardımcı olabilecek ağartma özelliklerine sahip olduğu iddia edilmektedir. Malik asit ayrıca ağız kuruluğu olan kişilerde tükürük üretimini artırabilir ve ki bu oldukça faydalıdır. Çünkü tükürük, yiyecekleri ve artıkları enzimle parçalanmasını sağlayarak, diş aralarında birikmesini engeller, bu durumda renk değişikliğinin yaygın bir nedeni olan diş çürümesinin önüne geçilmiş olur.

Çileğin faydaları nelerdir?

2- Karpuz

Karpuz, çileklerden daha fazla malik asit içerir. Malik asit, dişlerinizi beyazlatma ve tükürük üretimini teşvik etmede rol oynayabilir. Ayrıca bazı insanlar karpuzun lifli dokusunun dişlerinizi doğal olarak fırçaladığını ve bunun da diş lekelerinin çıkarılmasına yardımcı olduğunu iddia etmektedir. Yine de bu iddiayı destekleyecek bilimsel bir kanıt yoktur.

3- Ananas

Dişleriniz; zar veya tükürük proteinleri ile kaplıdır. İnce zar tabakanız, dişlerinizi korur ama aynı zamanda yiyeceklerdeki pigmentleri de emer. Bu, lekelenmeye neden olabilir ve bunun sonucunda “dişler nasıl beyazlatılır?” diye Google’da arama yapabilirsiniz. İnce zar tabakanız ayrıca bakterilerin yapışmasına uygun bir zemindir. Bakteriler birikirse plak oluşumuna ve diş renginin solmasına neden olabilirler. Ananas, plak sorununu doğal olarak çözebilir, dişlerinizin daha beyaz görünmesini sağlayabilir. Ananas, bromelain adı verilen bir proteolitik enzim içerir. Proteolitik enzimler, zar tabakanızdakiler de dahil olmak üzere bakterileri parçalayabilir.

4- Papaya

Papaya, ananas gibi proteolitik bir enzim içerir. Papayadaki enzime, papain denir. Papaya aynı zamanda, zar katmanınızı bozan proteini de parçalar. Bu, dişlerinizdeki lekeleri azaltmaya yardımcı olur ve plak oluşumuna karşı koruma sağlar.

5- Süt

Sütteki laktik asit diş minesinin beyazlamasına katkıda bulunabilir. Ayrıca, çürüğe neden olan bakterilerin temizlenmesine yardımcı olabileceği ve tükürük üretimini uyardığı da iddia edilmektedir. Sütte bulunan bir protein olan kazein de diş lekelenmesini önler. Kazein, boşlukları onarmak ve plak birikimini önlemek için, kalsiyum fosfatların toplanmasına yardımcı olur. Peynir ve yoğurt gibi diğer süt ürünleri de laktik asit ve kazein içerir ve her ikisi de benzer bir etkiye sahip olabilir.

Evde doğal olarak dişler nasıl beyazlatılır?

Yukarıdaki yiyecekleri tüketmenin yanında, evde doğal olarak diş beyazlatmak için deneyeceğiniz farklı şeyler de vardır.

İşte madde madde evde doğal yollarla diş beyazlatma yöntemleri:

1- Düzenli olarak fırçalayın ve diş ipi kullanın

Dişlerinizi her gün fırçalamak ve diş ipi kullanmak, dişleri beyaz tutmanın en iyi yollarından biridir. Günde iki kez dişlerinizi fırçalamanız tavsiye edilir. Dişlerinizin dış, iç ve üst yüzeylerini 2 dakika fırçalayın. Bu hem bakterileri uzak tutacak hem de lekeleri temizleyecektir. Plak ve bakterileri gidermeye yardımcı olmak için günde bir kez diş ipi kullanmanız da tavsiye edilir.

2- Kabartma tozu ile fırçalayın

Kabartma tozu, dişleri beyazlatmak için popüler bir ilaçtır. Doğal olarak aşındırıcıdır, bu nedenle lekeleri çıkarabilir. Aslında, diş macunlarının beyazlatma etkisinde yaygın bir bileşendir. Diş beyazlatmak amacıyla karbonat kullanmak için eşit miktarda su ve kabartma tozu karıştırarak bir macun yapın. Diş fırçanızı kullanarak, bu karışımı 1 dakika boyunca dişlerinize sürün, sonra tükürün.

3- Hardal yağı ve tuzla fırçalayın

Hardal yağı ve tuz “dişler nasıl beyazlatılır?” sorusuna verilecek harika bir cevaptır! Bu, diş beyazlatmak için geleneksel bir yöntemdir. Buradaki fikir, hardal yağının plak ve lekeyi ortadan kaldırmasıdır. Çünkü hardal yağının plak ve bakterileri kendine çektiği söylenir.

Beyazlatma etkisini artırmak için hardala tuz eklenebilir. Tuzun aşındırıcı dokusunun, lekeleri doğal olarak çıkardığı iddia edilmektedir. Tuz ayrıca antibakteriyel etkiye sahip olabilen tükürüğün pH’ını da artırır.

Evde dişler nasıl beyazlatılır?” diye çözüm arıyorsanız bu ilacı kullanabilirsiniz. Bu doğal beyazlatıcı ilacı kullanmanın iyi bir yolu, 1 ölçek tuz ve 3 ölçek hardal yağını karıştırmaktır. Karışımı 1 dakika boyunca dişlerinize sürün ve sonra tükürün.

4- Hidrojen peroksit ile gargara yapın

Hidrojen peroksit veya diğer bilinen adıyla oksijenli su, doğal bir ağartma maddesidir. Genellikle ticari beyazlatma ürünlerinde kullanılır. Diş açıcı olarak kullanmak için eşit miktarda hidrojen peroksit ve suyu karıştırın. Çözeltiyi 30 saniye ağzınızda çalkalayın, sonra tükürün.

5- Dişlerinize leke yapan şeyleri azaltın

Dişler nasıl beyazlatılır?” diye aramanıza gerek kalmaması için yediğiniz ve içtiğiniz şeylere dikkat etmelisiniz. Diş lekesi yapan yiyecek ve içecekleri sınırlandırarak, diş renginizin daha da koyulaşmasını önleyebilirsiniz. Bu yiyecekler ve içecekler aşağıdakileri içerebilir:

  • Domates bazlı soslar
  • Köri
  • Kahve
  • Siyah çay
  • Kırmızı şarap
  • Kola
  • Meyve suyu
  • Enerji içecekleri

Sonuç olarak

Çilek, karpuz ve süt ürünleri dişlerinizi beyazlatmaya yardımcı olabilir. Bu besinler, beyazlatıcı özelliklere sahip bileşikler içerir. Ayrıca, ananas ve papaya ayrıca dişlerinizde lekeye neden olan proteinleri çözen proteolitik enzimlere sahiptir ve bu yüzden dişleri beyazlatma etkili olabilirler.

Yine de bu yiyecekleri yemek, dişlerinizin renginin bembeyaz olacağı anlamına gelmez. Diş lekesi yapan yiyecekleri sınırlamak ve iyi ağız hijyeni uygulamak hala önemlidir. Ayrıca kabartma tozu veya hidrojen peroksit gibi diğer doğal ilaçları da deneyebilirsiniz.

Dişleri beyazlatmak: Video

Umarız “dişler nasıl beyazlatılır?” sorunuza cevap verebilmişizdir.

Sağlıklı günler!

YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
123

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu