reklam
Deri ve Zührevi Hastalıklar

Hindistan Cevizi Yağının Cilde Faydaları

Aslında, Hindistan cevizi yağının cilde faydaları birçok çalışma tarafından desteklenmiştir ancak yine de cildimize uygularken bazı durumlarda dikkatli olmalıyız. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağının cilde faydaları var mıdır?

Hindistan cevizi yağının cilde faydaları birçok insan tarafından kabul görür ve bu yüzden sağlığı geliştirici özellikleri nedeniyle lanse edilen bir yağ türüdür. Alzheimer hastalarında azalan LDL kolesterol seviyelerinden beyin fonksiyonlarını iyileştirmeye kadar, Hindistan cevizi yağı çok sayıda sağlık yararı ile ilişkilidir. Aslında, birçok çalışma cilt sağlığı için de faydaları olabileceğini bulmuştur. Bu makale, Hindistan cevizi yağının cilt için iyi olup olmadığını inceleyen kanıtlara bakmaktadır.

İlgili yazı: Yüze ve cilde zeytinyağı sürmek sağlıklı mıdır?

Hindistan cevizi yağı nedir?

Hindistan cevizi yağı, geleneksel olarak ham Hindistan cevizi veya kurutulmuş Hindistan cevizi çekirdeklerinden yağ ekstrakte edilerek yapılan yüksek derecede doymuş bir yağdır. Oda sıcaklığında katıdır, ancak ısıtıldığında yumuşayabilir ve hatta eriyebilir. Hindistan cevizi yağı, doymuş bir yağ formu olan orta zincirli yağ asitleri bakımından zengindir. Aslında, bu orta zincirli yağ asitleri toplam bileşiminin yaklaşık %65’ini oluşturur.

Hindistan cevizi yağında bulunan yağ asitleri aşağıdakileri içerir:

 • Laurik asit: %49
 • Miristik asit: %18
 • Kaprilik asit: %8
 • Palmitik asit: %8
 • Kaprik asit: %7
 • Oleik asit: %6
 • Linoleik asit: %2
 • Stearik asit: %2

Hindistan cevizi yağı yaklaşık %90 doymuş yağ olmasına rağmen, az miktarda mono ve çoklu doymamış yağlar da içerir. Bir çorba kaşığı yaklaşık 12 gram doymuş yağ ve 1 gram doymamış yağ içerir.

ÖZET: Bu muhteşem yağ yemek pişirmede kullanılsa da, cilde veya saça da uygulanabilir. Doymuş yağ ve orta zincirli yağ asitleri, özellikle laurik asit bakımından zengindir.

Hindistan cevizi yağının cilde faydaları nelerdir?

hindistan cevizi yağının yüze ve cilde faydaları

Hindistan cevizi yağının cilde faydaları aşağıda başlıklar halinde sıralanmıştır:

1- Zararlı mikroorganizmaları öldürür

Hindistan cevizinin cilde faydaları zararlı mikroorganizmaları öldürür. Hindistan cevizi yağı içindeki orta zincirli yağ asitleri, zararlı mikroorganizmalara karşı korumaya yardımcı olacak antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bu özellikle cilt sağlığı için önemlidir, çünkü akne, selülit, folikülit ve sporcu ayağı dahil olmak üzere birçok cilt enfeksiyonu bakteri veya mantarlardan kaynaklanır.

Hindistan cevizi yağının doğrudan cilde uygulanması, bu mikroorganizmaların büyümesini engeller ve bu faydaları arasından sadece biridir. Bu özellik, Hindistan cevizi yağındaki yağ asitlerinin yaklaşık %50’sini oluşturan ve zararlı mikroorganizmalarla savaşabilen laurik asit içeriğinden kaynaklanmaktadır.

Bir çalışmada, 20 farklı bakteri suşuna karşı 30 tip yağ asidinin antibakteriyel özelliklerini test edilmiştir. Laurik asidin, bakteri büyümesini engellemede en etkili olduğu bulunmuştur. Başka bir çalışma, laurik asidin, inflamatuar akne gelişimine yol açan bir bakteri türü olan Propionibacterium acnes’i öldürebildiğini göstermiştir.

Ayrıca, kaprik asit, daha az ölçüde de olsa, Hindistan cevizi yağında bulunan başka bir orta zincirli yağ asididir. Laurik asit gibi, kaprik asidin de güçlü antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir.

Bir çalışmada, hem laurik hem de kaprik asidin bakteri suşlarını etkili bir şekilde öldürdüğü gösterilmiştir. Başka bir çalışmada, kaprik asidin belirli mantar türlerinin büyümesini inhibe edebildiği gösterilerek anti-mantar etkileri kanıtlanmıştır.

ÖZET: Hindistan cevizi yağında bulunan yağ asitleri, bakteri ve mantarları etkili bir şekilde öldüren antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

2- İnflamasyonu azaltır

Kronik inflamasyon, sedef hastalığı, kontakt dermatit ve egzama dahil olmak üzere birçok farklı cilt bozukluğunun önemli bir bileşenidir. İlginç bir şekilde, Hindistan cevizi yağının cilde faydaları için yapılan bir incelemede anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir.

Bir çalışmada, araştırmacılar, sıçanların iltihaplı kulaklarına Hindistan cevizi yağı uyguladılar. Bu çalışmada Hindistan cevizi yağının sadece anti-inflamatuar bir etkiye sahip olduğu değil, aynı zamanda ağrıyı da hafiflettiği bulunmuştur. Dahası, Hindistan cevizi yağı antioksidan durumunu iyileştirerek iltihabı hafifletebilir.

Antioksidanlar vücuttaki serbest radikalleri stabilize ederek, iltihaplanmaya katkıda bulunabilecek reaktif atomları nötralize ederek çalışır.

2013 yılında yapılan bir hayvan araştırmasında, sıçanlar üzerinde Hindistan cevizi yağı, zeytin yağı ve ayçiçek yağı gibi farklı yağ türleri denendi. 45 günlük çalışmanın sonunda, Hindistan cevizi yağı antioksidan durumunu iyileştirdi ve oksidatif stresi büyük ölçüde önledi.

Mevcut araştırmaların çoğunun hayvan ve test tüpü çalışmalarıyla sınırlı olduğunu akılda tutmak önemlidir, bu nedenle bu sonuçların insanlara nasıl yansıyacağını bilmek zordur. Bununla birlikte, bu çalışmalara dayanarak, Hindistan cevizi yağı tüketildiğinde veya cilde uygulandığında iltihabı azaltma kabiliyeti açısından büyük bir potansiyel göstermektedir.

ÖZET: Hayvan çalışmaları, Hindistan cevizi yağının antioksidan durumunu iyileştirerek ve oksidatif stresi azaltarak iltihabı hafifletebileceğini göstermiştir.

3- Akne (sivilce) tedavisine yardımcı olur

Hindistan cevizi yağının cilde faydaları sivilcelere de iyi gelir. Bazıları Hindistan cevizi yağının gözenekleri tıkadığını düşünürken, önemli araştırmalar aslında akne tedavisine yardımcı olabileceğini göstermektedir ve bu da cilde faydaları arasındadır.

Akne, inflamatuar bir durumdur ve tedavisinde kullanılan ilaçların çoğu, inflamasyonu hedefleyerek ve azaltarak çalışır. Hindistan cevizi yağı ve bileşenleri vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabileceğinden, akne tedavisinde de yardımcı olabilir. Ayrıca, Hindistan cevizi yağındaki orta zincirli yağ asitlerinin antibakteriyel özellikleri de akneyi azaltmaya yardımcı olabilir.

Hindistan cevizi yağının cilde faydalarını inceleyen birçok çalışma, Hindistan cevizi yağındaki yağ asitlerinin yaklaşık yarısını oluşturan laurik asidin, akne ile ilişkili bakteri suşunu öldürdüğünü göstermiştir. Aslında, test tüpü ve hayvan çalışmaları, laurik asidin akneye neden olan bakterilerin büyümesini önlemede benzoil peroksitten daha etkili olduğunu göstermiştir. Laurik asit ile birlikte, kaprik asitin de anti-inflamatuar ve antibakteriyel özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir.

Hindistan cevizi yağının cilde faydalarını araştırmak için 2014 yılında yapılan bir hayvan ve test tüpü çalışması, hem laurik hem de kaprik asidin, inflamasyonu azaltmada ve bakterileri öldürerek sivilceleri önlemede başarılı olduğunu göstermiştir. En iyi sonuçları almak için, Hindistan cevizi yağı doğrudan akne bulunan bölgelerde cilde uygulanmalıdır.

ÖZET: Hindistan cevizi yağının ve bileşenlerinin anti-inflamatuar ve antibakteriyel özellikleri akne tedavisinde yardımcı olabilir.

4- Cilt kuruluğuna iyi gelir

Hindistan cevizi yağının cilde faydaları cilt kuruluğu konusunda da inanılmaz etkilidir. Akne ve iltihaplanma üzerindeki etkilerine ek olarak, cildinize Hindistan cevizi yağı uygulamak da nemlendirilmesine yardımcı olabilir.

Hafif ila orta derecede kuru cilde sahip olan insanlarda yapılan bir çalışmada, cilt kuruluğunu tedavi etmek için mineral bir yağ ile Hindistan cevizi yağının etkileri karşılaştırılmıştır. İki haftalık bu çalışma, Hindistan cevizi yağının cilt nemini önemli ölçüde iyileştirdiğini ve mineral yağ kadar etkili olduğunu bulmuştur. Ayrıca pullu, kaşıntılı döküntüler ile karakterize bir cilt rahatsızlığı olan egzama tedavisine yardımcı olduğu da gösterilmiştir.

Egzama olan 52 yetişkinde zeytin yağı ve Hindistan cevizi yağının etkilerini karşılaştıran bir çalışmada, Hindistan cevizi yağı uygulamasının egzema tedavisine yardımcı olmanın yanı sıra kuruluğu azaltmaya da yardımcı olduğu bulunmuştur.

Hindistan cevizi yağının cilde faydalarını inceleyen başka bir çalışma, Hindistan cevizi yağının egzama şiddetinde %68’lik bir azalmaya yol açtığını ve egzama tedavisinde mineral yağından önemli ölçüde daha etkili olduğunu gösteren benzer sonuçlar bulmuştur.

Hindistan cevizi yağı, cildinizi nemli tutmak, bakterileri uzaklaştırmak, yara izlerinin iyileşmesini sağlamak ve genel cilt bütünlüğünü korumak için yardımcı olabilir.

ÖZET: Hindistan cevizi yağı etkili bir nemlendirici olabilir, cilt kuruluğu ve egzama tedavisinde de yardımcı olabilir.

5- Yaraların iyileşmesine katkı sağlar

Hindistan cevizi yağının cilde faydaları yaraların iyileşmesini de hızlandırır. Birçok çalışma Hindistan cevizi yağının yaraların iyileşmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Bir hayvan çalışması, cilde uygulanan Hindistan cevizi yağının sıçanlarda yara iyileşmesini nasıl etkilediğini inceledi. Hindistan cevizi yağı ile yaraları tedavi etmenin iyileşmeyi hızlandırdığını, antioksidan durumunu iyileştirdiğini ve yara iyileşmesine yardımcı olan önemli bir protein olan kollajen seviyelerinin arttığını gösterdi.

Hindistan cevizi yağının cilde faydalarını inceleyen başka bir hayvan çalışması, cilde uygulanan bir antibiyotik ile birlikte Hindistan cevizi yağının yanık yaralarını iyileştirmede etkili olduğunu göstermiştir.

Yara iyileşmesine katkısına ek olarak, antimikrobiyal özellikleri de iyileşme sürecini zorlaştırabilecek başlıca risk faktörlerinden biri olan enfeksiyonu önleyebilir.

ÖZET: Hayvan çalışmaları, Hindistan cevizi yağının yara iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Kimler Hindistan cevizi yağı kullanmamalıdır?

hindistan cevizi yağı

Araştırmalar Hindistan cevizi yağının cilde faydaları olabileceğini gösterse de bunu uygulamak herkes için ideal olmayabilir. Örneğin, yağlı cilde sahip olanlar gözenekleri tıkayabileceği ve siyah noktalara neden olabileceği için bunu yapmaktan kaçınmak isteyebilirler.

Çoğu şeyde olduğu gibi, Hindistan cevizi yağının sizin için işe yarayıp yaramadığını belirlemek için deneme yanılma en iyi yaklaşım olabilir. Ayrıca, hassas bir cildiniz varsa, tahrişe veya tıkanmış gözeneklere neden olmadığından emin olmak için az miktarda kullanabilir veya cildin sadece küçük bir bölümüne uygulamayı deneyebilirsiniz.

Ancak, Hindistan cevizi yağı ile yemek yemek ve yemek yapmak çoğu insan için genellikle bir sorun değildir. Bununla birlikte, yağlı veya çok hassas bir cildiniz varsa, faydalarından yararlanmak için diyetinize Hindistan cevizi yağı eklemeyi düşünebilirsiniz.

Sonuç olarak

Hindistan cevizi yağının cilde faydaları ve etkileri üzerine yapılan araştırmalar çoğunlukla hayvan veya test tüpü çalışmaları ile sınırlıdır. Bununla birlikte, Hindistan cevizi yağı, iltihabı azaltmak, cildi nemlendirmek ve yaraları iyileştirmeye yardımcı olmak gibi cilt için bazı potansiyel faydalar sağlayabilir.

Hindistan cevizi yağında bulunan orta zincirli yağ asitleri, akne ve sivilce tedavisine ve cildi zararlı bakterilerden korumaya yardımcı olabilecek antimikrobiyal özelliklere de sahiptir. Yağlı veya çok hassas bir cildiniz varsa, toleransınızı değerlendirmek için yavaşça başladığınızdan emin olun ve herhangi bir endişeniz varsa bir dermatoloğa danışın.


Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/coconut-oil-on-face-overnight
 2. https://www.healthline.com/nutrition/coconut-oil-and-skin
 3. https://www.medicalnewstoday.com/articles/coconut-oil-good-for-skin

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Tamer Sadıkoğlu

Dr. Tamer Sadıkoğlu 1994 yılında Tıp eğitimini, 1998 yılında ise uzmanlık eğitimini tamamlamıştır. Aynı üniversitede bünyesinde 1998-2018 yılları arasında öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. 2002’den itibaren Hollanda’ da çalışma hayatına devam etmekle beraber, Türkiye’deki çeşitli Sağlık kuruluşu ve Derneğe üyedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir