reklam
Ortopedi ve Travmatoloji

Sırt Ağrısı Neden Olur?

Sırt ağrısı neden olur? Sırtın sağında veya solunda ağrı olması ne demektir? Sırt ağrısı için hangi doktora gidilir? Geçmeyen sırt ağrısı normal midir? Sırt ağrısı nasıl geçer? Sırt ağrısına ne iyi gelir? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Sırt ağrısı hakkında

Sırt ağrısı, 20’li ve 30’lu yaşlarımızda genellikle çok uzun süre oturmak, çocukları kucağımıza almak veya egzersiz yaparken aşırıya kaçmak gibi günlük yaşam faktörlerine bağlanabilir. 40’lı ve daha büyük yaşlarımızda ise iş yaralanmaları, artrit (kireçlenme) ve dejeneratif koşullardan kaynaklanan sırt ağrısı daha yaygındır.

Sırt ağrısı o kadar yaygındır ki, birçok hasta tıbbi bir acil durumu gösterebilecek semptomları görmezden gelir. Yetişkinlerin yaklaşık %80’i hayatlarında muhakkak sırt ağrısı yaşayacaktır, bu nedenle semptomlarınızın şiddetini tespit edebilmek ve ağrının ne kadar sürdüğünü takip edebilmek önemlidir.

Sırt ağrısı, aşırı ağır kaldırma veya yanlış duruş gibi belirli bir faaliyetle ilişkilendirilebiliyorsa ve ağrı dinlenip buz uyguladıktan sonra 72 saat içinde geçiyorsa, genellikle endişelenecek bir şey yoktur. Bununla birlikte, ağrı yavaş yavaş gelişirse, aniden ortaya çıkarsa veya geçmeyen sırt ağrısı varsa, daha ciddi bir durumunuz olabilir.

Sırt ağrısının en yaygın nedeni nedir?

Kas gerginliği ve burkulma aniden ortaya çıkabilir veya tekrarlanan hareketlerden dolayı zamanla yavaş yavaş gelişebilir. Kas gerilmesi ve burkulmayı birbirinden ayırt etmek için aşağıdaki iki bilgiyi aklımızda tutabiliriz.

 1. Gerilmeler, bir kas çok fazla gerildiğinde ve yırtıldığında meydana gelir ve kasın kendisine zarar verir.
 2. Burkulmalar, aşırı gerilme ve yırtılma, kemikleri birbirine bağlayan bağları etkilediğinde meydana gelir.

Kas gerginliği ve burkulmanın yaygın nedenleri arasında aşağıdakiler vardır:

 • Ağır bir nesneyi kaldırmak veya kaldırırken omurgayı bükmek
 • Düşme gibi belin üzerine çok fazla baskı uygulayan ani hareketler
 • Sürekli olarak kötü duruş sergilemek
 • Spor yaralanmaları

Kas gerginliği ve burkulma kulağa ciddi gelmese ve tipik olarak uzun süreli ağrıya neden olmasa da, akut ağrı oldukça şiddetli olabilir. Bu iki durumda da, semptomlar ve tedavi aynı olduğu için, tedavide kas veya bağın hasar görüp görmediği önemli değildir.

Geçmeyen sırt ağrısı nedenleri nelerdir?

geçmeyen sırt ağrısı

Ağrı, üç aydan fazla sürdüğünde ve vücudun doğal iyileşme sürecini aştığında kronik olarak kabul edilir, bu duruma geçmeyen sırt ağrısı da diyebiliriz. Sırttaki kronik ağrı genellikle bir disk problemini, bir eklem problemini veya tahriş olmuş bir sinir kökünü gösterir.

Geçmeyen sırt ağrısının yaygın nedenleri aşağıdakileri içerir:

Bel fıtığı

Omurga diskleri alt sırtta çok önemli bir rol oynar, omurlar arasında amortisör görevi görür, üst gövdeyi destekler ve her yöne geniş bir hareket aralığına izin verir. Bir disk fıtıklaşır ve iç malzemesinin bir kısmını dışarı sızdırırsa, bu durum geçmeyen sırt ağrısı ve muhtemelen bacakta ağrı gibi semptomlara neden olabilir. Bel fıtığında belirtiler genellikle belirgin bir sebep olmadan başlar veya bir kişi ağır bir şey kaldırdığında ya da alt sırtını büktüğünde, diskler üzerinde ek stres oluşturan hareketlerleortaya çıkabilir.

Dejeneratif disk hastalığı

Dejeneratif disk hastalığı özellikle yaşlandıkça geçmeyen sırt ağrısının yaygın bir nedenidir. Yaş ilerledikçe omurları yastıklayan diskler – omurganızdaki uzun kemik yığını – kurumaya başlar. Ayrıca, diskler normal aşınma ve yıpranma veya yaralanmalardan da zarar görebilir. Dejeneratif disk hastalığı bazı belirtileri arasında boyun ağrısı, sırtta sertlik ve uzun süre oturulduğu zaman kötüleşen ağrı vardır.

Faset eklem sendromu

Faset eklemler, omurganın arka tarafında yer alan omurları birbirine bağlayan ve omurganın hareketinde önemli rol oynayan küçük eklemlerdir. Faset eklem sendromu, omurga kemikleri arasındaki eklemlerdeki dejeneratif değişikliklerden kaynaklanır. Bu sendromda faset eklem içindeki kıkırdak parçalanabilir ve iltihaplanabilir, bu da yakındaki sinir uçlarında ağrı sinyallerini tetikler. Faset eklem sendromu, etkilenenler tarafından eklem ağrıları olarak da tarif edilebilir ve boyun ve sırt ağrısı kaynağı olabilen artrit benzeri bir durumdur.

Sakroiliak eklem disfonksiyonu

Sakroiliak eklem, omurganın alt kısmındaki sakrumu pelvisin her iki yanına bağlayan eklemdir. Öncelikle üst gövde ile alt gövde arasındaki şok ve gerilimi emen güçlü, düşük hareketli bir eklemdir. Sakroiliak eklem iltihaplanırsa (buna sakroiliit denir) veya eklemde çok fazla veya çok az hareket varsa ağrılı hale gelebilir ve geçmeyen sırt ağrısına neden olabilir.

Omurga darlığı

Omurga darlığı, omurgadaki bir veya daha fazla kemikli açıklık (foramina) daralmaya başladığında ve sinirler için alanı azalttığında ortaya çıkar. Bu süreç omurilik kanalında (omuriliğin merkezden aşağı indiği yerde) veya omurilik sinirlerinin omurilik kanalından çıktığı intervertebral foramenlerde meydana gelebilir ve geçmeyen sırt ağrısına neden olabilir.

Spondilolistezis

Spondilolistezis, omurganızdaki omur olarak bilinen kemiklerden birinin yerinden kaymasıdır. En sık alt sırtta görülür, ancak sırtın ortasından üst kısmına veya omurganın üst kısmında boynunuzun arkasında da olabilir ve ağrıya neden olabilir. Bu durum bel kayması olarak da bilinir ve alt sırt ağrısı veya üst sırt ağrısına neden olabilir.

Osteoartrit (kireçlenme)

Osteoartrit, disk ve faset eklemlerinin aşınması ve yıpranmasından kaynaklanır. Değişken derecelerde ağrı, iltihaplanma, instabilite ve stenoza neden olur ve alt omurganın tek bir noktasında veya birden fazla noktasında ortaya çıkabilir. Spinal osteoartrit yaşlanma ile ilişkilidir ve yavaş ilerler. Spondiloz veya dejeneratif eklem hastalığı olarak da adlandırılır.

Deformite

Skolyoz (omurga eğriliği) gibi bazı durumlar ağrıyla yakından ilgilidir. Bu gibi durumlar disklerin, faset eklemlerin, sakroiliak eklemlerin veya stenozun bozulmasına yol açıyorsa, geçmeyen sırt ağrısı ile ilişkili olabilir.

Travma

Omurganın akut kırıkları veya çıkıkları ağrıya neden olabilir. Motorlu araç kazası veya düşme gibi bir travma sonrası gelişen sırt ağrıları tıbbi olarak değerlendirilmelidir. Çünkü bu tür kazalarda acil olarak tıbbi müdahale gerekebilir.

Kompresyon kırığı

Kompresyon kırığı, omurlarınızın çökmesine ve daha kısa olmasına neden olabilecek bir kırık kemik türüdür. Kompresyon kırığı zamanla öne eğilmenize ve kambur gibi durmanıza neden olur. Kompresyon kırığı ayrıca geçmeyen sırt ağrısına da neden olabilir.

NOT!

Yukarıdaki koşullardan birinin veya daha fazlasının varlığının mutlaka ağrının nedeni olduğu anlamına gelmediğini belirtmek önemlidir. Örneğin, bir görüntüleme testinde osteoartrit veya dejeneratif disk hastalığı görünebilir, ancak kişi herhangi bir ağrı bildirmeyebilir.

Sırt ağrısının nadir nedenleri nelerdir?

sırt ağrısı nedenleri

Nadir olmakla birlikte, sırt ağrısının nedeni aşağıdakilerden herhangi biri olabilir:

Enfeksiyon

Osteomiyelit olarak da adlandırılan bir spinal enfeksiyon nadir görülür ancak şiddetli sırt ağrısına neden olabilir ve tedavi edilmezse hayatı tehdit eder. Cerrahi prosedürler, enjeksiyonlar veya kan dolaşımı yoluyla yayılımdan kaynaklanabilir. Bağışıklık sistemi zayıf olan hastalar, omurgada enfeksiyon geliştirmeye daha yatkındır.

Tümör

Sırt ağrısını tetikleyen çoğu tümör vücudun başka bir bölümünde başlar ve omurgaya metastaz yapar(sıçrar). Omurgaya yayılan en yaygın tümörler meme, prostat, böbrek, tiroid veya akciğer kanserinden başlar. Bilinen kanser tanısı olan bir hastada herhangi bir yeni sırt ağrısı semptomu, olası spinal metastaz açısından değerlendirilmelidir.

Otoimmün hastalıklar

Otoimmün hastalıklar, bağışıklık sistemin bir arıza sonucu sağlıklı dokulara müdahale ettiği durumlardır. Sırt ağrısı; ankilozan spondilit, romatoid artrit, lupus, crohn hastalığı, fibromiyalji ve diğerleri gibi otoimmün durumlarla ilişkili olası bir semptomdur.

NOT!

Yukarıdaki liste, sırt ağrısının nadir nedenlerini içerir, ancak sırt ağrısına neden olabilen çok daha fazla durum vardır. Sırt ağrısı için en uygun tedaviyi bulmak, genellikle hastanın semptomlarının altında yatan nedeni tanımlayan doğru bir klinik teşhisin elde edilmesine bağlıdır.

Hamilelikte sırt ağrısı nedenleri nelerdir?

Hamilelik sırasında vücuttaki bağlarınız gevşer ve vücudunuzu doğuma hazırlamak için gerilir. Bu, eklemlerinizi zorlar ve bu da sırt ağrısına neden olabilir. Hamilelik ayrıca duruşunuzu, ayakta veya otururken vücudunuzu dik tutma şeklinizi etkiler.

Hamileyken vücudunuz bebeğinizin ekstra ağırlığıyla baş etmeye çalıştığı için omurganızdaki doğal eğri artar ve bu da ağrıya neden olabilir. Sırt ağrısı olan bazı kadınlarda, hamilelikte sık görülen bir durum olan pelvik kuşak ağrısı da görülür. Bu, hamilelik sırasında pelvik eklemlerin sertleşmesi veya daha az stabil hale gelmesinden kaynaklanan ağrıyı tanımlar.

Birçok kadın ağrının akşamları ve 28 haftalık hamilelikten sonra daha çok hissedildiğini bildirmektedir.

Sırt ağrısına eşlik edebilecek belirtiler nelerdir?

Sırt ağrısı bir yaralanma nedeniyle akut olarak başlayabilir, ancak kronikleşebilir. Ağrıyı erken bir aşamada uygun şekilde yönetmek, semptomları hem zaman hem de şiddet açısından sınırlamaya yardımcı olabilir. Semptomları belirlemek ve ağrının altında yatan nedeni saptayan bir teşhis koymak, etkili ağrı kesici elde etmenin ilk adımıdır.

Sırt sorunlarının yaygın belirtileri

Sırt ağrısı tipik olarak aşağıdaki semptomların bir kombinasyonu ile karakterize edilir:

 • Donuk sırt ağrısı: Donuk ağrı genellikle yanma, batma veya bıçak saplanır gibi keskin olmaktan ziyade donuk ve sızılı olarak tanımlanır. Bu tür ağrıya hafif veya şiddetli kas spazmları, sınırlı hareket kabiliyeti ve kalça ve kasıkta ağrılar eşlik edebilir.
 • Kalçalara, bacaklara ve ayaklara yayılan sırt ağrısı: Ağrıya bazen uyluklardan aşağıya ve siyatik olarak da adlandırılan alt bacak ve ayaklara doğru hareket eden keskin, batma, karıncalanma veya uyuşma hissi eşlik eder. Siyatik, sinir tahrişinden kaynaklanır ve genellikle vücudun sadece bir tarafında, sağında veya solunda hissedilir.
 • Uzun süre oturduktan sonra kötüleşen sırt ağrısı: Oturmak disklere baskı yapar ve bu baskı uzun süre oturduktan sonra sırt ağrısının kötüleşmesine neden olur. Yürümek ve esnemek sırt ağrısını hızla hafifletebilir, ancak oturma pozisyonuna dönmek semptomların geri dönmesine neden olabilir.
 • Pozisyon değiştirirken geçen sırt ağrısı: Ağrının altında yatan nedene bağlı olarak, bazı pozisyonlar diğerlerinden daha rahat olacaktır. Örneğin, spinal stenozda normal olarak yürümek zor ve ağrılı olabilir, ancak alışveriş arabası gibi bir şeye doğru eğilmek ağrıyı azaltabilir. Semptomların değişen pozisyonlarla nasıl değiştiği, ağrının kaynağını belirlemeye yardımcı olabilir.
 • Uyandıktan sonra kötüleşen ve hareket ettikten sonra iyileşen ağrı: Sırt bölgesinde ağrı yaşayan birçok kişi, sabahları daha kötü olan semptomlar bildirir. Ancak ayağa kalkıp etrafta dolaştıktan sonra semptomlar hafifler. Sabahları ağrı, uzun süre dinlenmenin neden olduğu sertliğe, uyku ile kan akışının azalmasına ve muhtemelen kullanılan yatak ve yastıkların kalitesine bağlıdır.

NOT! Sırt ağrısına eşlik edebilecek belirtiler bireysel düzeyde değişir ve zihinsel ve duygusal sağlık, finansal stres veya egzersiz ve aktivite düzeyi dahil olmak üzere birçok faktör ağrı deneyimini ve buna bağlı belirtileri etkiler.

Sırt ağrısı başlangıcını tetikleyen durumların belirtileri

 • Zamanla yavaş yavaş ortaya çıkan ağrı: Tekrarlayan hareketlerin veya strese neden olan pozisyonların neden olduğu semptomlar yavaş yavaş ortaya çıkma ve giderek kötüleşme eğilimindedir. Ağrı, belirli aktivitelerden sonra veya uzun bir günün sonunda gelişebilir ve geçmeyen sırt ağrısı olarak hissedilebilir.
 • Gelip giden ve zamanla kötüleşen ağrı: Dejeneratif disk hastalığının neden olduğu sırt ağrısı aralıklı olarak hissedilebilir, ancak ağrı alevlenmeleri uzun bir süre içinde giderek daha şiddetli hale gelir.
 • Yaralanmadan hemen sonra başlayan sırt ağrısı: Ani veya sarsıcı hareketler omurgaya ve destekleyici kaslara zarar vererek ani, akut ve şiddetli ağrıya neden olabilir.
 • Yaralanmadan bir süre sonra başlayan sırt ağrısı: Bazen semptomlar bir kaza veya yaralanmadan birkaç saat veya birkaç gün sonra gelişir veya kötüleşir. Gecikmiş ağrı genellikle kasların doğal iyileşme süreçlerinin bir yan etkisi olarak düşünülür.

Sırt ağrısının ciddi belirtileri

Bazen sırt ağrısı, altta yatan ciddi bir tıbbi duruma işaret edebilir. Aşağıdaki belirtilerden herhangi birini yaşayan kişilerin acil tıbbi yardım almaları önerilir:

Ek olarak, büyük bir travma (araba kazası gibi) sonrasında ağrı semptomları yaşayan kişilerin bir doktora görünmeleri tavsiye edilir. Sırt ağrısı günlük aktiviteleri, hareketliliği, uykuyu etkiliyorsa veya başka rahatsız edici semptomlar varsa tıbbi yardım alınmalıdır. Kronik sırt ağrısı genellikle diğer semptomlarla ilişkilidir. Devam eden sırt ağrısı veya bacak ağrısı olan çoğu kişi, uyku sorunları, depresyon ve anksiyete ile ilgili zorluklar bildirir.

Sırt ağrısı için hangi doktora gidilir?

sırt ağrısı için hangi doktora gidilir

Sırt ağrınız zorlanma, burkulma veya diğer hafif yaralanmalardan kaynaklanıyorsa, aile hekiminize muayene olmanız yeterli olacaktır. Ağrı şiddetliyse, geçmiyorsa, kollarınızda ve bacaklarınızda uyuşma veya karıncalanma varsa, psikoterapist, fizik tedavi uzmanı veya ortopedist gibi bir sağlık uzmanına muayene olabilirsiniz.

Sırt ağrısı teşhisi nasıl yapılır?

Ağrının altında yatan nedeni tanımlayan ve sadece semptomlarla ilişkili olmayan doğru bir teşhis elde etmek, tedaviyi yönlendirmede önemlidir. Teşhis sürecinin temeli olarak hasta, semptomların ve tıbbi geçmişinin ayrıntılı bir tanımını sunar. Bu bilgilerden, doktor genellikle hastanın ağrısının kaynağı hakkında genel bir fikre sahip olacaktır.

Tıbbi geçmiş

Fizik muayeneye başlamadan önce hastadan semptomlar ve tıbbi geçmişi hakkında bilgi vermesi istenecektir. Sorgular tipik olarak şunları içerir:

 • Mevcut semptomlar hakkında bilgi: Ağrı, uyanmak veya iş sonrası gibi günün belirli saatlerinde daha mı iyi yoksa daha mı kötü? Ağrı nereye yayılıyor? Aynı zamanda zayıflık veya uyuşukluk gibi başka semptomlar var mı? Ağrı nasıl bir histir – keskin, bıçak saplanır gibi, gergin, donuk, sıcak, batma?
 • Aktivite düzeyi: Kişi genel olarak daha aktif mi yoksa yerleşik bir yaşam tarzı mı sürüyor? Örneğin, iş, bir masada oturmayı mı yoksa uzun süreler boyunca bir montaj hattında ayakta durmayı mı gerektiriyor?
 • Uyku alışkanlıkları: Genel olarak hasta kaç saat uyuyor? Hangi uyku pozisyonu tercih ediliyor? Hasta ne tür ve/veya yatak ve yastık kullanıyor?
 • Duruş: Ne tür bir duruş rahat veya rahatsız hissettiriyor? Hasta tipik olarak dik mi yoksa kambur mu oturuyor?
 • Yaralanmalar: Kişi yakın zamanda herhangi bir yaralanma geçirdi mi? Geçmişte şimdiki durumla alakalı olabilecek bir yaralanma oldu mu?

Yukarıdaki soruların yanıtları, doktora hastanın günlük yaşamının daha eksiksiz bir resmini sunarak sırt ağrısı için daha spesifik olasılıkları gösterir. Tıbbi geçmiş, genellikle bir teşhis bulmak için en güçlü araçtır.

Fizik muayene

Fizik muayenenin amacı, olası ağrı nedenlerini daha da daraltmaktır. Sırt ağrısı için tipik bir fizik muayene, aşağıdaki adımların bazı kombinasyonlarını içerir:

 • Palpasyon: Doktor, herhangi bir kas spazmını veya gerginliğini, hassasiyet alanlarını veya eklem anormalliklerini bulmak için belinizi elle muayene edecektir, palpasyon denilen şey budur
 • Nörolojik muayene: Teşhis için muhtemelen kalça, diz ve ayak başparmağının ileri ve geri hareketini ve ayak bileği hareketini içeren bir muayene yapılacaktır. Duyusal bir muayene muhtemelen hastanın hafif dokunuşa, iğne batmasına veya alt gövde, kalça ve bacaklardaki diğer duyulara verdiği tepkinin test edilmesini içerecektir.
 • Hareket aralığı testi: Hastadan belirli pozisyonlarda eğilmesi veya bükülmesi istenebilir. Bu aktiviteler, ağrıyı kötüleştiren veya yeniden ortaya çıkaran pozisyonları aramak ve belirli hareketlerin rahatsızlık nedeniyle sınırlanıp sınırlanmadığını görmek için yapılır.
 • Refleks testi: Hastanın refleksleri azalmış kas gücünü değerlendirmek için kontrol edilecektir. Refleksler azalırsa, bir sinir kökü olması gerektiği gibi yanıt vermiyor olabilir.
 • Bacak kaldırma testi: Hastadan sırt üstü uzanması ve bir bacağını mümkün olduğu kadar yükseğe ve düz bir şekilde kaldırması istenir. Bu bacak kaldırma testi bel ağrısını yeniden yaratıyorsa, bel fıtığından şüphelenilebilir.

Genellikle doktor, tıbbi geçmiş ve fizik muayeneden elde edilen bilgilere dayanarak bel ağrısını nedenini teşhis edebilir ve daha fazla teste gerek yoktur.

Görüntüleme testleri

Hastanın ağrısının nedeni hakkında daha fazla bilgi edinmek için bazen görüntüleme taramasına ihtiyaç duyulur. Tanı amaçlı kullanılan görüntülü tarama testleri aşağıdakileri içerir:

 • Röntgen: Omurga kemiklerini incelemek için röntgen kullanılır. X ışınları, artrit, kırıklar, kemik mahmuzları veya tümörler gibi anormallikleri gösterir.
 • Bilgisayarlı tomografi: Bu görüntüleme prosedürü, omurganın enine kesit görüntüsünü sağlar. Bilgisayarlı tomografi taramasında, bir bilgisayarın aldığı ve 3 boyutlu görüntüye yeniden biçimlendirdiği omurgadan bir röntgen gönderilir. Bu ayrıntılı görüntü, doktorların omurgaya farklı açılardan yakından bakmasını sağlar.
 • Emar: Manyetik rezonans görüntüleme olarak da bilinen emar, x-ışınları için gereken radyasyonu kullanmadan omurga yapılarının ayrıntılı bir görüntüsünü sağlar. Emar; kas, bağ ve omurlar arası diskler gibi yumuşak dokularda bile anormallikleri tespit edebilir.

Bazen doktorlar sırt ağrısına neyin neden olduğunu bilirler ancak tam olarak nerede olduğunu bilmezler, bu nedenle kaynağı daha spesifik olarak bulmak için bir görüntüleme testi kullanılacaktır. Cerrahi tedavi için aday olan hastalarda da görüntüleme testleri kullanılır, böylece doktorlar ve cerrahlar prosedürü önceden planlayabilirler.

Sırt ağrısına ne iyi gelir?

sırt ağrısına ne iyi gelir

Sırt ağrısı için birçok tedavi seçeneği, etkilenen hastanın ihtiyaçlarına göre uyarlanabilir. Tedaviler, evde uygulanan bakımı, tıbbi ilaçları, alternatif tedavileri ve hatta ameliyatı içerir. Hastanın teşhisine bağlı olarak bazı tedaviler diğerlerinden daha etkili olabilir. Ayrıca, birçok insan, tedavilerin bir kombinasyonunun en iyisi olduğunu keşfeder.

Sırt ağrısına iyi gelen şeyler

Evde uygulanan ve sırt ağrısına iyi gelen şeyler, kas gerginliğinden kaynaklanan hafif veya akut ağrıyı tedavi etmenin yanı sıra kronik, şiddetli ve geçmeyen sırt ağrısının etkilerini azaltmada etkili olabilir. Öz bakım birey tarafından yönetilir ve kolayca ayarlanabilir.

Sırt ağrısına iyi gelen şeyler aşağıdakileri içerir:

 • Reçetesiz ağrı kesiciler: İbuprofen ve naprakson gibi reçetesiz alınabilen ağrı kesiciler, şişmiş sinirlerin veya kasların neden olduğu sırt ağrısını hafifleten anti-enflamatuar ilaçlardır.
 • Dinlenmek: Birçok sırt ağrısı atağı, yorucu aktivitelerden uzak kalarak ve birkaç gün istirahat ederek geçebilir. Çok fazla hareketsizlik iyileşmeyi zorlaştırabileceğinden, birkaç günden fazla dinlenmeniz önerilmez.
 • Aktivite değişikliği: Aktif kalın, buradaki aktif kalmak, ancak ağrıyı şiddetlendiren aktivitelerden ve pozisyonlardan kaçınmayı da içerir. Örneğin, bir arabada veya bir masada uzun süre oturmak ağrıyı daha da kötüleştiriyorsa, zamanlayıcıyı her 20 dakikada bir kalkıp etrafta dolaşmak veya hafifçe gerinmek için ayarlayın. Ayakta durmak ağrıyı daha da kötüleştiriyorsa, lavaboda bulaşık yıkamak gibi ayakta durmayı gerektiren işlerden kaçının. Ağrıyı kötüleştiren aktivitelerden ve pozisyonlardan kaçınmak veya en aza indirmek, ağrılı sırt spazmlarını önlemeye veya azaltmaya yardımcı olur.
 • Isı ve buz tedavisi: Ilık bir banyodan, sıcak su torbasından, elektrikli ısıtma yastığından veya kimyasal veya yapışkan ısı sargılarından gelen ısı, gergin kasları gevşetebilir ve kan akışını iyileştirebilir. Artan kan akışı, kasların iyileşmesi ve sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu besinleri ve oksijeni sağlar. Sırtınız iltihap nedeniyle ağrılı ise, şişmeyi azaltmak için buz veya soğuk paketler kullanılabilir. Doku hasarını önlemek için ısı veya buz uygularken cildi korumak önemlidir.

Kişisel bakım tedavileri genellikle bir doktorun rehberliğine ihtiyaç duymaz, ancak yine de dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Her türlü ilaç olası riskler ve yan etkiler taşır. Bir hasta hangisinin kendisine iyi geleceğinden emin değilse, bir doktorla görüşmesi tavsiye edilir.

Sırt ağrısı için egzersizler

Fizik tedavi genellikle bel ağrısı yönetimi rejiminin bir parçasıdır. Omurgayı rehabilite etmek için kullanılan egzersiz türleri şunlardır:

Germe egzersizleri

Hemen hemen herkes bel, kalça ve bacaklardaki kasların gerilmesinden yararlanabilir. Bu kaslar üst vücudun ağırlığını destekler. Bu kaslar ne kadar hareketli olursa, sırt yaralanmadan o kadar fazla hareket edebilir. Genellikle 20 ila 30 saniye arasında küçük bir esneme ile başlamanız ve ağrıya neden olursa esnemeyi durdurmanız önerilir.

Kuvvet egzersizleri

Çekirdek kaslar olarak da adlandırılan omurgayı destekleyen karın, kalça ve gluteus kaslarını güçlendirmek sırt ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, yaşınız veya atletik yeteneğiniz ne olursa olsun, kuvvet antrenmanı esnekliğin, hareketliliğin, gelişmiş performansın ve daha düşük yaralanma riskinin anahtarıdır.

Düşük etkili aerobik egzersiz

Düşük etkili aerobik egzersiz, kan akışını arttırır ve omurgayı sarsmadan yaralanmadan kaynaklanan problemi iyileşmeyi destekler. Düşük etkili aerobik egzersizler, sabit bisikletleri, eliptik veya adım makinelerini, yürümeyi ve su terapisini içerebilir. Düzenli olarak aerobik egzersiz yapan ve sırt ağrısı olan kişiler, daha az tekrarlayan ağrı atakları bildirir ve ağrı alevlendiğinde aktif ve işlevsel kalma olasılıkları daha yüksektir.

Sürekli bir süre boyunca kalp atış hızını yükselten herhangi bir egzersiz vücuda fayda sağlar. Sağlıklı bir omurganın hareket açıklığını ve esnekliğini korumak için düzenli fiziksel aktivite önemlidir. Omurga yapıları çok uzun süre kullanılmadığında, sertlik ve rahatsızlık daha da kötüleşebilir.

Sırt ağrısı için tıbbi tedavi

Tıbbi tedavilerin amacı ağrıyı azaltmaktır, ancak bu tedaviler ağrının altında yatan kaynağı değiştirmez. Bir doktor tipik olarak fizik tedavi programı veya başka bir yöntemle birlikte tıbbi tedavileri uygulayacaktır.

Yaygın tıbbi tedaviler aşağıdakileri içerir:

Kas gevşetici ilaçlar

Kas gevşetici ilaçlar, merkezi sinir sistemi üzerinde baskılayıcı görevi görür ve gergin kasların hareketliliğini artırarak, kas gerginliği veya spazmlardan kaynaklanan ağrıyı giderir. Ancak, kas gevşeticilerin kronik ve geçmeyen sırt ağrısı yönetiminde hiçbir rolü yoktur.

Reçeteli ağrı kesiciler

Opioidler veya narkotik ağrı kesiciler olarak da adlandırılan bu ilaçlar, beyne gönderilen sinyalleri zayıflatarak kişinin ağrı algısını değiştirir. Narkotik ilaçlar en sık olarak, bir ameliyattan sonra akut ağrı gibi yoğun, kısa süreli ağrıları tedavi etmek için kullanılır. Bu ilaçlar, birçok yan etkiye sahip oldukları ve kolayca bağımlılık yapabildikleri için uzun süreli ağrıları tedavi etmek için nadiren kullanılır.

Sırt desteği

Bazı hastalar, rahatlık sağlamak ve muhtemelen ağrıyı azaltmak için bir sırt desteğinin kullanılabileceğini söylerler. Fizik tedavi egzersiz programı ile birlikte günlük giyilen elastik olmayan korse tarzı bir destekleyici kullanımının iyileşmeyi hızlandırabileceğine ve ağrıyı azaltabileceğine dair bazı kanıtlar da vardır. Bel ameliyatından sonra bir sırt desteği de ağrı konusunda yardımcı olabilir.

Epidural steroid enjeksiyonları

Bu enjeksiyon, omuriliği çevreleyen dural kesenin dış kısmına doğrudan uygulanan bir steroid içerir. İğneyi doğru alana yönlendirmek için floroskopi adı verilen canlı bir röntgen kullanılır. Enjeksiyonun amacı, sıkıştırılmış bir sinir kökü etrafındaki iltihabı azaltarak ağrıyı geçici olarak hafifletmektir.

Tıbbi tedaviler genellikle diğer yöntemlerle birlikte kullanılır. Örneğin, bir epidural steroid enjeksiyonu, fizik tedavide ilerlemeye izin vermek için yeterli ve kısa süreli ağrı kesici sağlayabilir.

Sırt ağrısı için alternatif tedaviler

sırt ağrısı tedavisi

Tıbbi olmayan tedaviler, alternatif veya tamamlayıcı tedavi olarak adlandırılabilir. Birçok hasta sırt ağrısı için alternatif tedavilerden fayda gördüğünü bildirmektedir.

Bazı alternatif tedavi seçenekleri seçenekler aşağıdakileri içerir:

Manuel manipülasyon

Bu alternatif tedavide, bir kiropraktör, hareketliliği geliştirmek ve sertliği, rahatsızlığı veya ağrıyı azaltmak amacıyla omurgada fiziksel ayarlamalar yapar. Omurga yapılarını ayarlamak için değişen hız ve kuvvette el itmeleri uygulanır. Manuel manipülasyonun bazı insanlarda sırt ağrısını hafiflettiği bulunmuştur.

Akupunktur

Eski Çin tıbbına dayanan akupunktur, vücudun “qi” veya yaşam gücünü düzelttiği düşünülen vücuttaki noktaları uyarır. Uygun qi’nin vücuttaki ağrı ve rahatsızlığı azalttığına inanılmaktadır. Bir seans sırasında yaklaşık bir saat boyunca deriye ince iğneler yerleştirilir. Akupunkturun bazı insanlar için önemli bir ağrı kesici sağladığı gösterilmiştir.

Masaj terapisi

Bel bölgesine uygulanan masaj terapisi, genellikle sırt ağrısına katkıda bulunan kas spazmlarını giderebilir. Masaj ayrıca bele kan akışını arttırır, bu da hasarlı kaslara besin ve oksijen sağlayarak iyileşmeyi hızlandırır.

Bilinçli meditasyon

Meditasyon, ağrı algısını azaltmada yardımcı olabilir ve genellikle kronik sırt ağrısı ile ortaya çıkan depresyon, anksiyete ve uyku problemlerini azaltabilir. Ağrıyı azaltmak için meditatif teknikler, derin nefes egzersizlerinden değiştirilmiş odak yaklaşımına kadar her şeyi içerir.

Yukarıdakiler kapsamlı bir liste değildir; daha yeni ve daha az invaziv cerrahi seçenekler dahil olmak üzere çok daha fazla alternatif tedavi seçeneği mevcuttur.

Sırt ağrısı için ameliyat

Yukarıdaki tedaviler işe yaramadıysa ve ağrınız kalıcı ve günlük hayatınızı engelliyor ise sırt (bel) ameliyatı bir seçenek olabilir. Farklı sırt cerrahisi türleri aşağıdakileri içerir:

 • Diskektomi: Bu, bir sinirin tahrişini ve iltihaplanmasını gidermek için bir diskin fıtıklı kısmının çıkarılmasını içerir. Diskektomi tipik olarak, yırtılmış diske erişmek için bir omurun (lamina) arka kısmının tamamen veya kısmen çıkarılmasını içerir.
 • Laminektomi: Bu prosedür, spinal kanalın üzerindeki kemiğin çıkarılmasını içerir. Spinal kanalı genişletir ve spinal stenozun neden olduğu sinir basıncını hafifletmek için yapılır.
 • Füzyon: Spinal füzyon, omurganızdaki iki veya daha fazla kemiği kalıcı olarak birbirine bağlar. Omurga kırığına stabilite ekleyerek ağrıyı hafifletebilir. Bazen dejenere veya hasarlı bir diskten kaynaklanabilecek omurlar arasındaki ağrılı hareketi ortadan kaldırmak için kullanılır.
 • Yapay diskler: İmplante edilmiş yapay diskler, dejenere veya hasarlı bir disk nedeniyle iki omur arasındaki ağrılı hareket için spinal füzyona alternatif bir tedavidir. Ancak yapay diskler çoğu insan için önerilen bir seçenek değildir.

Doktorunuz ameliyatı gerekli görürse, ameliyatın türünü, sırt ağrınızın nedenine ve kişisel tıbbi durumunuza göre belirleyecektir.

Sırt ağrısı ile ilgili diğer yazılar

Medikal Rehber’de sırt ağrısı ile ilgili yazılar aşağıdakileri içerir:


Kaynak ve ileri okuma:


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Ersin Yıldırım

Dr. Ersin Yıldırım 19 Mayıs 1983 Ankara doğumludur. Liseyi bitirdikten sonra iki sene tıp fakültesini kazanmaya çalışmış ancak başaramamıştır. Daha sonra ise büyük bir azimle tıp fakültesini kazanmıştır ve başarıyla eğitimini tamamlamıştır. Uzmanlığını ise ortopedi alanında yapmıştır ve bu alanda hizmet vermeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir