Deri ve Zührevi Hastalıklar

Kolonya Uyuza İyi Gelir mi?

Uyuz nedir?

Uyuz, kaşıntıya ve kızarıklığa neden olabilen bir cilt rahatsızlığıdır. Uyuz hastalığı mikroskobik bir akardan kaynaklanır. Her yaşta ortaya çıkabilir ve fiziksel temas yoluyla bulaşır. Çeşitli kremler, merhemler ve cilde sürülebilen merhemler bu durumu kontrol altına alabilir.

Uyuz belirtileri nelerdir?

Uyuz hastalığı yoğun kaşıntıya ve bazen kızarıklığa neden olur. Ciltte küçük kırmızı topaklar ve iplik benzeri izler gibi görünürler. Döküntü, akarlara karşı alerjik bir reaksiyondan kaynaklanır.

Uyuz akarı, yumuşak ve korunan deride yuva yapmayı ve yumurtalarını bırakmayı tercih eder. Bundan dolayı uyuzun en sık görüldüğü yerler bilekler, parmak araları, koltuk altı, dirsek kıvrımları, kasık ve popo kıvrımlarıdır.

Kaşıntı genellikle geceleri ve sıcak bir banyo veya duştan sonra daha kötüdür. Kaşıntı ve uyuz döküntüsü, size akar bulaştıktan sonra bir aya kadar ortaya çıkmayabilir.

Uyuz neden olur?

Uyuz, kaşıntı akarı olarak da bilinen sarcoptes scabiei olarak bilinen bir akardan kaynaklanır. Dişi akar deri altına girdikten sonra açtığı tünele yumurtalarını bırakır. Larvalar yumurtadan çıktıktan sonra derinin yüzeyine hareket eder ve yakın fiziksel temas yoluyla vücuda veya başka bir konakçıya yayılır.

Bu akarların etkilediği tek tür insanlar değildir. Uyuz akarları ayrıca köpekleri ve kedileri de etkileyebilir. Uyuz oldukça bulaşıcıdır ve doğrudan cilt-cilt teması yoluyla veya akarların bulaştığı bir havlu, yatak takımı veya mobilya parçası kullanılarak yayılır.

Uyuz nasıl teşhis edilir?

Bir uyuz istilasının teşhisi genellikle döküntülerin alışılmış görünümüne, dağılımına ve yuvaların varlığına dayanılarak yapılır.

Mümkün olduğunda uyuz teşhisi, akar veya akar yumurtaları veya dışkı maddesi (scybala) mikroskop altında tanımlanarak doğrulanmalıdır.

Uyuz nasıl tedavi edilir?

Uyuz, eczacınıza danışarak alabileceğiniz krem, merhem ve losyonlar ile kolayca tedavi edilir. Kullandığınız ilaçların Üzerindeki talimatları dikkatlice takip etmek önemlidir.

Kullandığınız ilacı duştan sonra uygularsanız en iyi sonucu verir. Duşta ılık su kullanın ve cildi nazikçe ovun, ardından kurulayın ve ilacı uygulayın.

İlaç tüm vücuda uygulanmalıdır, bu nedenle ulaşılması zor bölgelere ulaşmak için yardıma ihtiyacınız olabilir. İlacı gün içinde birden fazla da uygulamanız mümkündür.

Uyuza bağlı kaşıntı tedaviden sonra 4 ila 6 hafta devam edebilir. Bunun nedeni genellikle akarlara karşı alerjik bir reaksiyon geliştirmiş olmanızdır.

Kaşıntı birkaç hafta içinde geçmezse, doktorunuza görünmeniz gerekir. Yeniden istila edilmiş olabilirsiniz veya tedavi düzgün çalışmamış olabilir.

Kolonya uyuza iyi gelir mi?

Ülkemizde her evde bulunan limon kolonyası uyuz hastalığını anlık ve geçici olarak rahatlatacaktır. Limon kolonyasının içinde alkol olduğundan dolayı, uyuzlu bölgeye ilk sürdüğünüzde yanma hissedebilirsiniz. Limon kolonyası uyuza iyi gelse de kalıcı bir çözüm değil geçici bir çözümdür.

Uyuza iyi gelmesi açısından lavanta kolonyası daha iyi bir seçenektir. Çünkü lavanta kolonyasının içeriğindeki maddeler uyuza neden olan akarla savaşır ve onların vücuttan arınmasını sağlar. Lavanta kolonyası antiseptik özellikler barındırdığı için de uyuz tedavisinde ekstra faydalıdır.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
Scabies

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu