Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Çok Bulutlu
5°C
İstanbul
5°C
Çok Bulutlu
Cuma Parçalı Bulutlu
9°C
Cumartesi Yağışlı
11°C
Pazar Parçalı Bulutlu
13°C
Pazartesi Sağanak Yağışlı
13°C

Elma Sirkesinin Faydaları

Elma sirkesinin faydaları arasında aşağıda da görebileceğiniz gibi birçok şey vardır. Ancak kullanırken dikkat etmemiz gereken hususlara da özen göstermeliyiz. Daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Elma Sirkesinin Faydaları

Elma sirkesinin faydaları hakkında

Elma sirkesinin faydaları uzun zamandan beri bilinmektedir ve bu yüzden popüler bir ev ilacıdır. İnsanlar bunu yüzyıllardır yemek pişirme ve tıpta kullanmışlardır.

Birçok insan, çok çeşitli sağlık şikayetlerini hafifletebileceğini iddia etse de, kanıta dayalı araştırmaların ne dediğini merak edebilirsiniz.

Elma sirkesinin antimikrobiyal ve antioksidan etkileri dahil olmak üzere çeşitli sağlıklı özellikleri vardır. Dahası, kanıtlar, kilo vermeye yardımcı olmak, kolesterolü düşürmek, kan şekeri seviyelerini düşürmek ve şeker hastalığı (diyabet) semptomlarını iyileştirmek gibi sağlık yararları sağlayabileceğini göstermektedir.

Şimdi daha detaylı inceleyelim.

Elma sirkesinin faydaları nelerdir?

Elma sirkesinin olası sağlık yararları aşağıda maddeler halinde verilmiştir:

1- Sağlıklı maddeler bakımından zengindir

Elma sirkesi iki aşamalı bir işlemle yapılır. İlk olarak, üretici ezilmiş elmaları mayaya maruz bırakır, bu da şekerleri fermente eder ve alkole dönüştürür. Daha sonra, alkolü daha fazla fermente etmek için bakteri ekleyerek onu sirke içindeki ana aktif bileşik olan asetik aside dönüştürürler. (Kaynak)

Asetik asit, sirkeye güçlü ekşi kokusunu ve tadını verir. Araştırmacılar, bu asidin elma sirkesinin sağlık yararlarından sorumlu olduğuna inanmaktadır. Elma sirkeleri %5-6 oranında asetik asit içermektedir. (Kaynak)

Organik, filtre edilmemiş elma sirkesi ayrıca, ürüne bulanık bir görünüm veren protein, enzim ve dost bakterilerden oluşan değerli bir madde içerir.

Bazı insanlar, şu anda bunu destekleyen hiçbir çalışma olmamasına rağmen, bu değerli maddenin, elma sirkesinin sağlık yararlarının çoğundan sorumlu olduğuna inanmaktadır.

Elma sirkesi pek çok vitamin veya mineral içermemekle birlikte az miktarda potasyum sunar. Kaliteli markalar ayrıca bazı amino asitler ve antioksidanlar da içerir.

ÖZET

Elma sirkesi, elma şekerinin fermente edilmesiyle elde edilir. Bu, onları sirkede ana etken madde olan ve sağlık yararlarından sorumlu olabilecek asetik aside dönüştürür.

2- Zararlı bakterileri öldürmeye yardımcı olabilir

Sirke, bakteriler de dahil olmak üzere patojenleri öldürmeye yardımcı olabilir. (Kaynak)

İnsanlar geleneksel olarak sirkeyi temizlemek ve dezenfekte etmek, tırnak mantarı, bitler, siğiller ve kulak enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanmışlardır.

Modern tıbbın babası Hipokrat, 2000 yıldan daha uzun bir süre önce yaraları temizlemek için sirke kullanmıştır.

Sirke aynı zamanda bir gıda koruyucudur ve araştırmalar, E. coli gibi bakterilerin yiyeceklerin içinde büyümesini ve bozulmasını engellediğini göstermektedir. (Kaynak)

Yemeğinizi korumanın doğal bir yolunu arıyorsanız, elma sirkesi size yardımcı olabilir.

Anekdot raporlar ayrıca, seyreltilmiş elma sirkesinin cilde uygulandığında sivilceye yardımcı olabileceğini öne sürmektedir, ancak bunu doğrulayacak güçlü bir araştırma yok gibi görünüyor.

ÖZET

Sirkedeki ana madde olan asetik asit, zararlı bakterileri öldürebilir veya çoğalmalarını önleyebilir. Elma sirkesi, dezenfektan ve doğal koruyucu olarak da kullanım geçmişine sahiptir.

3- Yüksek kan şekerini düşürmeye ve diyabeti yönetmeye yardımcı olabilir

Elma sirkesinin önemli faydaları arasında, tip 2 diyabetin tedavisine yardımcı olması vardır.

Tip 2 diyabet, insülin direncinin neden olduğu yüksek kan şekeri seviyeleri veya insülin üretememe durumudur.

Bununla birlikte, bazı araştırmacılar yüksek kan şekeri seviyelerinin yaşlanmanın ve çeşitli kronik hastalıkların ana nedeni olduğuna inandıkları için, şeker hastası olmayan kişiler de kan şekeri seviyelerini normal aralıkta tutmaktan yararlanabilirler.

Kan şekeri düzeylerini kontrol altında tutmanın en etkili ve en sağlıklı yolu, rafine karbonhidrat ve şekerden kaçınmaktır, ancak elma sirkesinin de faydalı bir etkisi olabilir.

Araştırmalar, sirkenin kan şekeri ve insülin seviyeleri için aşağıdaki faydaları sağladığını göstermektedir:

  • Küçük bir çalışma, sirkenin yüksek karbonhidratlı bir öğün sırasında insülin duyarlılığını %19-34 oranında artırabileceğini, kan şekerini ve insülin yanıtını önemli ölçüde düşürdüğünü öne sürmektedir. (Kaynak)
  • 5 sağlıklı kişide yapılan küçük bir çalışmada, sirke, 50 gram beyaz ekmek yedikten sonra kan şekerini %31,4 oranında düşürmüştür. (Kaynak)
  • Diyabetli kişilerde yapılan küçük bir araştırma, yatmadan önce 2 yemek kaşığı elma sirkesi tüketmenin ertesi sabah açlık kan şekerini %4 azalttığını bulmuştur. (Kaynak)
  • İnsanlarda yapılan çok sayıda başka çalışma, sirkenin yemeklerden sonra insülin fonksiyonunu iyileştirebileceğini ve kan şekeri seviyelerini düşürebileceğini göstermektedir. (Kaynak)

Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Merkezleri (NCCIH), insanların tıbbi tedaviyi kanıtlanmamış sağlık ürünleriyle değiştirmemelerinin çok önemli olduğunu söylemektedir. (Kaynak)

Şu anda kan şekeri düşürücü ilaçlar alıyorsanız, herhangi bir tür sirke veya başka bir şey almadan önce muhakkak doktorunuza danışmalısınız.

ÖZET

Elma sirkesi, insülin duyarlılığını iyileştirmede ve yemeklerden sonra kan şekeri tepkilerini düşürmeye yardımcı olma konusunda büyük umutlar vermiştir.

4- Fazla kiloları vermeye yardımcı olabilir

Belki de şaşırtıcı bir şekilde, araştırmalar sirkenin fazla kilosu olan insanların kilo vermesine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

İnsanlar üzerinde yapılan birkaç çalışma, sirkenin tokluk hissini artırabildiğini göstermektedir. Bu, daha az kalori tüketmenize ve kilo vermenize neden olabilir.

Örneğin, bir araştırmaya göre, yüksek karbonhidratlı bir öğünle birlikte sirke almak, katılımcıların günün geri kalanında 200-275 daha az kalori tüketmelerine neden olarak tokluk hissinin artmasına neden olmuştur. (Kaynak)

Ayrıca, obezitesi olan 175 kişide yapılan bir araştırma, günlük elma sirkesi tüketiminin göbek yağının ve kilo kaybının azalmasına neden olduğunu göstermiştir. (Kaynak)

Bununla birlikte, bu çalışmanın 3 ay sürdüğünü ve bu nedenle vücut ağırlığı üzerindeki gerçek etkilerinin oldukça mütevazı göründüğünü unutmamak lazım.

Ayrıca, diyetinize tek tek yiyecekleri veya malzemeleri basitçe eklemek veya çıkarmak, kilonuz üzerinde nadiren fark edilir bir etkiye sahiptir. Uzun vadeli kilo kaybına neden olan şey, yeme alışkanlığınız veya yaşam tarzınızdır.

Genel olarak, elma sirkesi tokluğu artırarak, kan şekerini düşürerek ve insülin seviyelerini düşürerek kilo kaybına katkıda bulunabilir.

Elma sirkesi çorba kaşığı başına yalnızca yaklaşık üç kalori içerir ve bu oldukça düşük bir miktardır.

ÖZET

Araştırmalar, sirkenin tokluk hissini artırabileceğini, daha az kalori tüketmenize yardımcı olabileceğini ve bunun da kilo kaybına yol açabileceğini göstermektedir.

5- Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda kalp sağlığını iyileştirmiştir

Kalp hastalığı, önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. (Kaynak)

Kalp hastalığı riskinizle birkaç biyolojik faktör bağlantılıdır. Araştırmalar, sirkenin bu risk faktörlerinden birkaçını iyileştirebileceğini gösteriyor ancak araştırmaların çoğu hayvanlarda yapılmıştır.

Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, elma sirkesinin kolesterol ve trigliserit düzeylerini ve ayrıca diğer birkaç kalp hastalığı risk faktörünü düşürdüğünü göstermektedir. (Kaynak1Kaynak2)

Sıçanlarda yapılan bazı araştırmalar, sirkenin kalp hastalığı ve böbrek sorunları için önemli bir risk faktörü olan kan basıncını düşürdüğünü de göstermiştir. (Kaynak1Kaynak2)

Bununla birlikte, sirkenin insanlarda kalp sağlığına faydalı olduğuna dair sağlam bir kanıt yoktur. Araştırmacıların güçlü bir sonuca varmadan önce daha fazla çalışma yapmaları gerekiyor.

ÖZET

Hayvanlar üzerinde yapılan çeşitli çalışmalar, elma sirkenin kan trigliseridlerini, kolesterolü ve kan basıncını azaltabileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, insanlarda kalp hastalığı riskinin azalmasına yol açtığına dair güçlü bir kanıt yoktur.

6- Cilt sorunlarına iyi gelebilir

Elma sirkesi, kuru cilt ve egzama da dahil olmak üzere çeşitli cilt rahatsızlıkları için yaygın olarak kullanılan bir üründür.

Cilt doğal olarak hafif asidiktir. Topikal elma sirkesi kullanmak, cildin doğal pH’ını yeniden dengelemeye yardımcı olarak koruyucu cilt bariyerini iyileştirebilir.

Öte yandan, alkali içeren sabunlar ve temizleyiciler egzamayı tahriş ederek semptomları daha da kötüleştirebilir.

Antibakteriyel özellikleri göz önüne alındığında, elma sirkesi teoride egzama ve diğer cilt rahatsızlıklarına bağlı cilt enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olabilir.

Bazı insanlar temizlik yaparken de elma sirkesi kullanmaktadır. Buradaki fikir, elma sirkesinin bakterileri öldürebileceği ve lekeleri giderebileceğidir. Bu da elma sirkesinin faydaları arasında önemli maddedir.

Bununla birlikte, egzamalı 22 kişide yapılan bir çalışmada, içine su katılmış elma sirkesinin cilt bariyerini iyileştirmediğini ve cilt tahrişine neden olduğu bildirilmiştir. (Kaynak)

Özellikle hasarlı ciltler için yeni çözümler denemeden önce muhakkak bir doktora görünmek gerekir.

ÖZET

Elma sirkesi doğal olarak asidiktir ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bu, cilt bariyerini iyileştirmeye ve enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabileceği anlamına gelir. Bununla birlikte, bu çözümün ne kadar güvenli ve etkili olduğunu bilmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

7- Sindirimi iyileştirmeye yardımcı olabilir

Diğer fermente gıdalar gibi, pastörize edilmemiş elma sirkesi de sağlıklı bakteriler içerir. Bunlar sindirim sisteminizin düzgün çalışmasını sağlamaya yardımcı olan bağırsak dostu bakterilerdir.

Elma sirkesi hazımsızlık veya mide ekşimesi gibi mide problemleri olanlar için rahatlama sağlayabilir. Bunun nedeni, mide asidini nötralize ederken, içindeki asetik asitin zararlı bakterilerle savaşmasıdır.

ÖZET

Elma sirkesi, içinde barındırdığı şeylerden dolayı çeşitli sindirim problemlerinin iyileştirilmesine katkı sağlayabilir.

8- Bağışıklık sistemini destekler

Hastalıkları önlemek, tedavi etmekten daha kolaydır. Bu nedenle bağışıklık sisteminizi korumak, hastalıkları ve enfeksiyonları önleme olasılığınızın daha yüksek olduğu anlamına gelir. İşte bu noktada ham elma sirkesindeki sağlıklı bakteriler devreye giriyor. Çeşitli araştırmalar, sağlıklı bakterilerin hastalanırsanız daha çabuk iyileşmenize yardımcı olabileceğini bulmuştur.

ÖZET

Elma sirkesi, bağışıklık sisteminizi güçlendirerek hastalıklardan korunmanıza yardımcı olabilir.

9- Saçınızın durumunu iyileştirmek konusunda işe yarayabilir

Kuru, kırılgan saçlarınız veya kaşıntılı bir saç deriniz varsa, normal şampuanınızı bir şişe filtre edilmemiş elma sirkesi ile değiştirmek size daha güzel saçlar verebilir.

Araştırmalar, alkali içeren şampuanları kullanmanın saç kırılmasına ve kuruluğuna yol açtığını bulmuştur.

Elma sirkesindeki asetik asidin saçımızın pH’ını düşürerek kuru saç ve saç derisiyle savaşmanıza yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Ayrıca, çiğ elma sirkesi antimikrobiyaldir, bu da saç derisinde kaşıntıya neden olan bakterileri kontrol etmeye yardımcı olabileceği anlamına gelir.

ÖZET

Elma sirkesindeki asetik asidin saç sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabileceği düşünülmektedir.

Sonuç olarak

Birçok web sitesi ve doğal sağlık savunucusu, elma sirkesinin enerjiyi artırmak ve hastalıkları tedavi etmek gibi olağanüstü sağlık yararları olduğunu iddia etmektedir.

Sağlık yararları hakkındaki çoğu iddiayı destekleyen çok az araştırma olsa da, bazı araştırmalar bakterileri öldürmek, kan şekeri seviyelerini düşürmek ve kilo vermeyi teşvik etmek gibi bazı faydalar sağlayabileceğini öne sürmektedir.

Aşırı miktarda almadığınız sürece elma sirkesi güvenli görünmektedir.

Aynı zamanda, doğal bir saç kremi, cilt bakım ürünü ve temizlik maddesi dahil olmak üzere çeşitli kullanım alanlarına da sahiptir.


Kaynak ve ileri okuma:

  1. https://www.healthline.com/nutrition/6-proven-health-benefits-of-apple-cider-vinegar
  2. https://www.webmd.com/diet/apple-cider-vinegar-and-your-health
  3. https://www.medicinenet.com/20_benefits_of_drinking_apple_cider_vinegar/article.htm

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz: