Sağlıklı Yaşam

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir? 12 Faydası ve Olası Zararları

Yeşil çay nedir?

Yeşil çay, Camellia sinensis çay bitkisinin yapraklarından yapılır. Çin ve Hindistan‘a özgü olan bu bitki, binlerce olmasa da yüzlerce yıldır yetiştirilmektedir, çünkü yeşil çayın faydaları yüzyıllardır bilinmektedir.

Siyah çay, beyaz çay ve mor çay dahil olmak üzere diğer “gerçek” çay türlerinin hepsi aynı bitkiden yapılır. Diğer çay türleri gibi yeşil çay da orta düzeyde kafein içerir. Yeşil çay, tek başına veya aromalı çay karışımlarında bir bileşen olarak tüketilebilir.

Yeşil çay, diğer çay türleriyle aynı çay bitkisinden elde edilirken, yeşil çay ve diğer çay türleri arasında birkaç önemli fark vardır. Yeşil çay yaprakları hasat edildikten sonra, oksidasyon sürecini durdurmak için yapraklar hızlı bir şekilde buğulanır veya tavada pişirilir. Bu, çay yapraklarının açık yeşil rengini korumasını sağlar ve yeşil çayda faydalı özelliklerin yüksek olmasının nedenlerinden biri budur.

Yeşil çayın faydaları nelerdir?

1- Yeşil çayın kansere faydaları

Yeşil çay, serbest radikallerin hücrelere verdiği zararı önleyen antioksidanlar açısından zengindir. Bu yüzden yeşil çay içmek prostat, kolon, mide, meme, akciğer, yumurtalık ve mesane kanseri başta olmak üzere bazı kanser türlerinin önlenmesine yardımcı olur. Ayrıca yeşil çayda bol miktarda bulunan kateşinler bağışıklık sistemini güçlendirerek kanser hücrelerinin oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

2- Yeşil çayın kilo vermeye faydaları

Yeşil çay idrar söktürücü etkisi ile fazla vücut sıvısının atılmasına, şişkinliğin giderilmesine ve kilo vermeye yardımcı olur. Ayrıca yeşil çayda bulunan önemli miktarda kafein, kateşinler ve flavonoidler gibi biyoaktif bileşikler, metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur. Böylelikle vücudun daha fazla enerji harcamasına neden olur ve kilo kaybını teşvik eder.

İlgili yazı: Yeşil çay içmek gerçekten kilo verdirir mi?

3- Yeşil çayın gençleştirici faydaları

Yeşil çay, serbest radikallerle savaşan çok miktarda antioksidan içerir, böylece kırışıklıkların, sarkmaların ve erken yaşlanmanın önüne geçmenize yardımcı olur. Ek olarak, yeşil çayda bulunan kateşinler, gelişmiş glikasyon ürünlerinin (AGE’ler) üretimini azaltmaya, cildi sıkılaştırmaya ve cildin erken yaşlanmasını önlemeye yardımcı olur.

yeşil çay faydaları

4- Yeşil çayın mevsimsel hastalıklara faydaları

Ülkemizde yeşil çay pek tüketilmese de herkes soğuk algınlığı gibi mevsimsel hastalıklara yeşil çayın iyi geldiğini bilir ve bu doğrudur. Çünkü yeşil çay, bakteri ve virüslerle savaşmaya yardımcı olan, Grip A ve B virüslerinin neden olduğu soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların başlamasını önleyen antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

5- Yeşil çayın kalp sağlığına faydaları

Yeşil çay, antioksidan gücü nedeniyle kolesterol seviyelerini, özellikle “kötü” kolesterol LDL’yi düzenlemeye yardımcı olur. Yeşil çay ayrıca kandaki pıhtı oluşumunu engelleyerek tromboz, kalp krizi ve felç gibi kalp hastalıklarını da önleyebilir. Kalp hastalıkları riski altındaysanız, ölçülü olmak şartıyla yeşil çay içmeyi düşünebilirsiniz.

6- Yeşil çayın ağız ve diş sağlığına faydaları

Yeşil çay genel sağlığınıza olduğu kadar ağız sağlığınıza da büyük katkılarda bulunur. Çünkü, antimikrobiyal ve antienflamatuvar özelliklere sahip olduğu için yeşil çay, çürüklerin oluşmasını ve diş eti iltihabını önleyebilir ve ağız, diş ve diş eti hastalıklarının gelişme riskini azaltabilir. Yeşil çay içmek ayrıca ağız kokusunun giderilmesine de yardımcı olur.

7- Yeşil çayın şeker hastalığına faydaları

Yeşil çay insan sağlığına birçok fayda sağlarken şeker hastalarını da es geçmemiştir. Yeşil çay, kateşinlerin antioksidan etkisinden dolayı oksidatif stresi azaltır ve insülin hormonunun işlevini iyileştirir. Bundan dolayı kan şekerini düzenler ve diyabetin önlenmesine ve tedavisine yardımcı olur. Birçok şeker hastasının düzenli olarak bitki çayları ve yeşil çay içmesinin nedeni budur.

8- Yeşil çayın yüksek tansiyona faydaları

Yeşil çay, idrar söktürücü olmasının yanı sıra, kan damarlarını gevşetmeye ve dolayısıyla kan basıncını düzenlemeye yardımcı olabilir. Çünkü yeşil çayda antioksidan özelliklere sahip biyoaktif bileşikler olan kateşinler vardır. Yeşil çaydaki kafeinin kan basıncını artırabileceği inancına rağmen, bilimsel çalışmalar yeşil çayda büyük miktarlarda bulunan kateşinlerin kan dolaşımını iyileştirdiğini göstermiştir. [1, 2, 3]

9- Yeşil çayın performans artışına faydaları

Düzenli yeşil çay tüketimi, enerji üretmek ve böylece kalori harcamasını artırmak için vücut tarafından yağ kullanımını uyarır. Yeşil çay içmek aynı zamanda direnç egzersizleri veya yoğun antrenmanlar sırasında performansı artırmaya yardımcı olur. Spor yapan biriyseniz ve performansınızı artırmak istiyorsanız, yeşil çay içmeyi düşünebilirsiniz.

10- Yeşil çayın beyin sağlığına faydaları

Yeşil çayda bulunan kateşinler ve flavonoidler önemli antioksidan aktiviteye sahiptir. Antioksidan etkiler beyindeki serbest radikallerle savaşır, Alzheimer ve Parkinson hastalığı gibi bazı beyin hastalıklarını önler. Ek olarak, yeşil çayda bulunan polifenoller, halihazırda Alzheimer ve Parkinson hastalığı olan kişilerde hafızayı ve hareketliliği geliştirmeye de yardımcı olur.

yeşil çay

11- Yeşil çayın bağırsak sağlığına faydaları

Yeşil çayda bulunan kateşinler, bağırsaktaki faydalı bakterileri güçlendirir ve kötü bakterilerle savaşır. Yeşil çay; bağırsak sağlığını koruyan, bağırsak enfeksiyonlarının ve iltihaplı bağırsak hastalıklarının ortaya çıkmasını önleyen antioksidan, antimikrobiyal ve antienflamatuvar etkiye sahiptir. Ayrıca yeşil çay, doğal bağırsak hareketlerini uyaran, dışkıların atılmasını kolaylaştıran ve kabızlıkla mücadeleye yardımcı olan biyoaktif bir bileşik olan kafein de içerir.

12- Yeşil çayın ruh sağlığına faydaları

Yeşil çay, merkezi sinir sisteminin aktivitesini artıran, serotonin salınımını uyaran ve böylece ruh halini ve genel psikolojiyi iyileştiren bir madde olan kafein içerir. Ayrıca yeşil çay vücutta adrenalin, noradrenalin ve dopamin gibi, konsantrasyonu artıran ve uykuyu azaltan hormon ve nörotransmitterlerin salınımını da artırarak sizi canlı ve mutlu yapar.

Yeşil çay nasıl hazırlanır?

Yeşil çay genellikle sade olarak hazırlanır. Ancak isteyenler nane yaprakları ve limonla yeşil çaya ekstra lezzet katabilir.

İhtiyacın olacak şeyler:

  • 1 su bardağı su
  • 1 çay kaşığı yeşil çay
  • Yarım limon suyu (isteğe bağlı)

Hazırlık modu:

Bir fincan sıcak, kaynamış suya süzgeç kullanarak bir çay kaşığı yeşil çay yapraklarını ekleyin ve 10 dakika demlenmesine izin verin. Daha sonra isteğe bağlı olarak limon veya nane ekleyerek yeşil çayı afiyetle için.

Yeşil çay nasıl içilmelidir?

Demir ve kalsiyum gibi bazı besinlerin emilimini azaltabileceğinden, yeşil çayın öğün aralarında ve günde sadece 2 ila 4 bardak içilmesi tavsiye edilir. Yüksek tansiyonu olan kişilerin günde en fazla 3 bardak yeşil çay içmesi tavsiye edilir. Yeşil çay kapsülü kullanımı durumunda, günde 2 ila 3 kez 1 yeşil çay kapsülü alınması tavsiye edilir.

Yeşil çayın zararları nelerdir?

Ölçüyü kaçırmadığınız sürece yeşil çayın muhtemelen herhangi bir yan etkisini görmeyeceksinizdir. Ancak yeşil çayı fazla kaçırdığınızda mide bulantısı, baş ağrısı, uykusuzluk, sinirlilik, midede yanma ve kusma gibi semptomlar yaşayabilirsiniz. Ayrıca, yeşil çay içmek demir emilimini azaltabileceğinden, karaciğer sorunu olanlarda nadir olsa da karaciğer zehirlenmesine neden olabilir.

Yeşil çayı kimler içmemelidir?

Hamile ve emzirme döneminde olan kadınların, uyku güçlüğü, tiroid sorunu, böbrek ve karaciğer hastalıkları, kansızlık, mide ülseri ve gastrit rahatsızlığı olanların yeşil çay içmesi tavsiye edilmez. Yeşil çay, antikoagülan ilaçlar, yüksek tansiyon ilaçları ve yüksek kolesterol ilaçlarıyla etkileşime girebileceğinden, bu tür ilaçları kullanan insanların yeşil çay kullanmadan önce doktorlarına danışması gerekir.

Yeşil çayın faydaları: Video


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
1- The effects of regular consumption of green or black tea beverage on blood pressure in those with elevated blood pressure or hypertension: A systematic review and meta-analysis2- Effect of green tea supplementation on blood pressure3- Effect of green tea supplementation on blood pressure among overweight and obese adults: a systematic review and meta-analysis

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu