Sağlıklı Yaşam

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir? Az Bilinen 14 Faydası (ve Diğer Bilgiler)

Elma sirkesi faydaları

Elma sirkesini hiç kullanmadıysanız, çok sayıda faydalı potansiyele sahip dinamik ve ucuz bir besini kaçırıyorsunuz demektir. Elma sirkesi yabani otları öldürebilir, yüzeyleri şahane bir şekilde temizleyebilir, gümüşü parlatabilir ve elma sirkesinden salata sosları yapabilir. Elma sirkesi içerdiği kalsiyum, magnezyum, potasyum ve diğer vitamin ve mineraller sayesinde insan sağlığına da bir hayli faydalıdır.

1- Elma sirkesinin kilo vermek için faydaları

Zayıflamak için elma sirkesi kullananlar bir hayli fazladır. Bunun nedeni, elma sirkesinde bulunan asetik asitin düzenli tüketildiğinde kilo vermeyi desteklemesidir. Filtrelenmemiş, çiğ elma sirkesi önemli miktarda asetik asit içerir.

Çeşitli sağlık araştırmaları, obezitesi olan kişilerin düzenli olarak elma sirkesi tüketirken karın yağı, bel çevresi ve genel vücut ağırlığının azaldığını göstermektedir. Kilo kaybının yanı sıra, elma sirkesinde bulunan asetik asit tüketimi yağ birikimini de önler.

2- Elma sirkesinin kan şekerine faydaları

Vücut, kandaki şeker miktarını düzenlemek için doğal olarak insülin üretir. Elma sirkesinin anti-glisemik etkileri vardır, bu da hormon duyarlılığını arttırdığı, yani şeker hastalığına iyi geldiği anlamına gelir.

Hormon direnci ile mücadele eden kişiler; kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinde bir doz elma sirkesi içmekten fayda görebilirler. Bir çay kaşığı elma sirkesini bir bardak suya karıştırabilir ve bunu içebilirsiniz. Bu ilave, kan şekerini düşürmeye yardımcı olmak için glikoz üretimini ve emilimini yavaşlatır.

3- Elma sirkesinin saça faydaları

Elma sirkesinin sağlık yararları saçlarınız için de mucizeler yaratabilir. Elma sirkesini ve içme suyunu eşit oranda birleştirmek, saç tellerini besleyen, parlak ve yumuşak olmasını sağlayan doğal bir saç solüsyonu oluşturur.

Ayrıca kepeğe neden olan süreçlerin önüne geçmeye ve saçın pH dengesini geri kazanmaya yardımcı olabilir. Eşit miktarda su ve elma sirkesini haftada bir veya iki kez en az 15, en fazla 60 dakika saçınızda bekletebilirsiniz.

elma sirkesi faydaları

4- Elma sirkesinin bacaklara faydaları

Elma sirkesindeki mineraller yalnızca vücudun çeşitli yerlerindeki ağrılara yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda genel olarak bacak kramplarının yoğunluğunu ve sıklığını da azaltabilir.

Bacağa kramp girdiğinde, iki yemek kaşığı elma sirkesini bir bardak ılık suyla karıştırarak içebilirsiniz. Karışıma biraz bal da ekleyebilirsiniz. Bu karışımı yavaşça içebilir ve ağrınızın dakikalar içinde kaybolduğunu fark edebilirsiniz.

5- Elma sirkesinin dişlere faydaları

Dişlerinizi daha beyaz hale getirmek için elma sirkesi kullanabilirsiniz. Sarı dişler utanç verici olabilir, öte yandan beyazlatma kitleri ve macunları bütçeniz için uygun olmayabilir. Elma sirkesi, o doğal parlaklığı geri kazanmanın kolay ve ucuz bir yoludur.

Dişleri beyazlatan elma sirkesi, tüm ağız boyunca bakterileri de öldürecektir. Elma sirkesiyle diş beyazlatmak için dişlerinizi normal şekilde fırçalamadan önce elma sirkesiyle gargara yapabilirsiniz.

6- Elma sirkesinin kabızlığa faydaları

Pektin gibi suda çözünür lifler dışkı hareketlerine yardımcı olur ve elma sirkesi bu lifleri içerdiğinden kabızlığı tedavi edebilir. Diğer ilaçlar başarısız olursa veya evde, doğal bir tedavi seçeneğini tercih edenler, bir bardak suya iki yemek kaşığı elma sirkesi ekleyerek ve bunu içerek rahatlama bulabilir.

Tadı çok kötüyse, bir miktar elma veya üzüm suyu eklemek, karışımın daha kolay içilmesine yardımcı olabilir. Bu karışımı günde iki kez içmek normal ve sağlıklı sindirime katkıda bulunacaktır.

7- Elma sirkesinin cilde faydaları

Elma sirkesi, doğal büzücü özellikleri sayesinde eşit olmayan cilt tonunu değiştirebilir ve güzelleştirebilir. Elma sirkesini suyla seyreltin ve bir pamuğu bu karışıma batırın, ardından doğrudan lekelerin üzerine sürün.

Bu karışım ayrıca kırışıklıkları ve ince çizgileri azaltmaya da yardımcı olabilir. Ancak elma sirkesini uzun süre cildinizde tutmamalısınız, yüksek asit içeriği cildinize zarar verebilir. Bu uygulama çok kısa süreli yapılmalıdır.

8- Elma sirkesinin soğuk algınlığına ve gribe faydaları

Sonbahar ve kış mevsiminde elma sirkesi, dolaşım eğilimi gösteren virüslerin (soğuk algınlığı ve grip gibi) semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Birer çay kaşığı bal, ılık su ve elma sirkesini karıştırın.

Öksürük ve soğuk algınlığı gibi semptomları azaltmak için bu şurubu günde üç kez alın. Bu karışımı içmek, burun tıkanıklığı ve diğer soğuk algınlığı semptomlarının daha çabuk iyileşmesine katkıda bulunacaktır.

9- Elma sirkesinin enfeksiyon tedavisine faydaları

Elma sirkesindeki antiseptik özellikler mantar ve bakteriyel enfeksiyonlarla savaşır. Akne (sivilce) ve diğer cilt problemlerini önlemek için elma sirkesini özellikle bölgesel kullanmak etkilidir.

İç enfeksiyonlara gelince, uygulanabilecek elma sirkesi miktarı büyük olasılıkla aktif bir kulak enfeksiyonunu veya idrar yolu enfeksiyonunu tedavi etmek için yeterli olmayacaktır, ancak bunların tekrarlanmasını önleyebilir.

elma sirkesi

10- Elma sirkesinin kolesterole faydaları

Elma sirkesi, kötü kolesterolü (LDL) düşürme ve aynı zamanda iyi kolesterolü (HDL) artırma gücüne sahiptir. Düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterol (LDL) seviyelerini düşürmeleri ve yüksek yoğunluklu lipoprotein kolesterollerini (HDL) yükseltmeleri tavsiye edilen kişiler elma sirkesinden yararlanabilir.

Elma sirkesinin bu faydası, daha düşük “iyi” HDL seviyelerine neden olan ve “kötü” LDL kolesterolü yükselten diyabetli kişilere de yardımcı olabilir.

11- Elma sirkesinin hıçkırığa faydaları

Bir çay kaşığı elma sirkesi hıçkırık problemini durdurabilir. Bir vaka raporunda, kalıcı hıçkırıkları olan bir kişi, birkaç farmakolojik ilaç denedikten sonra sirke içerek rahatlama yaşamıştır.

Bunun arkasındaki mekanizmalar büyük ölçüde bilinmemektedir, ancak bazı araştırmacılar elma sirkesindeki ekşi bileşiklerin hıçkırığa iyi geldiğine inanmaktadır. Boğaz tahrişini ve mide rahatsızlığını önlemek için elma sirkesini suyla seyreltmeyi unutmayın.

12- Elma sirkesinin yorgunluğa faydaları

Yoğun egzersiz veya aşırı stres, vücutta laktik asit birikmesini tetikleyerek yorgunluk hissine yol açabilir. Elma sirkesi amino asitler, enzimler ve potasyum içerdiğinden dolayı canlılığı geri kazanmaya yardımcı olabilir.

Elma sirkesindeki antioksidanlar kan basıncını düşürmeye ve kan şekerini stabilize etmeye yardımcı olduğundan, vücuttaki oksidatif stresin yorucu etkilerini hafifletmeye yardımcı olarak size enerji verir.

13- Elma sirkesinin yaralara faydaları

Elma sirkesindeki laktik asit ve diğer bileşenler, yara izini azaltmaya yardımcı olur ve akneye (sivilceye) neden olan bakterilerin büyümesini engeller. Laktik asit, cilt tonunu ve dokusunu iyileştirebilen yaygın bir alfa-hidroksi asittir.

Aynı zamanda yeni ve daha genç görünen cilt gelişimini teşvik ederek kolajen üretimini uyarır. Araştırmalar, elma sirkesinde bulunan kısa zincirli bir yağ asidi olan süksinik asidin sivilce kaynaklı iltihabı baskılayabildiğini göstermektedir.

14- Elma sirkesinin boğaz ağrısına faydaları

Birçok insan, elma sirkesini ılık suyla veya balla karıştırarak gargara yapmanın boğaz ağrısına iyi olduğunu söylemektedir.

Klinik çalışmalarda elma sirkesi, yumuşak dokularda mikropların büyümesini sınırladığı için güçlü antibakteriyel (bakteri önleyici) ve antifungal (mantar önleyici) aktivite göstermektedir. Uzun lafın kısası bilimsel olarak da elma sirkesinin boğaz ağrısına iyi gelebileceği düşünülmektedir.

Elma sirkesinin faydaları: Video


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu