Kadın Hastalıkları ve Doğum

Kadınlarda Kasık Ağrısı Neden Olur? Kadınlarda Kasık Ağrısı ve Akıntı

Kadınlarda kasık ağrısı

Kadınlarda kasık ağrısı şikâyetinin birçok potansiyel nedeni vardır. Genellikle kasık ağrısı, aşırı kullanım veya kas gerilmesi ile ilgili bir yaralanmaya bağlı olarak ortaya çıkar. Ancak başka şeyler de kadınlarda kasık ağrısına neden olabilir.

Örneğin, böbrek taşları veya idrar yolu enfeksiyonu da kasık bölgesinde ağrıya neden olabilir. Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu, kadınlarda kasık ağrısı ve akıntı şikâyetine de neden olabilir.

Kadınlarda kasık ağrısının daha ciddi nedenlerinden bazıları apandis iltihabı, yumurtalık kistleri ve hatta yumurtalık kanseridir. Ancak bunlar çok nadirdir. Kasık bölgesinde bir yaralanmaya yol açan aşırı kullanımın kasık ağrısına neden olması daha olasıdır.

Kadınlarda kasık ağrısı neden olur?

1- Femur fıtığı

Femur fıtığı, bağırsağınızın bir kısmı veya başka bir doku kasık bölgesindeki kasık kanalından dışarı çıktığında oluşur. Bu çıkıntı tipik olarak üst uyluk ve kasık bölgesinde bulunur ancak biraz daha alt kısma da uzanabilir.

Bir femur fıtığı, yakındaki yapılara ve sinirlere baskı uygulayarak üst uyluk ve kasık bölgenizde ciddi ağrıya neden olabilir. Yürüme, koşma ve hatta oturma gibi aktiviteleri gerçekleştirirken üst uyluk ve kasık bölgenizde ağrı, yanma veya batma hissi ve rahatsızlık hissedebilirsiniz. [1]

2- Kalça kireçlenmesi

Kalça kireçlenmesi, eklemdeki kıkırdağın parçalanması sonucu oluşan, kadınlarda kasık bölgesinde ağrı ve sertlikle sonuçlanan bir durumdur. Kalça ekleminiz aşındıkça şiddetli eklem ağrısına, şişmeye ve kalça eklemini hareket ettirmede zorluğa neden olabilir.

Kalça kireçlenmesi ayrıca sertliğe, hareket aralığının azalmasına ve yürüme tarzınızda değişikliğe neden olabilir. Üst uyluk ve kasık bölgesinde derin, donuk bir ağrı hissedebilirsiniz. Kalçanın alt kısmı, kaba etler ve yan taraflar gibi yakın bölgelerde de ağrı hissedilebilir. [2]

3- Kasık suşu

Kasık suşu, kasık bölgesindeki kasların ve tendonların ağrı ve hassasiyete neden olabilen bir yaralanmasıdır. Kasık suşu genellikle ani yön değişiklikleri veya ani fiziksel hız içeren sporlara katılan kadın sporcuları etkiler.

Kasık suşlarının neden olduğu ağrı, hafif ila şiddetli arasında değişebilir ve birkaç günden haftalara kadar sürebilir. Genellikle uyluk ve kasık bölgesinin önünde oluşur, ancak alt karın yakınındaki üst uyluk bölgesinde de hissedilebilir. [3]

4- Siyatik

Siyatik, üst uyluk ve kasık bölgesinde ağrıya neden olabilen siyatik sinirin sıkışmasından kaynaklanır. Ağrı, hafif bir ağrıdan keskin, yanma hissine kadar değişebilir.

Siyatik sinirler, bel fıtığı, hamilelik, anatomik bir kusur veya tümör nedeniyle sıkışabilir veya tahriş olabilir. Ayrıca aşırı oturma veya ayakta durmanın bir sonucu da olabilir.

Siyatik sorununuz varsa ağrı, yanma hissi, uyuşma, karıncalanma hissi, bacaklarda kas güçsüzlüğü ve yürüme veya oturma güçlüğü yaşayabilirsiniz. [4]

5- Pelvik İnflamatuar Hastalık

Pelvik inflamatuar hastalık, üst uyluk ve kasık bölgesinde ağrıya neden olabilen üreme organlarının bir enfeksiyonudur. Genellikle rahimde başlar ve yumurtalıklara ve fallop tüplerine yayılabilir. Pelvik inflamatuar hastalığa genellikle üreme organlarına giren gonore veya klamidya gibi bakteriler neden olur.

Pelvik inflamatuar hastalığının en yaygın belirtilerinden biri, üst uyluk ve kasık bölgesinde hissedilen ağrıdır. Bu ağrı hafif ila şiddetli arasında değişebilir, günler veya haftalarca sürebilir ve hareketle kötüleşebilir.

Pelvik inflamatuar hastalığın diğer belirtileri arasında ateş, titreme, karın ağrısı, olağandışı vajinal akıntı, cinsel ilişkide ağrı, regl dönemleri arasında kanama ve idrar sorunları yer alır. Bununla birlikte, bu hastalığa sahip olduğu halde semptom yaşamayan kadın sayısı da bir hayli fazladır. [5]

6- Endometriozis

Endometriozis (çikolata kisti), rahmin iç yüzeyine benzer dokunun (endometrial doku) rahmin dışında büyüdüğü ağrılı bir hastalıktır. Bu hastalıkta hissettiğiniz ağrı düzeyi değişebilir ve ağrıyı tüm vücudunuzda bile hissedebilirsiniz.

Endometriozise bağlı ağrının yaygın bir semptomu, üst uyluk ve kasık bölgesinde donuk, kalıcı bir ağrıdır. Bu ağrıyı yumurtlama ve adet sırasında tüm döneminiz boyunca hissedebilirsiniz. Bazı kadınlar, koşma veya cinsel ilişki gibi fiziksel aktiviteler sırasında da bu bölgede ağrı olduğunu bildirmektedir.

Endometriozis yaygın görülmesine rağmen, kesin nedeninin hala bilinmemesi teşhis ve tedaviyi zorlaştırmaktadır. [6]

Kadınlarda kasık ağrısı ve akıntı

Kadınlarda kasık ağrısı ve akıntının çoğu nedeni; maya enfeksiyonu, bakteriyel vajinoz veya menopoz semptomları gibi nispeten zararsızdır, ancak rahatsız edici olabilirler. Kadınlarda kasık ağrısı ve akıntı aynı zamanda bazı cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların bir belirtisi de olabilir. [7]

Kadınlarda kasık ağrısı nasıl geçer?

Kasık ağrısının genel tedavisi, ağrının şiddetine ve nedenine bağlı olacaktır. İdeal olarak çoğu kasık ağrısı, özellikle ağrı çok hafifse, kendi kendine geçmelidir. Bu gibi durumlarda dinlenerek, buz torbası kullanarak ve etkilenen tarafı yüksekte tutarak rahatlama bulabilirsiniz. Ancak ağrınızın ciddi bir nedenden kaynaklandığını düşünüyorsanız, bir doktor tarafından ileri tıbbi muayene gereklidir.

Doktorunuz muayene sonucunda ağrınızın şiddetli olmadığını düşünüyorsa fizik tedavi önerebilir. Kasık ağrısı için fizik tedavi, tıbbi geçmiş, esneklik, hareket açıklığı ve kuvvet ölçümü gibi tüm vücudunuzun muayenesinden oluşan tam bir değerlendirmeden sonra belirlenir. [8]


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
12345678

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu