Deri ve Zührevi Hastalıklar

Hindistan Cevizi Yağının Cilde Faydaları: Kanıtlanmış 5 Şahane Faydası

Hindistan cevizi yağının cilde faydaları nelerdir? Hindistan cevizi yağı neye iyi gelir? Ne işe yarar? Nasıl kullanılır? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağının cilde faydaları var mıdır?

Hindistan cevizi yağının cilde faydaları birçok insan tarafından kabul görür ve bu yüzden sağlığı geliştirici özellikleri nedeniyle lanse edilen bir yağ türüdür. Alzheimer hastalarında azalan LDL (kötü) kolesterol seviyelerinden beyin fonksiyonlarını iyileştirmeye kadar, Hindistan cevizi yağı çok sayıda sağlık yararı ile ilişkilidir. Aslında, birçok bilimsel çalışma cilt sağlığı için de Hindistan cevizi yağının faydaları olabileceğini de göstermiştir.

Yüze ve cilde zeytinyağı sürmek sağlıklı mıdır?

Bu makale, Hindistan cevizi yağının cilde faydalarını incelemektedir.

Hindistan cevizi yağı nedir?

Hindistan cevizi yağı, geleneksel olarak ham Hindistan cevizi veya kurutulmuş Hindistan cevizi çekirdeklerinden yağ ekstrakte edilerek yapılan yüksek derecede doymuş bir yağdır. Oda sıcaklığında katıdır, ancak ısıtıldığında yumuşayabilir ve hatta eriyebilir. Hindistan cevizi yağı, doymuş bir yağ formu olan orta zincirli yağ asitleri bakımından zengindir. Aslında, bu orta zincirli yağ asitleri toplam bileşiminin yaklaşık %65’ini oluşturur.

Hindistan cevizi yağında bulunan yağ asitleri aşağıdakileri içerir:

  • Laurik asit: %49
  • Miristik asit: %18
  • Kaprilik asit: %8
  • Palmitik asit: %8
  • Kaprik asit: %7
  • Oleik asit: %6
  • Linoleik asit: %2
  • Stearik asit: %2

Hindistan cevizi yağı yaklaşık %90 doymuş yağ olmasına rağmen, az miktarda mono ve çoklu doymamış yağlar da içerir. Bir çorba kaşığı yaklaşık 12 gram doymuş yağ ve 1 gram doymamış yağ içerir.

ÖZET: Bu muhteşem yağ yemek pişirmede kullanılsa da cilde veya saça da uygulanabilir. Doymuş yağ ve orta zincirli yağ asitleri, özellikle laurik asit bakımından zengindir.

Hindistan cevizi yağının cilde faydaları nelerdir?

Hindistan cevizi yağının cilde faydaları aşağıda başlıklar halinde sıralanmıştır:

1- Zararlı mikroorganizmaları öldürür

Hindistan cevizinin cilde faydaları zararlı mikroorganizmaları öldürür. Hindistan cevizi yağındaki orta zincirli yağ asitleri, zararlı mikroorganizmalara karşı korumaya yardımcı olacak mikrop önleyici özelliklere sahiptir. Bu özellikle cilt sağlığı için önemlidir, çünkü akne, sivilce selülit, folikülit ve sporcu ayağı dahil olmak üzere birçok cilt enfeksiyonu bakteri veya mantarlardan kaynaklanır. Hindistan cevizi yağının doğrudan cilde uygulanması, bu mikroorganizmaların büyümesini engeller ve sağlığınıza olan yararından sadece biridir. Bu özellik, Hindistan cevizi yağındaki yağ asitlerinin yaklaşık %50’sini oluşturan ve zararlı mikroorganizmalarla savaşabilen laurik asit içeriğinden kaynaklanmaktadır.

Bir çalışmada, 20 farklı bakteri suşuna karşı 30 tip yağ asidinin antibakteriyel özelliklerini test edilmiştir ve çalışmanın sonucunda aurik asidin, bakteri büyümesini engellemede en etkili olduğu bulunmuştur.¹ Başka bir çalışma, hindistan cevizindeki laurik asidin, iltihaplı sivilce gelişimine yol açan bir bakteri türü olan Propionibacterium acnes’i öldürebildiğini göstermiştir.² Ayrıca, kaprik asit daha az ölçüde de olsa, Hindistan cevizi yağında bulunan başka bir orta zincirli yağ asididir. Laurik asit gibi, kaprik asidin de güçlü antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir. Bir çalışmada hem laurik hem de kaprik asidin bakteri suşlarını etkili bir şekilde öldürdüğü gösterilmiştir.³

ÖZET: Hindistan cevizi yağında bulunan yağ asitleri, bakteri ve mantarları etkili bir şekilde öldüren antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

2- İnflamasyonu (iltihap) azaltır

Hindistan cevizi yağının cilde faydaları
Hindistan cevizi yağı, iltihapla ilgili çeşitli hastalıklara iyi gelir.

Kronik inflamasyon, sedef hastalığı, kontakt dermatit ve egzama dahil olmak üzere birçok farklı cilt hastalığının önemli bir nedeni veya tetikleyicisidir. İlginç bir şekilde, Hindistan cevizi yağının cilde faydaları için yapılan bir incelemede bu yağın anti-enflamatuar (iltihap önleyici) özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir.

Bir çalışmada, araştırmacılar, sıçanların iltihaplı kulaklarına Hindistan cevizi yağı uyguladılar. Bu çalışmada Hindistan cevizi yağının sadece anti-enflamatuar bir etkiye sahip olduğu değil, aynı zamanda ağrıyı da hafiflettiği bulunmuştur. Dahası, Hindistan cevizi yağı antioksidan durumunu iyileştirerek de iltihabı hafifletmektedir

Antioksidanlar vücudumuza zarar veren serbest radikalleri stabilize ederek, iltihaplanmaya katkıda bulunabilecek reaktif atomları nötralize ederek çalışır. 2013 yılında sıçanlar üzerinde yapılan bir çalışmada sıçanlar üzerinde birçok yağ türü denendi. 45 günlük çalışmanın sonunda, Hindistan cevizi yağı antioksidan durumunu iyileştirmiş ve oksidatif stresi büyük ölçüde önlemiştir.

Mevcut araştırmaların çoğunun hayvan ve test tüpü çalışmalarıyla sınırlı olduğunu akılda tutmak önemlidir, bu nedenle bu sonuçların insanlara nasıl yansıyacağını tahmin etmek zordur. Bununla birlikte, bu çalışmalara dayanarak, Hindistan cevizi yağı, tüketildiğinde veya cilde uygulandığında iltihabı azaltma kabiliyeti açısından büyük bir potansiyel göstermektedir.

ÖZET: Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, Hindistan cevizi yağının antioksidan durumunu iyileştirerek ve oksidatif stresi azaltarak iltihabı hafifletebileceğini göstermiştir.

3- Akne (sivilce) tedavisine yardımcı olur

Hindistan cevizi yağının cilde faydaları sivilcelere de iyi gelir. Bazıları Hindistan cevizi yağının gözenekleri tıkadığını düşünürken, önemli araştırmalar aslında akne tedavisine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Akne, inflamatuar bir durumdur ve tedavisinde kullanılan ilaçların çoğu, inflamasyonu hedefleyerek ve azaltarak çalışır. Hindistan cevizi yağı ve bileşenleri vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabileceğinden, akne tedavisinde de yardımcı olabilir. Ayrıca, Hindistan cevizi yağındaki orta zincirli yağ asitlerinin antibakteriyel özellikleri de akneyi azaltmaya yardımcı olabilir.

Hindistan cevizi yağının cilde faydalarını inceleyen birçok çalışma, Hindistan cevizi yağındaki yağ asitlerinin yaklaşık yarısını oluşturan laurik asidin, akne ile ilişkili bakteri suşunu öldürdüğünü göstermiştir. Aslında, test tüpü ve hayvan çalışmaları, laurik asidin akneye neden olan bakterilerin büyümesini önlemede benzoil peroksitten daha etkili olduğunu göstermiştir. Laurik asitle birlikte, kaprik asitin de anti-enflamatuar ve antibakteriyel özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir.

Hindistan cevizi yağının cilde faydalarını araştırmak için 2014 yılında yapılan bir hayvan ve test tüpü çalışması hem laurik hem de kaprik asidin, inflamasyonu azaltmada ve bakterileri öldürerek sivilceleri önlemede başarılı olduğunu göstermiştir. En iyi sonuçları almak için, Hindistan cevizi yağı doğrudan akne bulunan bölgelerde cilde uygulanmalıdır.

ÖZET: Hindistan cevizi yağının ve bileşenlerinin anti-enflamatuar ve antibakteriyel özellikleri akne (sivilce) tedavisinde yardımcı olabilir.

4- Cilt kuruluğuna iyi gelir

Hindistan cevizi yağının cilde faydaları cilt kuruluğu konusunda da inanılmaz etkilidir. Sivilce ve iltihaplanma üzerindeki etkilerine ek olarak, cildinize Hindistan cevizi yağı uygulamak nemlendirilmesine de yardımcı olabilir.

Hafif ila orta derecede cilt kuruluğu insanlarda yapılan bir çalışmada, cilt kuruluğunu tedavi etmek için mineral bir yağ ile Hindistan cevizi yağının etkileri incelenmiştir. İki haftalık bu çalışma, Hindistan cevizi yağının cilt nemini önemli ölçüde iyileştirdiğini ve nemlendirme konusunda mineral yağ kadar etkili olduğunu bulmuştur. Ayrıca bu çalışmada kaşıntılı döküntüler ile karakterize bir cilt rahatsızlığı olan egzama tedavisine yardımcı olduğu da gösterilmiştir.

Egzama olan 52 yetişkinde zeytin yağı ve Hindistan cevizi yağının etkilerini karşılaştıran başka bir çalışmada, Hindistan cevizi yağı uygulamasının egzama tedavisine yardımcı olmanın yanı sıra kuruluğu azaltmaya da yardımcı olduğu gösterilmiştir.¹⁰

Hindistan cevizi yağının cilde faydalarını inceleyen başka bir çalışma, Hindistan cevizi yağının egzama şiddetinde %68’lik bir azalmaya yol açtığını ve egzama tedavisinde mineral yağından önemli ölçüde daha etkili olduğunu gösteren benzer sonuçlar bulmuştur.¹¹

Hindistan cevizi yağı, cildinizi nemli tutmak, bakterileri uzaklaştırmak, yara izlerinin iyileşmesini sağlamak ve genel cilt bütünlüğünü korumak gibi birçok avantaj sunar.

ÖZET: Hindistan cevizi yağı etkili bir nemlendirici olabilir, cilt kuruluğu ve egzama tedavisine yardımcı olabilir.

5- Yaraların iyileşmesine katkı sağlar

Hindistan cevizi yağının cilde yararları
Hindistan cevizi yağı, yaraların iyileşmesine yardımcı olur.

Hindistan cevizi yağının cilde faydaları yaraların iyileşmesini de hızlandırır. Yapılan birçok bilimsel çalışmada Hindistan cevizi yağının yaraların iyileşmesine yardımcı olabileceğini defalarca gösterilmiştir.

Hayvanlar üzerinde yapılan bir çalışma, yaralı cilde uygulanan Hindistan cevizi yağının sıçanlarda yara iyileşmesine nasıl etkilediğini incelemiştir. Bu çalışma, Hindistan cevizi yağı ile yaraları tedavi etmenin iyileşmeyi hızlandırdığını, antioksidan durumunu iyileştirdiğini ve yara iyileşmesine yardımcı önemli bir protein olan kollajen seviyelerinin arttığını göstermiştir.¹²

Hindistan cevizi yağının cilde faydalarını inceleyen başka bir hayvan çalışması, cilde uygulanan bir antibiyotikle birlikte Hindistan cevizi yağının yanık yaralarını iyileştirmede etkili olduğunu göstermiştir.¹³

Yara iyileşmesine katkısına ek olarak, Hindistan cevizi yağının mikrop önleyici özellikleri, iyileşme sürecini zorlaştırabilecek başlıca risk faktörlerinden biri olan enfeksiyonu önleyebilir.

ÖZET: Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, Hindistan cevizi yağının yara iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Kimler Hindistan cevizi yağı kullanmamalıdır?

Araştırmalar Hindistan cevizi yağının cilde faydaları olabileceğini gösterse de bunu uygulamak herkes için ideal olmayabilir. Örneğin, yağlı cilde sahip olanlarda gözenekleri tıkayabileceği ve siyah noktalara neden olabileceği için Hindistan cevizi yağını kullanmaktan kaçınmak iyi bir fikirdir.

Çoğu şeyde olduğu gibi, Hindistan cevizi yağının sizin için işe yarayıp yaramadığını belirlemek için deneme yanılma yöntem en iyi yaklaşım olabilir. Hassas bir cildiniz varsa, tahrişe veya tıkanmış gözeneklere neden olmadığından emin olmak için az miktarda kullanabilir veya cildin sadece küçük bir bölümüne uygulamayı deneyebilirsiniz.

Sonuç olarak

Hindistan cevizi yağının cilde faydaları ve etkileri üzerine yapılan araştırmalar çoğunlukla hayvan veya test tüpü çalışmaları ile sınırlıdır. Bununla birlikte, Hindistan cevizi yağı, iltihabı azaltmak, cildi nemlendirmek ve yaraları iyileştirmeye yardımcı olmak gibi cilt için bazı potansiyel faydalar sağlayabilir. Hindistan cevizi yağında bulunan orta zincirli yağ asitleri, akne ve sivilce tedavisine ve cildi zararlı bakterilerden korumaya yardımcı olabilecek mikrop önleyici özelliklere sahiptir.

Yağlı veya çok hassas bir cildiniz varsa, toleransınızı değerlendirmek için Hindistan cevizini yağını çık az kullanmalı ve kendinizi bu şekilde test etmelisiniz. Herhangi bir istenmeyen yan etki durumunda ise muhakkak doktorunuza danışmalısınız.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
12345678910111213

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu