Ortopedi ve Travmatoloji

Sol Diz Kapağı Ağrısı Neden Olur? 5 Önemli Neden

Sol diz kapağı ağrısı hakkında

Sol diz kapağı ağrısı veya sol diz kapağının yan taraflarındaki ağrı, yetişkinler arasında yaygın bir şikayettir ve çoğunlukla yürüme, eğilme, ayakta durma ve kaldırma gibi günlük aktivitelerden kaynaklanan genel aşınma ve yıpranma ile ilişkilidir.

Atlama veya hızlı dönmeyi içeren spor yapan veya koşu yapan insanların da diz kapağı ağrısı ve sorunları yaşama olasılığı daha yüksektir. Ancak diz kapağı ağrınızın nedeni ister yaşlanma, isterse yaralanma olsun, bazı durumlarda can sıkıcı ve hatta güçten düşürücü olabilir.

Sol diz kapağı ağrısı neden olur?

Diz kapağı ile ilgili bazı problemler, yaşlanma sürecinin ve diz eklemindeki sürekli aşınma ve stresin bir sonucudur. Diğer diz kapağı problemleri, dizinizi zorlayan bir yaralanma veya ani bir hareketin sonucudur.

Sol diz kapağı ağrısının yaygın nedenleri şunları içerir:

 1. Burkulma veya gerilme
  Dizin ani bükülmesi veya dize herhangi bir darbe almak, diz kapağında burkulmaya veya gerilmeye neden olabilir ve diz kapağı ağrısına neden olabilir. Semptomlar genellikle, yürüme güçlüğü, ağrı ve şişmeyi içerir.
 2. Kıkırdak yırtılması
  Dize alınan herhangi bir darbe veya travma, diz kapağı bölgesindeki kıkırdakları yırtabilir. Kıkırdak yırtıkları genellikle burkulma ile ortaya çıkar. Tedavi, dizi daha fazla yaralanmadan korumak için bir aktivite sırasında bir destek takmayı içerebilir. Bazen yırtığı onarmak için ameliyat da gerekebilir.
 3. Tendinit
  Tendonların iltihaplanması (tendinit), koşma, atlama veya bisiklete binme gibi belirli aktiviteler sırasında bir tendonun aşırı kullanımından kaynaklanabilir. Bu genellikle basketbol gibi sporlarda bir sıçramadan sonra yere çarpma kuvvetinin tendonu gerdiği sporlarda görülür.
 4. Osteoartrit (kireçlenme)
  Osteoartrit, dizini etkileyen en yaygın artrit (kireçlenme) türüdür. Osteoartrit, eklemdeki kıkırdağın yavaş yavaş aşındığı dejeneratif bir süreçtir. Genellikle orta yaş ve yaşlı insanları etkiler. Osteoartrit, tekrarlayan yaralanma veya aşırı kilo gibi eklem üzerindeki aşırı stresten kaynaklanabilir.
 5. Romatoid artrit
  Romatoid artrit, eklemin iltihaplanmasına neden olarak ve diz kıkırdağını tahrip ederek sol diz kapağını etkileyebilir. Romatoid artrit insanları genellikle osteoartritten daha erken yaşta etkileyerek diz kapağı ağrısı yapabilir.

Sol diz kapağı ağrısının nedeni nasıl belirlenir?

Tam bir tıbbi öykü ve fizik muayeneye ek olarak, diz problemleri için diğer testler şunları içerebilir:

 1. Röntgen
  Röntgen, iç dokuların, kemiklerin ve organların görüntülerini filme çekmek için görünmez elektromanyetik enerji ışınları kullanır.
 2. Emar
  Emar, vücuttaki organların ve yapıların ayrıntılı görüntülerini yapmak için büyük mıknatıslar, radyo frekansları ve bir bilgisayar kullanır; genellikle çevredeki bir bağ veya kastaki hasarı veya hastalığı belirleyebilir.
 3. Bilgisayarlı tomografi
  Bilgisayarlı tomografi taraması, vücudun yatay veya eksenel görüntülerini (genellikle dilimler olarak adlandırılır) yapmak için X-ışınlarını ve bilgisayar teknolojisini kullanır. Bu tarama, kemikler, kaslar, yağlar ve organlar dahil olmak üzere vücudun herhangi bir bölümünün ayrıntılı görüntülerini gösterir.
 4. Artroskopi
  Artroskopi, eklem sorunları için kullanılan minimal invaziv bir teşhis ve tedavi prosedürüdür. Bu prosedürde küçük, ışıklı, optik bir tüp (artroskop) kullanılır ve bu tüp, eklemdeki küçük bir kesiden eklem içine yerleştirilir. Eklemin iç kısmının görüntüleri bir ekrana yansıtılır; eklemdeki herhangi bir dejeneratif veya artritik değişikliği değerlendirmek için kullanılır. Ayrıca, kemik hastalıklarını ve tümörlerini tespit etmek, kemik ağrısı ve iltihabının nedenini belirlemek için de kullanılır.
 5. Radyonüklid kemik taraması
  Radyonüklid kemik taraması, bir tarayıcı tarafından tespit edilmek üzere hastanın kan dolaşımına enjekte edilen çok az miktarda radyoaktif materyal kullanan bir nükleer görüntüleme tekniğidir. Bu test, kemiğe kan akışını ve kemik içindeki hücre aktivitesini gösterir.

Sol diz kapağı ağrısı nasıl geçer?

Ağrınız geçmiyorsa, doktorunuz sol diz kapağı ağrınızın altında yatan nedenin üstesinden gelmek için tedaviler önerebilir. Bu tedaviler, kalça kaslarınızı güçlendirmeye çalışmayı veya her biri sol diz ağrısını etkileyebilecek ayak problemlerine yardımcı olmayı içerecektir. Doktorunuz, ağrınıza neden olan duruma göre tedavi önerecektir.

Ağrınız şiddetliyse, size kodein gibi daha güçlü ağrı kesiciler verilebilir. Bunun standart ağrı kesicilere göre daha fazla yan etkisi olduğundan, yalnızca kısa bir süre için reçete edilebilir ve doktorunuz muhtemelen ağrınızın nedenlerini çözmek için başka tedaviler önerecektir. Bunlar arasında fizik tedavi, konuşma terapileri ve ağrı yönetimi programları, ameliyat veya enjeksiyonlar yer alabilir.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu