Sağlıklı Yaşam

Yüksek Tansiyona İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir? 10 Etkili Besin

Yüksek tansiyona iyi gelen yiyecekler ve besinleri bilmek önemlidir. Çünkü, yüksek tansiyonu olan birçok kişi için uygun beslenme düzeni ve düzenli egzersiz yapmak, tansiyonu kontrol altına alabilir ve semptomları iyileştirebilir.

Özellikle yüksek tansiyona iyi gelen, kalp sağlığını ve kan akışını iyileştiren besinleri içeren sağlıklı bir beslenme planının uygulanması, ilaç ihtiyacını azaltabilir ve kalp hastalığı veya felç riskine karşı koruma sağlayabilir.

Yüksek tansiyona iyi gelen yiyeceklerden bazıları şunlardır:

kırmızı pancar

1- Pancar

Taze pancar ve pancar suyu, kan basıncını düşürmek ve kalp hastalığı riskini azaltmak için mükemmel birer seçenektir. Pancardaki nitratlar, kan damarlarını gevşetmeye ve genişletmeye yardımcı olabilir, bu da kanın daha kolay akmasını sağlayarak kan basıncını düşürür. Pancar alımını artırmak, dışkı ve idrarın geçici olarak pembeye/kırmızıya dönmesine neden olabilir, ancak bu zararsız ve geçici bir durumdur.

muz

2- Muz

Her gün iki muz yemek, bu tropik meyvedeki yüksek potasyum seviyeleri nedeniyle kan basıncını yüzde 10’a kadar düşürmeye yardımcı olabilir. Muz genellikle ucuzdur ve bulunması kolaydır, bu nedenle yoğun bir programı olan insanlar için harika bir hazır yemektir. İki muz, kan damarı duvarlarını gevşettiği kanıtlanmış, önerilen günlük potasyum miktarının yaklaşık dörtte birini oluşturur. [1]

tatlı patates

3- Tatlı patates

Tatlı patatesler, kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olan önemli miktarda potasyum ve magnezyum içerir. Ayrıca, tatlı patatesler, tuz veya ekşi krema gibi kalp sağlığını tehdit eden malzemeler olmadan da kolayca yenilebilirler.

Tatlı patateslerin başka pek çok besleyici özelliği ve sağlığa faydası da vardır. Örneğin, tatlı patateslerin lif oranı yüksektir, sodyum ve yağ oranı düşüktür, bu da onları sağlıklı seçenek haline getiren diğer özelliklerdir.

kuru fasulye

4- Kuru fasulye

Neredeyse tüm fasulyeler kalbe iyi gelir ve sağlıklı kan basıncı seviyelerinin korunmasına yardımcı olabilir. Kan damarlarının duvarlarındaki kasları gevşetmeye yardımcı olan yüksek potasyum seviyeleri, kuru fasulyeyi kalp-sağlıklı süper bir gıda yapar. Kuru fasulye ayrıca, kalp hastalığını uzak tutabilecek iki besin maddesi olan lif ve magnezyum ile doludur.

sarımsak

5- Sarımsak

Sarımsak doğal olarak kan basıncını düşürür çünkü sarımsak, kan damarlarını gevşetmeye ve genişletmeye yarayan allisin içerir. Kalp faydalarına ek olarak sarımsak, tuz bazlı baharatlara harika bir alternatiftir. Sodyum (tuz), yüksek tansiyonun en önemli nedenlerinden biridir.

Bu nedenle mümkün olduğunda, yemeklere lezzet katmak için tuz yerine sarımsak gibi daha sağlıklı seçenekler kullanabilirsiniz.

kinoa

6- Kinoa

Kinoa süper bir gıda olarak kabul edilir ve bunun iyi bir nedeni vardır. Çeşitli salatalarda, garnitürlerde ve yemeklerde kullanılan kinoa, önemli miktarda potasyum ve magnezyum içerir. Ayrıca yüksek lif içeriği, düşük sodyum ve düşük yağ içeriği sayesinde kilo vermenize ve şeker hastalığının kontrolüne yardımcı olmak gibi kinoanın birçok başka faydası da vardır.

yulaf ezmesi

7- Yulaf ezmesi

Yulaf, düşük sodyum ve yüksek lif içerdiğinden, yüksek tansiyonu olanlar için mükemmel bir seçimdir. Araştırmalar, yulaf lifinin sindirim sisteminde kolesterol ile bağlandığını ve kötü kolesterolün ortadan kaldırılmasına yardımcı olduğunu göstermektedir. Yulaf ezmesi ayrıca kalp sağlığı için hayati önem taşıyan manganez, magnezyum ve protein içerir. [2]

bitter çikolata

8- Bitter çikolata

Araştırmalar, bitter çikolatanın yüksek tansiyona iyi geldiğini göstermektedir. Az miktarda bitter çikolata yemek, hipertansiyonu azaltmaya yardımcı olabilir, bu nedenle her gün 50 kaloriye kadar bir lokma gizlice bitter çikolata yemek konusunda kendinizi suçlu hissetmemelisiniz. Bilim insanları, bitter çikolatanın bu faydasından flavanol adı verilen bir bileşiğin sorumlu olduğuna inanıyor. [3]

brokoli

9- Brokoli

Brokoli, potasyum, magnezyum ve kalsiyum dahil olmak üzere kalp sağlığını düzenlemek için gereken birçok mineral içerir. Araştırmalar, her gün bir porsiyon brokoli yemenin kan damarlarını gevşetmeye yardımcı olan mineraller sayesinde kan basıncını zamanla düşürebildiğini göstermektedir. Brokoliyi özellikle buharda pişirmek, maksimum fayda görmenizi sağlayacaktır. [4]

çilek

10- Çilek

Yaban mersini, çilek ve böğürtlen, tahıl ve smoothie’lere lezzetli ilavelerdir ve ayrıca kan basıncını düşürmek için harikadırlar. Araştırmalar, bu meyvelerin kan pıhtılarını azaltmaya ve kan damarlarının gevşemesini desteklemeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Bu meyvelerin kan basıncıyla ilgili bu faydası, antosiyaninler adı verilen suda çözünür pigmentler içermesi nedeniyledir. [5]

tarçını

11- Tarçın

Tarçının, kan şekerinin korunmasına yardımcı olduğuna dair çok sayıda kanıt vardır, ancak aynı zamanda tarçın yüksek tansiyonu düşürmeye de yardımcı olabilir. Plasebo kontrollü araştırmalar, kısa süreli tarçın tüketiminin, şeker hastalığı olan kişilerde daha düşük diyastolik ve sistolik basınç seviyeleri ile sonuçlandığını göstermektedir.

Kısacası tarçın, kan damarlarını doğal olarak rahatlatır ve hipertansiyonu hafifletebilen antienflamatuvar etki gösterir. [6]

Yüksek tansiyona iyi gelen yiyecekler: Video


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
1- Foods That Are Good for High Blood Pressure2- Foods That Are Good for High Blood Pressure3- Foods That Are Good for High Blood Pressure4- Foods That Are Good for High Blood Pressure5- Foods That Are Good for High Blood Pressure6- Foods That Are Good for High Blood Pressure

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu