Sağlık Rehberi

Serbest Radikal Nedir?

Serbest radikal nedir?

Serbest radikaller, metabolizmanızın bir yan ürünü olarak vücut tarafından doğal olarak üretilen ve zararlı olabilen moleküllerdir. Serbest radikaller, tütün dumanı ve ultraviyole (UV) ışık gibi çevredeki toksinlere maruz kaldıktan sonra da vücut tarafından üretilebilir.

Serbest radikallerin yaşam süresi, saniyenin yalnızca küçük bir kısmı kadardır. Ancak bu süre zarfında DNA’ya zarar verebilir ve bazen kalp hastalığı ve kanser gibi sağlık sorunlarına yakalanma riskinizi artırabilen mutasyonlara neden olabilir.

Serbest radikallerin vücuda etkisi

Serbest radikaller bir kez oluştuktan sonra, ne şekilde oluşmuş olursa olsun, vücuda zarar vermekte serbesttirler. Serbest radikaller vücudun DNA’sına zarar verebilir. DNA’nız genlerinizi, proteinlerinizi, lipitlerinizi, hücre zarlarınızı ve diğer önemli maddeleri içerir. Bundan dolayı, hasarlı DNA birçok hastalığa ve hatta ileri vakalarda ölüme bile yol açabilir.

Serbest radikaller ve yaşlanma

Vücudunuzun neden yaşlandığına ve serbest radikallerin yaşlanmanın birçok faktöründe kilit rol oynadığına dair birkaç teori vardır. Bununla birlikte, serbest radikaller yaşlanmayla ilgili değişikliklerden tamamen sorumlu olmayabilir, çünkü normal yaşlanmanın vücuttaki birçok süreçle ilişkili olması daha olası görünmektedir.

Serbest radikaller kansere neden olabilir mi?

DNA’daki genlerin hasar görmesi, serbest radikallerin etkisiz proteinler yapmalarına neden olabilir. Bu proteinlerden bazıları, DNA’nın doğru çalışmasının önemli bir parçasıdır ve etkisiz oldukları için de kanser veya tümör gibi sorunlara neden olabilirler.

Antioksidanlar ve serbest radikaller

Bitki bazlı tükettiğimiz gıdaların birçoğunda antioksidanlar bulunmaktadır. Bu antioksidanlar serbest radikallerin oluşumunu durdurur veya vücuda vereceği zararı en aza indirir. Bundan dolayı, her insanın düzenli olarak meyve ve sebze yemesi önemlidir. Aksi halde vücutta antioksidan az olacağı için, serbest radikallerin vereceği zarar daha fazla olabilir.

Vücudumuzdaki serbest radikalleri nasıl azaltabiliriz?

Serbest radikallerden tamamen kaçınamazsınız, çünkü onlar vücudunuzda sizin kontrol etmediğiniz doğal bir sürecin parçasıdırlar. Ayrıca toksinlere maruz kalmaktan da her zaman kaçınamazsınız; örneğin, işinizde bunlarla karşılaşabilirsiniz.

Serbest radikallerden korunmak için vücudunuzu antioksidanlarla donatabilirsiniz. Örneğin, antioksidan içeren yiyecekler tükettiğinizde, serbest radikallerin vereceği zararı da en aza indirebilirsiniz. Antioksidan içeren en popüler yiyecekler arasında portakal, çilek ve yeşil çay bulunur.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
Free Radicals: Definition, Cause, and Role in Cancer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu